Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie? Zasady i porady robienia dobrych pomiarów.

Jak w domu mierzyć ciśnienie krwi? Radzimy jak najlepiej wykonać pomiar.

Zasady prawidłowego wykonania pomiaru ciśnienia. Jak posługiwać się ciśnieniomierzem i monitorować stan swojego zdrowia w domu.Elektroniczne ciśnieniomierze są coraz częściej stosowane w naszych domach. Są łatwe w użyciu i zwykle korzystanie z nich nie nastręcza trudności. Ale zdarza się, że robiąc proste błędy sprawiamy, że wyniki ich pomiarów odbiegają od rzeczywistości, zawyżając bądź zaniżając ciśnienie tętnicze krwi. Wystarczy jednak stosować się do kilku prostych zasad, żeby własnoręcznie wykonać we własnym domu pomiary które pomogą nam i naszemu lekarzowi precyzyjnie monitorować stan zdrowia. Jak więc poprawnie korzystać z ciśnieniomierza i do jakich reguł się stosować? Odpowiadamy na najczęstsze wątpliwości.

Jak prawidłowo prowadzić pomiar ciśnienia w domu

Monitorowanie ciśnienia krwi jest jednym z głównych sposobów na pilnowanie stanu zdrowia układu sercowo-naczyniowego, a wykonywanie pomiarów jest ważnym sposobem radzenia sobie z chorobami przewlekłymi między wizytami lekarskimi.

Najłatwiejszym sposobem pomiaru własnego ciśnienia krwi jest zakup automatycznego ciśnieniomierza. Są najłatwiejsze w użyciu i dają dość precyzyjne wyniki pomiarów. Szukaj urządzenia, które ma duży, czytelny wyświetlacz; dokonuje pomiaru wokół ramienia i automatycznie pompuje mankiet. Sprawdź też, czy ma atesty i jaki margines błędu zakładają producenci. Aby z niego korzystać, przede wszystkim zapoznaj się z instrukcją. A następnie pamiętaj o następujących zasadach postępowania podczas pomiaru.

Polecane ciśnieniomierze

Jak mierzyć ciśnienie krwi

Usiądź z wyprostowanymi i podpartymi plecami na krześle przy stole. Rękę oprzyj wygodnie na jego powierzchni dłonią skierowaną do góry. Twoje stopy powinny leżeć płasko na podłodze, a nogi nie powinny być skrzyżowane. Podczas pomiaru ciśnienia krwi trzymaj ramię mniej więcej na wysokości serca. Jeśli to konieczne, oprzyj ramię na książce lub poduszce.

Umieść mankiet do pomiaru ciśnienia krwi wokół odsłoniętego ramienia. Powinien być dopasowany, ale nie ciasny. Upewnij się, że dół mankietu znajduje się bezpośrednio nad zgięciem łokcia. Zapoznaj się z ilustracją w instrukcjach monitora lub poproś lekarza o pokazanie, jak to zrobić.

Zrelaksuj się przez pięć minut, a następnie zrób pierwszy pomiar. Podczas prowadzenia pomiaru nie poruszaj się ani nie rozmawiaj z nikim. Następnie poczekaj minutę lub dwie i zmierz ciśnienie po raz drugi. Wyniki zanotuj w specjalnym dzienniczku czy zeszycie - to pozwoli tobie i twojemu lekarzowi sprawdzać to, jak twoje ciśnienie zmienia się w czasie.

Nie ma wielkiej różnicy w tym, którą rękę wykorzystasz do pomiaru. Ludzie praworęczni zazwyczaj mierzą ciśnienie na lewej ręce, a leworęczni na prawej. Ważne jest jednak, żeby zawsze była to ta sama ręka. Według badań, różnica między ciśnieniem mierzonym na prawej a tym mierzonym na lewej ręce nie powinna przekraczać 10 mmHg. Ciśnienie mierzone na prawej ręce jest zwykle nieco wyższe, dlatego też lekarze zwykle prowadzą pomiar właśnie na niej. Duża różnica w ciśnieniu między rękami może jednak być wskazówką, że z układem krążenia dzieje się coś niepokojącego: pacjenci, u których taka różnica przekracza 15 mmHg są dwukrotnie bardziej narażeni na choroby tętnic obwodowych. Dlatego warto od czasu do czasu wykonywać pomiary na obu rękach.

Jak często powinienem mierzyć ciśnienie krwi?

Porozmawiaj ze swoim lekarzem, czy w twoim konkretnym przypadku powinieneś robić to częściej. Zwykle osobom o wyższym ciśnieniu krwi zaleca się mierzenie ciśnienia krwi częściej, niż osobom których ciśnienie pozostaje w normie.

Jeśli nie dostaniesz innych wskazówek od lekarza, możesz śmiało mierzyć ciśnienie krwi dwa razy dziennie przez tydzień. Pomiary wykonuj rano i wieczorem, przed przyjęciem leków na ciśnienie. Bardzo ważne jest to, żeby pomiarów dokonywać regularnie, zawsze o tej samej porze, bo dzięki temu wyniki można łatwo porównać ze sobą i ustalić, czy sytuacja poprawia się, czy nie. Na ciśnienie wpływa wiele czynników takich jak zmęczenie czy temperatura, więc mierząc je o różnych porach na pewno będziesz otrzymywać różne, nieprzystające do siebie rezultaty. Za każdym razem, tak jak opisaliśmy to wcześniej, mierz ciśnienie dwukrotnie: pojedynczy odczyt może być niedokładny; średnia z dwóch czy nawet trzech odczytów jest dokładniejsza.

Jeśli odczuwasz zawroty głowy, gdy stoisz i próbujesz sprawdzić, czy jest to spowodowane spadkiem ciśnienia krwi, mierz ciśnienie krwi, gdy siedzisz, a następnie ponownie po wstaniu.

Jak unikać zakłóceń pomiaru ciśnienia

Różne czynniki mogą wpłynąć na dokładność pomiaru ciśnienia i zaburzyć jego wyniki. Na przykład użyteczność pomiarów jest o wiele mniejsza, jeśli nie pamiętasz o tym, żeby mierzyć ciśnienie o tych samych porach - bo trudniej porównać do siebie wyniki pomiarów dokonywane w różnych punktach dnia. Podobnie mierzenie ciśnienia po zażyciu leków nie da prawdziwego obrazu tego, w jakiej kondycji jest twój układ krwionośny. Podobnie mierzenie go tylko wtedy, gdy czujesz się źle: jeśli chcesz dać sobie i swojemu lekarzowi pełen obraz sytuacji, powinieneś pomiary prowadzić regularnie, bez względu na własne samopoczucie.

Inne rzeczy, które mogą zakłócać pomiar ciśnienia krwi i zwiększać jego poziom, to ćwiczenia fizyczne, palenie lub picie alkoholu lub napojów zawierających kofeiną. Unikaj tych czynności na pół godziny przed pomiarem Pełny pęcherz również może wypaczyć wyniki, więc jeśli to konieczne, skorzystaj z łazienki przed rozpoczęciem czytania.

I, oczywiście, nigdy nie mierz ciśnienia przez ubranie. Prawidłowe rezultaty otrzymasz wyłącznie wtedy, gdy mankiet będzie miał bezpośredni kontakt z nagą skórą.

Co zrobić z wynikami

Pomiary ciśnienia krwi w domu nie mogą zastąpić regularnych wizyt u lekarza. Mogą być jednak dla lekarza bardzo pomocne i mogą pozwolić na odkrycie problemów zdrowotnych na wczesnym etapie . Kontynuuj regularne pomiary ciśnienia i zapisuj jego poziom nawet, jeśli na razie nie masz powodów do niepokoju. W ten sposób będziesz stale monitorować stan swojego zdrowia, a jeśli zauważysz, że twoje ciśnienie rośnie i pozostaje podwyższone przez dłuższy czas, będziesz mógł skonsultować się z lekarzem i znaleźć rozwiązanie zanim sytuacja stanie się poważna.

Jeśli jednak twoje ciśnienie krwi jest podwyższone, zgłoś to szybko swojemu lekarzowi, zwłaszcza jeśli ostatnio zmieniłeś leki.

Pojedynczy wysoki odczyt nie powinien być dla ciebie powodem do dużego niepokoju. Jeśli odczyt jest nieznacznie wyższy niż normalnie, zmierz ciśnienie krwi jeszcze kilka razy. Jeśli nie wróci do normy, skonsultuj się z lekarzem w celu sprawdzenia, czy przyczyną mogą być jakieś problemy zdrowotne. Jeśli odczyty ciśnienia krwi nagle przekroczą 180/120 mm Hg, odczekaj pięć minut i wykonaj test ponownie. Jeśli odczyty są nadal bardzo wysokie, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Jeśli jednocześnie odczuwasz bóle w klatce piersiowej, duszności, pogorszenie wzroku czy odrętwienie, pilnie zadzwoń po pomoc. Jeśli przepisano ci leki obniżające ciśnienie krwi, nie przerywaj ich przyjmowania bez konsultacji z lekarzem, nawet jeśli odczyty ciśnienia krwi mieszczą się w normalnym zakresie podczas monitorowania w domu.

Wybór domowego ciśnieniomierza

Jak wybrać ciśnieniomierz który będzie odpowiadał twoim potrzebom? Tutajmamy dokładny poradnik. W skrócie, na domowe potrzeby najlepiej zainwestować w dobrej jakości, w pełni automatyczny ciśnieniomierz elektroniczny do pomiaru ciśnienia na ramieniu. Te do zakładania na nadgarstek czy palec mogą dawać mniej dokładne odczyty, ich stosowanie jest więc zalecane tylko wtedy, gdy z jakiegoś powodu stosowanie ciśnieniomierza naramiennego jest utrudnione. Wybierz monitor o mankiecie właściwego rozmiaru i wysokiej jakości. To właśnie od mankietu w największym stopniu zależy precyzja i wygoda pomiaru. Sprawdź też, czy ciśnieniomierz ma odpowiednie atesty oraz jak duży błąd pomiaru dopuszcza jego producent.

Podsumowanie: jakie znaczenie dla zdrowia ma ciśnienie krwi?

W naszej ofercie najpopularniejsze są ciśnieniomierze Oromoed oraz ciśnienieniomierze Medisana. Wysokie ciśnienie krwi jest dla lekarza ważnym wyznacznikiem tego, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Może być związane z przewlekłymi chorobami i niezdrowym stylem życia, bo na ciśnienie wpływ mają czynniki takie, jak palenie, picie alkoholu, nadwaga czy siedzący tryb życia. Nieleczone nadciśnienie ma bardzo poważne konsekwencje dla wielu organów. Zwiększa ryzyko zawałów, udaru a także niewydolności serca i nerek.

Domowe monitorowanie ciśnienia krwi nie zastępuje wizyt u lekarza. Może jednak pomóc we wczesnej diagnozie problemów zdrowotnych. Jest też szczególnie ważne, jeśli masz podwyższone ciśnienie krwi lub inny stan, który może przyczyniać się do nadciśnienia, taki jak cukrzyca lub problemy z nerkami. Monitorowanie zmian ciśnienia krwi w domu może pomóc Tobie i Twojemu lekarzowi w podejmowaniu decyzji dotyczących leczenia, takich jak dostosowanie dawek lub zmiana leków.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.