Udostępnij
Skomentuj

Jak przechowywać chleb i bułki, aby zachowały świeżość?

Chcesz się dowiedzieć jak przechowywać bułki lub chleb, by pieczywo było długo świeże? Sprawdź nasz poradnik.

To, jak przechowujesz świeżo upieczony chleb, ma ogromne znaczenie dla smaku pieczywa. Jak robić to prawidłowo?

W czym najlepiej przechowywać chleb i bułki?

Typowe błędy, które popełnia każdy z nas, to pakowanie artykułów spożywczych w foliowe torebki lub pozostawianie ich bez opakowań w szafce. Takie postępowanie prowadzi do szybszego gnicia, pleśnienia, czerstwienia i wysuszania się. Jak przechowywać bułki i inne wypieki, by dłużej cieszyć się ich chrupiącą skórką i wybornym smakiem? Sprawdź.

Najważniejsze zasady przechowywania pieczywa

Spośród wszystkich wyrobów piekarniczych najdłużej świeżość zachowuje chleb z mąki żytniej, pieczony na naturalnym zakwasie. Jak długo można go przechować? Odpowiednio przygotowany bochenek może mieć wyborny smak nawet do 10 dni. Natomiast najszybciej wysycha chleb z białej mąki pszennej, pieczony na drożdżach. Oczywiście mowa o produktach pozbawionych sztucznych dodatków i konserwantów (w takie bogaty jest np. chleb tostowy i dzięki temu przetrwa nawet kilka miesięcy).

Oto najważniejsze zasady właściwego przechowywania:

  • pieczywo należy przechowywać w suchym miejscu, w temperaturze pokojowej,
  • chleb pieczony w domu, a także wypieki ze sklepu należy owijać w naturalne materiały, np. papierowe torebki lub lniane woreczki, nie wolno go pakować w foliowe opakowania,
  • jeśli bułki lub bochenek zostały wyciągnięte prosto z pieca, należy poczekać, aż wystygną,
  • bardzo popularną tkaniną, która zabezpieczy artykuły spożywcze przed gniciem, jest len.

Jak przechowywać chleb na zakwasie, by był on długo świeży i pachnący? Przyda się woreczek z naturalnego materiału, najlepiej dwuwarstwowy. W szczególności polecany jest len, ponieważ tkanina ta wykazuje właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne, a także odprowadza nadmiar wilgoci. Tak zabezpieczony bochenek wstawiony do szafki na pieczywo będzie wyśmienicie smakować nawet po kilku dniach, nie sczerstwieje ani też nie spleśnieje.

Jak przechowywać chleb po upieczeniu? Domowe wypieki z mąki pszennej, razowej, orkiszowej lub innego rodzaju, powinny być trzymane w miejscu suchym. Pod żadnym pozorem nie należy ich umieszczać w foliowych opakowaniach, ponieważ nie odprowadzają one na zewnątrz wilgoci. O wiele lepiej sprawdzą się woreczki lniane na pieczywo lub chlebak bambusowy. Przed zapakowaniem bochenka lub bułek warto odczekać, by żywność przestygła.

Polecane modele chlebaków

Czy chleb można trzymać w lodówce?

Jak przechowywać bułki lub chleb? Czy wypiekom służy zamrażanie albo też trzymanie ich w lodówce? Niestety świeże pieczywo nie lubi niskich temperatur i w takich warunkach szybciej czerstwieje. Lepszą alternatywą dla lodówki jest mrożenie w zamrażalniku. Metoda ta zapobiega rozwojowi pleśni, pozwala także zachować walory smakowe oraz odżywcze żywności. Jak długo mrozić wyroby piekarnicze? Nawet do 3 miesięcy.

Jak przechowywać pieczywo w chlebaku?

Do przechowywania chleba na zakwasie oraz innego rodzaju pieczywa świetnie posłuży tzw. chlebownik, czyli pojemnik na żywność wykonany z gliny lub ceramiki. Tego typu naczynie da się łatwo czyścić, a zastosowane w nim otwory zapewnią wypiekom odpowiednią cyrkulację powietrza. Jeśli chcesz, by żywność zachowała dłużej wyśmienity smak, przykryj chlebak od góry wilgotną ścierką.

Bardzo modnym sposobem na przechowywanie wypieków jest także chlebaki z pojemnikami lub chlebak z deską do krojenia. Tego typu gadżet kosztuje około 20-100 złotych. Przed zakupem pojemnika należy jednak zwrócić uwagę na materiał, z którego został on wykonany. Nie wszystkie tworzywa będą miały takie same właściwości, co wpłynie na świeżość trzymanych w ich wnętrzu produktów.

Co się bardziej nada, chlebak drewniany czy metalowy? Najlepszy dla pieczywa będzie chlebak bambusowy lub wykonany z drewna. Taki pojemnik zapewnia odpowiednią wilgotność i wietrzenie, pozwala także zachować optymalną temperaturę. Pieczywo przechowywane w naczyniu z bambusa nie będzie pleśnieć, ani też szybko wysychać.

Inna opcja to chlebak stalowy, np. ze stali nierdzewnej. Takie rozwiązanie pozwala uchronić pieczywo przed nadmierną wilgocią i nie pozwala mu się zepsuć, pod warunkiem, że nie jest trzymany zbyt blisko źródła ciepła, np. obok czajnika, pod oknem lub przy piecu. W sklepach dostępne są jeszcze chlebaki plastikowe, tego typu pojemniki nie są jednak zalecane, ponieważ nie zapewniają one optymalnej cyrkulacji powietrza i wypieki szybko się psują.

Jak dbać o chlebak? Najważniejsze jest regularne mycie w celu wyeliminowania zbierających się wewnątrz bakterii. Drobnoustroje mogą zepsuć pieczywo, dlatego odpowiednia higiena jest dość istotna. Do czyszczenia pojemników na wypieki należy stosować delikatnych detergentów, które zostały dopuszczone do stosowania na powierzchniach, które mają kontakt z żywnością. Polecana jest aktywna piana do mycia lub sposoby domowe, np. użycie wody z octem albo mieszanki kwasku cytrynowego i sody oczyszczonej.

 

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.