Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaki dekoder DVB-T2 wybrać?

Naziemna telewizja cyfrowa zmieni się z DVB-T na nowszy DVB-T2 w połowie 2020 roku. Jaki dekoder wybrać?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dekodera DVB-T2?

W kolejnym roku tunery DVB-T przestaną być tymi obowiązującymi. Zmieni się sposób, w jaki kodowana jest telewizja naziemna, zatem dekodery do telewizji naziemnej również trzeba będzie wymienić. Dekoder DVB-T pojawił się w polskich domach w 2008 roku, zastępując emisję analogową. Zmiana częstotliwości związana jest ze wprowadzeniem systemu 5G, przez co telewizja naziemna i przeznaczone na nią pasmo nadawania muszą zostać zawężone.

Jeśli zadajesz sobie pytanie: dekoder DVB-T2 – co to jest, musisz wiedzieć, że to system, który, w ramach jednej sieci i przy użyciu jednej częstotliwości, pozwoli nie tylko zwiększyć liczbę odbieranych kanałów telewizyjnych, ale też podnieść ich jakość z SD do HD. Co to oznacza w praktyce? W eterze znajdzie się bogatsza oferta programów w lepszej jakości, a koszty operacyjne ulegną zmniejszeniu. Aby Twój telewizor odbierał sygnał DVB-T2 HEVC, musi mieć wbudowany tuner DVB-T2 HEVC.

Jesteś w zasięgu emisji sygnału nowego standardu? Możesz bezpośrednio przetestować odbiór. Jeśli nie, tego typu informacje na pewno znajdziesz w instrukcji urządzenia. Nie martw się, gdybyś zgubił gdzieś wersję papierową, większość producentów udostępnia je na swojej oficjalnej stronie. Niestety, sama informacja o tym, że sprzęt posiada tuner DVB-T2 może nie wystarczyć. Dlaczego? Ponieważ owy standard posiada różne rodzaje kodowania – MPEG2, MPEG4 czy HEVC. Twój telewizor musi być kompatybilny zarówno z samym standardem, jak i z systemem HEVC.

Pamiętaj, że jeśli Twój telewizor nie posiada wbudowanego tunera, nie oznacza to od razu, że musisz kupić nowe urządzenie. Istnieje możliwość nabycia osobnego, zewnętrznego tunera. Ma on formę niewielkiej skrzynki, do której – zamiast do telewizora – podpiąć musisz przewód antenowy. Tunel łączy się z odbiornikiem sieciowo, zazwyczaj przewodem HDMI. Najnowsze dekodery DVB-T, w tym dekoder DVB-T z Wi-Fi, obsługują również DVB-T2 i HEVC, a moduł pozwala na podłączenie ich do Internetu bez użycia dodatkowych adapterów.

Jaki dekoder DVB-T2/HEVC kupić?

Jako że tunery DVB-T2 powinny znaleźć się w domu każdego użytkownika telewizji naziemnej najpóźniej w czerwcu kolejnego roku, już teraz możesz powoli rozglądać się wśród ofert, by znaleźć odpowiedni dekoder TV. Jaki sprzęt DVB-T2 kupić? Przede wszystkim zwróć uwagę, czy posiada wcześniej wspomniany kodek HEVC. Jeśli nie, będzie użyteczny jeszcze tylko przez jakiś czas, a w momencie, gdy nowy standard pojawi się w Polsce, trzeba będzie wymienić urządzenie.

Polecane dekodery DVB-T2

Mieszkając w mieście, istotne może być dla Ciebie, czy dekoder posiada głowicę DVB-C, która pozwala na odbiór niekodowanych kanałów z kablówki. Jeśli zależy Ci na jakości dźwięku, sprawdź obsługiwane formaty audio, wsparcie dla dźwięku przestrzennego i rodzaj złącza audio digital. W przypadku posiadania starego modelu odbiornika potrzebne jest czasem złącze SCART. Niektóre dodatki, jak Wi-Fi, LAN czy opcja nagrywania na dysk, stanowią niekiedy duże ułatwienie. Niekiedy w zestawie znajdziesz pilot wyposażony w programowalne przyciski. Dzięki temu masz możliwość sterowania zarówno dekoderem, jak i telewizorem z poziomu jednego urządzenia.

Jeżeli szukasz sprzętu o dobrym stosunku ceny do jakości, zwróć uwagę na dekoder DVB-T2 Manta. Użytkownicy cenią go za czułość i intuicyjne menu. Ciekawym rozwiązaniem jest niekiedy również złącze USB umiejscowione na przednim panelu. Posiada wszystkie pożyteczne funkcje i śmiało może konkurować z produktami z wyższej półki cenowej.

Od kiedy będzie obowiązywał nowy dekoder DVB-T2?

Sposób kodowania kanału w Polsce zmieni się 30 czerwca 2022 roku. Cały proces został podzielony na etapy, tak samo jak w przypadku, gdy telewizja analogowa zmieniała się w cyfrową. Pierwsze przełączenie systemu planowane jest na 28 marca w południowo-zachodniej części kraju. Drugi etap nastąpi 25 kwietnia i obejmie resztę zachodnich województw. Trzeci etap to 23 maja i południowe obszary państwa, natomiast tereny wschodnie to etap czwarty – 27 czerwca.

Nadawcą sygnału jest firma Emitel. Uruchomiła już pierwsze nadajniki testowe, dzięki którym możesz zarówno sprawdzić zasięg sygnału, jak i to, czy Twój telewizor będzie w stanie go odebrać. Nadajniki działają w lokalizacjach: Kraków, Katowice, Warszawa, Poznań i Gdańsk. Dokładne częstotliwości znajdziesz na oficjalnej stronie telewizji cyfrowej. Warto podkreślić, że w planach jest stworzenie ich tylu, aby zasięgiem mogły objąć teren całego kraju.

Jak podłączyć i ustawić dekoder DVB-T2?

Zasada działania urządzeń tego typu niezbyt się od siebie różni. Dekoder DVB-T2 podłączysz tak samo, jak wcześniej dekoder DVB-T. Pierwszym krokiem jest przełączenie telewizora na odbiór sygnału cyfrowego. To, jak tego dokonać, zależy od odbiornika, informacja powinna być jednak zawarta w instrukcji obsługi. Sam dekoder podłączysz do zasilania dzięki przewodowi, który znajdziesz w zestawie. Potem należy podpiąć do niego kabel antenowy, uprzednio połączony z anteną. Tuner musisz sparować z telewizorem. Po uruchomieniu dekodera możesz rozpocząć proces wyszukiwania kanałów, a potem segregowania ich zgodnie z własnymi preferencjami.

Czy tuner DVB-T2 odbiera DVB-T?

Nawet najnowsze dekodery DVB-T nie zdadzą egzaminu, kiedy zmieni się kodowanie telewizji naziemnej. Tuner DTV-B posiada zupełnie inny system nadawania, jednak odbiorniki są kompatybilne wstecznie. Co to znaczy? Każdy dekoder DVB-T2 odbiera DVB-T, nie działa to jednak w drugą stronę. DVB-T2 zaprojektowano, by były kompatybilne z wcześniejszymi systemami. Oznacza to, że poradzą sobie z odbiorem DVB-T, zarówno MPEG-2, jak i MPEG-4. Gdy sygnał nadawany jest w DVB-T2, DVB-T go nie zobaczy, dlatego zmiana tunera będzie niezbędna.

Kupując dekoder lub telewizor z DVB-T2 upewnij się, że posiada możliwość dekodowania wideo z kodekiem H.265 HEVC. Jeśli nie – nie będzie on w stanie odtworzyć obrazu.

W sprzedaży pojawia się coraz więcej dekoderów DVB-T2, które zachęcają niską ceną. Przed zakupem przyjrzyj się koniecznie ich zróżnicowanym parametrom. Jeżeli nie posiadają one wsparcia dla dekodowania obrazu HEVC, to w czerwcu 2022 roku przestaną być w jakikolwiek sposób użyteczne. Różne rodzaje kodowania obrazu i dźwięku spełniają odmienne funkcje, kompatybilność jest zatem kluczem, aby już niebawem cieszyć się większą liczbą kanałów i jakością High Definition. Sprawdź, jakie możliwości ma Twój sprzęt, aby wystarczająco wcześnie wymienić go na taki, odbierający nowy sygnał.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Ekspert Morele | 16:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.