Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać soundbar? Czy warto? Doradzamy jaki wybrać

Odpowiadamy na pytania, czy warto sięgnąć po smartfon z ładowaniem bezprzewodowym i jak z oferty rynkowej wybrać najlepsze urządzenie tego typu.

Kupienie nowego telewizora wyświetlającego doskonały obraz nie zagwarantuje odczuć znanych z kina. Do tego potrzebne jest jeszcze dobre nagłośnienie, które spotęguje wrażenia filmowe. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest zakup kina domowego.

Polecane soundbary

Nie zawsze jednak jest to zestaw, który sprawdzi się w danym mieszkaniu. Ogromną rolę odgrywa bowiem wielkość pomieszczeń i ich specyfika. Osobną kwestią jest również cena kina domowego, która bywa naprawdę wysoka. Dlatego też ciekawą alternatywą dla każdego, kto chce zadbać także o dźwięk, jest soundbar.

Głównie ze względu na niższą cenę (sprzęt ten może być nawet kilkakrotnie tańszy od kina domowego), ale również możliwość zakupu bardzo zróżnicowanych zestawów. Co to jest i czy warto kupić takie urządzenie? Na te i inne pytania odpowie niniejszy poradnik.

Co to jest soundbar?

Mowa o pewnego rodzaju przystawce, którą umieszcza się najczęściej pod telewizorem. Jest to urządzenie, rodzaj głośnika, które nie wymaga od użytkownika ani specjalnej wiedzy ani też czasu koniecznego do rozmieszczenia nagłośnienia. Wystarczy tylko jeden kabel łączący soundbar z telewizorem poprzez gniazdo HDMI lub wejścia optyczne. Urządzenie jest wyposażone od 2 do 12 głośników, które odpowiednio rozmieszczone mogą imitować dźwięk przestrzenny.

Soundbar wykorzystuje najczęściej standard 2.1 (lub 2.0), jednak zdarzają się również modele, które mogą współpracować z systemami 3.1. 4.1, 5.1 (na przykład JBL Bar), a nawet 7.1 Co ważne, omawiane urządzenia można  podpiąć nie tylko do telewizora, ale także do komputera czy urządzeń mobilnych, najczęściej wykorzystując moduł Bluetooth.

Soundbary z wyższej półki mogą zaoferować naprawdę świetnej jakości dźwięk, zbliżony jakością do efektu kinowego, jednak mimo wszystko mają swoje ograniczenia. Jest to jednak świetna alternatywa dla tych, którym nie uśmiecha się posiadania mnóstwa głośników i dodatkowych sprzętów lub po prostu nie mają na nie miejsca.

Jak to zwykle bywa w przypadku tego typu urządzeń, występują one na rynku w wielu wersjach, zróżnicowanych pod względem najważniejszych parametrów technicznych, a także dostępne wyposażenia. Zastanawiając się więc, jaki soundbar wybrać, należy liczyć się z koniecznością dokładnej analizy wielu kwestii. Dlatego też postanowiliśmy stworzyć specjalny poradnik, który wskaże, na co zwrócić uwagę jeszcze przed zakupem.

Warto wiedzieć!

Niektóre modele dodatkowo mogą posiadać subwoofer, czyli niskotonowy głośnik, z którego uzyska się świetnej jakości basy, co podbija wrażenie podczas oglądania filmu czy słuchania muzyki.

Jaki soundbar wybrać?

Jak nietrudno się domyślić, na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które między sobą różnią się nie tylko wymiarami, ale również sposobem działania czy też możliwościami użycia. Dlatego też, zanim dokonamy ostatecznego wyboru, powinniśmy przyjrzeć się dokładnie ich specyfikacji technicznej.

Soundbar

  • Kompatybilność. Przy zakupie koniecznie należy dowiedzieć się, czy wybrany model urządzenia będzie kompatybilny z dekoderami dźwięku w telewizorze. Dodatkowo trzeba sprawdzić rodzaje gniazd, tak aby podłączania soundbara do konkretnego urządzenia było w ogóle możliwe. Tego typu urządzenia najczęściej są wyposażane w porty USB oraz złącza HDMI, podobnie jak standardowy zestaw kina domowego. W ten właśnie sposób soundbar łączy się z telewizorem.
  • Ilość kanałów. To po prostu ilość głośników, wbudowanych w urządzenie. Im będzie ich więcej, tym uzyska się lepszy efekt dźwięku przestrzennego. Jeśli po kropce, oznaczającej ten parametr znajduje się druga liczba, oznacza to obecność głośnika niskotonowego.

Na jakie zestawy możemy się zdecydować? Najtańsze okażą się modele 2.0 – są one wyposażane w dwa głośniki bez subwoofera. W przypadku soundbarów 2.1, dodatkowo pojawia się głośnik niskotonowy, który zagwarantuje dodatkową głębię dzięki obsłudze niskich tonów (soundbary z subwooferem doskonale sprawdzają się w nowych filmach i grach).

Na jeszcze więcej możemy liczyć w przypadku zestawu 5.1. Składa się na niego soundbar z pięcioma głośnikami i subwooferem. Dzięki niemu uzyskamy naprawdę głęboki dźwięk, który pozwoli czerpać z filmów, programów i gier jeszcze więcej.

  • Pasmo przenoszenia. Im szerszy zakres częstotliwości, które są przenoszone przez urządzenie, tym lepiej. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku tego parametru podawane są dwa zakresy – dolny dla tonów niskich i górny dla wysokich. Standardowe pasmo przenoszenia wynosi 20 – 20 000 Hz.
  • Moc. Jest to jeden z najważniejszych parametrów, na jaki należy zwrócić uwagę, analizując specyfikację soundbarów. Wyższa moc głośników nie oznacza lepszej jakości dźwięku, ale informuje o tym, ile ciepła są w stanie rozproszyć, tak by nie ulec uszkodzeniu. Oczywiście moc wpływa również na głośność generowanego dźwięku. Warto podkreślić, że producenci najczęściej podają parametr łączny dla całego zestawu. Dopiero wchodząc w szczegółową specyfikację lub przeglądając rozmaite recenzje i testy jesteśmy w stanie dowiedzieć się, jak mocne są poszczególne głośniki. Tego typu informacje mogą być istotne na przykład dla graczy, zwłaszcza w przypadku zestawów bardziej rozbudowanych niż 2.0 czy też 2.1
  • Dźwięk. Soundbar może być wyposażony w dodatkowe elementy rozszerzające jego funkcjonalność, ale i poprawiające dźwięk. Warto na nie zwrócić uwagę przy zakupie, choć nie powinny przysłaniać najważniejszego elementu – generowania dźwięku dobrej, zadowalającej jakości:
  • virtual surround sound– odpowiada za imitowanie dźwięku surround,
  • crystal amplifier plus– pozwala wytwarzać czysty dźwięk,
  • możliwość regulacji tonów zarówno wysokich, jak i niskich,
  • korektor dźwięku
  • Dolby Atmos
  • Dolby Digital

Tego typu nazwy niektórym osobom nie mówią zbyt wiele. Chcąc przekonać się, czy konkretna technologia rzeczywiście przekłada się na wyższą jakość dźwięku, warto prześledzić recenzje i testy sprzętowe, często publikowane w sieci. Dobrym źródłem informacji, które pozwolą znaleźć odpowiedź na pytanie, jaki soundbar wybrać, będą również opinię innych użytkowników, którzy często zwracają uwagę na rzeczywistą przydatność interesujących nas sprzętów.

  • Dodatki. W dobie inteligentnych domów i otaczania się elektroniką, można poszukać urządzeń, które umożliwiają bezprzewodową komunikację ze smartfonem lub tabletem. Dzięki temu będziemy mogli dowolnie sterować ich pracą.W niewielkiej ilości modeli można znaleźć także odtwarzacz płyt CD lub DVD czy też, bardziej popularne, wbudowane radia, dzięki czemu można z nich korzystać nie tylko do oglądania i grania.

Ponadto, niektóre modele soundbarów mogą stosować technologie, które poprawią komfort oglądania/słuchania telewizji czy muzyki. Mogą to być optymalizacja dźwięku na każdym poziomie głośności, redukcja zakłóceń czy uwydatnienie dialogów. Warto zatem wczytywać się w specjalizację danego urządzenia.

  • Łączność. Najtańsze soundbary mogą być podłączane do urządzeń tylko za pomocą kabla, jednak na rynku dostępne są również modele dysponujące modułami Bluetooth oraz Wi-Fi. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby na przykład uruchomić piosenkę przy użyciu smartfona. Na podobnej zasadzie odbywać się może również łączność z telewizorem.
  • Design. Choć nie jest to element priorytetowy, warto zastanowić się, czy wybrany panel będzie pasować do sprzętu elektronicznego zgromadzonego w pokoju. Większość soundbarów charakteryzuje się nowoczesnym, estetycznym wyglądem, dlatego też znalezienie idealnego urządzenia nie powinno sprawiać większego problemu. Warto podkreślić, że na rynku często spotykane są soundbary o zakrzywionej konstrukcji, które naprawdę cieszą oko.
  • Złącza. Omawiane urządzenia najczęściej są wyposażane w jedno lub dwa złącza HDMI oraz port USB.
  • Montaż. Urządzenia standardowe przeważnie występują w postaci panelu, który musi zostać położony blisko telewizora. Dobry soundbar może jednak również dysponować specjalnym zestawem montażowym, który pozwoli na zawieszenie go na ścianie. Takie urządzenia są produkowane przede wszystkim w celu łączenia ich z telewizorami wiszącymi.

Jeśli pomimo analizy parametrów, które znajdują się powyżej, nadal nie wiecie, jaki soundbar wybrać, sprawdźcie nasz ranking soundbarów. Znajdują się w nim modele cieszące się szczególnym uznaniem wśród użytkowników sklepu.

Jaki soundbar kupić – zastosowanie

Analizując powyższe informacje, wiele osób może zacząć zastanawiać się, czy taki sprzęt jest w ogóle potrzebny. Zazwyczaj wystarczy jednak tylko chwila, by zdać sobie sprawę, że dobry soundbar jest na wagę złota, podobnie jak wysokiej jakości zestaw kina domowego.

Wynika to oczywiście ze znacznie wyższej jakości dźwięku w porównaniu z tym, co zapewnić nam mogą głośniki, które znajdują się w telewizorze. Wykorzystanie takich technologii jak Dolby Digital, Dolby Atmos, standardu DTS X czy też Dolby Digital Plus pozwala uzyskać głębię, która zapewni zupełnie nowe doznania dźwiękowe.

Oczywiście soundbar sprawdza się nie tylko podczas oglądania programów telewizyjnych. Warto wykorzystać go przede wszystkim podczas:

  • oglądania filmów – zwłaszcza tych najnowszych i wyróżniających się doskonałymi efektami,
  • grania – dźwięk w nowych grach ma wpływ nie tylko na nasze doznania. W przypadku rozgrywki sieciowej, dobre nagłośnienie pozwoli usłyszeć więcej, co może wpłynąć na nasz sukces,
  • słuchania muzyki – dzięki dostępowi do rozmaitych aplikacji (tak jak na przykład Spotify oraz Tidal), telewizor może posłużyć także w celach muzycznych. Wysokiej jakości soundbar z pewnością uprzyjemni codzienne słuchanie.

Jak widać, soundbar sprawdza się w wielu sytuacjach. Pozwoli jeszcze bardziej poczuć atmosferę meczów, zapewni dodatkowe efekty podczas grania i oglądania filmów, a także sprawi, że nasze ulubione piosenki będą brzmieć jeszcze lepiej. Wszystko to sprawia, że łącząc soundbar z telewizorem, zyskujemy naprawdę wiele.

Co wybrać - soundbar czy kino domowe?

Choć soundbar nie daje tylu możliwości co kino domowe, ma kilka zalet, które mogą zaważyć na jego zakupie.

ZALETY

  • niższa cena
  • zajmuje niewiele miejsca, dlatego też sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach.Ponadto nie zajmuje miejsca na meblach, można go przymocować do ściany.
  • zapewnia lepszą jakość dźwięku niż sam telewizor

WADY

  • nie daje takich wrażeń dźwiękowych, jak dobre kino domowe
  • brak możliwości konfiguracji
  • mało dodatków

Same przystawki są cały czas udoskonalane, dlatego oferujące dźwięk coraz wyższej jakości. Dzięki temu mniej wymagający użytkownicy będą z pewnością usatysfakcjonowani możliwościami zintegrowanego panelu. Warto zaznaczyć, że nawet najprostsze, jednoelementowe modele zapewnią o wiele lepszą jakość dźwięku niż głośniki z telewizora, więc różnica na pewno będzie odczuwalna.

Oczywiście zdarzają się również soundbary, które kosztują niemal tyle samo, co dobre kino domowe, a jednocześnie kierowane są do audiofilów. Dzięki temu, że rynek jest tak zróżnicowany, każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

Jeżeli zależy Wam na pełnej rozbudowie zestawu i rozmaitych funkcjach dodatkowych oraz konfiguracyjnych, powinniście celować w zestaw kina domowego. W sytuacji, gdy chcecie po prostu zwiększyć jakość dźwięku, a przy tym nie zamierzacie wydawać dużej kwoty, soundbar z dobrym systemem okaże się jak najbardziej optymalnym wyborem.

Uwaga!

Kino domowe przeznaczone jest dla osób, które nie chcą kompromisów i zależy im na dźwięku najwyższej jakości oraz… mają więcej miejsca w domu czy mieszkaniu. Pamiętać należy jednak, że dobry zestaw wymaga wydania większej ilości pieniędzy niż w przypadku soundbara. Wstępne ustalenie budżetu jest więc kluczową kwestią wyboru odpowiedniego urządzenia.

Soundbar – jaka cena?

Kupując soundbar, musicie zastanowić się także nad tym, jakim dysponujecie budżetem. W dużej mierze determinuje to bowiem jakość tych urządzeń, a także stopień ich zaawansowania. Na niskiej półce cenowej (70-200 złotych) znajdują się zazwyczaj zestawy 1.0 lub 2.0. Będą to standardowe głośniki, które nie zwiększą zbytnio jakości dźwięku. Nieco droższe okażą się modele z trzema i czterema głośnikami, a także obsługujące takie technologie jak Dolby Digital czy też Dolby Atmos

Za modele 5.1 (wyposażone w głośnik niskotonowy) musicie z kolei zapłacić około 800-900 złotych. Będzie to dobry wybór dla graczy, a także osób, które chcą lepiej poczuć doznania dźwiękowe podczas oglądania filmu. Oczywiście w sklepie znajdziecie również soundbary kosztujące od tysiąca złotych wzwyż. Obsługa dźwięku przestrzennego, możliwość montażu na ścianie, system DTS X – to tylko kilka udoskonaleń i funkcji, które sprawią, że generowany dźwięk okaże się naprawdę wysokiej jakości. W przypadku tego typu sprzętów warto zwrócić uwagę również na opcje dodatkowe, takie jak chociażby łączność bezprzewodowa.

Jaki soundbar wybrać – firma

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że renoma producenta również powinna mieć wpływ na naszą decyzję. Daje ona bowiem gwarancję nie tylko odpowiedniej jakości dźwięku, ale również należytej wytrzymałości i żywotności. Na rynku sporą popularnością cieszą się urządzenia JBL Bar, soundbary Creative, soundbary LG, Samsung, Lark, soundbary Sony, Kruger&Matz, soundbary Panasonic, Trust czy też soundbary Sharp. Jeśli nie wiecie, jaki model wybrać, sprawdźcie nasz ranking soundbarów.

Przed zakupem jakiegokolwiek urządzenia, warto określić budżet i własne potrzeby, dzięki czemu łatwiej będzie wybrać urządzenie do konkretnych zastosowań czy też miejsc montażu (np. na ścianie). W każdym przypadku pomocne okażą się również wszelkiego rodzaju recenzje, testy oraz opinie innych użytkowników.

Udostępnij
4,4
8 ocen
11 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (7)

zastanawiam się właśnie nad zakupem takiego sprzętu do domku... czy jak jest z soundbarami z panasonica? Widziałam ostatnio taki fajny, który można rozłożyć na 4 części i umieścić w całym salonie, gdzie się chce
Kupilem ostatnio sounbar samsunga i niestety totalna porażka ani mocy ani jakości ,nie polecam lepiej rozwazyc zakup kina domowego.
Soundbar to tragedia!
Tylko zestaw dobrych głośników z amplitunerem minimum 5,1.
Jasne, a to wszystko na tych 15 czy 20 m2 salonu.
zastanawiam się nad kupnem ale nie wiem którą marke wybrac. chciałbym żeby miał wbudowane radio a nie wiele modeli to posiada...moze ktos poleci sprawdzony model
olej radio weź z WIFI lub z blutoothem
autor napisał:

Moc

Jest to jeden z najważniejszych parametrów, na jaki należy zwrócić uwagę, analizując specyfikację soundbarów. Wyższa moc głośników nie oznacza lepszej jakości dźwięku, ale informuje o tym, ile ciepła są w stanie rozproszyć, tak by nie ulec uszkodzeniu.

ale bzdura, moc służy do rozpraszania ciepła, dobre na zimę
Nie ma się z czego śmiać, bo to prawda. Polecam poczytać o tym :)
Jedynie yamaha Ysp to prawdziwe soundbary. Reszta to gadżety dobre do łazienki albo kuchni.
Ja osobiście postawiłem na średnią półkę cenową i wybrałem Philipsa HTL1510B/12 - gra bardzo dobrze i fajnie się prezentuje. Być może nie jestem jakimś melomanem, ale jakość dźwięku ma dla mnie duże znaczenie i ten soundbar świetnie zaspokaja moje potrzeby ;)
Mam podobne podejście - od soundbara oczekuję dobrego dźwięku, ale jednocześnie nie chcę na niego wydawać majątku. Według mnie Philips ma najwięcej do zaoferowania w tej półce cenowej i sam planuję zakup ich sprzętu w najbliższy czasie :)
Specjalista Morele | 11:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.