Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Żelazko z parownicą, jakie kupić, czym kierować się przy wyborze?

Producenci prześcigają się w ofertach ciekawych urządzeń parowych. Podpowiemy, jak znaleźć najlepszy sprzęt.

Żelazko z parownicą to praktyczne i nowoczesne urządzenie do prasowania. Poznaj szczegółowe informacje i sięgnij po najlepszy model.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze żelazka z parownicą?

Żelazka parowe to niekwestionowane hity wśród osób poszukujących wyjątkowo delikatnego rozwiązania dla swoich ubrań i chcących pozbyć się z nich zagnieceń skutecznie, ale bez narażania odzieży na kontakt z rozgrzaną powierzchnią stopy urządzenia. W sprzedaży znajdziesz świetne modele odpowiednie również dla wymagającego użytkownika, jak np. żelazka z generatorem pary Philips Azur. Prezentujemy kilka parametrów, na które warto jednak zwrócić uwagę, nim podejmiesz decyzję o zakupie.

Pierwszą rzeczą jest siła wyrzutu pary. To bardzo istotna cecha w przypadku poszukiwania odpowiedniego modelu. Im większe ciśnienie pary wytwarzanej przez sprzęt, tym szybciej i dokładniej rozprasujesz zagniecenia. O wysoką wartość tego wskaźnika koniecznie musisz zadbać wtedy, gdy masz w swojej garderobie ubrania trudne do wygładzenia, często się gniotące. Dzięki temu nie będziesz musiał godzinami dbać o to, by tkanina wyglądała perfekcyjnie.

Wysoka moc narzędzia, dużo wyższa niż 1000 W pozwoli na szybsze jego nagrzewanie. Jeżeli często się spieszysz, wybieraj urządzenie z wysokim wskaźnikiem mocy. Moc powyżej 2000 W zapewnia znacznie lepszy czas podgrzewania. Nawet stosunkowo niedrogie żelazka Russell Hobbs posiadają ten parametr na poziomie 2600, a nawet ponad 3000 W, co w połączeniu z niewielkim kosztem zakupu czyni je bestsellerami wśród kupujących.

Ważny może się okazać materiał wykonania istotnych elementów żelazka, przykładowo jego stopy. Najlepiej przy tym, by była ona z funkcją non-stick, czyli nieprzywierania do odzieży. Od tego, z czego została wykonana, zależy szybkość nagrzewania oraz jej trwałość. Stopa aluminiowa dobrze przewodzi ciepło, lecz podobnie jak stalowa, która szybko się nagrzewa, nie jest zbyt odporna na zarysowania. W ceramicznej proces nagrzewania przebiega nieco wolniej, ale bywa za to trwalsza.

Na rynku pojawiły się modele zapewniające ulepszone rozwiązania w zakresie stopy żelazka. Firma Tefal proponuje wersję Durilium Airglide, zapewniającą mocniejszy wyrzut pary oraz płynne przesuwanie po prasowanej odzieży, zaś marka Philips oferuje stopę SteamGlide. Według producenta będzie wyjątkowo odporna na zarysowania, a na dodatek łatwo przesuwa nią po tkaninach. Proste jest również utrzymanie jej w czystości.

Nie bez znaczenia bywa oczywiście pojemność zbiornika na wodę. Im bardziej pojemny, tym więcej ubrań wyprasujesz za jednym podejściem. Istotna będzie także cena maszyny. Dobry model kupisz już za kilkadziesiąt złotych, lecz te zaawansowane, posiadające szereg dodatkowych funkcji to koszt kilkuset złotych. Warto postawić też na urządzenia najlepszych marek jak choćby żelazka Braun lub konkurencyjnych, sprawdzonych producentów. Zwykle mogą oni pochwalić się dobrą jakością swoich pozycji oraz korzystnymi warunkami gwarancji.

Jak działa żelazko z parownicą?

Taki sprzęt różni się od tradycyjnych żelazek posiadaniem stacji parowej, czyli generatora. Jest on oddzielnym urządzeniem. Z żelazkiem ma połączenie poprzez przewód. Wytworzona para wodna zostaje uwolniona za pośrednictwem otworów umiejscowionych na stopie przyrządu. Wygładza i zmiękcza materiał, przechodząc przez tkaninę, którą w ten sposób prasujemy. Efektywność procesu i jego szybkość zależy od ilości pary oraz ciśnienia, pod jakim będzie emitowana. Pod względem usuwania zagnieceń, takie narzędzie niczym nie odbiega od zwykłych, tanich modeli.

Wiele urządzeń ma przydatne opcje dodatkowe. Szczególnie pożądane bywa w takim sprzęcie odkamienianie oraz system antywapienny, jako że narzędzie pracuje przy użyciu wody, która zawiera rozmaite pierwiastki i może być twarda. Dłużej posłuży maszyna posiadająca te udogodnienia. Przydatna okazuje się również funkcja automatycznego wyłączenia, na wypadek, gdybyś zapomniał o zakończeniu pracy niedawno używanego przyrządu. Wpływa to na bezpieczeństwo korzystania.

Polecane modele żelazek z generatorem pary

Jaka siła uderzenia pary będzie najlepsza?

Preferowana siła zależy od tego, jakie tkaniny będą prasowane. Gorąca para świetnie sobie radzi z wygładzaniem odzieży, ale jeżeli posiadasz ubrania, które szybko się gniotą, a doprowadzenie ich do nienagannego wyglądu bywa czasochłonne, siła wyrzutu pary musi być odpowiednio wysoka. Ten parametr podawany jest w gramach na minutę [g/min]. Najlepsze modele, przykładowo żelazka Tefal, Philips bądź Braun, oferują tę wartość na poziomie powyżej 220 g/min.

Należy tu rozważyć też wytwarzanie pary. Podana przez producenta wzmianka informuje, ile pary jest w stanie wytworzyć zakupiony sprzęt. Urządzenia wyżej wymienionych firm zapewniają dużą ilość pary, powyżej 50 czy też 60 g/min. Rewelacyjne żelazka Philips Azur gwarantują nawet 65 g/min. Zdecydowanie korzystniej będzie zainwestować nieco więcej w przyrząd, który udostępnia tak wysokie wartości powyższych parametrów. Dzięki temu prasowanie staje się bardziej efektywne.

Dlaczego warto kupić żelazko z generatorem pary?

Przede wszystkim to dużo lepsze rozwiązanie dla tkanin delikatniejszych, dla których kontakt z rozgrzaną stopą żelazka może nie być odpowiedni. Co jednak szczególnie przemawia za większym komfortem użytkowania takiego modelu, to prasowanie w pionie. Popularna w wielu domach deska staje się w tym momencie zbędnym akcesorium, a Ty masz zapewnioną większą wygodę. Ubranie wyprasujesz na wieszaku, bez schylania się i wysiłku, gdyż para przenika przez warstwy materiału.

Sprzęt wysokiej jakości np. żelazka z generatorem pary Bosch, Philips czy generatory pary Tefal, mogą oferować dodatkowe udogodnienie w postaci automatycznego ustawienia ciepła, aby temperatura pary była odpowiednia dla prasowanej tkaniny. Trzeba jeszcze wspomnieć o tym, że takie przyrządy mają dodatkową przewagę nad zwykłymi żelazkami. Dzięki nim nie tylko wygładzisz ubrania, ale i je odświeżysz. To funkcja świetnie sprawdzająca się w przypadku odzieży zimowej, która długo nie była używana.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.