Udostępnij
Skomentuj

Jak wyczyścić kuchenkę gazową ze stali nierdzewnej?

Dowiedz się, jak wyczyścić kuchenkę gazową ze stali nierdzewnej. Poznaj sposoby na skuteczne i szybkie mycie.

Mycie kuchenki gazowej może wydawać się uciążliwe. Poniższe porady sprawią, że czyszczenie płyty gazowej zajmie Ci tylko chwilę.

Jak dbać o płytę gazową ze stali nierdzewnej, jak ją czyścić?

Kuchenka gazowa to urządzenie, które znajdziemy w większości kuchni. Jeśli sam masz w swojej kuchni taki sprzęt AGD, to z pewnością wiesz, że jest on przydatny i korzysta się z niego niemal każdego dnia. Klasyczna kuchenka ze stali nierdzewnej wciąż jest najpopularniejszym wyborem przy zakupie płyty grzewczej, jednak w wielu kuchniach pojawia się kuchenka ceramiczna. Tradycyjna płyta gazowa jest elegancka i uniwersalna, dlatego będzie pasować do każdej kuchni.

Polecane kuchenki gazowe

Do gotowania świetnie sprawdzi się kuchenka Amica, z którą przygotujesz pyszny obiad. Nie bez powodu to kuchenki gazowe nadal chętnie wybierane są przez klientów. Wygodnym rozwiązaniem jest kuchenka gazowo-elektryczna, ponieważ ten jeden sprzęt pozwoli Ci zarówno na pieczenie, jak i gotowanie. Niektóre sprzęty, tak jak kuchenka Beko posiadają program pieczenie 3D, który dzięki równomiernie rozłożonej temperaturze w piekarniku, ułatwi Ci pieczenie dużych potraw.

Tradycyjna kuchenka gazowa jest prosta w użyciu, jednak żeby działała prawidłowo, musisz pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. O ile w piekarnikach często występuje funkcja samoczyszczenia, tak w przypadku płyt gazowych musisz zrobić to ręcznie. Mycie kuchenki nie jest trudne, wystarczy, że poznasz odpowiednie metody, a bez problemu utrzymasz ją w czystości. Przede wszystkim liczy się regularność i to, byś nie dopuścił do sytuacji, kiedy przypalone resztki lub tłuszcz będą długo czekać na usunięcie.

Czym czyścić płytę gazową ze stali nierdzewnej?

Podczas gotowania nietrudno o zabrudzenie kuchenki gazowej – nieraz coś skapnie czy wykipi mleko, dlatego dobrze by było, żebyś wiedział, jak usunąć takie zabrudzenia. Z większością tych plam poradzisz sobie bez problemu, dlatego warto znać metody, by odpowiednio wyczyścić płytę gazową i jej nie uszkodzić. Pamiętaj, że płyta gazowa składa się z kilku elementów, takich jak pokrętła i ruszty, a każdy z nich wymaga stosownej pielęgnacji.

Przed przystąpieniem do mycia zapoznaj się z cennymi wskazówkami, które pozwolą Ci wyczyścić płytę gazową nie tylko szybko i skutecznie, lecz także ustrzegą Cię od błędów mogących zakończyć się zniszczeniem sprzętu. Przede wszystkim zadbaj o własne bezpieczeństwo. Po gotowaniu palniki są gorące, dlatego po wyłączeniu palników odczekaj, aż płyta ostygnie, aby się nie sparzyć. W porównaniu z płytą gazową ze stali nierdzewnej płyta ceramiczna jest trudniejsza w utrzymaniu czystości.

Do mycia płyty gazowej ze stali nierdzewnej możesz stosować dedykowany środek czyszczący, jednak jeśli nie masz go pod ręką, możesz użyć mleczka lub mydło. Do przetarcia nada się miękka gąbka – unikaj szorstkich materiałów, by nie porysować płyty. Często po myciu powstają zacieki, ale w łatwy sposób możesz tego uniknąć. Wystarczy, że po zakończeniu czyszczenia weźmiesz ręcznik papierowy i przetrzesz umytą płytę.

Części emaliowane – jak czyścić płytę kuchenną?

Część elementów płyty gazowej jest emaliowana, dlatego powinieneś pielęgnować ją w odpowiedni sposób, aby jej nie uszkodzić. Silne kwasy i detergenty są skuteczne, ale mogą zniszczyć czyszczoną powierzchnię. Zdecyduj się na takie środki, jak delikatne płyny do czyszczenia czy mydło. Do wytarcia wystarczy Ci ściereczka lub gąbka. Stosowanie szorstkich przedmiotów do mycia może powodować, że emalia będzie pękać.

Ważne jest także, abyś wszelkiego rodzaju zabrudzenia usunął możliwie jak najszybciej, ponieważ w innym przypadku mogą pojawić się przebarwienia. W przypadku płyt grzewczych takich jak na przykład kuchenka Electrolux nie zapomnij o umyciu piekarnika. Prowadnice teleskopowe umyj wodą z płynem do naczyń, zaś aby umyć środek piekarnika, możesz uruchomić czyszczenie parowe. Taką funkcję posiada między innymi kuchenka Bosch, więc możesz w prosty sposób uruchomić czyszczenie sterowane automatycznie, a dzięki temu szybko i dokładnie wyczyścić piekarnik.

Jak umyć palniki i ruszty na płycie gazowej?

Najważniejszą czynnością, jaką musisz wykonać, zanim przystąpisz do mycia palników, jest odłączenie od zasilania urządzenia i wyłączenie dopływu gazu. Aby umyć palniki i nakładki na palniki wystarczy Ci ciepła woda z płynem do naczyń. Dokładnie wytrzyj palniki po umyciu, a po nałożeniu na płytę sprawdź, czy są drożne kanały. Niektóre płyty mają system przeciwpyłowego gazu, który odcina dopływ gazu, gdy zgaśnie płomień. Nie nadużywaj wody podczas mycia, bo możesz doprowadzić do zalania palników lub powstania nalotu.

Ruszty możesz umyć wodą z płynem do naczyń, a jeśli jest potrzeba, to zamoczyć je na jakiś czas w wodzie. W ten sposób łatwiej usuniesz resztki jedzenia. Kuchenka Gorenje w niektórych modelach posiada żeliwne ruszty. W takim przypadku do mycia wybierz dedykowany do tego materiału środek do czyszczenia. Pamiętaj, by umyć kurki i sprawdzić, czy nie jest potrzebne smarowanie kurków. Jeśli zachodzi taka potrzeba, zleć to odpowiedniemu fachowcowi.

Jak często należy myć kuchenkę?

Trudno uniknąć zabrudzeń urządzeń kuchennych, dlatego wymagają one regularnego czyszczenia. Pielęgnacja płyty gazowej ze stali pozwoli nam zachować sprzęt w dobrym stanie i dłużej go użytkować. W miarę możliwości przetrzyj ją po każdym użyciu. Warto co jakiś czas zdecydować się na polerowanie. Wystarczy do tego oliwa z oliwek, użyj kilku kropel, a w efekcie płyta będzie lśniła. Pamiętaj także, by przecierać blat wokół płyty, ponieważ również on narażony jest na zabrudzenia.

Jak widzisz, płyta gazowa nie jest trudna w pielęgnacji, a dodatkowo jest też szybka w montażu. Odpowiednio przygotowana płyta meblowa pozwoli Ci w szybki sposób zamontować płytę ze stali nierdzewnej. Jeśli piekarnik masz umieszczony w słupku, możesz płytę zamontować poziomo obok niego. Podczas montażu pamiętaj również, że butlę z gazem należy zamontować w pionie, w co najmniej metrowej odległości od urządzeń, które powodują iskrzenie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:13
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.