Udostępnij
Skomentuj

Jaki dekoder DVB-T2 wybrać?

Jaki dekoder DVB-T2 HEVC wybrać? Czym kierować się przy wyborze? Czasu zostało niewiele!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dekodera DVB-T2?

Już w 2022 roku tunery DVB-T przestaną być tymi obowiązującymi. Zmieni się sposób, w jaki kodowana jest telewizja naziemna, zatem niektóre dekodery do telewizji naziemnej również trzeba będzie wymienić. Dekoder DVB-T pojawił się w polskich domach w 2008 roku, kiedy to zrezygnowano z telewizji analogowej na rzecz transmisji cyfrowej. Zmianie standardu kodowania towarzyszy również zmiana częstotliwości nadawania. Wszystko po to, by umożliwić budowę sieci 5G na obszarach o niskim poziomie urbanizacji. W praktyce pasmo przeznaczone dla telewizji zostanie zmniejszone, jednak nie oznacza to zmian na niekorzyść oglądających. Dzięki nowemu kodowaniu to samo spektrum pasma pomieści zdecydowanie więcej treści. Możliwe będzie zatem dodanie nowych kanałów, jak i poprawa jakości obecnych. Wszystko to za sprawą standardu kodowania DVB-T2 HEVC.

Polecane dekodery DVB-T2

Jeśli zadajesz sobie pytanie, co to jest dekoder DVB-T2, spieszymy z odpowiedzią. To urządzenie, które umożliwia odbiór transmisji telewizji naziemnej o znacznie lepszych parametrach, niż w przypadku wykorzystywanego do 2022 roku standardu DVB-T. W praktyce przekłada się to na wyższą jakość transmisji (możliwa emisja kanałów 4K UHD, więcej kanałów w rozdzielczości Full HD), przy jednoczesnej oszczędności pasma.

Aby Twój telewizor odbierał sygnał DVB-T2 HEVC, musi mieć wbudowany tuner DVB-T2 HEVC. W przeciwnym przypadku konieczny  będzie zakup dedykowanego tunera i podłączenie go do telewizora przy pomocy kabla HDMI.

Jak sprawdzić, czy rozwiązanie, które obecnie stosujemy do oglądania telewizji naziemnej jest zgodne ze standardem DVB-T2? Obecnie trwają już testowe emisje sygnału w nowym formacie, dlatego wystarczy wybrać odpowiedni kanał na telewizorze bądź dekoderze. W przypadku, gdy zarówno obraz jak i dźwięk na testowym kanale będą wyświetlane prawidłowo, telewizor (albo tuner) jest gotowy na zmianę parametrów nadawania. W przeciwnym przypadku (brak obrazu, słychać tylko dźwięk, zupełny brak możliwości wyświetlenia kanału w DVB-T2) konieczny będzie zakup nowego urządzenia.

Pamiętaj, że jeśli Twój telewizor nie posiada wbudowanego tunera, nie oznacza to od razu, że musisz kupić nowe urządzenie. Istnieje możliwość nabycia osobnego, zewnętrznego tunera. Ma on formę niewielkiej skrzynki, do której – zamiast do telewizora – podpiąć musisz przewód antenowy. Tunel łączy się z odbiornikiem zazwyczaj przewodem HDMI. Najnowsze dekodery DVB-T, w tym dekoder DVB-T z Wi-Fi, obsługują również DVB-T2 i HEVC, a moduł pozwala na podłączenie ich do Internetu bez użycia dodatkowych adapterów.

Jaki dekoder DVB-T2/HEVC kupić?

Jako że tunery DVB-T2 powinny znaleźć się w domu każdego użytkownika telewizji naziemnej już początkiem 2022 roku, najwyższy czas rozejrzeć się wśród ofert, by znaleźć odpowiedni dekoder TV. Jaki sprzęt DVB-T2 HEVC kupić? Przede wszystkim zwróć uwagę, czy posiada wcześniej wspomniany kodek HEVC. Jeśli nie, będzie użyteczny jeszcze tylko przez jakiś czas, a w momencie, gdy nowy standard pojawi się w Polsce, trzeba będzie wymienić urządzenie.

Mieszkając w mieście, istotne może być dla Ciebie, czy dekoder posiada możliwość dekodowania sygnału telewizji kablowej - DVB-C. To jednak dekodery oferowane przez poszczególnych dostawców telewizji kablowych, także jeśli masz możliwość korzystania z takiej usługi, z pewnością masz już go w domu. Przyda się wówczas, gdy obecny dekoder podłączony jest zarówno do anteny naziemnej, skąd odbiera telewizję w standardzie DVB-T, jak i do lokalnej instalacji kablowej - DVB-C. Jeżeli korzystasz wyłącznie z sygnału DVB-C, zmiana z DVB-T na DVB-T2 jest dla Ciebie obojętna.

Jeśli zależy Ci na jakości dźwięku, sprawdź obsługiwane formaty audio, wsparcie dla dźwięku przestrzennego i wyposażenie dekodera w wyjście dźwięku, o ile takiego potrzebujesz. Korzystasz z telewizora kineskopowego? W przypadku posiadania starego modelu odbiornika, nieprzystosowanego do obsługi sygnału cyfrowego, potrzebny będzie dekoder ze złączem SCART (inaczej EURO). Warto również zwrócić uwagę na przydatne dodatki, jak połączenie z internetem WiFi czy przewodowe. Niektóre tunery oferują również podłączenie zewnętrznego dysku do nagrywania.

Jaki dekoder DVB-T2 HEVC kupić, by nie musieć korzystać z dwóch pilotów? Niektóre, bardziej zaawansowane modele mają na wyposażeniu piloty uniwersalne, które można zaprogramować również do współpracy z posiadanym telewizorem. To znacząco podnosi komfort korzystania z zestawu dekoder + telewizor.

Brak pilota uniwersalnego nie powinien być jednak poważną przeszkodą przed zakupem konkretnego modelu dekodera DVB-T2 HEVC. Zawsze można wyposażyć się w pilot zdalnego sterowania innego producenta, który będzie kompatybilny zarówno z telewizorem, jak i tunerem.

Jeżeli szukasz najbardziej uniwersalnego rozwiązania, warto przyjrzeć się urządzeniom łączącym w sobie dekoder DVB-T2 z funkcjami smart TV. To dekodery z zainstalowanym systemem operacyjnym Android TV, umożliwiającym korzystanie z internetu, dostęp do popularnych serwisów streamingowych, na czele z Netfliksem i HBO Max, a także przesyłanie obrazu ze smartfona z systemem Android. Nie jest to znacząco droższe rozwiązanie, a znacznie bardziej wszechstronne. Takim urządzeniem jest, na przykład, tuner TV Canal+ Box 4K.

Od kiedy będzie obowiązywał nowy dekoder DVB-T2?

Zmiana standardu nadawania odbywa się według ustalonego wcześniej harmonogramu. Podobnie jak w przypadku wdrażania telewizji cyfrowej DVB-T, przejście na nowy kodek i zmiana częstotliwości nadawania będzie odbywało się etapami. Zasięg zmian, w przybliżeniu, pokrywa się z mapą poszczególnych województw. I tak, jako pierwsi odczują zmiany mieszkańcy województwa dolnośląskiego, lubuskiego i opolskiego. Stanie się to już 28 marca 2022 roku. Niecały miesiąc później, 25 kwietnia, standard DVB-T2 zostanie włączony w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.

Kolejnych kilka tygodni później, 23 maja, zmiany odczują mieszkańcy województwa łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Jako ostatni, z nowym standardem kodowania zapoznają się mieszkający w centrum Polski. 27 czerwca 2022 roku to dzień zmian dla województwa mazowieciego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

Jak podłączyć i ustawić dekoder DVB-T2?

Zasada działania urządzeń tego typu niezbyt się od siebie różni. Dekoder DVB-T2 podłączysz tak samo, jak wcześniej dekoder DVB-T. Pierwszym krokiem jest przełączenie telewizora na odbiór sygnału cyfrowego. To, jak tego dokonać, zależy od odbiornika, informacja powinna być jednak zawarta w instrukcji obsługi. W skrócie, sprowadza się to do wybrania gniazda HDMI, do którego został podłączony dekoder.

Tuner należy również podłączyć do zasilania dzięki przewodowi, który znajdziesz w zestawie. Pozostało już tylko podłączyć kabel antenowy do dekodera i rozpocząć strojenie kanałów.

Czy tuner DVB-T2 odbiera DVB-T?

Nawet najnowsze dekodery DVB-T nie zdadzą egzaminu, kiedy zmieni się kodowanie telewizji naziemnej. Tuner DVB-T posiada zupełnie inny system nadawania, jednak odbiorniki są kompatybilne wstecznie. Co to znaczy? Każdy dekoder DVB-T2 odbiera DVB-T, nie działa to jednak w drugą stronę.

Jak przekłada się to na praktykę? Przede wszystkim nie musisz czekać ze zmianą dekodera do dnia, kiedy w Twojej okolicy zmieni się standard nadawania. Możesz to zrobić już teraz, ponieważ nowy dekoder bez najmniejszego problemu poradzi sobie również z obecnie obowiązującym standardem.

Jeśli wciąż korzystasz z dekodera DVB-T, bądź telewizora pozbawionego wsparcia dla nowszych kodeków, właśnie przyszła pora na zmiany. Wybierać można spośród wielu modeli dekoderów i telewizorów, w zróżnicowanym przedziale cenowym. Dekodery DVB-T2 HEVC to koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Który wybrać? Ten, który spełni indywidualne oczekiwania. Kiedy jednemu klientowi wystarczy po prostu możliwość oglądania telewizji, inny będzie chciał dodatkowo skorzystać z dostępu do internetu czy nagrywania programów.

Do zmiany standardu nadawania pozostało niewiele czasu, dlatego to najwyższy czas na zakup zgodnego urządzenia.

Udostępnij
5,0
3 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Mogę polecić dekoder DVB-T Manta DVBT017 bardzo fajny tunerek pod dvb-t2 hevc 265. Mały ,ale śmiga .:) POLECAM
Specjalista Morele | 06:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.