Udostępnij
Skomentuj

Jak podłączyć kuchenkę gazową? Instalacja gazowa w kuchni

Jednym z istotniejszych zadań w urządzaniu kuchni jest podłączenie kuchni gazowej. Jak to zrobić prawidłowo?

Zamierzasz podłączyć kuchenkę gazową w swoim domu? Sprawdź, jak zrobić to bezpiecznie i jakich zasad należy przestrzegać.

Najczęściej wybierane kuchenki

Jak prawidłowo podłączyć wolnostojącą kuchenkę gazową?

Jakiś czas temu kuchenka gazowa została wyparta przez model elektryczny. Jednak ostatnio ta pierwsza na nowo staje się trendem w naszych kuchniach. Tak naprawdę zapewnia komfortowe przygotowanie posiłków, jednocześnie utrzymanie jej w czystości nie stanowi żadnego problemu. Jak prawidłowo powinno się podłączyć wolnostojącą kuchnię gazową? Z pewnością każdy, kto decyduje się na zakup własnego modelu, zastanawia się nad tym. Otóż podstawą będzie wypoziomowanie urządzenia, do czego można wykorzystać nóżki, a także specjalne podkładki. Popularna gazówka powinna stać na podłożu stabilnym, dzięki temu korzystanie z niej będzie w pełni bezpieczne.

Kuchnia gazowa z piekarnikiem powinna być podłączona do butli z gazem, bądź też do łącza gazowego. W zależności od tego, czy nieruchomość posiada połączenie z siecią miejską, czy też jednak nie, należy wybrać właściwe rozwiązanie. Kuchenka gazowa z piekarnikiem elektrycznym wymaga podłączenia także do gniazdka elektrycznego, jednak każdy poradzi sobie z tym w krótkim czasie. Oczywiście kuchenka gazowa z piekarnikiem gazowym nie wymaga podłączenia do sieci energetycznej. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, by wykonać to zadanie samodzielnie, z przyjemnością pomoże przy tym instalator. Wystarczy zadzwonić na pogotowie gazowe bądź też do osoby, która zajmuje się podłączeniami urządzeń do gazu, by uzyskać fachową pomoc. Przy okazji specjalista odpowie na wszelkie pytania i rozwieje wątpliwości.

Montaż kuchenki gazowej, a ważność gwarancji na sprzęt

Zakup kuchenki gazowej jest pierwszym krokiem do wejścia w posiadanie sprzętu w swojej kuchni. Oczywiście po dostarczeniu jej do nieruchomości, należy sprawdzić, czy nie ma żadnych uszkodzeń. Osoba uprawniona będzie w stanie podłączyć urządzenie gazowe, a jednocześnie upewni się, że wszystko jest w pełni bezpieczne dla użytkowników i mieszkańców danej nieruchomości. Często sklepy w karcie gwarancyjnej zaznaczają, że gwarancja na sprzęt jest ważna tylko wtedy, gdy instalacja będzie odbywała się przez osobę uprawnioną. Dlatego warto zapoznać się z warunkami takiej gwarancji jeszcze przed dokonaniem zakupu, gdyż w sklepie z pewnością udzielą wszelkich informacji na ten temat. To bardzo ważne, ponieważ może się okazać, że nieprawidłowa instalacja nie tylko sprawi, że nie można będzie skorzystać z prawa do gwarancji, lecz także może to stanowić realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można samemu podłączyć kuchenkę gazową?

Zgodnie z aktualnymi przepisami kuchenkę gazową do instalacji gazowej może podłączyć tylko i wyłącznie osoba posiadająca do tego uprawnienia. Oczywiście bardzo duże znaczenie ma także to, że samodzielne podłączenie jest nie tylko niebezpieczne, lecz także przede wszystkim powoduje, że gwarancja na urządzenie przestaje obowiązywać. Dlatego już w momencie dokonywania zakupu bardzo często pojawia się propozycja podłączenia przez osobę współpracującą z danym sprzedawcą. Można także samodzielnie zgłosić chęć zrealizowania takiej usługi w swoim domu do odpowiedniej firmy czy też takiej zajmującej się sprzedażą gazu. Obecnie w sprzedaży jest wiele różnego rodzaju modeli kuchni gazowych, dlatego warto zastanowić się nad tym, czy chcemy mieć piekarnik gazowy, czy może jednak elektryczny. Na szczególnie dużą uwagę zasługuje kuchenka Amica czy kuchenka Beko, ponieważ są to najpopularniejsze marki na rynku. Oczywiście wiele ciekawych modeli i opcji daje kuchenka Electrolux czy kuchenka Gorenje, tym bardziej że są one dostępne w atrakcyjnych cenach. Od czasu do czasu na rynku pojawiają się nowości, co daje okazję do tego, by wymienić swój sprzęt, ale również, by móc zakupić starsze modele w atrakcyjnych cenach. Kuchenka Bosh czy kuchenka Rabanson także spełnią oczekiwania najbardziej wymagającego klienta.

Czy samodzielne podłączanie kuchenki gazowej jest bezpieczne

Obowiązujące przepisy zabraniają samodzielnego podłączenia kuchenki gazowej. Przyłącze sieci gazowej może obsługiwać tylko i wyłącznie przeszkolona osoba, która posiada specjalne uprawnienia. Warto zauważyć, że gaz ziemny mimo wszystko należy do niebezpiecznych. Dlatego obcowanie z nim powinno odbywać się przy zachowaniu najwyższych norm bezpieczeństwa, a przede wszystkim zgodnie z obowiązującymi przepisami. Pomimo tego, że w wielu miejscach istnieje stałe łącze gazowe, to wciąż butla propan-butan cieszy się dużym zainteresowaniem. Dla jednych to możliwość samodzielnego decydowania o kosztach, ponieważ widzą realny wydatek na ten cel. Dla innych konieczność, ponieważ nie mają podłączenia do sieci gazowej. Oczywiście należy pamiętać o tym, że wąż elastyczny powinien być regularnie sprawdzany, gdyż wszelka nieszczelność zwiększa ryzyko wybuchu. W budynkach wielorodzinnych okresowo przeprowadza się test na szczelność instalacji gazowej, jednak w nieruchomościach prywatnych tego typu obowiązek jest nałożony na właściciela.

Na co zwrócić uwagę, przy podłączaniu kuchenki gazowej?

Przede wszystkim należy zauważyć, że mimo wszystko wciąż najpopularniejsza jest kuchenka czteropalnikowa, która ułatwia przygotowanie posiłku, nawet jeśli będzie się to odbywało z kilkoma różnymi garnkami. Instalacja powinna być regularnie sprawdzana, a wszelkie ulatnianie się gazu zgłaszane do odpowiedniej instytucji. Ponadto należy zwrócić uwagę na fakt, że sam gaz jest bezwonny, a jego zatrucie może prowadzić do śmieci. Przewód elastyczny powinien być regularnie kontrolowany, gdyż wszelkie otarcia czy pęknięcia stanowią realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Bardzo dobrym rozwiązaniem będą rury stalowe, które zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo, podobnie jak czujnik gazu. Wiadomo, że podpięcie kuchenki musi odbywać się zgodnie z procedurami, a wszelkie urządzenia tego typu muszą być podłączone pod licznik gazowy.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.