Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać chłodziarkę do wina, do piwa? Jakie są rodzaje?

Sprawdź z nami, jak wybrać dobrej jakości chłodziarkę do piwa i wina. Przedstawiamy najciekawsze modele.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze chłodziarki do wina i piwa?

Dobrze schłodzone piwo lub wino smakuje znacznie lepiej, zwłaszcza w ciepłe dni. Nasze doznania smakowe poprawi odpowiednia chłodziarka.

Entuzjaści napojów niskoprocentowych lubią robić zapasy – zarówno na własny użytek, jak i na potkanie z rodziną lub przyjaciółmi. Wielu z nich woli, gdy ich ulubiony napój jest odpowiednio schłodzony, dzięki czemu smakuje znacznie lepiej. Żeby uzyskać taki efekt, wystarczy oczywiście włożyć butelki do lodówki. Zamiast jednak wpychać je między produkty spożywcze, warto pokusić się o zakup dedykowanej chłodziarki do piwa i wina. Pomieści ona wiele butelek i pozwoli stworzyć idealne warunki do schłodzenia napojów.

Jest to bardzo rozsądne, wygodne rozwiązanie. Pozwala również w atrakcyjny sposób wyeksponować butelki i stworzyć osobisty barek. Oczywiście najpierw warto zastanowić się, jakie kryteria powinna spełniać taka lodówka, by okazała się rzeczywiście przydatna.

Czym powinna się wyróżniać dobra chłodziarka do napojów?

Oferta rynkowa jest bowiem bardzo szeroka. W sklepie znajdziemy małe lodówki na piwo, często wykorzystywane na wakacjach, a także większe witryny, na które decydują się chociażby sklepy czy restauracje. W każdym przypadku warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, związanych z parametrami technicznymi lodówki do piwa i wina. Pozwolą nam one wybrać najlepszy dostępny sprzęt.

  • Rodzaj. Do wyboru mamy dwa rozwiązania. Pierwszym z nich będzie chłodziarka do piwa wolnostojąca, którą możemy dowolnie przenosić z miejsca na miejsce. Zwłaszcza gdy wyróżnia się kompaktowymi wymiarami. Jeśli jednak lodówka na piwo zostanie zamontowana w jednym miejscu na stałe, warto pomyśleć o zakupie urządzenia do zabudowy. Dlaczego? Ponieważ w łady sposób „schowamy” go między meblami, uzyskując w ten sposób pewną spójność aranżacyjną.
  • Pojemność. W odróżnieniu od klasycznych lodówek, jest ona podawana w liczbie butelek, które zmieszczą się wewnątrz urządzenia. Jak można się domyślić, wybór pod tym względem jest bardzo szeroki. Mini lodówka na piwo i wino pomieści kilka lub kilkanaście butelek, podczas gdy pojemność modeli bardziej rozbudowanych wynieść może od 20 do nawet 200 butelek. Oczywiście ostateczny wybór jest zależny od naszych potrzeb. Mała lodówka na piwo sprawdzi się w mieszkaniach i domkach letniskowych, natomiast modele większe idealnie nadają się do dużych kuchni, piwnic czy też lokali gastronomicznych.
  • Wymiary. Poza pojemnością, warto sprawdzić, jak duża jest chłodziarka do piwa i wina. Producenci podają zarówno szerokość, wysokość, jak i głębokość. Dzięki temu w łatwy sposób dopasujemy sprzęt do ilości wolnego miejsca, którym dysponujemy.
  • Klasa energetyczna. Choć lodówki na piwo i wino to sprzęty bardzo pomocne, warto zadbać o to, aby ich działanie nie wpłynęło na znaczne zwiększenie rachunków za prąd. O ilości wykorzystywanej energii informuje klasa energetyczna. Im jest ona wyższa, tym możemy liczyć na mniejsze wydatki. Najczęściej polecane są chłodziarki do piwa A+ oraz A.
  • Funkcje. Producenci często dbają o to, aby ich sprzęty zachęcały dodatkowym wyposażeniem oraz przydatnymi funkcjami. Dlatego też chłodziarka na piwo może na przykład korzystać z elektronicznego sterowania, które pozwala na wybór najlepszych parametrów chłodzenia, czy też różnych funkcji zabezpieczających.

Chłodziarek do piwa warto szukać w ofertach takich firm jak Cady, vidaXL, Hyundai, Profi Cook, Amica, Bosch, Camry czy też Whirlpool. Ile kosztuje lodówka do piwa? Niewielkie modele przenośne zakupimy za około 400 złotych. Ceny większych sprzętów wynoszą z kolei od 500 do kilku tysięcy złotych w przypadku lodówek kierowanych do restauracji oraz winiarni.

Polecane modele

Jaka powinna być temperatura podawania wina i piwa?

Chłodzenie piwa oraz wina jest ważne z kilku powodów. Określona temperatura sprawia, że po prostu smakują lepiej. Możliwe jest odkrycie pełnych walorów smakowych, co będzie istotne zwłaszcza w przypadku trunków z wyższej półki. Chłodzenie napojów pozwala również dłużej utrzymać ich świeżość.

Jaka temperatura będzie więc optymalna? To zależy oczywiście od konkretnego trunku. Jak wskazują specjaliści, amerykańskie lagery warto schładzać do temperatury około 3 stopni Celsjusza, podczas gdy pozostałe lagery, a także piwa pszeniczne najlepiej smakują w temperaturze 5-6 stopni Celsjusza. Dwa razy cieplejsze powinny być natomiast piwa ciemne.

Jak to jest z winem? Musujące warto schładzać do około 6-9 stopni Celsjusza, wina białe od 8 stopni w przypadku odmian „lekkich” do nawet 15 przy odmianach klasycznych. Jeśli zaś chodzi o wina czerwone, spokojnie możemy postawić na temperaturę z zakresu od 13 do nawet 17-18 stopni Celsjusza. 

Polecane modele chłodziarek do wina i piwa

Chłodziarka do piwa i wina to niezwykle przydatny sprzęt, dlatego warto zainteresować się jego kupnem. Zwłaszcza że oferta rynkowa jest niezwykle skabel do laptochłzeroka. Żeby ułatwić Wam nieco wybór, przygotowaliśmy krótką listę zawierająca sprzęty, które cieszą się szczególnych zainteresowaniem klientów sklepu.

  • Camry CR 8068na początek przenośna lodówka na piwo i wino w bardzo atrakcyjnej cenie. Za 423,02 zł otrzymujemy sprzęt wolnostojący na 12 butelek, którego zakres temperatur wynosi od 12 do 18 stopni Celsjusza. Wyróżnia się klasą energetyczną A, dlatego doskonale sprawdzi się do użytku domowego.
  • Candy CCV 150 SKEU – tym razem znacznie większa chłodziarka do piwa i wina. Pomieści bowiem aż 41 butelek. Specjalnie przystosowane wnętrze sprawia, że przechowywanie trunków będzie bardzo wygodne. Sprzęt kosztuje 939 zł.
  • Hyundai (VIN 18DZ) – na koniec bardzo popularna lodówka na 18 butelek, która wyposażona została w panel elektroniczny z wyświetlaczem. Pozwala na regulację temperatury – osobno dla strefy dolnej (zakres 8-18 stopni) i górnej (zakres 12-18 stopni). W środku zamontowane zostało natomiast oświetlenie LED. Cena? 844 zł.

Stały dostęp do schłodzonego wina lub piwa to doskonałe rozwiązanie nie tylko na imprezach, ale również na co dzień. Warto więc pokusić się o wybór chłodziarki dopasowanego do własnych potrzeb oraz wymagań.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.