Udostępnij
Skomentuj

Czy wolno ponownie zamrażać jedzenie?

Czy wiesz, jak należy mrozić jedzenie? Radzimy jak dobrze i bezpiecznie mrozić i rozmrażać różne potrawy.

Czy ponowne zamrażanie raz rozmrożonego jedzenia jest niebezpieczne? Czym grozi? Radzimy jak bezpiecznie mrozić zupy, pieczywo czy mięso. Zamrażarka to najlepszy przyjaciel każdego kucharza. Dzięki mrożeniu, możesz przechowywać żywność długo bez stosowania jakichkolwiek konserwantów czy chemii. W większości przypadków, rozmrożona żywność nie odbiega w żaden sposób od żywności świeżej. Ale mimo to, najczęściej nie wykorzystujemy pełnego potencjału zamrażarek. Co gorsza, zdarza się nam korzystać w nich na sposoby, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Przygotowaliśmy więc poradnik, tłumaczący, jak najefektywniej i najbezpieczniej zamrażać żywność.

Ponowne zamrażanie jedzenia - czy jest niebezpieczne?

Na początek, kwestia bezpieczeństwa. Czy jedzenie, które zostało zamrożone i rozmrożone nadaje się do ponownego zamrożenia? Ta kwestia od lat budzi emocje i, trzeba przyznać, jest wciąż tematem debaty ekspertów.

Polecane zamrażarki

Zacznijmy od tego, jak działa proces zamrażania. Ludzie od tysiącleci wiedzą, że schłodzenie żywności opóźnia proces jej psucia, a zamrażanie niemal go zatrzymuje, choć wiąże się często ze zmianą smaku czy konsystencji. Dzieje się tak, bo zimno pomaga zwalczać dwa czynniki, które niszczą żywność: rozmnażające się na niej mikroorganizmy i enzymy produkowane przez nią samą. Im zimniejsze jest jedzenie, tym mniejsza aktywność pleśni i bakterii, i tym wolniej enzymy zawarte w żywności będą ją chemicznie zmieniać. Jednak nawet w zimnej lodówce żywność prędzej czy później się zepsuje, o czym dobrze wie każdy, kto podczas sprzątania dotarł w odległe zakamarki dolnej szuflady. Mięso jest szczególnie podatne na ten proces.

Mrożenie hamuje rozwój bakterii i pleśni, ale nie sterylizuje żywności. Bakterie i pleśń ciągle tam są i wznawiają aktywność, gdy tylko temperatura wzrośnie. Do tego zamarzająca woda zawarta w jedzeniu rozrywa błony komórkowe, gdy rozszerza się i tworzy kryształki lodu. Efekt ten jest bardziej wyraźny w mięsie niż w warzywach i owocach i powoduje, utratę białek i płynów. W efekcie po rozmrożeniu mięso jest bardziej suche i twardsze.

Ponowne zamrażanie sprawia, że te uszkodzenia się zwielokrotniają. Komórki, które przetrwały pierwsze zamrożenie, mogą zostać rozerwane za drugim razem. Po drugie, kiedy żywność została zamrożona i rozmrożona, w jej wnętrzu pojawiają się większe przestrzenie wypełnione płynem, które tworzą większe kryształki lodu. Trzecim i najważniejszym powodem, dla którego nie należy zamrażać ponownie, jest zwiększone ryzyko zepsucia przez mikroorganizmy. Wiele osób rozmraża żywność, pozostawiając ją w temperaturze pokojowej na kilka godzin, co daje mikroorganizmom mnóstwo czasu na namnażanie. i częściowe zepsucie żywności przed ponownym zamrożeniem. Problem jest szczególnie wyraźny w przypadku dużych kawałków mięsa, bo proces ponownego zamrażania przebiega w ich wypadku wyjątkowo nierównomiernie, a niektóre ich części mogą pozostawać w temperaturze pokojowej lub zbliżonej do niej przez wiele godzin

Czy to oznacza, że nigdy nie wolno ponownie zamrozić raz rozmrożonego mięsa? Nie do końca. Są dwie możliwości wyeliminowania zagrożenia ze strony mikroorganizmów.

Wszelkie surowe lub gotowane potrawy, które zostały rozmrożone, można ponownie zamrozić, o ile zostały odpowiednio rozmrożone (w lodówce, a nie na blacie) i nie spędziły w lodówce zbyt wiele czasu. Na pewno nie więcej, niż jeden dzień, pod warunkiem, że temperatura w lodówce nie przekracza 5 stopni Celsjusza. Obejmuje to surowe mięso, drób, ryby i owoce morza. Nigdy nie należy rozmrażać zamrożonego mięsa, drobiu, ryb ani owoców morza, umieszczając je na blacie w temperaturze pokojowej lub pod ciepłą wodą z kranu, ponieważ bakterie lubią ciepło, tak jak my, i rozmnażają się szybko w temperaturze pokojowej. Rozmrażanie na blacie nie jest bezpieczne. Nie należy też ponownie zamrażać surowego mięsa lub ryb, rozmrażanych przez podgrzanie w kuchence mikrofalowej lub polewanie zimną wodą.

Drugą możliwością jest ponowne zamrożenie rozmrożonego, surowego mięsa, ale dopiero po przegotowaniu. Wysoka temperatura powinna przetrzebić mikroorganizmy. Ale nawet wtedy ponowne zamrożenie będzie wiązało się z pogorszeniem jego smaku.

Jakie pokarmy można mrozić, a jakich nie wolno

Na początek, bardzo dobra wiadomość: zamrażać można o wiele więcej typów jedzenia, niż zwykle sądzimy. To szansa na ograniczenie marnotrawstwa żywności i, między innymi, na cieszenie się wieloma rodzajami warzyw czy owoców nawet długo po sezonie. Niestety, nie wszystko nadaje się do przechowywania w zamrażarce. Niektóre rodzaje żywności po zamrożeniu stają się po prostu niesmaczne, tracą charakterystyczną konsystencję i fakturę, odpychają, zamiast przyciągać. Generalnie najwięcej problemów sprawiają pokarmy najbardziej wodniste. Zamrożenie ogórka czy pomidora nie skończy się sukcesem.

Co warto mrozić?

Te rodzaje pożywienia doskonale nadają się do zamrażania:

1. Jajka

Wbrew powszechnej opinii, jajka można zamrażać nawet na rok, pod warunkiem, że robisz to bez skorupek. Oddziel białka, a następnie wsadź je do zamrażarki w szczelnym pojemniku. Zamrożenie żółtka może być trudniejsze ze względu na jego konsystencję, więc wymieszaj je z 1/8 łyżeczki soli przed zamrożeniem. Rozmrażaj jajka przez noc w lodówce lub pod bieżącą zimną wodą. Mrożone jajka powinny być używane tylko w dokładnie ugotowanych potrawach.

2. Warzywa

Do zamrożenia nadaje się większość warzyw, po blanszowaniu. Gotuj je w garnku przez 5 minut. Następnie umieść je w lodowatej wodzie na około 5-10 minut, a potem zapakuj do zamykanych pojemników i odstaw do zamrażarki.

3. Czosnek

Obierz i posiekaj ząbki i zanurz w oliwie, dając 1 łyżeczkę oliwy na 1 łyżeczkę czosnku. Możesz je przechowywać w hermetycznym pojemniku lub nawet tacce na lód.

4. Ser

Mrożony ser to dobry składnik potraw, ale raczej nie będzie nadawał się do jedzenia sam z siebie bo zmienia się jego tekstura. Możesz go pokroić na kawałki, a nawet zetrzeć go na tarce, o ile umieścisz go w hermetycznych torebkach.

5. Hummus

Umieść hummus w zamykanym pojemniku, a następnie nałóż go oliwą z oliwek. Dzięki temu nie straci wilgotności. Zjedz w ciągu 4 miesięcy.

6. Mleko

Po rozmrożeniu wymieszaj. Zmieniona konsystencja mrożonego mleka może być idealnym składnikiem wypieku ciasta. Pamiętaj, że, tak jak woda, zwiększy swoją objętość po zamrożeniu przelej je więc do większego opakowania przed zamrożeniem.

7. Chleb

Umieść chleb w jednej lub dwóch warstwach zamykanych torebek a wytrzyma nawet kilka miesięcy. Chleb tostowy możesz opiekać bez wcześniejszego rozmrażania. Możesz nawet mrozić gotowe kanapki!

8. Sosy i zupy

W zamrażarce mogą wytrzymać nawet półtora roku i mrożą się naprawdę doskonale. Jedynym problemem mogą być zupy zawierające naprawdę dużą ilość śmietany czy jogurtu, bo są podatne na zmianę smaku po rozmrożeniu.

9. Zioła

Możesz je mrozić zmieszane z wodą na tackach na kostki lodu. Tak zamrożone możesz wrzucać na przykład do gotowanych zup czy sosów bez rozmrażania.

10. Zapiekanki

Czy to lasagne, czy zapiekanka pasterska, zapiekanki doskonale nadają się do zamrażania pod warunkiem, że upewnisz się, że są w pełni upieczone. Po rozmrożeniu wrzuć z powrotem do piekarnika.

Czego nie zamrażać?

Z kolei te zupełnie do zamrażania się nie nadają:

 1. Piwo

Chcesz ekspresowo schłodzić butelkę? Piwo szybko zamarza i zwiększa objętość, więc wkładając je do zamrażarki ryzykujesz eksplozją, która rozrzuci odłamki szkła po całym wnętrzu twojej zamrażarki. Zły pomysł. To samo dotyczy napojów gazowanych.

 1. Sałaty

Zawartość wody w warzywach jest zbyt wysoka. Zamrożenie nieodwracalnie zmienia ich fakturę i sprawia, że rozmrożona sałatka będzie zupełnie niesmaczna. Można mrozić warzywa, ale po rozmrożeniu nadają się do stosowania jako składniki, nie do jedzenia na surowo.

 1. Jogurt

Zamrożenie zupełnie zmienia jego konsystencję. Mrożony jogurt nie nadaje się do bezpośredniego jedzenia. Dotyczy to zwłaszcza jogurtów o mniejszej zawartości tłuszczu. Rozwarstwiają się i robią nieprzyjemnie kwaśne. Kremowy, tłusty czy półtłusty jogurt mogą ewentualnie trafić do zamrażarki, ale tylko jeśli po rozmrożeniu ma posłużyć jako dodatek do potraw.

 1. Ryż

Zamrażanie ugotowanego ryżu nigdy nie jest dobrym pomysłem. Jedzenie nie tylko straci swój smak, ale także utraci swoją konsystencję i stanie się papkowate.

 1. Sery miękkie

Serów miękkich, takich jak brie, ser kozi i ricotta, nie należy mrozić. Po wyjęciu stracą kremową konsystencję i staną się ziarniste.

 1. Gotowany makaron

Jeśli ugotowałeś za dużo makaronu, wsadź go do lodówki, nie do zamrażarki. Po wyjęciu makaronu z zamrażarki zamieni się on w miękką kałużę, tracąc cały swój kształt i smak.

 1. Smażone potrawy

Smażone potrawy nie powinny trafiać do zamrażarki. Ich porowata, chrupiąca powierzchnia zbiera wilgoć po zamrożeniu, zmieniając je po rozmrożeniu w mokrą papkę.

 1. Konserwy

Konserwy nigdy nie powinny trafiać do zamrażarki. Puszka może eksplodować pod wpływem rozszerzania się zamrożonej cieczy we wnętrzu.

Ogólna reguła mówi, że nic nie powinno być przechowywane w zamrażarce dłużej, niż rok. Ale w praktyce różne rodzaje żywności zachowują się inaczej. I tak, drób czy mięso na steki bez problemu powinno wytrzymać rok. Podobnie blanszowane warzywa. Ryby czy niesolone masło osiem miesięcy. Wieprzowina, wołowina czy dziczyzna - około pół roku, podobnie jak chleb. Zupy, sosy, ciasto chlebowe czy wypieki - około czterech miesięcy. To nie oznacza, że po upływie tego czasu na pewno nie nadaje się do jedzenia, ale warto zachować ostrożność.

Jak najlepiej wykorzystać zamrażarkę?

Jest kilka trików, o których warto pamiętać przy okazji mrożenia żywności. Pozwolą one jak najlepiej wykorzystać pełną pojemność i możliwości zamrażarki, jednocześnie pozwalając zachować zamrożoną żywność w maksymalnej świeżości.

 • Przed zamrożeniem poczekaj, aż cała żywność osiągnie temperaturę pokojową. Nie wkładaj do niej niczego ciepłego bo zaryzykujesz wtedy częściowym lub całkowitym rozmrożeniem pozostałej zawartości.
 • Upewniaj się, że wszystko, co zamrażasz, znajduje się w zamykanym hermetycznie pojemniku lub torbie. To szczególnie istotne w przypadku mięsa. W torbach nie powinno być zbyt wiele powietrza.
 • Dziel mrożoną żywność na małe porcje, przez to będziesz rozmrażać tylko tyle, ile potrzebujesz.
 • Utrzymuj czystość zamrażalnika. To niezwykle istotne nie tylko ze względu na higienę, ale i na zużycie przez niego energii.
 • Taca na kostki lodu ma wiele ciekawszych zastosowań. Może posłużyć do zamrażania ziół, zmieszanych z wodą lub oliwą. Na tej samej tacce można także zamrozić… wino. Kostki mrożonego wina mogą potem służyć do schładzania drinków bez rozwadniania ich. Możesz też wrzucać je do potraw wymagających dodatku wina. W formie zamrożonych kostek można też bardzo wygodnie przechowywać ugotowany bulion i inne wywary.
 • Zamrożone mięso musisz rozmrozić przed dalszą obróbką. Ale na przykład chleb tostowy można opiekać prosto z zamrażarki. Rozmrażanie nie jest konieczne.
 • Upewnij się, że zamrażarka nie jest zapakowana na tyle, żeby powietrze nie mogło krążyć w jej wnętrzu.

PODSUMOWANIE

Zamrażarka może być twoim najlepszym sojusznikiem w walce o zdrowsze i tańsze jedzenie. Z jej pomocą możesz przygotowywać partie jedzenia na dłużej i dłużej cieszyć się ulubionymi potrawami bez konieczności przygotowywania ich od nowa, pamiętaj jednak o zasadach bezpieczeństwa w obchodzeniu się z jedzeniem, zwłaszcza surowym mięsem. W naszej ofercie najpopularniejsze są zamrażarki szufladowe Gorenje, zamrażarki szufladowe Bosch

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:23
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.