Udostępnij
Skomentuj

Jak podłączyć dekoder do telewizora? Jaki dekoder tv warto kupić?

Jak podłączyć dekoder do telewizora? To nie takie trudne. Sprawdź poniżej!

W dzisiejszych czasach dekodery to urządzenia, które są wręcz powszechnie obecne w polskich domach. Dzięki nim można skutecznie odbierać telewizję naziemną cyfrową i nie tylko zapewniając sobie dostęp do wręcz setek różnych kanałów. Jak jednak podłączyć dekoder do TV i na co patrzeć przy jego wyborze?

Podłączenie dekodera do telewizora przez kabel antenowy może na pierwszy rzut oka wydawać się skomplikowane, szczególnie jeśli nie jesteśmy zaznajomieni z terminologią techniczną i różnymi rodzajami połączeń. Niemniej jednak nie martw się — w tym artykule przedstawimy prosty i przystępny przewodnik, który pomoże Ci podłączyć dekoder do telewizora bez większych trudności.

Jak podłączyć dekoder do telewizora?

Istnieje cała masa sposobów na podłączenie dekoderów do telewizora. Z reguły podstawowy zestaw potrzebny do wykorzystywania go to sam dekoder, kabel do niego, przewód antenowy, a także dwa piloty, jeden do obsługi telewizora, a drugi do dekodera. Sprawa nie jest jednak tak banalna. Wiele zależy od samego urządzenia czy też telewizora i jego wieku, dostępnych wejść czy zastosowanej technologii. Dlatego zawsze warto zapoznać się z instrukcją obsługi swojego telewizora. Aby ułatwić zadanie, jakim jest podłączenie dekodera do telewizora, poniżej prezentujemy różne sposoby na zrobienie tego.

Czasem możemy uniknąć pytania, jak podłączyć dekoder do telewizora, gdy posiadamy odpowiedni sprzęt. Istnieją bowiem telewizory, które wcale nie wymagają korzystania z oddzielnego urządzenia. Są to telewizory ze wbudowanym dekoderem DVB-T 2. Wtedy wystarczy połączyć go z kablem antenowym biegnącym z anteny zbiorczej lub własnej. W ten sposób można uzyskać dostęp do telewizji satelitarnej lub naziemnej. Trzeba jednak pamiętać, że w niej oferowane są tylko podstawowe, bezpłatne kanały. Za wiele dodatkowych trzeba często zapłacić, decydując się na abonament u jednego z dostawców telewizji.

Jak podłączyć dekoder do telewizora kablem HDMI?

Najczęściej wykorzystywany kabel do telewizora, który łączy z nim dekoder, to przewód HDMI. Ten sposób wymaga, aby w obu urządzeniach znajdowało się odpowiednie wejście HDMI. Jakie są zalety tej metody? Nowoczesne kable i wejścia HDMI pozwalają na szybkie przesłanie obrazu oraz dźwięku wysokiej jakości. Do tego są one wręcz standardem. Dobre kable można znaleźć w każdym sklepie z elektroniką, a samo wejście jest montowane w większości urządzeń.

W takim razie jak połączyć dekoder do telewizora kablem HDMI? To bardzo proste. Wystarczy wziąć odpowiedni kabel. Jedna jego strona musi zostać wpięta do właściwego wejścia w dekoderze, a druga w telewizorze. Takowe powinno znajdować się w większości urządzeń. Nie jest to jednak regułą. Może się zdarzyć, że starsze, kilkunastoletnie telewizory nie są w nie wyposażone.

Jak podłączyć dekoder do starego telewizora?

Nieco więcej problemów wystąpi, gdy chcemy podłączyć dekoder telewizyjny DVB-T do starszego urządzenia. Wtedy konieczne może być zastosowanie innego kabla. W takim razie jak podłączyć dekoder telewizji naziemnej DVB-T do starego telewizora? Najpierw trzeba sprawdzić, jakimi wejściami dysponuje sam telewizor. W starszych urządzeniach często brakuje miejsca na podłączenie kabla HDMI do telewizora i dekodera. Zamiast tego najczęściej znajdziemy tam wejście SCART, które powszechnie znane jest jako eurozłącze. Po czym je poznać? Składa się z 21 pinów w dwóch rzędach i ma sporej wielkości prostokątną wtyczkę.

W tym wypadku trzeba improwizować. Najczęściej będzie to wymagać zastosowania po prostu kabla SCART. Jeśli jednak dekoder nie posiada wejścia na taki rodzaj złącza, trzeba zdecydować się na inne rozwiązanie. Jest nim specjalna przejściówka z wejścia HDMI na SCART, która posłuży do podłączenia kabla do telewizora.

Jak podłączyć dekoder do telewizora za pomocą Wi-Fi?

Nowoczesne dekodery DVB-T2 do telewizora można podłączyć do telewizora nawet za pomocą Wi-Fi. Aby jednak było to możliwe, potrzebny jest nie tylko odpowiedni dekoder, ale też telewizor wyposażony w kartę sieciową, która umożliwia na łączenie się z modemami Wi-Fi. Może to być świetny sposób, gdy nie wiemy, jak podłączyć dekoder do telewizora bez HDMI.

Do skorzystania z tego sposobu potrzebny jest nowoczesny telewizor i dekoder oraz router w jednym. Jak wygląda konfiguracja? Należy uruchomić dekoder, a następnie wejść w ustawienia telewizora. Tam można wybrać sposób połączenia zwykły lub poprzez przycisk WPS. Następnie wystarczy wpisać hasło do sieci lub wcisnąć przycisk. Wtedy można już cieszyć się dostępem do telewizji poprzez swój dekoder.

Jak podłączyć dekoder do TV za pomocą kabla USB?

Zastanawiając się, jak można podłączyć dekoder telewizji naziemnej do telewizora, dobrym pomysłem może być też skorzystanie z kabla USB. W dzisiejszych dekoderach wejście USB jest coraz bardziej popularne. Dlatego jest to raczej dosyć prosta i uniwersalna metoda, która pozwoli na cieszenie się telewizją naziemną lub cyfrową.

Do skorzystania z tej metody, gdy nie wiemy, jak podłączyć dekoder DVB-T2 do telewizora, przydadzą się kabel USB oraz przejściówka. Wtyk HDMI należy wpiąć w telewizorze. Na drugą stronę następnie nakładamy specjalny adapter. W ten sposób na drugim końcu kabla znajdzie się wtyk USB, który można wpiąć do znajdującego się w dekoderze wejścia.

Jak podłączyć dwa telewizory do jednego dekodera?

Sytuacja, w której w domu znajduje się więcej niż jeden telewizor, nie jest wcale tak rzadka. Co wtedy zrobić, gdy dysponujemy tylko jednym dekoderem? Potrzebne będzie do tego kilka przedmiotów, lecz jak najbardziej możliwe jest podłączenie dwóch telewizorów do jednego dekodera. Sytuacja nie jest jednak tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Zwyczajne podłączenie obu telewizorów do jednego dekodera zakończyłoby się tak, że na obu wyświetlałby się ten sam kanał. Zamiast tego trzeba postawić na specjalny rozgałęźnik sygnału.

Po podłączeniu obu telewizorów poprzez rozgałęźnik sygnału można swobodnie cieszyć się telewizją. Istnieją też inne sposoby. W dzisiejszych czasach dostawcy telewizji cyfrowej oferują usługę zwaną multiroom. Umożliwia ona podłączenie więcej niż jednego telewizora do dekodera w sposób bezprzewodowy i korzystanie z obu w oddzielny sposób. Innym rozwiązaniem może być oczywiście zakup drugiego dekodera. To jednak jest raczej niezbyt opłacalne, szczególnie w przypadku telewizji cyfrowej.

Dlaczego dekoder nie działa? Najczęstsze przyczyny

Dekodery to przydatne i względnie niezawodne urządzenia. Czasem może się jednak zdarzyć, że odmówią posłuszeństwa. Kiedy mamy dekoder DVB-T2, pojawia się czasem pytanie, jak włączyć go po ewentualnej awarii. Wpierw trzeba rozpoznać jej przyczynę. Powody mogą być różne. Należą do nich na przykład przerwy konserwacyjne nadajników zamontowanych na dachach budynków. Wtedy nie pozostaje nic innego jak poczekanie na naprawę instalacji.

Problemy mogą wystąpić również po naszej stronie. Czasami zdarza się, że na przykład kabel antenowy nie został prawidłowo zamontowany. Warto też sprawdzić, czy antena telewizji naziemnej się nie poluzowała, gdyż to również może być powodem nieprawidłowego działania dekodera. Ważne jest zatem, aby dokładnie poznać instrukcje, jak podłączyć dekoder do telewizora, aby uniknąć w przyszłości potencjalnych problemów w trakcie użytkowania sprzętu.

Sam kabel również może ulec uszkodzeniu. Dlatego jeśli nie znajdujemy już innych powodów, warto zainwestować w nowy. Często okazuje się, że stary przewód działał na tyle źle, że nie było szans, by dobrze przekazywał sygnał do dekodera.

Na co patrzeć przy wyborze dekodera?

Chcąc swobodnie odbierać telewizję naziemną, trzeba obecnie wyposażyć się w dobry dekoder DVB-T2. Jaki wybrać, by być zadowolonym ze swojego zakupu? Zależy to od wielu czynników. Przede wszystkim trzeba postawić na urządzenie kompatybilne z posiadanym telewizorem. Najlepsze dekodery DVB-T2 pasują głównie do nowszych urządzeń. W innym wypadku mogą wymagać dodatkowego osprzętu, takiego jak adaptery czy też urządzenia służące do dostrojenia sygnału.

Oprócz podstawowej kwestii, takiej jak kompatybilność, warto spojrzeć też na inne funkcje. Jakie mogą być dodatkowe funkcje dekodera? Jedna z mających największy wpływ na komfort użytkowania to możliwość obsługi telewizora oraz dekodera jednym pilotem. Do tego ważne jest sprawdzenie, czy dekoder obsługuje standard H.265/HEVC. W innym wypadku możemy po prostu stracić dostęp do wielu kanałów oferowanych przez telewizję naziemną.

Poza funkcjami i tym, jak ustawić telewizję naziemną na dekoderze, warto też zwrócić uwagę na rozdzielczość obrazu przesyłanego na telewizor. Jeśli będzie zbyt niska, to wykorzystanie pełni możliwości swojego urządzenia będzie po prostu niemożliwe. Dlatego warto zwrócić na to uwagę podczas swoich zakupów.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak podłączyć dekoder do telewizora oraz na co zwracać uwagę przy tej czynności. Nie jest to skomplikowany proces, a w dodatku można go przeprowadzić na wiele sposobów. W dużej mierze zależy to od sprzętu, jaki posiadamy – rodzaj dekodera naziemnego, nowy czy stary telewizor itp.

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.