Udostępnij
Skomentuj

Domowy chleb z piekarnika - jak go zrobić?

Pieczenie chleba w domu to smaczna alternatywa dla pieczywa sklepowego. Czy warto piec chleb w piekarniku?

Domowe pieczywo może być równie smaczne, jak chleb z piekarni lub sklepu, a do jego przyrządzenia wystarczy dobry przepis i piekarnik. Czy warto piec chleb w domowych warunkach? Jaki piekarnik sprawdzi się najlepiej?

Chleb z piekarnika - jaki piekarnik wybrać?

Chleb pieczony w piekarniku może mieć złocistą i chrupiącą skórkę, ładny kształt i świetny smak. To kwestia dobrego przepisu, ale też samego piekarnika. Jeśli akurat przymierzamy się do zakupu tego urządzenia z kategorii AGD, warto dobrać je m.in. pod kątem pieczenia chleba.

Chcąc przygotowywać chleb z piekarnika, ale też inne potrawy, warto wybrać piekarnik o dobrych parametrach technicznych. Do wyboru są:

  • Piekarniki do zabudowy – wygodna opcja do kuchni, w której zaplanowano meble do zabudowy AGD. To właśnie wśród urządzeń do zabudowy można znaleźć najbardziej nowoczesne rozwiązania, jak piekarnik parowy lub piekarnik z mikrofalą.
  • Kuchenki z piekarnikiem wolnostojące – czyli urządzenia dwa w jednym, które wystarczy ustawić w odpowiednim miejscu i podłączyć. Piekarniki w kuchenkach wolnostojących mają podstawowe funkcje, termoobieg i inne przydatne tryby. Najczęściej są to piekarniki elektryczne, rzadziej gazowe.
  • Mini piekarniki wolnostojące – małe urządzenia, które sprawdzą się w kuchniach, w których jest już płyta grzewcza, a nie ma standardowego piekarnika. Mini piekarniki mają jednak wyłącznie podstawową funkcjonalność (grzałki i ewentualnie opcję grill).

Wybierając piekarnik, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego konstrukcję i dopasowanie do mebli kuchennych, ale też na parametry, które są kluczowe podczas pieczenia chleba:

  • Zakres temperatury – chleb z piekarnika na zakwasie lub na drożdżach, który ma uzyskać grubszą, zrumienioną i chrupiącą skórkę wymaga pieczenia w odpowiedniej temperaturze. Często jest to 200, 230 lub 250 stopni – w zależności od przepisu. Większość piekarników oferuje zakres temperatur do 250 stopni, ale nieliczne modele mogą mieć ograniczenie tylko do 230.
  • Termoobieg - chleb w piekarniku z termoobiegiem dopieka się szybciej, jak również nabiera charakterystycznego rumianego koloru. Termoobieg zwiększa chrupkość skórki, dlatego do wypieku pieczywa najlepszy będzie piekarnik z tą funkcją.
  • Dodatkowa funkcjonalność – coraz większą popularnością cieszą się np. piekarniki parowe albo piekarniki z mikrofalą. Chleb z piekarnika parowego może być delikatniejszy, mieć lepszą wilgotność, a z funkcji pieczenia z parą nie trzeba korzystać za każdym razem. Jeśli jednak preferujemy piekarnik z mikrofalą albo zwykły, to efekt pary można uzyskać, jeśli na dolnym poziomie piekarnika umieści się naczynie z wodą lub kostkami lodu, które będą parować w trakcie pieczenia.
  • Pojemność – to kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, a szczególnie wówczas, gdy zależy nam na pieczeniu większych porcji chleba jednorazowo (na przykład w trzech długich keksówkach albo na innych blaszkach). 
  • Zasilanie – obecnie większość nowych piekarników to urządzenia elektryczne, ale w sprzedaży wciąż znajdziemy również piekarniki gazowe. Zarówno chleb z piekarnika gazowego, jak i chleb z piekarnika elektrycznego mogą być równie smaczne, a wybór urządzenia należy uzależnić od posiadanej instalacji w domu.

W piekarniku do pieczenia chleba przydają się także różne tryby działania – np. subtelne podgrzewanie w temperaturze ok. 40-50 stopni, które można wykorzystać na etapie wyrastania ciasta. Przydatny może być również wygodny programator, funkcja opóźnionego startu i tym podobne rozwiązania, które zwiększają wygodę użytkowania urządzenia. 

Jaki chleb możemy zrobić w piekarniku?

W domowym piekarniku można upiec niemal dowolny rodzaj pieczywa, o ile posiada się dobry przepis, a także składniki i odpowiednio dopasowaną blaszkę (np. keksówkę do chleba tostowego albo specjalną blaszkę do bagietek). Jaki będzie najbardziej sprawdzony przepis na chleb domowy pieczony w piekarniku? Oto kilka naszych propozycji.

Chleby, jakie można upiec w piekarniku:

  • Na zakwasie – pieczywo na zakwasie cieszy się bardzo dużą popularnością. Ma wyjątkowy smak i zapach, a do jego przygotowania wystarczy przygotować zakwas, który można później uzupełniać i korzystać z niego przez długi czas. 
  • Na drożdżach świeżych – gdy nie posiadamy zakwasu, dobrym wyborem może być chleb z piekarnika na drożdżach świeżych. W ten sposób łatwo upiec białe lub pełnoziarniste pieczywo, bułki, maślane chałki i tym podobne wypieki. 
  • Na suchych drożdżach – chleb z piekarnika z suchych drożdży może być identyczny, jak pieczywo na świeżych drożdżach. Suche drożdże można dłużej przechowywać, są wygodne w zastosowaniu i używa się ich odpowiednio mniej – najczęściej ok. 7 g suchych drożdży stosuje się zamiast 15 - 20 g świeżych. 
  • Bez drożdży i bez zakwasu – gdy w domu zabraknie drożdży i zakwasu, można zdecydować się na chleb z piekarnika bez zakwasu i bez drożdży. Dodaje się do niego sodę oczyszczoną. Na pół kilograma mąki należy dodać 1 łyżeczkę sody, odrobinę soli oraz 500 ml maślanki, kefiru lub pitnego jogurtu naturalnego. Co ważne, pieczywo takie piecze się zaraz po zagnieceniu ciasta. 

Jak widać, w piekarniku upiec można niemal dowolny rodzaj chleba lub bułek. Chleb z piekarnika bez drożdży, na zakwasie lub z sodą albo na suchych drożdżach – to cała paleta możliwości do wyboru, a na tym się jeszcze nie kończy. W piekarniku upiec można również chleb ziołowy, pieczywo czosnkowe, chleb z dodatkiem gotowanych ziemniaków (będzie wilgotny i dłużej zachowa świeżość), a także chleb z piekarnika z serem i wiele innych wypieków. Poniżej kilka sprawdzonych przepisów na pieczywo z piekarnika.

Sodowy chleb z piekarnika – przepis

Do przyrządzenia chleba sodowego z piekarnika potrzebujemy:

  • 500 g mąki – może być pszenna typ 650, orkiszowa lub inna ulubiona,
  • 500 ml maślanki, kefiru lub naturalnego jogurtu o półpłynnej konsystencji,
  • 1 łyżeczki soli,
  • 1 łyżeczki sody.

Wszystkie składniki należy wymieszać i zagnieść ciasto. Proces wygniatania powinien być krótki – zupełnie inaczej niż w przypadku chleba drożdżowego. Ciasto od razu można uformować, ułożyć na blaszce z papierem do pieczenia i piec przez ok. 30 minut w temperaturze 200 stopni. 

Chleb tostowy na drożdżach z piekarnika – przepis

Do przyrządzenia chleba tostowego potrzeba:

  • 450 g mąki – najlepiej pszennej typ 450 albo 550,
  • Ok. 250 ml mleka 2% tłuszczu,
  • 7 g suchych drożdży lub 15 g drożdży świeżych,
  • 1 łyżka brązowego cukru,
  • 1 łyżeczka soli.

Warto zrobić rozczyn z cukru, drożdży i lekko ciepłego mleka – pomieszać składniki i odstawić w ciepłe miejsce na kwadrans. W tym czasie można odmierzyć pozostałe składniki. Następny krok to dodanie rozczynu do pozostałych składników, wymieszanie i zagniecenie ciasta. Warto wyrabiać je przez kilka minut (można ręcznie albo mikserem z końcówkami do wyrabiania ciasta). Ciasto należy przełożyć do foremki wysmarowanej olejem i pozostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu. Foremkę warto owinąć folią spożywczą. Po około godzinie należy zdjąć folię i wstawić ciasto do piekarnika nagrzanego na 220 stopni i piec do zrumienienia skórki – około 25 minut + ewentualnie kilka minut z włączonym termoobiegiem. 

To tylko wybrane spośród wielu przepisów na smaczny i łatwy chleb z piekarnika. Więcej porad na ten temat można znaleźć na stronach tematycznych, blogach i w książkach kulinarnych. 

Chleb zrobiony w piekarniku - czy warto?

Wiele osób ma wątpliwości, co do tego, czy chleb w piekarniku jest łatwy do zrobienia i równie zdrowy oraz smaczny, co ten z piekarni. Warto rozwiać ewentualne wątpliwości i spróbować wypiekać chleb w domowych warunkach, gdyż:

  • Pieczenie chleba na drożdżach w piekarniku nie jest trudniejsze niż pieczenie ciast drożdżowych lub innego rodzaju słodkich wypieków.
  • Robiąc domowy chleb ma się pewność, co do jakości zastosowanych składników.
  • Chleb z piekarnika może być smaczniejszy niż ten z piekarni – można dowolnie modyfikować przepisy według własnego gustu i smaku.
  • Chleb z piekarnika nie jest mniej zdrowy niż ten z dobrej piekarni – to ile ma tłuszczu lub soli zależy od przepisu, dlatego warto zweryfikować tę kwestię właśnie na etapie wybierania przepisów. Chleb z piekarnika kcal (kalorie) może mieć ok. 240 na 100 g lub więcej, jeśli będzie to pieczywo z ziarnami, większą ilością tłuszczu w składzie i tak dalej. Kaloryczność bywa podawana w konkretnych przepisach. 

Podsumowując: warto spróbować swoich sił w domowym wypieku chleba. Nie jest to trudne i nie wymaga posiadania specjalistycznych urządzeń – wystarczy dobry piekarnik, blaszka i dobry przepis. Pieczenie chleba w piekarniku to jedynie kwestia wprawy. Co więcej, nic tak nie oddaje klimatu domowego ciepła, jak unoszący się zapach świeżo wypiekanego pieczywa.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:06
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.