Udostępnij
Skomentuj

Czy warto kupić żelazko bez regulacji temperatury? Jak działa?

Planujesz kupno nowego żelazka i zastanawiasz się, jakie najlepiej wybrać? Czy inwestować w automatyczną regulację?

Czy można wygodnie prasować żelazkiem bez regulacji temperatury? Jak działa żelazko z automatyczną regulacją, czy to bezpieczne dla tkanin?

Polecane żelazka

Jak wybrać żelazko z automatycznym doborem temperatury?

Istnieje kilka cech żelazek parowych, na które szczególnie warto zwrócić uwagę podczas kupna. Po pierwsze – moc. Nie będzie to zapewne duże zaskoczenie, ale im wyższa, tym lepiej Dzięki temu będziesz potrzebował mniej czasu, aż urządzenie wytworzy parę. W przypadku 2400 W czas nagrzewania będzie wynosił około dwóch minut. To nie najgorszy wynik, ale jeżeli jesteś w stanie nieco dopłacić, lepiej wybierz model 3000 W. Taka noc pozwoli Ci rozpocząć prasowanie w nawet kilka sekund po uruchomieniu żelazka.

Warto także zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest stopa żelazka. W najtańszych modelach znajdziesz stal, która nie gwarantuje zbyt dobrego poślizgu, łatwo natomiast o uszkodzenie powierzchni. Znacznie lepiej szukać urządzeń wykonanych z aluminium, ceramiki czy granitu. Ten ostatni materiał cieszy się szczególnie dobrymi opiniami – są trwałe oraz łatwe w czyszczeniu. Jeżeli jednak zamierzasz prasować wyjątkowo delikatne tkaniny, pamiętaj, że w sklepach możesz znaleźć także specjalne nakładki do prasowania, dzięki którym obniżysz temperaturę pary.

Jak działa żelazko bez regulacji temperatury?

Żelazko bez możliwości ręcznego ustawiania temperatury, czyli bez obecności pokrętła, to żelazko inteligentne. Jest ono bardzo podobne do klasycznego urządzenia, różnica polega jednak na tym, że modele tego typu nie korzystają z nagrzanej stopy, a z wyrzutu gorącej pary. Wystarczy, że naciśniesz jeden przycisk, a urządzenie włączy się i przygotuje do pracy niezależnie od tkaniny, jaką masz przed sobą.

Siła wyrzutu pary jest na tyle duża, że bez problemu wygładza i zmiękcza ubrania, także te wykonane z grubszego materiału, jak bawełna. Oczywiście standardowe żelazka także często korzystają z pary, jednak jest to jedynie dodatek. Tutaj natomiast woda podgrzewana jest bojlerze, a następnie zamienia się w parę, wydmuchiwaną na Twoje ubrania.

Zalety żelazka bez regulacji temperatury

Prasowanie przy użyciu żelazka parowego to przede wszystkim dużo większe bezpieczeństwo – ryzyko spalenia nie istnieje. Wygładzanie włókiem uzyskiwane jest w wyniku rozluźnienia ich poprzez zetknięcie z gorącą wodą. Możesz jednak bez strachu pozostawić żelazko na delikatnym materiale bez martwienia się o powstanie dziury czy stopienie jakichkolwiek elementów ubrania. W żelazku bez regulacji temperatury stopa żelazka praktycznie się nie nagrzewa.

Żelazka parowe to także bardzo duży komfort użytkowania, funkcjonalność i innowacyjność. Szczególnie ciekawe są modele umożliwiające zarówno prasowanie w pionie, jak i prasowanie w poziomie. Takie rozwiązanie oferują na przykład żelazka Tefal albo żelazka Zelmer – dzięki temu bajecznie proste okaże się wyprasowanie nawet tkanin, które na co dzień sprawiają dużo kłopotu. Płaszcze? Marynarki? A może firanki? Z żelazkiem automatycznym wyprasujesz je nawet bez zdejmowania.

Wady żelazka bez regulacji temperatury

Niektórych może zniechęcać stosunkowo mały wybór modeli, choć tak naprawdę, po co ulepszać coś, co świetnie się sprawdza? Niestety żelazka parowe nie są tanie. Za popularne żelazka Philips zapłacisz co najmniej kilkaset złotych. Warto jednak szukać modeli na promocjach, zakup bowiem na pewno się opłaci. Jeżeli masz mniejszy budżet, także na pewno znajdziesz coś dla siebie. Warto tu polecić na przykład żelazka Russell Hobbs, które nie są tak drogie, jak inne modele, a nadal oferują jednak wspaniałe możliwości.

Jakie jeszcze funkcje powinno mieć żelazko z automatycznym doborem temperatury?

Dość istotną funkcją, na którą warto zwracać uwagę podczas zakupu żelazka parowego, jest blokada kapania, dzięki której nie musisz obawiać się mokrych plam. Warto także szukać w specyfikacjach systemu Anti-Calc czy też samoczynnej eliminacji osadu, która pomoże Ci zapobiec odkładaniu się w urządzeniu kamienia. Poza tym, by było jak najbardziej bezpieczne, warto zwrócić uwagę na automatyczne wyłączenie żelazka. Część modeli wyposażona jest funkcje, które wykrywają, że skończyłeś prasowanie i po niedługim czasie same kończą pracę. To szczególnie istotne, jeżeli masz w domu małe dzieci lub zwierzęta.

Z innych cech wartych uwagi wymienić można wielkość pojemnika – lepiej szukać modeli o większych zbiornikach (na przykład trzystumililitrowych). Mimo że żelazko parowe nie posiada pokrętła do regulacji, niektóre modele, na przykład żelazka Braun, posiadają różne programy prasowania, które gwarantują dopasowanie temperatury pary do rodzaju tkaniny – przede wszystkim do tych normalnych, szczególnie delikatnych, ale także bardziej podatnych na zagniecenia i niełatwych do doprasowania.

Jak widzisz, żelazko bez regulacji temperatury ma wiele zalet i z pewnością odmieni Twój komfort prasowania. Wiele osób szczególnie nie przepada za tymi domowymi czynnościami, jednak żelazka parowe na tyle ułatwiają im pracę, że nawet tę znienawidzoną czynność są w stanie polubić. Żelazka automatyczne nie wymagają rozkładania w mieszkaniu zajmujących dużo miejsca desek do prasowania – jest to szczególnie niekomfortowe na niewielkich metrażach. Do tego wszystkiego znacząco skracają czas pracy, dzięki czemu możesz więcej energii poświęcić na ulubione czynności, a także dbają o bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich. Czegóż chcieć więcej?

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:12
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.