Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać żelazko do prasowania w pionie? Jakie jest najlepsze?

Poszukujesz łatwego sposobu na prasowanie ubrań? Na pewno spodoba Ci się żelazko do prasowania w pionie.

Niektóre dostępne żelazka generują bardzo silny strumień pary wodnej, dzięki któremu możesz łatwo i szybko wyprasować rozwieszone ubrania w pionie.

Polecane żelazka

Jakie żelazko z funkcją prasowania pionowo będzie najlepsze?

Nie tak dawno na rynku pojawiło się zupełnie innowacyjne rozwiązanie, jakim są żelazka parowe. To doskonała propozycja zarówno dla wszystkich czyściochów jak i tych, którzy są na bakier ze wszystkimi domowymi obowiązkami. Jeśli jesteś osobą, która nienawidzi prasować lub uważa, że nie potrafi robić tego dobrze i nie ma na to czasu, albo może przeciwnie – ciągle Ci mało i chciałbyś, żeby Twoje ubrania były jeszcze dokładniej wyprasowane – na pewno zainteresuje Cię funkcja prasowania w pionie.

Żelazko najlepiej dobierz do siebie na podstawie trybu życia, który aktualnie prowadzisz. Aby móc korzystać z opcji prasowania w pionie, wybierz tradycyjny model z dodatkowym modułem lub niewielkie żelazko parowe. Podstawowa różnica tkwi w funkcjach i gabarytach – klasycznym żelazkiem wyprasujesz rozwieszone zasłony i spodnie w kant, a parownicę zmieścisz do małej torby i zabierzesz w każdą podróż.

Jednym z przypadków, w których bardzo przydaje się parownica do ubrań, jest mobilna praca o oficjalnym charakterze – jeżeli często wyjeżdżasz i chcesz, żeby Twój garnitur czy koszula zawsze wyglądały nienagannie, a nie lubisz polegać na hotelowych propozycjach – to zdecydowanie narzędzie dla Ciebie. Żelazka tego typu mają kompaktowe, filigranowe gabaryty, zatem idealnie mieszczą się nawet w niewielkiej torbie.

Podobnie wygląda sytuacja, jeżeli po prostu dużo podróżujesz – czy to w ramach wymian studenckich, czy krajoznawczo i towarzysko. Jeśli zdecydujesz się zabrać ze sobą ten niewielki gadżet, nie będziesz musiał martwić się o wygląd Twoich ubrań na wyjeździe. Ponadto, jeżeli wyjeżdżasz do miejsc, w których dbanie o pełną higienę może być trudne, niewielkich rozmiarów parownica do ubrań to doskonały pomysł. Najsilniejszy strumień pary skutecznie zabija bakterie i drobnoustroje.

Na co zwrócić uwagę, wybierając żelazko do prasowania w pionie?

Dobrze zastanów się, do czego żelazko będzie Ci potrzebne. Od tego zależy, które parametry mogą być w Twoim przypadku najistotniejsze. Jeśli Twoim podstawowym celem są wyjazdy, a także jeśli bardzo zależy Ci na oszczędności miejsca ze względu na mocno ograniczoną przestrzeń w mieszkaniu – zadbaj, aby wybrany przez Ciebie model był jak najmniejszy. Dobrze jest także zdecydować się w takiej sytuacji na parownicę energooszczędną, wydajną i o niewielkim zbiorniku.

Przed zakupem koniecznie porównaj zalecenia producentów konkretnych modeli z Twoimi potrzebami. Jeśli zamierzasz głównie prasować grube i duże rzeczy – lepiej wybrać modele o wyższej mocy. Takowe z reguły kosztują nieco więcej (np. żelazka Philips czy żelazka Russell Hobbs). Zwróć także uwagę na to, czy niezbędne jest używanie wody destylowanej, czy może wystarczy zwykła. Jeśli woda w Twoim kranie jest twarda, sprawdź, które żelazko oferuje system antywapienny, aby móc łatwo czyścić osad z kamienia.

W żelazkach o klasycznym kształcie bardzo istotna jest także stopa eloksalowa. Nie każda sprawdzi się do wszystkich rodzajów tkanin – stopa ceramiczna będzie w porządku do bawełny, może się jednak okazać się nietrafionym wyborem w przypadku syntetycznych, cienkich tkanin – do tych lepiej sprawdzi się np. stopa stalowa. Jeśli zależy Ci na pełnym spektrum możliwości bez troski o ubrania, wybierz żelazko ze stopą wyposażoną w którąś z nowoczesnych technologii – ciekawe właściwości mają stopa Durilium, stopa non-stick lub stopa SteamGlide.

Jak działa prasowanie żelazkiem w pionie?

Prasowanie jeszcze nigdy nie było tak proste i przyjemne jak dzisiaj. Wystarczy równo rozwiesić rzecz, którą chcesz wyprasować, napełnić odpowiednim gatunkiem wody zbiorniczek żelazka, podłączyć do zasilania i zazwyczaj poczekać chwilę do pełnego podgrzania. W przypadku, gdy chcesz rozprasować grube, pogniecione tkaniny, wypróbuj parownice ze specjalnymi nakładkami lub takie, które wyposażone są w tryb turbo.

Zarówno wersja klasyczna z funkcją prasowania w pionie, jak i kompaktowa mają bardzo prosty sposób działania. Po zagrzaniu należy skierować strumień pary na rzecz, którą chcesz wyprasować. To możliwość bardzo bezpieczna i komfortowa – odświeżysz tak zarówno dżinsy jak i lekkie satyny bez zmiany temperatury. Warto także zdecydować się na nieco droższą funkcjonalność, którą oferują nowoczesne modele – jest to automatyczna regulacja temperatury, która dzięki czujnikom dopasowuje stopień nagrzania do tkaniny, którą prasujesz.

Do czego przydaje się możliwość prasowania w pionie?

Prasowanie w pionie otwiera przed Tobą szereg możliwości. Nie do przecenienia jest możliwość spakowania całego zestawu do prasowania do niewielkiej torby (trudno wyobrazić sobie wożenie dużego żelazka z choćby przenośną deską do prasowania). Pełną mobilność, kompaktowość i szybkość działania zapewnisz sobie zatem, wybierając niewielką parownicę. Jeśli jesteś tradycjonalistą, zapewne zaciekawią Cię żelazka Tefal, żelazka Zelmer lub żelazka Braun, a także niektóre marki Bosch o standardowym kształcie i możliwości prasowania także w poziomie.

Główne zalety prasowania w pionie

Dużą zaletą prasowania w pionie jest ogromna oszczędność miejsca oraz czasu. Aby wyprasować rzecz przy użyciu pary, nie ma potrzeby rozkładania deski do prasowania, gdyż najważniejszy jest po prostu spryskiwacz żelazka. Duży pozytyw stanowi również fakt, że przy użyciu jednego narzędzia wyprasujesz delikatne, jedwabne tkaniny, grube dżinsy, obrus, pościel czy zasłony.

bulb-learn-more-section-icon
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:50
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.