Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jak podłączyć płytę indukcyjną? Jaki model wybrać?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem i podłączeniem płyty indukcyjnej, sprawdź nasze porady i wskazówki.

Jak podłączyć płytę indukcyjną? Warto podkreślić, że płyta 3-fazowa o napięciu 400W i 1-fazowa 230V ze względów bezpieczeństwa zawsze powinna być instalowana przez doświadczonego elektryka. Montaż płyty indukcyjnej musi być dokonany w odpowiedni sposób, by nie obciążyć w nadmiernym stopniu instalacji elektrycznej. Nieprawidłowa instalacja może doprowadzić do niebezpiecznych spięć, co stanowi realne zagrożenie dla życia i zdrowia użytkowników.

Podłączenie płyty indukcyjnej krok po kroku

Jeżeli jednak posiadasz wiedzę z zakresu elektryki, to na własną odpowiedzialność możesz spróbować zamontować indukcję. Podczas pracy niezbędne są przewody o właściwym przekroju dostosowane do wysokiego napięcia. Najczęściej montaż powinien być przeprowadzony do oddzielnego obwodu, do którego zainstalowana będzie wyłącznie płyta indukcyjna. Zasilanie oparte na takim rozwiązaniu jest bardziej bezpieczne i korzystne dla osób używających sprzętu. Do większości modeli zostaje dołączona szczegółowa instrukcja, na której znajduje się schemat właściwej instalacji produktu. W przypadku wątpliwości warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Czym charakteryzuje się płyta indukcyjna?

Osoby, które wcześniej korzystały z kuchenek elektrycznych, często poszukują rzetelnych informacji w sieci na temat płyt indukcyjnych. Taki sprzęt jest nie tylko wizytówką nowoczesnych kuchni czy salonów z aneksem kuchennym, ale także bardzo praktycznym rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić miejsce. Podłączenie płyty indukcyjnej szczególnie sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach. Z tego powodu indukcja z roku na rok jest coraz częściej wybieranym produktem w sklepach z wyposażeniem AGD.

Polecane płyty indukcyjne

Nowoczesny sprzęt posiada wiele różnorodnych zalet. Montaż płyty indukcyjnej w blacie przede wszystkim zapewnia innowacyjny wygląd. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że zmiana jest niewielka, lecz kolejne atuty tego rozwiązania użytkownicy dostrzegają najczęściej po kilku dniach użytkowania. O niewątpliwej korzyści świadczy również sposób jej zamontowania. Urządzenie zasilane jest prądem, natomiast zwykła kuchenka gazowa do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje zazwyczaj butli propan-butan. Podłączenie kuchenki indukcyjnej wiąże się zatem z eliminacją zagrożenia wynikającego z ulatniania się gazu.

Proponowane modele płyt indukcyjnych – jaki rodzaj zaspokoi Twoje potrzeby?

Płyty indukcyjne dostępne są na rynku w kilku wersjach, dzięki temu można wybrać produkt, który spełni indywidualne wymagania i oczekiwania użytkowników. Ze względu na to, że sprzęt ten trudno zastąpić, należy dokładnie zastanowić się, czego potrzebujesz przed dokonaniem ostatecznego zakupu. Kuchenki indukcyjne mogą różnić się od siebie pod wieloma względami. Jednym z najważniejszych aspektów jest wielkość urządzenia. Jeżeli na co dzień korzystałeś z tradycyjnych modeli 4-palnikowych, najlepszym rozwiązaniem będzie indukcja z identyczną liczbą pól grzewczych.

Kompaktowe modele doskonale sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach. Niebywałą zaletą jest oszczędność miejsca, jaką zapewnia płyta indukcyjna. Montaż w blacie to praktyczny patent, który warto wykorzystać.

Podłączenie płyty indukcyjnej – o czym warto pamiętać?

Warto rozważyć zakup płyty indukcyjnej z piekarnikiem. Taka opcja dedykowana jest przede wszystkim dużym rodzinom korzystającym systematycznie z wyposażenia AGD. Przed zakupem płyty z piekarnikiem należy sprawdzić, czy w mieszkaniu masz dostęp do napięcia wynoszącego 400V – nazywane też trzecią fazą lub siłą. W przypadku zbyt słabej instalacji elektrycznej montaż nie jest możliwy, a zakupiony sprzęt trzeba będzie oddać lub wymienić na inny.

Napięcie 400V nie jest bardzo często spotykane. Weź pod uwagę, że w starszym budownictwie moc instalacji jest o wiele mniejsza. Natomiast nowe budynki wyposażone są w sieci elektryczne pozwalające na montaż kuchni indukcyjnej. Podłączenie – co ważne – najczęściej nie sprawia żadnych trudności. Warto podkreślić, że takie parametry elektryki nie są obligatoryjne dla deweloperów, dlatego upewnienie się mieszkańców bywa konieczne.

Podłączenie kuchenki indukcyjnej – jakie główne zalety docenią użytkownicy?

Coraz więcej osób rozważa zakup sprzętu, jakim jest płyta indukcyjna. Instalacja produktu wymaga wiedzy, natomiast po zamontowaniu można cieszyć się ze wszystkich udogodnień wynikających z jej posiadania. Do głównych zalet indukcji zaliczamy:

  • szybkie osiąganie temperatury docelowej, która jest wymagana do podgrzewania, gotowania itp.,
  • łatwe czyszczenie i konserwacja,
  • możliwość błyskawicznego dostrzeżenia usterek i ich naprawy,
  • bezpieczeństwo użytkowania, zwłaszcza kiedy w domu mieszkają dzieci,
  • szybsze nagrzewanie patelni oraz innych garnków,

Jakie dodatkowe funkcje oferowane są w nowych modelach płyt indukcyjnych?

Chociaż w porównaniu z tradycyjnymi kuchenkami elektrycznymi i gazowymi płyty indukcyjne dostępne są na rynku stosunkowo krótko, dużo osób uważa, że instalacja sprzętu nowego typu to bardzo praktyczne i przyszłościowe rozwiązanie. Z tego względu producenci wyposażają swoje modele w wiele funkcjonalności. Wiąże się to z tym, że coraz częściej w standardowym wyposażeniu kuchni znajduje się kuchenka indukcyjna. Podłączenie może okazać się kłopotliwe, ale korzyści zauważalne są błyskawicznie.

Ciekawą możliwością jest funkcja pauzy czyli zatrzymania procesu grzania lub ustalenie czasu, po upłynięciu którego płyta indukcyjna zacznie działać. Opcja ta szczególnie przypadnie do gustu wszystkim osobom nieustannie żyjącym w biegu. To rozwiązanie zaleca się również wtedy, gdy konieczne jest wcześniejsze przygotowanie składników, a zjedzenie posiłku ma nastąpić znacznie później.

Kolejna zaleta dotycząca tematu „podłączenie indukcji” wynika z rozbudowanych systemów bezpieczeństwa, w które wyposażone są nowoczesne płyty grzewcze. To nie tylko zabezpieczenia przed oparzeniem, ale także uszkodzeniem instalacji elektrycznej. Wiele funkcji z tego zakresu powstało również z myślą o rodzinach z dziećmi, bo jak powszechnie wiadomo, maluchy wszystkiego chcą dotknąć i spróbować. Nawet przypadkowe dotknięcie płyty nie skutkuje powstaniem groźnych oparzeń.

Płyty indukcyjne – zasilanie ma znaczenie

Dużym udogodnieniem bywa zróżnicowana wielkość pola grzewczego. Co oznacza, że powierzchnia naczyń postawionych na płytę indukcyjną może być różna, a proces gotowania i tak zachodzi równomiernie. Zapobiega to przypaleniom oraz różnicom w stopniu obróbki termicznej. Warto jednak podkreślić, że klienci decydujący się na nowoczesną płytę nie tylko zastanawiają się jak podłączyć kuchnie indukcyjne, ale także muszą przewidzieć to, że wymagają one wykorzystania odpowiednio przystosowanych garnków, patelni i innego asortymentu kuchennego.

Jedną z najczęściej poszukiwanych opcji jest możliwość włączenia trybu ekologicznego, który pozwala na zrównoważony pobór energii elektrycznej. Należy jednak pamiętać, że czas niezbędny do gotowania lub upieczenia jedzenia zostaje wydłużony.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.