Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-dla-siebie-cisnieniomierz-jaki-najlepszy/704/ 2020-07-01 09:23:30.000000

Jak wybrać dla siebie ciśnieniomierz? Jaki najlepszy?

Na co zwrócić uwagę, kupując ciśnieniomierz? Który model wybrać do użytku domowego? Sprawdź nasz poradnik.

Wybór ciśnieniomierza może być niełatwym zadaniem ze względu na różnorodność modeli dostępnych na rynku. Sprawdź, czym się kierować przy doborze i dowiedz się, jak właściwie posługiwać się urządzeniem.

Mierzenie ciśnienia krwi jest rutynową czynnością, którą warto wykonywać od czasu do czasu nawet, jeśli cieszysz się pełnym zdrowiem. Kontrola poszczególnych parametrów pozwala na szybkie wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i zaburzeń układu krwionośnego. W zasadzie można zaryzykować stwierdzenie, że ciśnieniomierz powinien znaleźć się w każdym domu. Mając go pod ręką, możesz od razu zweryfikować, czy źródłem gorszego samopoczucia jest spadek czy wzrost ciśnienia. To równie ważny element wyposażenia, co apteczka. Przyrząd tego rodzaju powinien znaleźć się zwłaszcza w domach, w których mieszkają osoby starsze. To one najczęściej mają problemy z ciśnieniem.  

Ciśnieniomierze są również oczywiście obowiązkowym elementem wyposażenia gabinetów lekarskich, szpitali i innych placówek. Ich stopień zaawansowania i ilość funkcji, w które zostały wyposażone, może się różnić, ale zasadniczo mechanizm jest taki sam. Sprzęt może mieć również różne stopnie dokładności pomiarów.

Rodzaje ciśnieniomierzy

Na rynku można znaleźć szeroki przekrój ciśnieniomierzy, nadających się zarówno do użytku domowego, jak i medycznego. Zasadniczo dzieli się je na dwie grupy – manualne i elektroniczne. Pierwsza z wymienionych jest coraz rzadziej stosowana, choć w mniej zmodernizowanych placówkach lekarskich i w użytku domowym wciąż można je spotkać. Można wyróżnić wśród nich ciśnieniomierze rtęciowe i sprężynowe. Te, w których wykorzystano rtęć, cechują się bardzo dużą dokładnością, natomiast ich wadą jest masywność i ciężkość. Sprężynowe wykazują mniejszą precyzyjność, ale z kolei są nieco łatwiejsze w obsłudze. Należy zaznaczyć, że obecnie ciśnieniomierze rtęciowe można stosować wyłącznie w placówkach lekarskich ze względu na dyrektywy unijne. Jako metal ciężki, rtęć jest bowiem substancją groźną dla zdrowia.

W wielu gabinetach lekarskich wykorzystuje się manualne ciśnieniomierze klasy hi-end. Gwarantują one największą precyzyjność pomiaru bez wykorzystania rtęci Dokładność pomiaru, jakiego można dokonać z ich wykorzystaniem, sięga 0,4 mmHg. Z tego powodu często wykorzystuje się je również do kalibracji innych sprzętów. Wykorzystują metodę osłuchową, co sprawia, że do ich obsługi potrzebna jest wykwalifikowana osoba.

W przypadku automatycznych ciśnieniomierzy, również można wyróżnić dwa typy na podstawie sposobu, w jaki są one wykorzystywane, a mianowicie – nadgarstkowy i naramienny. Innym sposobem podziału jest ten na podstawie stopnia zaangażowania osoby wykonującej pomiar w obsługę urządzenia. W przypadku urządzeń automatycznych wystarczy nałożyć mankiet, natomiast półautomatyczne trzeba również napompować.

Ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy – który da dokładniejszy wynik?

Jeśli zależy Ci na jak najdokładniejszym pomiarze, najlepiej będzie, jeśli decydujesz się na ciśnieniomierz naramienny. Powód jest prosty – ciśnienie w kończynach łatwo ulega zmianom. Z tego względu pomiar z nadgarstka niekoniecznie będzie odzwierciedlał ogólny stan organizmu.

Ciśnieniomierz automatyczny i mechaniczny – czym się od siebie różnią?

W przypadku ciśnieniomierza mechanicznego, zaangażowanie osoby wykonującej pomiar samodzielnie lub asystującej przy nim jest znacznie większe. Mankiet należy założyć na ramię, napompować, a następnie z wykorzystaniem słuchawek lekarskich nasłuchiwać tętna. W przypadku ciśnieniomierza elektronicznego, sprawa jest zdecydowanie prostsza. Wystarczy nałożenie mankietu i sprawdzenie pomiaru na elektronicznym czytniku. Jeśli jest on półautomatyczny, trzeba oczywiście również dokonać pompowania. 

W warunkach domowych automatyczne ciśnieniomierze sprawdzą się najlepiej. Osobom, które na co dzień nie mają do czynienia ze sprzętem manualnym tego typu, może być trudno uporać się z dokonaniem właściwego pomiaru. W szpitalach i gabinetach medycznych najczęściej wybieranym urządzeniem jest ciśnieniomierz lekarski klasy hi-end, który umożliwia największą dokładność pomiaru. Wymaga on natomiast zastosowania metody osłuchowej.

Polecane modele

Dlaczego ciśnieniomierz automatyczny sprawdzi się lepiej w domowych warunkach niż sprzęt półautomatyczny?

Najchętniej wybieranym sprzętem do użytku domowego jest ciśnieniomierz automatyczny. Nic dziwnego – to on najlepiej sprawdza się w takich warunkach. W jego przypadku mankiet sam zaciska się wokół ramienia czy nadgarstka, stabilizując go pod pomiar. Nie ma potrzeby pompowania. Dzięki temu, nawet osoby starsze i mieszkające samotnie mogą swobodnie z niego korzystać. To właśnie one najczęściej potrzebują częstych pomiarów ciśnienia – sprzęt automatyczny będzie dla nich dużym udogodnieniem. Niewłaściwe użycie urządzenia półautomatycznego może również zakłamać wyniki, co sprawia, że jest to gorszy wybór.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?

Tutaj wiele zależy od tego, jaki rodzaj ciśnieniomierza jest stosowany. W każdym przypadku należy zastosować się natomiast do kilku ogólnych zasad. Po pierwsze – przed pomiarem należy spocząć na kilka minut. Wysiłek fizyczny może zafałszować pomiar. Podobnie jest produktami wpływającymi na ciśnienie, jak kawa, papierosy czy alkohol – należy powstrzymać się przed ich konsumpcją przynajmniej 30 minut przed pomiarem. Powinno się dokonywać go na lewej ręce, będąc w pozycji siedzącej. W przypadku pomiaru naramiennego, mankiet powinien znajdować się na wysokości serca. 

Jakie wyniki wskazują na nadciśnienie?

Nadciśnienie to jedna z dolegliwości cywilizacyjnych, na którą cierpi coraz większy procent populacji na całym świecie. Aby sprawdzić, czy ten problem dotyczy też Ciebie, konieczne jest dokonanie właściwego pomiaru. Oczywiście należy przy tym pamiętać, że ciśnienie nie jest wartością stałą – wpływa na nie pora dnia, stopień aktywności fizycznej czy długookresowe zmienne, jak na przykład wiek. Istnieją jednak normy dla osób dorosłych, w których powinny się mieścić pomiary osoby zdrowej. Widełki dla właściwego ciśnienia tętniczego to 120-129 mmHg (skurczowe) i 80-84 mmHg (rozkurczowe). Aż do 139 mmHg/89 mmHg ciśnienie może być rozpoznane jako właściwe, choć wysokie – wyniki wyższe niż podane parametry mogą wskazywać natomiast na nadciśnienie. Oczywiście, każdy wynik przekraczający normę warto skonsultować z lekarzem. 

Jaki ciśnieniomierz wybrać?

Jeśli szukasz ciśnieniomierza do użytku domowego, najlepszym wyborem będą automatyczne sprzęty elektroniczne, niewymagające pompowania. Osoby, którym zależy na najwyższej precyzji pomiarów, powinny zdecydować się na wariant naramienny, który rzadziej zakłamuje wyniki.  Do użytku medycznego najlepszym wyborem będzie natomiast ciśnieniomierz lekarski klasy hi-end, umożliwiający bardzo precyzyjny pomiar.

Udostępnij
3,8
4 oceny
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Ja mam ciśnieniomierz od Haxe, BPM636 który posiada aprobatę Europejskiego Towarzystawa Nadciśnienie Tętniczego. Jest bardzo dobry.
Polecam ciśnieniomierz automatyczny naramienny, ja mam Diagnostic DM 600 IHB i w warunkach domowych sprawdza się świetnie, ma duży wyświetlacz i jest bardzo prosty w obsłudze.
Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 199 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
Od 199 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni