Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać ekspres na kapsułki? Czy warto? Jaki najlepszy?

Ekspresy kapsułkowe są łatwe w obsłudze i cieszą się dużym zainteresowaniem. Jak wybrać najlepszy?

Przyrządzanie kawy z ekspresu na kapsułki jest niemal dziecinnie proste, a urządzenia tego rodzaju są stosunkowo niedrogie. Nic dziwnego, że ekspresy na kapsułki zyskały tak dużą popularność i są obecne w asortymencie wielu różnych marek. Jak działają te urządzenia? Czy kawa w kapsułkach jest smaczna? Odpowiedzi na te pytania, jak również sugestie dotyczące dylematu „jaki ekspres na kapsułki wybrać?”, znajdziesz poniżej.

Jak działa ekspres na kapsułki?

Zanim skupimy się na parametrach technicznych, jakie mogą charakteryzować dobry ekspres na kapsułki, przyjrzyjmy się bliżej funkcjonowaniu tego urządzenia. Oto co warto wiedzieć o tym, jak działa ekspres do kawy na kapsułki:

 • Ekspres kapsułkowy umożliwia przyrządzenie kawy z kompatybilnych kapsułek. Najczęściej muszą to być kapsułki tego samego producenta, ale do popularnych ekspresów tego rodzaju można znaleźć tańsze odpowiedniki.
 • Kapsułki do ekspresu zawierają odmierzoną porcję zmielonej kawy. W zależności od wybranej kapsułki można będzie przyrządzić czarną kawę, espresso, kawę smakową lub z mlekiem (oczywiście zależy to także od funkcjonalności ekspresu).
 • Ekspres na kapsułki jest bardzo prosty w obsłudze – wystarczy umieścić w nim kapsułkę i przycisnąć przycisk. Sporadycznie trzeba przy tym również uzupełnić wodę w zbiorniku i opróżnić pojemnik na zużyte kapsułki.

W kwestii ekspresów na kapsułki opinie są różne. Niektórzy błędnie zakładają, że kawa w kapsułkach jest złej jakości, że jest to produkt rozpuszczalny, zwietrzały i kiepski. Oczywiście nie jest to kawa świeżo zmielona, ale nie powinna odbiegać jakością od innych kaw mielonych, jakie można kupić do ekspresów ciśnieniowych (na przykład do ekspresów kolbowych). Jakość kawy z ekspresu na kapsułki zależy od tego, po jakie urządzenie sięgniemy i jakiej marki kapsułki będziemy stosować.

Warto wiedzieć!

W sprzedaży można znaleźć całą gamę kapsułek niemal do każdego ekspresu. Co ciekawe, są to nie tylko kapsułki do przyrządzania kawy, ale też kapsułki z czekoladą do picia, a nawet umożliwiające przyrządzenie aromatycznej herbaty.

Jaki ekspres na kapsułki? Na co zwrócić uwagę?

Oferta ekspresów na kapsułki jest na tyle szeroka, że trudno zdecydować się na konkretny model bez przeanalizowania wielu dostępnych opcji. Wybierając ekspres do kawy kapsułkowy, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów:

 • Pojemność zbiornika na wodę – wpływa na to, jak wiele kaw będzie można przyrządzić bez konieczności uzupełniania wody. Jeśli ma to być ekspres do kawy na kapsułki do biurowej kuchni, warto zdecydować się na urządzenie o pojemności 1 litra lub większej. Z kolei do zastosowań domowych sprawdzi się też ekspres z mniejszym zbiornikiem.
 • Wielkość urządzenia – ekspresy do kawy na kapsułki są raczej dość kompaktowe. Większe będą urządzenia z funkcją spieniania mleka oraz z dużym pojemnikiem na wodę. Jaki ekspres na kapsułki wybrać, jeśli zależy nam na mniejszym modelu? Najmniejsze są ekspresy bez opcji przyrządzania kawy ze spienionym mlekiem.
 • Funkcja spieniania mleka – niektóre ekspresy kapsułkowe mają możliwość spieniania mleka, co pozwala na przygotowanie kaw typu cappuccino, latte, a nawet gorącej czekolady z mlekiem. Jeśli kupującemu zależy na tej funkcjonalności, to najlepiej od razu zwrócić uwagę na tę kwestię. Warto sprawdzić też, w jaki sposób rozwiązano kwestię spieniania i dozowania mleka – niektóre urządzenia są wyposażone w zintegrowany pojemnik na mleko, który można odpiąć, a inne mają elastyczny wężyk, który pobiera mleko z dowolnego pojemnika zewnętrznego.
 • Ciśnienie – zastanawiając się nad tym, jaki ekspres na kapsułki wybrać, nie można pominąć kwestii odpowiedniego ciśnienia. Im wyższe ciśnienie, tym bardziej aromatyczna będzie kawa. W sprzedaży dominują ekspresy kapsułkowe o ciśnieniu 15 i 19 barów i jest to bardzo dobry wybór.
 • Design – wybierając ekspres kapsułkowy do kuchni, warto zwrócić uwagę na kształt, kolorystykę i ogólną estetykę urządzenia. W sprzedaży można znaleźć zarówno ekspresy o minimalistycznym designie, nowoczesne, retro, jak i nawet w neonowych kolorach.
 • Dostępność, różnorodność i cena kapsułek – wybierając ekspres ciśnieniowy na kapsułki, należy koniecznie sprawdzić, jak przedstawia się kwestia dostępności, ceny i różnorodności kompatybilnych kapsułek. Największy wybór i najlepsza dostępność dotyczy kapsułek znanych marek, jak kapsułki Dolce Gusto, kapsułki Tchibo, kapsułki Tassimo, czy też kapsułki Nespresso. O ile do standardowego ekspresu można zastosować dowolną kawę, to do ekspresów kapsułkowych jedynie w kapsułkach, stąd też ich dostępność oraz cena jest tak istotna.
 • Cena ekspresu – ekspresy na kapsułki są urządzeniami o stosunkowo niskiej cenie, a szczególnie dotyczy to bazowych modeli. Czasami zdarzają się nawet oferty, w których urządzenie bywa gratisem do sporego zapasu kapsułek lub jego cena jest bardzo atrakcyjna, jeśli jednocześnie kupi się zestaw, na który składają się: ekspres do kawy kapsułki.

Dodatkowe funkcje i wyposażenie ekspresu do kawy na kapsułki

Wybierając ekspres do kawy na kapsułki, warto zwrócić uwagę nie tylko na podstawowe parametry techniczne i cenę urządzenia, ale też na funkcjonalność, dołączone wyposażenie i opcje dodatkowe. Oto opcje, które są godne uwagi:

 • Regulacja mocy kawy – praktycznie standardowa opcja w ekspresach ciśnieniowych. Dość często można znaleźć ją także w zaawansowanych ekspresach na kapsułki.
 • Automatyczne czyszczenie i odkamienianie – ułatwi utrzymanie urządzenia w czystości.
 • Filtrowanie wody – wymaga stosowania filtrów do ekspresu, ale za to można nalewać do urządzenia wodę prosto z kranu.
 • Sygnalizacja koniecznych działań – na przykład sygnał o przepełnieniu pojemnika na zużyte kapsułki albo sygnał o braku wody.
 • Automatyczne wyłączenie po określonym czasie bezczynności – pozwala zaoszczędzić energię elektryczną.
 • Regulacja wielkości napoju – poprzez zwiększenie lub zmniejszenie ilości wody.
 • Możliwość nalewania gorącej wody oraz przyrządzania innych napojów niż kawa – na przykład herbaty lub gorącej czekolady.

Polecani producenci ekspresów kapsułkowych

Oferta ekspresów na kapsułki jest bardzo szeroka i zróżnicowana. Urządzenia te są dostępne w asortymencie wielu marek, ale szczególnie popularne są ekspresy na kapsułki następujących marek:

 • Tchibo – bardzo popularne urządzenia, które są chętnie wybierane zarówno przez wzgląd na atrakcyjną cenę, jak również na szeroką dostępność kapsułek i wysoką jakość kawy. Wielu kupujących zastanawia się nad tym, czy do ekspresu Tchibo pasują inne kapsułki? Kompatybilne rozwiązanie to Tchibo Cafissimo kapsułki oraz kapsułki oparte na systemie Caffitaly.
 • Nespresso – ekspres tej marki to bardzo popularny wybór i to pomimo faktu, że same urządzenia Nespresso nie należą do najtańszych. Ich atutem jest za to funkcjonalność, piękny design i szeroka dostępność kapsułek. Przy okazji warto wspomnieć, jakie kapsułki pasują do Nespresso – są to kapsułki kompatybilne z systemem Nespresso.
 • Krups –  czyli marka oferująca urządzenia z linii Dolce Gusto. Niemal każdy ekspres do kawy Dolce Gusto wyróżnia się ciekawym designem i oryginalnym kształtem. Do Dolce Gusto Krups należy kupować kapsułki kompatybilne z tym konkretnym systemem.
 • Bosch – kapsułkowe ekspresy do kawy Bosch to, w gruncie rzeczy, ekspresy Tassimo (Tassimo to linia ekspresów kapsułkowych, która należy do marki Bosch). Są to urządzenia cenione za atrakcyjną cenę oraz dopracowany design i funkcjonalność.

Jaki ekspres na kapsułki wybrać z zakresu wymienionych marek? Oferta każdego z nich jest dość bogata, w związku z czym z pewnością każdy znajdzie opcję idealną dla siebie. Dla przykładu podamy po jednym z popularniejszych modeli powyższych producentów. Najbardziej cieszący się dobrą opinią ekspres na kapsułki Tchibo to zdecydowanie Cafissimo, wyposażony w układ spieniania mleka i duży zbiornik na wodę (1.2 L).

Szukasz czegoś jeszcze bardziej rozbudowanego? Ekspres na kapsułki Nespresso Lattissima Touch to zdecydowanie sprzęt najwyższej klasy. Ciśnienie 19 barów, 6 rodzajów kawy do przyrządzenia, a do tego prosta obsługa i możliwość ustawienia pod własne preferencje. Naturalnie w tym przypadku również mamy do czynienia z systemem spieniania mleka i dużym zbiornikiem na wodę.

Większość osób podejmując decyzję o tym, jaki ekspres na kapsułki sprawdzi się najlepiej, kieruje się jednak ceną. Nie ma co ukrywać, że jest to największa zaleta tego typu urządzeń. W przypadku ekspresu na kapsułki Krups sprawa jest oczywista: Dolce Gusto Mini Me to jeden z najpopularniejszych modeli. Co prawda urządzenie nie ma systemu spieniającego mleko, ale za to charakteryzuje się szeregiem innych funkcji: systemem oszczędzania energii, sygnalizatorem odkamieniania, przełącznikiem do przygotowania gorących i zimnych napojów, technologią Play&Select czy systemem wysokiego ciśnienia do 15 barów.

Jeszcze tańszą opcją jest bestseller, jakim jest ekspres na kapsułki Bosch Tassimo Suny. Urządzenie szybko się nagrzewa, dzięki czemu nie musisz zbyt długo czekać na przygotowanie napoju. Do tego ma podstawkę z możliwością regulacji, która pozwala przygotować kawę nawet w większym kubku. Ekspres charakteryzuje się jeszcze dużą mocą i zbiornikiem na wodę o pojemności 0.8 L. Jedyną wadą jest niskie ciśnienie na poziomie 3.3 bar.

Czy warto kupić ekspres kapsułkowy?

Opinie na temat ekspresów kapsułkowych są podzielone. Niektórzy uznają je za najlepsze ekspresy automatyczne, inni odrzucają już na wstępie. Czy warto sięgnąć po urządzenie tego rodzaju? By odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto zerknąć na zalety i wady ekspresu na kapsułki.

Ekspres na kapsułki – zalety i wady

 • Relatywnie niskie ceny samych urządzeń.
 • Małe, kompaktowe wymiary ze względu na sposób dozowania i przyrządzania kawy.
 • Intuicyjna, bardzo prosta obsługa.
 • Łatwe czyszczenie urządzenia.
 • Możliwość parzenia różnorodnych kaw – w zależności od kupionych kapsułek.
 • Konieczność kupowania kompatybilnych kapsułek, a więc w dużej mierze ograniczony wybór.
 • Wysoki koszt markowej kawy w kapsułkach.

Niemal każdy ekspres do kawy na kapsułki opinie ma zróżnicowane. Nie jest to bowiem urządzenie dla każdego użytkownika. Po ekspres Dolce Gusto, Krups czy też Tchibo na kapsułki mogą sięgnąć osoby potrzebujące niedrogiego, łatwego w użyciu urządzenia do domu lub do biura. Ekspres na kapsułki sprawdzi się wszędzie tam, gdzie liczy się prostota obsługi, szybkość działania i automatyka.

Co najczęściej jest krytykowane w urządzeniu, jakim jest ekspres na kapsułki? Opinie zazwyczaj skupiają się nie na samym sprzęcie – który jak zostało wykazane, może się charakteryzować równie dobrymi parametrami technicznymi – co na jakości samych kapsułek. Wielu producentów nie ogranicza składu jedynie do zmielonej kawy. Niejednokrotnie dodawane są też aromaty, cukier, mleko w proszku oraz inne dodatki. Oczywiście dla niektórych nie będzie to stanowiło problemu (szczególnie dla osób, które lubią niezbyt gorzkie i mocne napoje), jednakże dla prawdziwych smakoszy kawy może być to nieakceptowalne.

Wobec tego jeszcze bardziej warto zwrócić uwagę na to, aby wybrać urządzenie i kapsułki od renomowanej marki. Ekspres na kapsułki Nespresso czy Tchibo to z pewnością bezpieczna opcja. Równie godny polecenia może być ekspres na kapsułki Krups lub Bosch, ponieważ są to producenci specjalizujący się też w dobrej jakości automatycznych ekspresach ciśnieniowych.

Finalnie czy warto kupić ekspres na kapsułki? Na to pytanie trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź, ponieważ zależy to od preferencji użytkownika. Jeśli smak kawy z kapsułek jest dla Ciebie odpowiedni, to jak najbardziej jest to bardzo dobra alternatywa dla automatycznych ekspresów, które są znacznie droższe i większe. Co więcej, wszystkie opinie potwierdzają, że ekspres na kapsułki jest niezwykle wygodny i prosty w obsłudze. W związku z tym, jeśli decyzja o zakupie już zapadła, to pamiętaj o najważniejszych parametrach, aby dobrze dobrać jaki ekspres na kapsułki będzie dla Ciebie najlepszy.

Udostępnij
5,0
6 ocen
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

na co zwracać uwagę? a może zacznijmy od samej kawy: decydując się na ekspres kapsułkowy wybieramy danego producenta. polecam spróbować najpierw taką kawę. w stacjonarnych punktach sprzedażowych można spotkać pracowników różnych firm, chętnie poczęstują kawą i udzielą informacji o firmie. chciałam jeszcze zaznaczyć, że nie każda firma ma kawy o jakimś smaku. częściej są to po prostu różne mieszanki Arabiki i Robusty, tak samo jak w opakowaniach z kawą ziarnistą. takie naturalne kawy bez chemii można dostać np w Nespresso czy w Tchibo
Obecnie,przy możliwości robienia własnych kapsułek,patrząc na koszty ekspres kapsułkowa jest dobrym rozwiązaniem. Dziwie sie tylko dlaczego firmy kapsułkowa nie dadzą tych rodzajów kaw w formie sypanej....? Robiac własne kapsułki przynajmniej dbam o zdrowie...
Specjalista Morele | 07:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.