Udostępnij
Skomentuj

Jakie cechy powinna mieć nowoczesna zamrażarka?

Zamrażarka to urządzenie, które może przydać się w każdej kuchni. Jakie powinny być parametry dobrej zamrażarki?

W większości domów stosowane są chłodziarko-zamrażarki, ale coraz więcej osób dostrzega możliwości, jakie stwarza posiadanie odrębnej zamrażarki. Z pomocą tego urządzenia można mrozić produkty sezonowe, dłużej przechowywać zapasy i obniżać bieżące wydatki na jedzenie. Czy zamrażarka to dobry pomysł? Jakie funkcje powinna oferować?

Jak zbudowana jest zamrażarka?

Oferta urządzeń chłodniczych, a w tym zamrażarek, jest mocno zróżnicowana. Można podzielić je na kilka kategorii w zależności od ich konstrukcji i funkcjonalności. Do wyboru są:

ZAMRAŻARKI – czyli urządzenia, które oferują wyłącznie możliwość mrożenia produktów. Jest to sprzęt chętnie wybierany do gastronomii, ale też do prywatnych domów i mieszkań, o ile tylko pozwala na to wolne miejsce. W sprzedaży są obecne:

 • Zamrażarki skrzyniowe – mają formę dużej skrzyni, w której łatwo można przechowywać duże produkty, a także elementy o nietypowych kształtach. Niemal każda zamrażarka przemysłowa to właśnie zamrażarka skrzyniowa przez wzgląd na dużą pojemność i wygodę użytkowania. W zastosowaniu domowym jest to dobra opcja, gdy dysponuje się miejscem w spiżarni lub w piwnicy, gdzie taka zamrażarka skrzyniowa 300 l lub większa zmieści się bez problemu.
 • Zamrażarki szufladowe – popularne zarówno w wersji wolnostojącej, jak również do zabudowy. Zamrażarka szufladowa no Frost to bardzo popularny wybór do kuchni. Szuflady świetnie sprawdzają się w codziennym użytkowaniu, ułatwiają segregowanie mrożonek i ich wyjmowanie. Zamrażarka szufladowa może być również elementem chłodziarko-zamrażarki. Jej mankamentem jest natomiast fakt, że mała zamrażarka szufladowa nie pomieści dużych porcji lub mrożonek o nietypowych kształtach.

CHŁODZIARKO-ZAMRAŻARKI – czyli sprzęty chłodzące i mrożące żywność. Lodówko-zamrażarka to nieco popularniejszy wybór do mieszkań i małych domów. Urządzenia te mogą oferować różnorodną pojemność i konstrukcję zamrażarki. W sprzedaży są obecne:

 • Chłodziarko-zamrażarki z zamrażarką u góry – mają niewielki zamrażalnik, który najczęściej jest wyposażony w drzwiczki i jedną lub dwie półki. 
 • Chłodziarko-zamrażarki z zamrażarką na dole – to wygodna opcja, w której znajduje się spora część chłodnicza oraz zamrażarka szufladowa. 
 • Chłodziarko zamrażarki side by side lodówka side by side posiada bardzo dużą część chłodniczą i dużą zamrażarkę za odrębnymi drzwiami. Zamrażarka w urządzeniu tego rodzaju jest pojemna i wyposażona w półki oraz szufladki. Lodówki dwudrzwiowe tego typu są spore, dlatego najlepiej sprawdzą się w dużych kuchniach. 

To jeszcze nie koniec podziału urządzeń chłodniczych. Jedną z kluczowych kwestii jest ich konstrukcja, a do wyboru są:

 • Zamrażarki i chłodziarko-zamrażarki do zabudowy – coraz popularniejsze rozwiązanie w nowych kuchniach. Zamrażarka i lodówka pod zabudowę to urządzenia, które będą bardzo dyskretne, ukryte w zabudowie kuchennej, ale mają nieco mniejszą funkcjonalność niż modele wolnostojące – np. trudno o to by lodówka do zabudowy była wyposażona w dyspenser zimnej wody lub kostkarkę do lodu.
 • Zamrażarki i chłodziarko-zamrażarki wolnostojące – ich wybór jest o wiele szerszy, a funkcjonalność bardziej nowoczesna. Jeśli priorytetem jest większa pojemność lub nowoczesna funkcjonalność, jak choćby lodówka z kostkarką do lodu lub chłodziarko-zamrażarka z funkcjami smart, to szukać należy ich przede wszystkim wśród urządzeń wolnostojących.

Zanim sięgniemy po jakiekolwiek urządzenie chłodnicze, warto jeszcze zastanowić się nad tym, czy ma to być chłodziarko-zamrażarka czy zamrażarka. Zamrażarka zapewni zdecydowanie większą przestrzeń na mrożenie żywności, a chłodziarko-zamrażarkę można kupić taniej niż oddzielną zamrażarkę i lodówkę, a przy tym urządzenie to zajmuje mniej miejsca.

Polecane modele

Dostępne opcje zamrażania

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zamrażarkę, czy na chłodziarko-zamrażarkę, przy wyborze urządzenia, zwróćmy uwagę na to, jakie funkcje mrożenia oferuje. Oto najczęściej spotykane i przydatne rozwiązania i funkcje:

 • No Frost – to funkcja, w którą wyposażona może być zamrażarka szufladowa bezszronowa, skrzyniowa lub chłodziarko-zamrażarka. To funkcja, która ogranicza ilość wilgoci w urządzeniu, a dzięki temu redukująca ilość szronu i lodu. Zamrażarka skrzyniowa No Frost, ale też szufladowa lub chłodziarko-zamrażarka tego typu nie wymaga regularnego rozmrażania, co jest konieczne w przypadku standardowych urządzeń.
 • Szybkie zamrażanie – to wygodna funkcja, która umożliwia naprawdę szybkie zamrożenie produktów. Oczywiście nie każda zamrażarka wolnostojąca lub do zabudowy jest w nią wyposażona, dlatego warto zweryfikować tę kwestię przed zakupem.
 • Podtrzymywanie temperatury bez zasilania – każda zamrażarka jeszcze przez jakiś określony czas podtrzymuje temperaturę ujemną i chroni żywność przed rozmrożeniem się. Im dłuższy jest to czas, tym lepiej. W tym wypadku najczęściej lepiej radzą sobie urządzenia o większej pojemności, gdzie duża liczba zamrożonych produktów wzajemnie się ochładza jeszcze przez jakiś czas po zaniku zasilania. Mała zamrażarka skrzyniowa lub szufladowa może być natomiast wyposażona w specjalne wkłady chłodnicze, które można trzymać w urządzeniu, a które pomagają w utrzymaniu niskiej temperatury przez dłuższy czas. 

Oczywiście nie są to wszystkie możliwe funkcje zamrażarek i chłodziarko-zamrażarek. Rzut oka na topowe urządzenia, jak lodówka Electrolux, lodówka Indesit lub lodówka Samsung side by side pozwala dostrzec, jak nowoczesne mogą być dziś zarówno zamrażarki, jak również chłodziarko-zamrażarki. Niektóre z tych urządzeń można nawet obsługiwać zdalnie przy pomocy smartfona albo zajrzeć do środka bez otwierania drzwi. Czymś niemal standardowym i bardzo popularnym jest także dystrybucja zimnej wody oraz kostkarka do lodu. 

Kostkarka w zamrażarce - dobry pomysł?

Kostkarki do lodu to popularna funkcja nowoczesnych zamrażarek, a szczególnie urządzeń będących częścią chłodziarko-zamrażarek. Dzięki temu rozwiązaniu, można przygotowywać na bieżąco kostki lodu i dozować je bezpośrednio z zamrażarki do pojemnika lub szklanki. Jakie są zalety i wady tego rozwiązania?

ZALETY

 • Możliwość łatwego i szybkiego przyrządzania kostek lodu bez konieczności korzystania z tacek lub woreczków na lód.
 • Wygodne dozowanie – w nowoczesnych urządzeniach kostki lodu dozowane są bez otwierania drzwi, bezpośrednio do szklanki.
 • Ekologia – nie trzeba korzystać z plastikowych torebek na kostki lodu.

WADY

 • Ceny zamrażarek z kostkarką są wyższe niż urządzeń o klasycznej funkcjonalności.

Oczywiście ostateczna funkcjonalność i zalety kostkarki do lodu mają związek z tym, czy jest to nowoczesna lodówka Gorenje lub lodówka Siemens o przemyślanym systemie dozowania kostek lodu, czy też tańsze urządzenie o gorszych parametrach działania. By ułatwić sobie wybór zamrażarki z kostkarką, warto zerknąć na ranking lodówek i sprawdzić, które urządzenia z kostkarkami lodu są najczęściej wybierane.

Klasy energetyczne zamrażarki

Wybierając zamrażarkę i ceniąc sobie nie tylko funkcjonalność i nowoczesność urządzeń AGD, ale również niskie koszty eksploatacji i ekologię, warto zwrócić uwagę właśnie na klasę energetyczną – im wyższa, tym niższe koszty użytkowania sprzętu. 

Najlepszym rozwiązaniem wydają się sprzęty o klasie energetycznej A++ lub A+++. Taka zamrażarka skrzyniowa No Frost A+++ będzie oczywiście droższa od urządzenia bez tej funkcji i w niższej klasie energetycznej, ale cena zakupu to tylko jeden z czynników jakie warto wziąć pod uwagę. Równie istotne są koszty dalszej eksploatacji, a te będą niższe, jeśli wybierze się urządzenie energooszczędne i wyposażone w najnowsze rozwiązania. 

Jak wybrać nowoczesną zamrażarkę?

Zakup zamrażarki będzie łatwiejszy, jeśli zwróci się uwagę na kilka kluczowych kwestii:

 • Konstrukcja urządzenia – do wyboru są zamrażarki szufladowe i skrzyniowe oraz chłodziarko-zamrażarki. Zamrażarka szufladowa bezszronowa bez lodówki to dobry wybór, gdy dysponuje się już oddzielną lodówką. Zamrażarka skrzyniowa może być świetnym wyborem do gastronomii oraz jako duża przestrzeń chłodnicza dla osób, które chcą mrozić większe porcje i produkty sezonowe. Chłodziarko-zamrażarka jest za to uznawana za najbardziej uniwersalne rozwiązanie do każdej kuchni.
 • Funkcjonalność – obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się zamrażarki szufladowe No Frost, a także urządzenia z kostkarką, funkcją szybkiego mrożenia oraz z alarmem otwartych drzwiczek.
 • Marka – w wielu przypadkach może mieć znaczenie fakt, czy wybrana zostanie zamrażarka skrzyniowa Beko, zamrażarka szufladowa Samsung, Gorenje lub Amica. Lodówka mało znanej firmy o kiepskiej renomie to zły wybór.
 • Rozmiary i pojemność – zamrażarka szufladowa No Frost bez lodówki może być kompaktowym urządzeniem do umieszczenia pod blatem, ale już zamrażarka skrzyniowa zajmie o wiele więcej miejsca. Nie należy kierować się jedynie pojemnością urządzeń, bo ich wymiary zewnętrzne, przy tej samej pojemności, mogą się znacznie różnić.
 • Opinie użytkowników – zamrażarki szufladowe opinie mają korzystne, a użytkownicy indywidualni podkreślają wygodę tej konstrukcji. Modele skrzyniowe zamrażarek są nieco wygodniejsze w gastronomii i w dużych domach. Przeglądając recenzje i rankingi, warto zwrócić uwagę na konkretne modele polecanych urządzeń, a także na ewentualne problemy, jakie zgłaszają ich użytkownicy. Gdy zerknie się na wątki tematyczne typu: zamrażarka szufladowa no frost forum, można znaleźć wiele przydatnych opinii o konkretnych modelach urządzeń, które są godne polecenia.

Nowoczesne zamrażarki nie tylko mrożą, ale też mogą samodzielnie się rozmrażać, dbać o właściwy poziom wilgotności, przyrządzać kostki lodu i być wyposażone w specjalne tryby działania na wakacje i w innego rodzaju udogodnienia. Warto wziąć pod uwagę zakup nowoczesnej zamrażarki, bo wiele tych funkcji zdecydowanie ułatwia życie. 

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.