Udostępnij
Skomentuj

Jak rozmrozić zamrażarkę? Poradnik krok po kroku

Dbanie o sprzęt AGD skutkuje wydłużeniem jego żywotności i wydajności. Dowiedz się, jak rozmrozić zamrażarkę.

Reguralne rozmrażanie zamrażarki jest ważne dla zachowania sprawności urządzenia, a także korzystnie wpływa na komfort przechowywania produktów.

Jak szybko rozmrozić zamrażarkę?

Rozmrażanie zamrażarki to działanie o charakterze prewencyjnym, które jest najlepszym sposobem na porządne wyczyszczenie urządzenia od środka, zachowanie pełni jego możliwości – między innymi zużycia energii na odpowiednim poziomie – oraz długowieczność sprzętu. Prawidłowa konserwacja jest także istotna dla higieny przechowywania żywności. Elementy, które mają jakikolwiek kontakt z jedzeniem, zawsze powinny być możliwie bliskie sterylności.

Może się wydawać, że rozmrażanie zamrażarki to długi i żmudny proces, na który trzeba poświęcić dużo czasu i uwagi. Jeśli przez tego typu uprzedzenia zdarza Ci się rezygnować z pielęgnacji sprzętu AGD, przekonaj się, że to błędne postępowanie. Istnieją sposoby na znaczne przyspieszenie rozmrażania – wśród nich warto wymienić takie jak zastosowanie włączonego wiatraka lub często wymieniana miska z gorącą wodą, która ustawiona w pustym urządzeniu, przyspiesza tempo topnienia. Warto także użyć przetykacza, który usprawni przepływ wody.

Kiedy warto rozmrozić zamrażarkę?

Jeśli Twoja zamrażarka jest zadbana i nie wymaga żadnej natychmiastowej interwencji, konieczność zamrażania najlepiej jest zapisać sobie w kalendarzu – dzięki temu na pewno nie zapomnisz o tym ważnym kroku. Jeśli korzystasz z wysokiej klasy nowoczesnego sprzętu, w przypadku którego wystarczy czyszczenie raz do roku, najlepiej zdecydować się na okres zimowy, kiedy łatwiej o chłodne pomieszczenie – nie przysporzy Ci problemu tymczasowe przechowywanie żywności, którą na ten czas trzeba wyjąć z urządzenia.

Koniecznie należy się zdecydować na rozmrażanie także wtedy, gdy półki są pokryte lodem, wnętrze jest brudne i po otwarciu dobywa się z niego nieprzyjemny zapach. Są to zazwyczaj bezpośrednie oznaki, że pora na porządki.

Polecane modele zamrażarek

Jak często powinno się rozmrażać zamrażarkę?

Częstotliwość wykonywania procesu rozmrażania jest uzależniona od zaleceń producenta. Te z kolei są powiązane ze specyfikacją techniczną konkretnej zamrażarki. Jeśli Twoja zamrażarka jest bezszronowa (wyposażona w technologię No Frost), taka konieczność może być nieco rzadsza. Jeżeli natomiast korzystasz z urządzenia, które nie ma takich zabezpieczeń (na przykład chłodziarki starszego typu), na którego półkach pojawia się szron i lód, automatycznie musisz poświęcić więcej uwagi jego konserwacji.

Poza skrajnymi sytuacjami, takimi jak awaria lub poważne zanieczyszczenie powierzchni wewnątrz zamrażarki, z reguły nie ma potrzeby przeprowadzania rozmrażania sprawnie działającego i we właściwy sposób użytkowanego sprzętu częściej niż raz na pół roku lub raz na rok. Jeśli półki bardzo szybko pokrywają się szronem i lodem, warto skorzystać z konsultacji fachowca, który pomoże ocenić, co wpływa na pogorszoną jakość funkcjonowania zamrażarki. Najczęściej producenci sugerują, jakiej grubości warstwa lodu może pogarszać wydajność zamrażarki.

Jak rozmrozić zamrażarkę skrzyniową?

Zawsze, kiedy przystępujesz do rozmrażania, upewnij się, że temperatura jest ustawiona na „zero” oraz że odłączyłeś sprzęt od źródła zasilania. Jest to jednocześnie prewencja awarii, a także niebezpiecznych wypadków z udziałem elektryczności. Dodatkowo zamrażarka, która nie zostanie wyłączona, będzie pobierać energię dla utrzymania ustalonej temperatury. Otwarte drzwi sprawiają, że pobór energii podniesie się, a tym samym Twoje rachunki wzrosną.

Aby rozmrozić zamrażarki otwierane z góry, np. niektóre zamrażarki Beco lub zamrażarki Electrolux wyjmij wszystkie znajdujące się w środku produkty i umieść je w miejscu, w którym nie ulegną zepsuciu. Przekręć korek spustowy, który zazwyczaj zamyka kanał odpływu wody. Nie należy całkowicie go usuwać, a jedynie ustawić w odpowiedniej pozycji (zazwyczaj warto skorzystać z instrukcji obsługi konkretnego modelu). Sprawdź, czy kanał jest drożny i podłóż naczynie na wypływającą wodę. Wtedy zamrażarka skrzyniowa może zostać umyta i włączona ponownie.

Jak rozmrozić zamrażarkę szufladową?

Zamrażarki otwierane z przodu, takie jak zamrażarki Samsung albo konkretne modele zamrażarki Amica, to bardzo często urządzenia podobne do klasycznych lodówek. Jeśli Twoja zamrażarka szufladowa nie jest wyposażona w system automatycznego rozmrażania, należy proces wykonać samodzielnie. Na początku, tak jak w przypadku zamrażarek skrzyniowych, powinieneś oczywiście wyjąć kabel zasilający z gniazdka. Następnie, pozostawiając otwarte drzwi, wyjmij i zabezpiecz jedzenie.

Gdy pojemniki w zamrażarce są puste, dodatkowe wyposażenie także może zostać usunięte. Ostrożnie wyjmij szuflady oraz półeczki i odłóż na miejsce, w którym będziesz je czyścić – zazwyczaj sprawdza się do tego celu wanna, brodzik lub duża miska. Dalsze kroki wyglądają podobnie jak przy zamrażarkach otwieranych z góry – sprawdź odpływ i ustaw naczynie na wypływającą wodę. Po opróżnieniu wyczyść zamrażarkę i ponownie włącz. Jeśli jest wyposażona w system SuperFrost, uruchom go, aby szybciej osiągnęła odpowiednią temperaturę.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:58
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.