Udostępnij
Skomentuj

Jak przechowywać perfumy? Gdzie? Kiedy perfumy się psują?

Od czego tak naprawdę zależy trwałość zapachu i czy perfumy, które są źle przechowywane mogą się zepsuć?

Kiedy perfumy się psują?

Warto zacząć od wyjaśnienia, co tak naprawdę kryje się za pojęciem zepsutych perfum. Perfumy zepsute to takie, które pachną inaczej niż w okresie swojej przydatności. Jeśli perfumy się zepsują, to mogą zmienić swój kolor. Można się spotkać z opinią mówiącą, że zepsute perfumy czuć pleśnią - może się zdarzyć taki przypadek, jednak zepsucie przeważnie objawia się innym kolorem, mniej trwałym zapachem i zapachem różniącym się od oryginału. Kiedy perfumy się psują? Gdy są narażone na działanie różnych czynników, takich jak temperatura, światło lub wilgoć. Zbyt wysoka lub niska temperatura, przechowywanie perfum w nasłonecznionym miejscu lub wystawiane ich na działanie wilgoci i zmiennych temperatur, może narazić je na zepsucie.

Prawidłowe przechowywanie perfum – dlaczego to ważne?

Jeśli perfumy będą przechowywane w odpowiedni sposób, to ich zapach i trwałość pozostaną takie same przez cały okres ważności perfum. Odpowiednie przechowywanie uchroni perfumy przed zepsuciem i pozwoli cieszyć się ich zapachem przez dłuższy czas.

Jak najlepiej przechowywać perfumy damskie i męskie?

Istnieje kilka teorii na temat przechowywania perfum. Na podstawie doświadczeń wielu użytkowników można stworzyć mały poradnik dotyczący sposobów przechowywania perfum. Poniżej w kilku punktach przedstawiono kilka faktów dotyczących prawidłowego przechowywania perfum:

  • Perfum nie wolno trzymać w nasłonecznionym miejscu oraz w miejscu, w którym często włączone jest silne, sztuczne światło.
  • Perfumy nie powinny być przechowywane w łazience, ponieważ są tam narażone na działanie wilgoci oraz zmienne temperatury. Oprócz tego w łazience jest silne, sztuczne światło.
  • Czy można przechowywać perfumy damskie w lodówce? Nie powinno się trzymać perfum w zwykłej lodówce do przechowywania żywności, ze względu na zbyt niską temperaturę panująca w tym urządzeniu. Poza tym flakon oraz atomizer mogą zbierać z lodówki nieprzyjemne zapachy. Do przechowywania perfum przeznaczone są specjalne lodówki o wyższej niż lodówki spożywcze temperaturze. Perfumy męskie mogą być przechowywane w chłodziarkach do wina. Trzymanie perfum w temperaturze niższej niż pokojowa może przedłużyć ich trwałość nawet o kilka lat.
  • Jak długo przechowywać perfumy? Pomimo daty ważności perfum, można przechowywać je dłużej, niż podaje producent. Tak naprawdę data ważności mówi o okresie, w którym perfumy będą miały określoną trwałość i zapach. Po tym czasie ich zapach i trwałość mogą pozostać bez zmian lub zmienić się. Po określonym terminie ważności można zacząć obserwować perfumy. Jeśli ich zapach oraz kolor zmienią się, można zrezygnować z ich używania (może wystąpić uczulenie, jeśli perfumy się zepsuły, jednak nie jest to regułą). Niektórzy uważają, że część zapachów pachnie o wiele lepiej po terminie ważności. Jest to kwestia dość subiektywna.

Gdzie przechowywać perfumy?

Zaleca się przechowywać perfumy w miejscach, do których nie docierają promienie słoneczne i sztuczne światło - mają one szkodliwy wpływ na właściwości perfum. Dobrym miejscem jest więc szuflada albo szafka - nie dociera tam światło. Perfumy powinny być przechowywane w miejscu stosunkowo suchym o stałej temperaturze, dlatego łazienka nie jest odpowiednia. Można perfumy przechowywać na półce w opakowaniu, jednak wiele osób uważa to za złe rozwiązanie, ponieważ flakon perfum często stanowi swego rodzaju ozdobę.

Czy perfumy mają datę przydatności?

Data ważności na perfumach znajduje się zazwyczaj na zewnętrznym opakowaniu. Czasami również na flakonie. Data ta mówi o terminie ważności perfum od momentu ich pierwszego użycia. Zazwyczaj jest to od 12 miesięcy do 36 miesięcy. Obok symbolu klepsydry lub otwartego słoiczka widoczna jest liczba wraz literką M, np. 18M, co oznacza, że termin ważności danego zapachu wynosi 18 miesięcy od momentu pierwszego użycia zapachu. Po upłynięciu terminu przydatności perfum mogą się one zepsuć. Jednak z doświadczenia wielu użytkowników wynika, że perfumy zachowują swoje właściwości dużo dłużej niż sugerują producenci. Prawidłowe przechowywanie perfum może jeszcze bardziej wydłużyć ten termin. Natomiast nieprawidłowe przechowywanie może go znacznie skrócić. Pojawia się więc pytanie - jak długo można używać perfum? Data przydatności perfum nie jest wyznacznikiem tego terminu. Jeśli perfumy są przeterminowane, ale ich zapach jest w porządku, a kolor nie uległ zmianie, to oznacza to, że perfumy nie zepsuły się i można ich jeszcze używać.

Przechowywanie perfum – na co zwrócić uwagę?

Aby perfumy jak najdłużej zachowały swoją trwałość należy je odpowiednio przechowywać. Nie wolno narażać ich na działanie światła słonecznego i sztucznego, domowego oświetlenia. Najlepiej przechowywać je w suchym, ciemnym i stosunkowo chłodnym miejscu (o stałej temperaturze). Należy pamiętać, aby perfumy zawsze były szczelnie zamknięte. Ważne jest także, by w przypadku perfum bez atomizera, nie dotykać flakonem skóry bezpośrednio, lecz wylać niewielką ilość perfum na dłoń. Zapobiegnie to przedostawaniu się do perfum bakterii, które mogą przyspieszyć proces psucia. Jeśli perfumy będą przechowywane w odpowiedni sposób, to można mieć pewność, że ich trwałość będzie co najmniej tak długa, jak podaje producent, a w większości przypadków może być o wiele dłuższa. Jeśli natomiast perfumy zepsują się (będą nieprzyjemnie pachnieć, we flakonie wydzieli się kilka warstw lub widoczne będą jakieś zanieczyszczenia), czy to ze względu na złe przechowywanie, czy po upływie terminu ważności, to nie należy ich dalej używać, ponieważ może się to skończyć uczuleniem lub przebarwieniami skóry oraz ubrań.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.