Udostępnij
https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-opiekacz-do-kanapek-jaki-najlepszy-czy-warto/458/ 2018-08-21 13:17:50.000000

Jak wybrać opiekacz do kanapek? Jaki najlepszy? Czy warto?

Analizujemy ofertę rynkową opiekaczy do kanapek. Na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?

Ilość urządzeń elektrycznych, które mogą wspomóc przygotowywanie posiłków rośnie z dnia na dzień. Dzięki temu domownicy mogą pozwolić sobie na odrobinę lenistwa. Jednym z urządzeń, które umożliwia przygotowanie ciepłego posiłku na śniadanie lub kolację jest opiekacz. Należy jednak pamiętać, by nie mylić go z tosterem, którego głównym zadaniem jest przygotowanie grzanek.

Opiekacz nie tylko umożliwia zaserwowanie kanapek z serem, ale i nierzadko może pełnić rolę grilla! Co jednak istotne, na rynku znaleźć można różne rodzaje tego typu sprzętów. Dopasowanie ich do naszych indywidualnych potrzeb wymaga więc przeanalizowanie zarówno budowy, jak i funkcji oraz najważniejszych parametrów technicznych dostępnych opiekaczy.

Polecane produkty

Jaki kupić opiekacz do kanapek?

Jak już wspomnieliśmy, na rynku oferowane są modele o zróżnicowanej budowie i sposobie działania. Standardowe opiekacze służą do przyrządzania kanapek z chleba tostowego. Wystarczy umieścić w odpowiednim miejscu kanapkę, zamknąć opiekacz i odczekać około 2 minut na ich podgrzanie.

Producenci postanawiają czasem jednak rozszerzyć zastosowanie swoich sprzętów, dlatego wyposażają je w płytki o nieco innej budowie. Dzięki temu zakupić możemy również modele do przygotowywania hamburgerów, kanapek panini, a nawet gofrów. Wiele z nich łączy wszystkie te funkcje, dlatego można je określić mianem uniwersalnych urządzeń.

Jak wybrać opiekacz do kanapek? Najważniejsze parametry techniczne

Niezależnie od rodzaju interesujących nas urządzeń, w każdym przypadku należy przeanalizować je pod kątem wszelkich technikaliów. W ten sposób łatwiej dobierzemy model dostosowany do własnych potrzeb.

 • Moc. W przypadku opiekaczy, jak i innych urządzeń elektrycznych, większa moc oznacza szybsze przygotowanie kanapek. Najczęściej producenci wypuszczają na rynek modele dysponujące mocą od 600 W do 1300 W. Jednak w przypadku standardowego użytku domowego, komfort zapewni nam moc o wartości 700-800 W. Przydatną funkcją jest regulacja mocy, która może okazać się istotna w przypadku opiekania różnego rodzaju pieczywa czy produktów spożywczych. 
 • Typ powłoki. Jest to jeden z najważniejszych elementów opiekacza, od którego zależy jakość przygotowanych potraw, a także komfort użytkowania. Dzięki wykorzystaniu odpowiedniej powłoki, jedzenie nie będzie przywierać do płyt grzewczych, a ich umycie zajmie kilka chwil. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie powłoki teflonowej. 
 • Obudowa. Jest to największa bolączka opiekaczy, szczególnie tych z najniższej półki cenowej. Kiepskiej jakości materiały sprawiają, że obudowa dość szybko ulega zniszczeniu, pęknięciu lub innym mechanicznym uszkodzeniom. Dlatego warto sprawdzić, z jakich dokładnie tworzyw jej konstrukcja została wykonana. Jeśli pozwala na to budżet, najlepiej wybierać urządzenia wykonane z metalu, które są odporne na wysoką temperaturę, a przy tym są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. W innym przypadku po kilku miesiącach (czasem nawet tygodniach!) opiekacz może nieprzyjemnie zaskoczyć połamanymi elementami obudowy. 
 • Ustawienie w pionie. Niemal wszystkie modele na rynku pracują w pozycji poziomej. Jednak niektóre opiekacze dysponują dodatkowymi nóżkami, które umożliwiają postawienie ich w pozycji pionowej po zakończeniu pracy. Jest to przydatne, gdy po każdym użyciu, urządzenie jest chowane np. do szafki. 
 • Uchwyt. Rączka jest najczęściej dotykanym elementem podczas otwierania i wyjmowania kanapek z nagrzanego opiekacza. Dlatego też powinna być zbudowana z materiału termoizolacyjnego, który zapobiegnie nadmiernemu nagrzaniu. 
 • Przestrzeń na kanapki. Gdy przygotowywane są nie tylko kanapki z serem, ale i innymi dodatkami, warto zdecydować się na opiekacz, który ma większą szczelinę pomiędzy płytami grzewczymi. Jeśli natomiast na talerzu będą pojawiać się najprostsze tosty, jest to cecha mało istotna. Elementem budowy pozwalającym na przygotowywanie kanapek o różnej grubości są elastyczne zawiasy. 
 • Przewód. Warto również zwrócić uwagę na to, czy dany model opiekacza ma specjalne miejsce, w którym można zwinąć nadmiar przewodu lub też schować go całkowicie, gdy urządzenie jest nieużywane.

Opiekacz do kanapek 3w1 i inne dodatki

Jak już wspomnieliśmy, niektóre opiekacze nie tylko są przystosowane do przygotowywania kanapek, ale również do przyrządzania innych potraw. Popularne są modele 3w1, które pozwala na przyrządzanie kanapek, grillowanego mięsa i gofrów.

To jednak nie koniec, ponieważ producenci często decydują się również na inne dodatkowe funkcje i wyposażenie.

 • Wymienialne wkładki. Oprócz możliwości przyrządzania innych potraw niż kanapki, producenci dołączają do zestawu wymienialne wkładki. Dzięki temu można dostosować rodzaj potrawy do odpowiedniej powierzchni płyty. Możliwość ich zdejmowania wiąże się również z łatwym czyszczeniem z resztek jedzenia (szczególnie przypalonego) pod bieżącą wodą. Niektóre z nich można myć w zmywarce (czy jest to możliwe, należy sprawdzić w instrukcji).
 • Regulacja temperatury. W zależności od modelu, opiekacz może dysponować automatyczną bądź ręczną regulacją temperatury. Rozwiązanie pierwsze jest niezwykle wygodne, gdyż dzięki niemu nasze kanapki zawsze zostaną przygotowane w sposób odpowiedni.
 • Kształt kanapek. Większość opiekaczy umożliwia przygotowanie czterech trójkątnych kanapek bądź też dwóch prostokątnych. To, jaki kształt zostanie wybrany, zależy jedynie od indywidualnych preferencji.
 • Lampki kontrolne. Niemal każde urządzenie dysponuje co najmniej dwoma lampkami, które informują o podłączeniu opiekacza do prądu oraz o gotowości do pracy (opiekacz jest wystarczająco nagrzany). Czasem również opiekacz informuje użytkownika o zakończeniu pracy.
 • Bezpieczeństwo. Niektórzy producenci wprowadzili do urządzeń dodatkowe zabezpieczenia, które mają podnieść bezpieczeństwo użytkowania. Jest to m.in. czujnik temperatury – automatycznie wyłącza toster, gdy zostanie wykryta zbyt wysoka temperatura urządzenia (opiekacz jest zbyt nagrzany).
 • Nóżki. Bezpieczeństwo zapewniają również nóżki pokryte materiałem antypoślizgowym, który zapewnia stabilność podczas procesu opiekania, a także zapobiega przypadkowym przesunięciom.

Opiekacz do kanapek – cena

Ostateczny koszt zakupu jest zależny od możliwości interesującego nas sprzętu, a także wszystkich ważnych parametrów technicznych. Modele najprostsze, służące do przyrządzania zwykłych kanapek, kosztują zaledwie 30-40 złotych. W przypadku dołożenia kolejnych funkcji lub dodatkowego wyposażenia, cena może urosnąć do poziomu 100, 200, a nawet 300 złotych.

Na rynku dostępne są modele jeszcze droższe, gwarantujące wykorzystanie najlepszych możliwych materiałów, a także wielu możliwości użytkowych.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
4,8
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)