Udostępnij
Skomentuj

Jak podłączyć płytę indukcyjną? Jaki model wybrać?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem i podłączeniem płyty indukcyjnej, sprawdź nasze porady i wskazówki.

Jeśli decydujemy się na kuchenkę z płytą indukcyjną, musimy być przygotowani na odrobinę wysiłku i kombinowania. Z pewnością będziemy zastanawiać się, jak podłączyć płytę indukcyjną. Warto zlecić to zadanie osobie doświadczonej, jednak jeśli czujemy się na siłach, samodzielny montaż płyty indukcyjnej też jest wykonalny. Nie jest to najłatwiejsze zadanie, ponieważ w przypadku płyty indukcyjnej, podłączenie do instalacji elektrycznej wymaga wprawy, jeśli chcemy mieć gwarancję bezpieczeństwa. Przed zakupem warto zastanowić się, czy potrzebna nam kuchenka indukcyjna z piekarnikiem, wolnostojąca, czy może tylko płyta indukcyjna jednofazowa. To, jak najlepiej podłączyć płytę indukcyjną, zależy od kilku czynników.

Podłączenie płyty indukcyjnej krok po kroku

Musimy mieć na uwadze, że to, jak podłączyć płytę indukcyjną 3 fazową, znacząco różni się od odpowiedzi na pytanie, jak podłączyć płytę indukcyjną pod 230 V. Instrukcja krok po kroku może ułatwić to trudne zadanie. Niezależnie od rodzaju montowanej indukcji, musimy upewnić się, że dysponujemy odpowiednią instalacją elektryczną i osobnym gniazdkiem, które przeznaczymy tylko na podłączenie do prądu indukcji. Kiedy już dysponujemy odpowiednią wiedzą, należy przygotować do zabiegu instalację elektryczną w kuchni – zalecane jest podłączenie indukcji do osobnego gniazda, przez co musimy zrezygnować z wszelkiego rodzaju przedłużaczy i innych wynalazków tego pokroju. Co więcej, gdy zależy nam na indukcji 400 V, powinniśmy zlecić elektrykowi doprowadzenie do pomieszczenia kuchennego sieci trójfazowej. Samodzielna próba doprowadzenia sieci trójfazowej może być katastrofalna w skutkach, więc warto wydać trochę więcej pieniędzy, aby cieszyć się spokojem. Musimy mieć na uwadze, że jeśli chcemy zachować gwarancję producenta, podłączenie płyty indukcyjnej i piekarnika do siły powinien przeprowadzić profesjonalista. Instalacja płyty 230 V i 400 V różnią się od siebie, dlatego powinniśmy je rozgraniczyć. W przypadku płyty o mniejszej mocy możemy poradzić sobie sami. Gdy w grę wchodzi instalacja indukcji 400 V, należy poprosić o pomoc osobę z odpowiednim doświadczeniem i przygotowaniem.

Czym charakteryzuje się płyta indukcyjna?

Płyta indukcyjna to niesamowity wynalazek, który może ułatwić każdy kuchenny bój. Wygląda elegancko i łatwo utrzymać ją w czystości. Kolejną zaletą jest prostota użytkowania i brak ryzyka poparzenia się bezpośrednio przez płytę indukcyjną. Indukcja generuje energię przy użyciu fal magnetycznych. Podczas używania tego rodzaju kuchni, dobrze mieć na uwadze, że nagrzewa się jedynie naczynie oraz to, co w nim umieścimy. Przed zakupem płyty indukcyjnej musimy wiedzieć, że do korzystania z indukcji potrzebujemy specjalnie zaprojektowanych garnków. Wielką zaletą płyt indukcyjnych jest rozmiar, który bez większych problemów dopasujemy do swojej zabudowy kuchennej. Należy więc zdecydować, czy potrzebna nam jest płyta indukcyjna mała, czy może płyta indukcyjna 5-palnikowa, która jest o wiele większa, ale oferuje również więcej miejsca do działania w kuchni. Gdy nie dysponujemy aż tak pokaźną ilością miejsca, naszym celem powinna być płyta indukcyjna 2-palnikowa. Dodatkową kwestią do przemyślenia jest odpowiednia szafka pod płytę indukcyjną, która zapewni komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Płyta indukcyjna powinna być ustawiona w stabilnym miejscu, które jest oddalone od zlewu i lodówki.

Płyty indukcyjne – rodzaje

Zanim zaczniemy zastanawiać się, jak podłączyć płytę indukcyjną do siły, warto zapoznać się z rodzajami tego sprzętu, ponieważ kuchnie indukcyjne różnią się między sobą. Zakup warto poprzedzić zorientowaniem się w pułapie cenowym poszczególnych modeli, a także w dostępności rozmiarów płyt indukcyjnych. Duże znaczenie w trakcie poszukiwań wymarzonego sprzętu ma moc płyty indukcyjnej, dlatego podczas wyboru odpowiedniej indukcji, należy zwrócić uwagę na napięcie zasilania, które wpływa na pracę płyty. Dodatkowym kryterium jest również możliwość samodzielnego montażu. Przy zakupie indukcji o mniejszej mocy jest to możliwe i stosunkowo bezpieczne. Jeśli interesuje nas większa moc, powinniśmy sprawdzić, czy nasza kuchnia jest wyposażona w odpowiednie gniazdo do płyty indukcyjnej 400 V. Kiedy stwierdzimy, że decydujemy się na płytę indukcyjną jednofazową, czyli taką o napięciu 230 V, podłączenie indukcji może okazać się łatwiejsze i mniej wymagające. Sposób na to, jak podłączyć płytę indukcyjną do prądu, zmienia się w przypadku podłączenia płyty indukcyjnej 400 V.

Jak podłączyć płytę indukcyjną pod 230 V?

Po wyborze indukcji o mniejszej dostępnej mocy zapewne zastanawiamy się, jak podłączyć płytę indukcyjną 230 V. Na szczęście część urządzeń korzystających z tej mocy posiada już wtyczkę, którą wystarczy podłączyć do osobnego gniazdka. W innym przypadku należy wyciąć w blacie dopasowany otwór i zająć się doborem odpowiedniego przewodu. O tym, jaki przewód do indukcji wybrać, pomoże nam zdecydować dołączona do płyty instrukcja obsługi. Kiedy już poradzimy sobie z wycięciem estetycznego otworu w odpowiednim rozmiarze, możemy umieścić blat i płytę indukcyjną na miejscu. Powinniśmy kilka razy upewnić się, że wszystko zostało dobrze wykonane. Przewód należy umieścić za meblem. Gdy już jesteśmy pewni, że wszystko jest na miejscu i nie ma potrzeby dokonania zmian, możemy przymocować płytę indukcyjną specjalnym klejem lub silikonem. Przed przyklejeniem indukcji warto jest upewnić się, że urządzenie działa po podłączeniu wtyczki do prądu. Dodatkowo musimy pamiętać, że nie należy montować płyty indukcyjnej w pobliżu zlewu, czy też lodówki.

Jak podłączyć płytę indukcyjną do siły? Podłączenie płyty indukcyjnej 400 V

O tym, jak podłączyć płytę indukcyjną 400 V, warto dowiedzieć się jeszcze przed wyborem wymarzonego urządzenia do kuchni, gdyż praktycznie zawsze nie będziemy w stanie zrobić tego samodzielnie. Podłączanie jednofazowej płyty indukcyjnej to wyzwanie, którym możemy zająć się samodzielnie, jednak w przypadku płyty indukcyjnej 400 V nie warto jest ryzykować zdrowiem i bezpieczeństwem. Należy mieć świadomość, że majsterkowanie przy prądzie o tak wysokim napięciu jest bardzo niebezpieczne, a montaż płyty indukcyjnej 3 fazowej powinien przeprowadzić specjalista, który dysponuje odpowiednimi narzędziami i doświadczeniem. Co więcej, skorzystanie z pomocy specjalisty podczas montażu sprawi, że nie stracimy gwarancji producenta. O pomocy profesjonalnej musimy również pamiętać wtedy, gdy chcemy doprowadzić do kuchni sieć trójfazową. Nieodpowiednio wykonana instalacja elektryczna lub nieprawidłowa instalacja płyty indukcyjnej mogą nieść poważne konsekwencje, takie jak zwarcie w układzie elektrycznym, pożar czy poważne porażenie prądem.

Jaki przewód do indukcji?

Przewód zasilający to ważny element, który pozwoli nam cieszyć się nowo zakupionym urządzeniem kuchennym. Nie dziwi więc fakt, że w naszej głowie pojawi się pytanie, jaki kabel do indukcji wybrać. Zaleca się, aby przewody zasilające do indukcji jednofazowej miały chociaż trzy żyły i łączną powierzchnię poprzeczną w wymiarze minimum 2,5 mm kwadratowych. Natomiast do płyt indukcyjnych 400 V powinniśmy dla bezpieczeństwa wyposażyć się w przewód, który charakteryzuje się przekrojem 4 mm kwadratowych. Często informacje w temacie odpowiednich przewodów możemy znaleźć w instrukcji obsługi, którą producent dołącza do urządzenia.

Czy warto samemu zamontować płytę indukcyjną?

W sytuacji, gdy wiemy, jak podłączyć indukcję, mamy doświadczenie i potrafimy przeprowadzić ten proces bez zagrożenia życia i zdrowia, jak najbardziej warto oszczędzić pieniądze i samodzielnie zamontować płytę indukcyjną. Zwłaszcza w przypadku płyty indukcyjnej 230 V zadanie jest ułatwione, ponieważ urządzenie powinno być wyposażone w gotową do wpięcia wtyczkę. Podłączenie takiej płyty indukcyjnej nie powinno być niezwykle trudnym wyzwaniem. Jednak, jeśli nie jesteśmy pewni jak podłączyć płytę indukcyjną na siłę, lepiej nie ryzykować i powołać się na umiejętności profesjonalistów w tej dziedzinie. Należy pamiętać, że na zdrowiu i bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Gdy jesteśmy zainteresowani instalacją płyty elektrycznej 400 V, pomoc specjalistyczna jest wręcz wskazana, zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i z uwagi na gwarancję producenta, który nie uzna reklamacji w przypadku samodzielnie montowanych urządzeń.

Proponowane modele płyt indukcyjnych

Sklep Morele.net oferuje mnogość zróżnicowanych modeli płyt indukcyjnych, więc możemy być pewni, że znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie – niezależnie od budżetu, którym operujemy. Dodatkowo na stronie Morele.net znajdziemy również informacje o urządzeniach, a także opinie użytkowników na ich temat. Jednymi z polecanych modeli płyt indukcyjnych są czteropalnikowy Electrolux EHH6240ISK o bardzo przystępnej cenie i wysokiej jakości, multi fazowa indukcja Bosch PIE631FB1E, czy wydajna Teka IBC 64010 BK MS. Możemy również zwrócić uwagę na urządzenie Electrolux CIV644 lub TCL TI59B4S1.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.