Udostępnij
Skomentuj

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie? Zasady i porady robienia dobrych pomiarów.

Jak w domu prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi? Radzimy, jak najlepiej wykonać pomiar.

Dbanie o zdrowie wymaga od nas ciągłej uwagi i reagowania na każdą niepokojącą zmianę, zwłaszcza w przypadku osób chorych. Warto mieć przy sobie urządzenia, dzięki którym jesteśmy w stanie monitorować najważniejsze parametry. Jednym z nich jest ciśnienie krwi. Prawidłowe ciśnienie krwi jest dużym powodem do ulgi, ponieważ nadciśnienie tętnicze lub zbyt niskie ciśnienie mogą poważnie odcisnąć się na naszym zdrowiu. Wiedza, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie, przyda się wszystkim, nie tylko osobom starszym. Warto również wiedzieć, jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi, a także jakie ciśnienie jest niebezpieczne. W przypadku ciśnienia krwi normy różnią się w zależności od kilku czynników. Jeśli zależy nam na zdrowiu, powinniśmy wiedzieć, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie tętnicze krwi.

Jak prawidłowo prowadzić pomiar ciśnienia w domu?

Chociaż kwestia, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi nie jest specjalnie skomplikowana, domowy pomiar ciśnienia wymaga od nas trzymania się kilku kluczowych zasad, które sprawią, że wyniki będą zgodne z sytuacją rzeczywistość. Pomiary powinniśmy prowadzić przez dłuższy czas, na przykład przez tydzień, codziennie mierząc ciśnienie. Zanim się tym zajmiemy, powinniśmy wiedzieć, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie tętnicze i jak używać potrzebnego do tego sprzętu. Trzeba mieć na uwadze, że powinniśmy wykonywać pomiary dwa razy dziennie po dwa, w równych, kilkuminutowych odstępach czasu. Wyniki należy skrupulatnie zapisywać i śledzić to, co nam pokazują. Warto zapamiętać również, że prawidłowe ciśnienie i puls różnią się przez wzgląd na kilka czynników.

Jak mierzyć ciśnienie krwi?

Kontrolowanie prawidłowego ciśnienia i wiedza na temat, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem naramiennym, jest przydatna nie tylko dla osób, które na co dzień zajmują się kwestiami medycznymi. Zmierzenie ciśnienia nie jest skomplikowane. Aby zrobić to prawidłowo, musimy znać podstawowe zasady. Należy się całkowicie wyciszyć i uspokoić, aby niepotrzebnie nie zawyżyć wyników. Podczas pomiaru nie możemy rozmawiać ani poruszać się. Pomiar przeprowadza się na ręce niedominującej, ułożonej stabilnie, podczas gdy osoba badana jest w pozycji siedzącej. Następnym krokiem jest odpowiednie dobranie i założenie mankietu na rękę. W szczelinie powstałej między ręką i mankietem powinny mieścić się jedynie dwa palce. Ważne jest, aby ułożyć rękę wierzchem dłoni ku górze. Pozycja dłoni musi być swobodna, nie możemy zaciskać pięści lub napinać palców. Ostatnim krokiem jest włączenie urządzenia i pilna obserwacja zachodzącego pomiaru. To, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem nadgarstkowym, różni się niewiele. Mankiet umieszczamy na nadgarstku, zaciskamy i włączamy urządzenie wykonujące pomiar.

Jak często powinieneś mierzyć ciśnienie krwi?

Skoro już potrafimy korzystać z ciśnieniomierza naramiennego i wiemy, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi aparatem nadgarstkowym, powinniśmy dowiedzieć się, jak często należy dokonywać pomiarów. Na to, jak mierzyć prawidłowo ciśnienie w domu, ma również częstotliwość i sumienność podczas wykonywania pomiarów. Aby wyniki były jak najbardziej zbliżone do rzeczywistości, należy wykonywać pomiary ciśnienia krwi przed tydzień i minimum dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Poleca się dokonywać dwóch pomiarów oddalonych o kilka minut rano, a następnie powtórzyć podwójny pomiar wieczorem. Wszystkie pomiary należy zapisywać i porównywać z normami przyjętymi dla różnych typów pacjentów, aby dowiedzieć się, jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi w naszym organizmie.

Jak unikać zakłóceń pomiaru ciśnienia?

Za zakłócenie prawidłowych wyników pomiaru ciśnienia ma wpływ wiele czynników. Dużo zależy od naszej systematyczności i tego, czy dokonujemy pomiarów o stałych porach. Jeśli nie trzymamy się ramy czasowej, wyniki pomiarów stają się nieprzydatne. To samo dotyczy stosowania używek i brania leków na 30 minut przed pomiarami. Wpływ substancji na ciśnienie tętnicze krwi sprawia, że otrzymamy zakłamany wynik i nie dowiemy się, w jakim stanie naprawdę jest nasze ciśnienie. Bardzo ważne jest, aby nie prowadzić pomiarów przez ubranie. Materiał nie pozwala ciśnieniomierzom na dokładne i prawidłowe rejestrowanie wyników. Co więcej, nie możemy mówić i ruszać się, kiedy urządzenie pracuje. Aby unikać zakłóceń, nie powinniśmy też w trakcie tygodniowych pomiarów dokonywać zmian w stylu życia – należy odpuścić uprawianie wymagających sportów oraz picie alkoholu. Warto pamiętać, że pusty pęcherz również pomaga w otrzymaniu jak najdokładniejszych wyników pomiarów ciśnienia krwi.

Co zrobić z wynikami?

Monitorowanie stanu własnego zdrowia jest zdecydowanie łatwiejsze, jeśli prowadzimy regularne pomiary ciśnienia krwi. Niestety, domowe prowadzenie pomiarów nie zastąpi konsultacji medycznych – stanowią jedynie wskazówkę dla lekarza, który na podstawie wyników może łatwiej zdiagnozować liczne choroby i nieprawidłowości. Dzięki wynikom możemy odpowiednio szybko zareagować w razie potrzeby, co przełoży się na mniejsze szkody zdrowotne. Nie należy panikować, jeśli jeden wynik przedstawi nam wysokie ciśnienie lub zbyt niskie ciśnienie krwi. Jeśli jednak czujemy się zaniepokojeni, możemy wykonać pomiar ponownie kilka razy lub zgłosić się od razu do lekarza, który przeprowadzi odpowiednią konsultację i pomoże określić przyczynę takiego zjawiska. W przypadku, gdy wyniki są wyjątkowo wysokie lub niskie, ostatnio zaczęliśmy przyjmować nowe leki albo niepokojący wynik powtarza się kilka razy, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem i przedstawić sytuację.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie?

Prawidłowe ciśnienie krwi jest oznaką zdrowia i wielkim powodem do radości. Jeśli chodzi o optymalne ciśnienie krwi u dorosłego człowieka, wynosi on <120/80 mmHg. Wynik ten posiada widełki, które pozwalają zakwalifikować ciśnienie jako prawidłowe. Jest to 120-129 mmHg w przypadku wartości skurczowych i 80-84 mmHg, gdy w grę wchodzi ciśnienie rozkurczowe. Należy pamiętać, że prawidłowe ciśnienie u kobiet jest niższe niż u mężczyzn. Dobry wynik powinien nie odbiegać zbytnio od przyjętej normy, która wynosi 110/70 mmHg. Tak niskie ciśnienie jest też cechą charakterystyczną, którą zauważa się u dziewcząt w okresie dojrzewania oraz u młodych kobiet. Warto dodać, że również wśród osób aktywnych fizycznie ciśnienie będzie niższe o 10-20, niż w przypadku przyjętego wyniku 120/80 mmHg. Dla osób starszych, prawidłowe ciśnienie nie powinno przekroczyć 140/90 mmHg.

Jakie ciśnienie jest niebezpieczne?

Niebezpieczne jest zarówno zbyt niskie ciśnienie, jak i za wysokie. Wśród osób starszych, ciśnienie wyższe niż 140/90 mmHg powinno być alarmujące i należy zwrócić uwagę na wyniki wychodzące poza normę. Należy równie bardzo wystrzegać się niskiego ciśnienia. W przypadku dorosłych osób, ciśnienie o wartości niższej niż 100/60 mmHg powinno być dużym powodem do niepokoju – mamy wtedy do czynienia z niedociśnieniem, które ma naprawdę nieprzyjemne objawy. Są to omdlenia, osłabienie, mroczki przed oczami, zimne stopy i dłonie, a także zawroty głowy. Nadciśnienie tętnicze może z kolei prowadzić do poważnego uszkodzenia wzroku, a także nerek.

Wybór domowego ciśnieniomierza

Wybór domowego ciśnieniomierza może sprawić kilka kłopotów. Możemy wykorzystać wiedzę w kwestii tego, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie na nadgarstku i wyposażyć się w ciśnieniomierz przeznaczony właśnie do tego celu. Z uwagi na to, że nie warto oszczędzać na zdrowiu, zaleca się zainwestowanie w droższy, ale dokładniejszy i wygodniejszy w użyciu ciśnieniomierz elektroniczny do stosowania na ramieniu. Ciekawą opcją jest zegarek z ciśnieniomierzem lub urządzenie, które dokonuje pomiaru po założeniu na palec, jednak dają one mniej dokładne wyniki i ciężko jest stwierdzić, czego możemy się spodziewać. Powinniśmy się kierować również jakością wykonania sprzętu i rozmiarem mankietu, który powinien być dopasowany do naszych potrzeb.

Podsumowanie: jakie znaczenie dla zdrowia ma ciśnienie krwi?

Każdy z nas chciałby być zdrowy, dlatego nie dziwi ciekawość, czym grozi wysoki puls. Ta informacja jest przydatna w wielu sytuacjach. Wysokie lub niskie ciśnienie krwi oznacza, że możemy mieć problemy ze zdrowiem. Nie należy przedwcześnie panikować i zakładać najgorszego, ponieważ mogą one nie wynikać bezpośrednio z przyczyn chorobowych. Zdarza się, że nieprawidłowe ciśnienie jest wynikiem niezdrowego stylu życia, które obfituje w używki i braku ruchu. Oznacza to, że dzięki pomiarowi ciśnienia krwi możemy badać na bieżąco stan organizmu, wykryć wcześnie problemy zdrowotne lub wspomóc się podczas leczenia niektórych chorób. Sumienne sprawdzanie wyników pozwala nam zachować spokój i zdrowie na dłużej.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.