Udostępnij
Skomentuj

Jak umyć blender kielichowy?

Blendery kielichowe to duże ułatwienie w codziennym gotowaniu. Jak je czyścić, aby nie uszkodzić mechanizmów?

Nowoczesne kuchnie często są wyposażone w zaawansowane technologicznie urządzenia, dzięki którym przygotowywanie posiłków staje się znacznie prostsze i dużo przyjemniejsze. Często w parze z jakością idzie stosunkowo wysoka cena – dobry i wielofunkcyjny blender może trochę kosztować. Tani blender o mocy max 800 W może być nieco mniej użyteczny. Jeśli zdecydujesz się kupić droższy sprzęt, koniecznie dowiedz się, w jaki sposób go myć, aby przeciwdziałać uszkodzeniom. Dzięki temu urządzenie będzie Ci długo służyć i wydatek się opłaci.

Polecane blendery kielichowe

Jak czyścić blender kielichowy?

Solidne, szklane narzędzia stojące, np. blendery kielichowe Zelmer, zazwyczaj uzupełnia kompletna, przejrzysta instrukcja obsługi, w której znajdziesz nie tylko informacje o tym, jak załączyć urządzenie i jak go używać oraz przepisy na pyszne dania z wykorzystaniem blendera, lecz także precyzyjny opis, w jaki sposób powinny przebiegać czyszczenie i konwersacja blendera. Najważniejszym punktem są oczywiście noże – o ostrza należy szczególnie dbać, ale też uważać, aby podczas mycia nie zrobić sobie krzywdy.

Pamiętaj, aby zawsze, gdy przystępujesz do czyszczenia, urządzenie było odłączone od elektryczności. To podstawowa zasada prewencji tragedii z udziałem prądu. Lepiej nie powierzać takich zadań nieletnim – przy braku zachowania dostatecznych środków ostrożności łatwo o wypadek. Jeśli jednak będziesz ich przestrzegać – czyszczenie blendera będzie łatwe, a nawet przyjemne. Zadbaj też o to, aby nie zanurzać części z silnikiem w żadnym rodzaju cieczy, gdyż może to doprowadzić do łatwego uszkodzenia mechanizmów.

Czym umyć blender kielichowy?

Większość zaawansowanych urządzeń, np. blendery kielichowe Philips, przed umyciem można łatwo rozkręcić, tak aby dostosować sposób czyszczenia do specyfiki konkretnych elementów. Przykładowo niektóre elementy możesz włożyć do zlewu i posłużyć się klasyczną gąbeczką nasączoną delikatnym płynem do mycia naczyń, inne lepiej jest wycierać wyłącznie na sucho lub wilgotno i nie dopuszczać do ich przesadnie długiego kontaktu z wodą czy innymi cieczami. Możesz zdecydować się też na naturalne, nieinwazyjne środki czyszczące – np. sodę oczyszczoną.

Pamiętaj, aby wystrzegać się niesprawdzonych, szczególnie mocnych, chemicznych środków czyszczących, na przykład zawierających chlor lub wybielacze. Mogą negatywnie oddziaływać na metalowe elementy, uszkadzając ich powłokę ochronną i tym samym przyczyniać się do pogorszenia ich funkcjonalności i obniżenia trwałości urządzenia. Zawsze w przypadku wątpliwości zapoznaj się z zaleceniami producentów – zarówno narzędzia kuchennego, jak i samego detergentu.

Najprostszym sposobem na wyczyszczenie wnętrza blendera oraz ostrz, po tym, gdy przygotowywałeś przy jego pomocy jakiś trudniejszy do usunięcia produkt – na przykład domowy, tłusty majonez, surowy koktajl jagodowy lub gęstą zupę-krem z buraków – jest wypłukanie go i wlanie do środka czystej wody. Następnie dodaj lód (jeśli moc blendera jest wystarczająca, by go kruszyć, np. 1200 W lub 1400 W), zamknij wieczko i uruchom urządzenie. Dzięki temu zabiegowi ścianki i noże tnące blendera przynajmniej częściowo wypłuczą się z pozostałości jedzenia.

Czy blender kielichowy można myć w zmywarce?

Chciałbyś, aby Twój blender gastronomiczny był jednocześnie cichy, mocny, zbierał świetne opinie, potrafił mieszać, miksować, robić smoothie, kruszyć lód i przygotowywać pyszne posiłki, jakie tylko sobie wymarzysz? Dodatkowo byłoby świetnie, gdyby jego konserwacja i czyszczenie odbywały się przy pomocy jednego pstryknięcia palcem. Nie jest to nierealna wizja – producenci proponują coraz to bardziej złożone rozwiązania, a małe sprzęty AGD mają mnóstwo funkcjonalności i jeszcze ergonomiczny rozmiar.

Nietrudno więc dostać sprzęt wysokiej jakości, a wtedy możesz już dywagować, czy wolisz biały, różowy czy może srebrny. Niektóre blendery są skonstruowane w taki sposób, aby ich obsługa techniczna, w tym czyszczenie i konserwacja, była maksymalnie ułatwiona: do takich funkcjonalności zalicza się między innymi ułatwienie nie do przecenienia w postaci możliwości mycia poszczególnych elementów w zmywarce. Skraca to czas, który trzeba poświęcić na pielęgnację i sprawia, że możesz chętniej sięgać po swój blender kielichowy.

Nie każdy blender musi mieć opcję mycia w zmywarce, aby mimo wszystko być łatwym w obsłudze i czyszczeniu – na przykład blendery kielichowe Tefal mają ciekawy system click clean, który umożliwia rozdzielenie uchwytu na dwie części i tym samym dokładne i bezproblemowe wymycie każdego elementu z osobna. Jeśli zdecydujesz się wybrać model bezprzewodowy, należy zwrócić szczególną uwagę na elementy zasilające – przy modelach sieciowych musisz chronić kabel i wtyczkę, ale przy każdym z nich najważniejszy jest silnik i inne części mechaniczne.

Jak czyścić blender kielichowy, żeby go nie uszkodzić?

Prewencja uszkodzeń jest szalenie istotna przy czyszczeniu blendera kielichowego. Profesjonalni, uznani producenci i dystrybutorzy takich urządzeń jak blendery kielichowe Bosch zawsze służą pomocą w zakresie zasad czyszczenia i konserwacji. Pamiętaj o podążaniu za instrukcjami, nieużywaniu przesadnie mocnych detergentów i ostrych szczotek w przypadku delikatnych części. Nie wkładaj do zmywarki elementów, które nie powinny być w niej myte. Myj blender po każdym użyciu, a jeśli dłużej stoi nieużywany – prewencyjnie raz na jakiś czas.

Jeśli jednak przytrafi Ci się mały wypadek w kuchni, nie martw się – istnieją różne sposoby, by temu zaradzić. Wielu producentów prowadzi autoryzowany serwis swoich urządzeń, nie jesteś więc skazany na nowy, wysoki wydatek. Dodatkowo, jeśli jakaś część okaże się nie do naprawienia – czy to w wyniku nieostrożnej konserwacji, czy po prostu zużycia materiału – możesz kupić element zamienny i zastąpić nim zepsuty moduł.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.