Udostępnij
Skomentuj

Czym różni się toster od opiekacza? Które urządzenie wybrać?

Urządzenia takie jak toster lub opiekacz świetnie sprawdzają się w kuchni, jednak nie są to jednakowe sprzęty.

Zarówno opiekacz, jak i toster pozwala na przyrządzenie pysznych ciepłych kanapek. Urządzenia te są do siebie podobne, nic więc dziwnego, że wielu z nas nadal je ze sobą myli i używa ich nazw zamiennie. Tym bardziej że na rynku możesz nawet znaleźć drobne sprzęty AGD, które służą jako toster i opiekacz w jednym. Fani tostów i grzanek częściej jednak wybierają jedno z tych urządzeń bądź oba oddzielnie. Istnieje też opiekacz do tostów zwany sandwitcherem.

Polecane tostery

Jaka jest różnica pomiędzy opiekaczem a tosterem?

Różnica pomiędzy opiekaczem a tosterem polega przede wszystkim na przeznaczeniu. Toster służy do przygotowywania grzanek (samego chleba) i jest pionowym urządzeniem, które podrzuca chleb, gdy ten jest już gotowy do podania. Gdy pieczywo zostanie opieczone z obu stron, a więc będzie gotowe, można zjeść sam chleb na ciepło lub z innymi dodatkami np. serem, wędliną, warzywami lub ulubionym dżemem.

Natomiast opiekacz jest już sprzętem nieco bardziej uniwersalnym, jego budowa jest pozioma, co pozwala na przyrządzanie popularnych kanapek na ciepło. Przekąska przygotowana za pomocą opiekacza jest gotowa do spożycia od razu po wyciągnięciu jej z urządzenia. Ponadto na rynku dostępne są modele opiekaczy z wymiennymi częściami. Daje to możliwość przygotowania nie tylko kanapek, lecz także gofrów, panini i wielu innych szybkich i smacznych dań.

A więc te urządzenia pozwalają na stworzenie dwóch wbrew pozorom zupełnie różnych posiłków, złożonych głównie z pieczywa. Różnią się swoją budową, sposobem przygotowywania jedzenia, a także złożonością oraz funkcjonalnościami. W tym zestawieniu opiekacze są urządzeniami zdecydowanie bardziej praktycznymi. Przykładowymi produktami z tej kategorii jest opiekacz Amica, który uznawany jest za solidny, a zarazem przystępny cenowo.

Podobieństwa pomiędzy opiekaczem i tosterem

Jak już wspomniano, opiekacze oraz tostery nie są tymi samymi sprzętami AGD, ale istnieją między nimi pewne podobieństwa. Przede wszystkim oba urządzenia ułatwiają przygotowywanie drobnych ciepłych posiłków opartych głównie na pieczywie w sposób łatwy, a co najważniejsze, szczególnie o poranku, również bardzo szybki. Poza tym urządzenia te nie mają ze sobą wiele więcej wspólnego. Różnią się od siebie zarówno pod względem budowy, jak i zasad działania.

Na co zwrócić uwagę wybierając opiekacz lub toster?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem tostera lub opiekacza warto, aby w przypadku obu tych urządzeń zwrócić uwagę na kilka elementów, które mogą okazać się przydatne, gdy już zaczniesz używać swojego nowego sprzętu AGD. Po pierwsze sprawdź, czy toster bądź opiekacz posiada ceramiczną powłokę lub nieprzywierającą w obszarach, gdzie umieszczasz kanapki. Dzięki temu w przyszłości unikniesz uciążliwego przywierania jedzenia do urządzenia.

Ponadto w przypadku opiekacza upewnij się, czy oraz jakie wymienne płytki zawiera sprzęt w swoim zestawie, dzięki temu Twoje urządzenie będzie mogło posłużyć np. jako opiekacz do panini. Użyteczna okaże się także regulacja oraz czujnik temperatury, pozwoli Ci to na precyzyjniejsze zapiekanie tostów oraz ograniczy to możliwość przypalenia. Regulacja będzie szczególnie przydatna w wielofunkcyjnych modelach, np. opiekaczy MPM, ponieważ różne przekąski wymagają zróżnicowanej temperatury.

Co więcej, wybierając ten konkretny sprzęt AGD, spotkasz się z urządzeniami posiadającymi obudowy z różnych tworzyw, m.in. z plastiku, aluminium oraz stali nierdzewnej. Są to najpopularniejsze z proponowanych przez producentów komponentów. Plastik jest najmniej trwałym i odpornym materiałem spośród nich, natomiast najbardziej wytrzymałym jest stal nierdzewna. Jakość tworzywa obudowy wpływa oczywiście na cenę modelu. Porządny wariant produktu ze stali nierdzewnej znajdziesz wśród opiekaczy Russell Hobbs.

Wady i zalety opiekaczy i tosterów

Oba urządzenia są przydatne w domowej kuchni i pozwolą Ci przygotować niejedno pyszne śniadanie lub kolacje w ekspresowym tempie. Poza tym te sprzęty AGD możesz kupić w przystępnej cenie, są proste w obsłudze, a szeroki zakres modeli pozwala na wybranie urządzenia, które będzie atrakcyjnie prezentowało się w Twojej kuchni. Niestety poza wieloma zaletami znajdzie się także kilka wad zarówno w tosterach, jak i opiekaczach. Mimo wszystko nie są one znaczące w porównaniu z tym, jak korzystne jest posiadanie tego typu drobnego sprzętu AGD.

W przypadku tosterów wadą zdecydowanie jest ograniczenie do jednego rodzaju przekąski, czyli tostów. Oczywiście same tosty można zjeść z wieloma dodatkami, jednak urządzenie nie przygotuje nic poza tym. Co więcej, jeśli Twój toster nie ma specjalnej dźwigni, która podnosi gotowe grzanki, możesz poparzyć się przy wyciąganiu chleba w pośpiechu. Natomiast opiekacz łatwo może przypalić jedzenie, a niektóre z modeli, szczególnie te wielofunkcyjne, zajmują wiele przestrzeni na kuchennym blacie.

Poza tymi drobnymi minusami, którym w rzeczywistości można zapobiec poprzez zachowanie uwagi i ostrożności w trakcie przyrządzania posiłku, urządzenia te są niezwykle użyteczne w codziennym gotowaniu. W szczególności opiekacz do tostów zawierający w zestawie wymienne płytki. Rozwiązanie to nie tylko urozmaici liczbę możliwych do przygotowania dań i przekąsek, lecz także znacząco ułatwi czyszczenie sprzętu. Do tych wielofunkcyjnych modeli należą m.in. opiekacze Tefal, które umożliwiają zapiekanie grzanek, kanapek, panini oraz gofrów.

Co lepiej wybrać – opiekacz czy toster?

To, czy lepszym wyborem dla Ciebie będzie opiekacz, czy toster, zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb. Jeśli jesteś fanem zwykłych, klasycznych grzanek, może okazać się, że nie ma potrzeby inwestowania w bardziej złożony produkt. W takim przypadku toster będzie wystarczającym uzupełnieniem Twojej kuchni. Jeśli jednak szukasz czegoś bardziej uniwersalnego, zdecydowanie powinieneś przeanalizować dostępne modele opiekaczy. Warto zwrócić uwagę na opiekacze Zelmer, które cieszą się sporą popularnością wśród użytkowników.

Drugim istotnym kryterium jest cena. Zastanów się, ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na nowe urządzenie. Tostery jako mniej złożone urządzenia są z reguły tańsze. Opiekacze często możesz znaleźć w przystępnej cenie, ale zasadniczo są to urządzenia nieco bardziej złożone i funkcjonalne, a więc ich cena jest odpowiednio wyższa. Możesz zaoszczędzić na jakości urządzenia, np. wybierając sprzęt AGD z plastiku, ale nie warto oszczędzać na produkcie, z którego korzystasz regularnie.

Podsumowując, tostery i opiekacze znacząco różnią się od siebie, ale oba urządzenia pozwalają na przygotowywanie ciepłych przekąsek. Tostery ograniczają się do robienia grzanek. Natomiast opiekacze są bardziej funkcjonalne, choć zależy to od wybranego modelu. Warto pamiętać, że istnieje możliwość zakupu tostera i opiekacza w jednym, ale rozwiązanie to jest droższe, a także mniej popularne wśród konsumentów. Oferta jest na tyle duża, że na pewno znajdziesz coś, co spełni wszystkie Twoje wymagania.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:05
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.