Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać opiekacz do kanapek? Jaki najlepszy? Czy warto?

Opiekacze do kanapek to niedrogie i przydatne urządzenia. Jak wybrać najlepszy opiekacz? Na co zwrócić uwagę?

By przyrządzić smakowite panini lub składane tosty z serem, wystarczy sięgnąć po funkcjonalny opiekacz do kanapek. Urządzenie to może przydać się zarówno w domu, jak również w kuchni biurowej, a nawet w gastronomii. Jaki opiekacz wybrać? Czy warto kupić to urządzenie?

Jaki opiekacz do kanapek wybrać?

Opiekacze do kanapek są dostępne w wielu różnych wariantach. Standardowe opiekacze służą do przyrządzania kanapek z chleba tostowego. Wystarczy umieścić w odpowiednim miejscu kanapkę, zamknąć opiekacz i odczekać około 2 minut.

Jeśli standardowa funkcjonalność opiekacza wydaje się niewystarczająca, nic straconego. Spora część opiekaczy oferuje bowiem o wiele więcej opcji. W sprzedaży można znaleźć opiekacze do panini, a także opiekacze z wymiennymi płytkami, które łączą w sobie: toster zamykany, opiekacz do panini i gofrownicę. Zanim jednak zdecydujemy się kupić standardowy opiekacz do tostów albo opiekacz wielofunkcyjny, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów technicznych.

Najważniejsze parametry - na co zwrócić uwagę przy wyborze opiekacza?

Chcąc kupić najlepszy opiekacz o dobrych parametrach i w rozsądnej cenie, warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

 • Moc urządzenia – to parametr, który ma kluczowy wpływ na tempo działania urządzenia, a także na jego realną funkcjonalność. Tanie opiekacze o niskiej mocy będą potrzebowały o wiele więcej czasu, by przyrządzić tosty, a zrobienie w nich np. gofrów, jeśli mają wymienne płytki, będzie jeszcze bardziej czasochłonne. Tostery opiekacze, jakie można znaleźć w sprzedaży oferują moc od 650 W. Warto jednak sięgnąć po model o wyższej mocy, a gdy urządzenie będzie użytkowane także do grillowania i robienia gofrów, może mieć moc nawet 1200 lub 1800 W.
 • Powłoka – ma duży wpływ zarówno na wygodę użytkowania urządzenia, jak również na jego trwałość. Najczęściej stosowane są powłoki nieprzywierające, ceramiczne i teflonowe. Co wybrać: opiekacz ceramiczny czy teflonowy? Oba rozwiązania zapobiegają przywieraniu potraw do urządzenia, ale płytki teflonowe są nieco bardziej podatne na zarysowania, a zarysowany teflon nie powinien być użytkowany w kontakcie z żywnością.
 • Termostat – niemal każdy toster do kanapek ma wbudowany termostat, który powoduje, że urządzenie nagrzewa się do określonej temperatury i ją podtrzymuje. Nie oznacza to jednak, że każdy opiekacz do grzanek będzie miał również opcję regulacji temperatury.
 • Możliwość regulowania temperatury – tylko urządzenia wyższej klasy oferują tę opcję. Najczęściej jest to jednak regulacja stopniowa (np. 2 lub 3 stopnie), a nie możliwość precyzyjnego ustawienia temperatury ręcznie.
 • Konstrukcja, obudowa – chcąc kupić sandwich toster, warto zwrócić uwagę na jego kształt, materiał wykonania obudowy oraz na konstrukcję. Wygodne w użytkowaniu są opiekacze z rączką wkomponowaną w pokrywę, a także wyposażone w nóżki i możliwość ustawienia urządzenia w pozycji pionowej.
 • Lampki kontrolne, sygnalizacja pracy – nie każdy opiekacz toster sygnalizuje proces działania, osiągnięcia temperatury lub przygotowania potrawy. Warto zwrócić uwagę na to, czy urządzenie posiada lampki kontrolne, które zdecydowanie ułatwią jego użytkowanie.

Oczywiście nie są to wszystkie kwestie, które mogą okazać się istotne. Wybierając toster sandwich, który będzie często użytkowany, warto zwrócić uwagę na jego kolorystykę i design. Kupując Opiekacz trudno też nie zwrócić uwagi na kwestie takie, jak renoma producenta lub opinie kupujących. Warto też zastanowić się nad tym, jaką kwotę można przeznaczyć na zakup, jak również nad tym, czy kupującego interesuje standardowy opiekacz do chleba, czy może raczej opiekacz, gofrownica, grill 3w1.

Polecane opiekacze

Czy warto wybrać opiekacz do kanapek - 3w1?

Popularną alternatywą dla klasycznych opiekaczy jest opiekacz do kanapek 3w1 lub ewentualnie opiekacz i gofrownica 2w1, ale o wiele większy jest wybór urządzeń 3w1. Toster z gofrownicą i grillem to funkcjonalne urządzenie, które przyda się nie tylko do przyrządzania najprostszych tostów, ale też do grillowania kanapek panini lub innych produktów spożywczych, jak również do robienia gofrów. Decydując się na opiekacz z wymiennymi płytkami, warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

 • Wymienne wkładki – jeśli jest to opiekacz 3w1, to najczęściej w zestawie znajdują się wkładki do tostów, wkładki do gorfów oraz wkładki grillowe, które przekształcają urządzenie w opiekacz do tortilli, panini i grillowania.
 • Sposób wymiany wkładek – najczęściej są one wpinane i wypinane dość łatwo, a do ich zablokowania i zwolnienia blokady służy przycisk lub suwak.
 • Zalecenia związane z czyszczeniem wkładek – toster z wymiennymi wkładkami jest łatwy w czyszczeniu, gdyż wkładki można całkowicie zdemontować i umyć pod bieżącą wodą lub w zmywarce, o ile takie są zalecenia producenta.
 • Wielkość urządzenia – w sprzedaży dominują urządzenia na dwa sandwiche, ale są też większe modele, jak choćby toster na 4 kanapki albo opiekacz grillowy na panini lub tortillę. Warto wziąć tę kwestię pod uwagę, jeśli urządzenie będzie często używane do podgrzewania różnorodnych potraw.
 • Zawiasy – dobry opiekacz z wymiennymi wkładkami powinien dysponować elastycznymi zawiasami i konstrukcją, która umożliwia opiekanie grubszych kanapek i tortilli.
 • Opinie kupujących – kupując opiekacz sandwich lub urządzenie typu gofrownica i opiekacz w jednym, warto kierować się też popularnością konkretnego sprzętu i opiniami użytkowników, którzy już przekonali się, jak wybrany model spisuje się w praktyce. Jeśli upatrzony opiekacz do kanapek opinie ma korzystne, to dobry znak. Warto odwiedzić też zestawienia typu: opiekacz 3w1 ranking, by sprawdzić, które modele opiekaczy są najczęściej kupowane.
 • Renoma producenta – wielu użytkowników zauważa, że opiekacze mało znanych firm oferują nieco gorsze parametry niż urządzenia renomowanych producentów. Z tego względu opiekacz Tefal, opiekacz do kanapek Bosch, opiekacze Philips będą lepszą opcją niż produkty niezbyt rozpoznawalnych marek.

Chcąc kupić naprawdę dobry i sprawdzony sandwich opiekacz z gorfownicą, trudno nie zwrócić uwagi na jeszcze jedną ważną kwestię, a jest nią cena urządzenia.

Ile kosztuje opiekacz do kanapek?

Jak łatwo zauważyć, ceny opiekaczy są bardzo mocno zróżnicowane. Jeśli chodzi o opiekacz cena bywa wyznacznikiem jego jakości i funkcjonalności, dlatego urządzenia najtańsze nie zawsze okazują się najkorzystniejszym wyborem.

Tanie opiekacze kosztują nawet poniżej 50 złotych, ale oferują najczęściej do 700 W mocy i nie zawsze oferują opcję wymiennych wkładek. Opiekacz 3w1 Tefal, gofrownica Bosch lub opiekacz do kanapek Philips to wydatek ponad 100 zł. Najdroższe opiekacze są często wyposażone w dodatkowe opcje, mają wyższą moc i jeszcze lepsze parametry. Chcąc kupić tanio opiekacz ceramiczny dobrej marki, opiekacz 3w1 lub opiekacz grill bez wymiennych wkładek, ale za to o dużej mocy, warto korzystać z porównywarek cenowych, by znaleźć najtańsze oferty cenowe.

Jak wyczyścić opiekacz do kanapek?

 • Użytkowanie opiekacza jest niezwykle proste – urządzenie wystarczy podłączyć do gniazdka, umieścić w nim kanapki, zamknąć pokrywę i czekać aż potrawa będzie gotowa. Nieco więcej wątpliwości budzi natomiast czyszczenie opiekacza. Jak to zrobić?
 • Opiekacz warto czyścić po każdym użyciu – przynajmniej usuwając z niego okruchy i ewentualne plamy. Urządzenie należy czyścić po odłączeniu i ostudzeniu.
 • Jeśli wkładki są wyjmowane, warto odpiąć je od opiekacza i umyć wodą z płynem do mycia naczyń, a jeśli są one przystosowane do mycia w zmywarce, to można umyć je także w ten sposób.
 • Obudowę urządzenia można przecierać wilgotną, dobrze odciśniętą szmatką.
 • Wnętrze urządzenia, po wyjęciu wkładek, nie powinno być narażane na działanie wilgoci i detergentów. Jeśli dostały się tam jakieś drobinki, warto je usunąć np. potrząsając urządzeniem.

Opiekacz do kanapek to przydatne urządzenie w niemal każdej kuchni i to zarówno wówczas, gdy jest to urządzenie standardowe, jak również wtedy, gdy jest to opiekacz gofrownica i grill – 3w1. Sprzęt tego typu, jeśli będzie dobrze wybrany, powinien posłużyć użytkownikowi przez lata i zdecydowanie ułatwi przygotowywanie tostów, a w przypadku urządzeń 3w1 (gofrownica, toster, opiekacz) panini, tortilli i gofrów.

Udostępnij
4,9
6 ocen
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Polecam Opiekacz BREVILLE DuraCeramic VST071X, Szybko się nagrzewa i robi tosty Póki co solidny Łatwo się czyści teflonową powłokę
Także posiadam opiekacz Breville VST070X .Świetny opiekacz, dzieci zadowolone, szybko opieka. Jakość wykonania - świetna. Polecam
Specjalista Morele | 13:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.