Udostępnij
Skomentuj

Czy można zabudować kuchenkę wolnostojącą?

Wybór kuchenki nie jest wcale prosty. Jak podjąć decyzję, która będzie Cię satysfakcjonowała przez lata?

Kuchenki do zabudowy z roku na rok zyskują na popularności. Czy możliwa jest zabudowa kuchenki wolnostojącej? Jeżeli tak, jak to zrobić?

Zabudowa kuchenki wolnostojącej – czy to możliwe?

Generalny remont kuchni to skomplikowana sprawa. Producenci mebli oraz kuchennego sprzętu AGD oferują mnóstwo ciekawych rozwiązań, spośród których będziesz musiał wybrać najlepsze dla siebie. Na początku powinieneś zdecydować się, jaki rodzaj sprzętu Cię interesuje. Kuchenka gazowa to rozwiązanie, które królowało kilkanaście lat temu. Ma ono swoje zalety, do których zalicza się m.in. cena. Jednak ze względu na bezpieczeństwo oraz niską wydajność elektryczną odchodzi się od tego rodzaju urządzeń. Minusem są trudne do czyszczenia palniki gazowe. Wiele osób uważa również, że taka kuchenka psuje wygląd pomieszczenia, ponieważ duży palnik rzuca się w oczy i nie pasuje do nowoczesnego wystroju.

Alternatywą jest kuchenka elektryczna, która często charakteryzuje się wieloma dodatkowymi funkcjami, łatwością czyszczenia oraz stosunkowo niskim zużyciem energii. Najnowocześniejsze rozwiązanie to kuchenka indukcyjna. Gwarantuje ona szybkie gotowanie i bezpieczeństwo. Minusem jest koszt zakupu oraz konieczność używania specjalnych garnków.

Jednym z dylematów, przed którymi prawdopodobnie staniesz później, jest wybór pomiędzy kuchenką wolnostojącą a przeznaczoną do zabudowy. Ten pierwszy rodzaj sprzętu kusi ceną, dlatego wiele osób zastanawia się, czy kuchenkę wolnostojącą da się zabudować. Jest to możliwe pod warunkiem zamówienia mebli na wymiar. Przy dobrym rozplanowaniu Twoja kuchnia może być estetyczna, spójna i funkcjonalna.

Wkomponowanie wolnostojącego sprzętu do mebli nie należy do najłatwiejszych rzeczy, dlatego warto, abyś skorzystał z usług polecanego stolarza.

Jak zabudować kuchnię wolnostojącą?

W internecie znajdziemy wiele inspiracji, pokazujących propozycje wkomponowania w ciąg mebli kuchni wolnostojącej. Bardzo ważną kwestią podczas zabudowywania takiej kuchni jest uszczelnienie szpar pomiędzy nią a sąsiadującymi szafkami. Dlaczego? Podstawowym powodem, dla którego warto pozbyć się przerw, jest łatwość utrzymania czystości. Okruszki i inne zabrudzenia bardzo łatwo dostają się pomiędzy kuchenkę, a szafki. W dodatku niezwykle trudno je usunąć.
Co zatem należy zrobić? Jedną z tanich, łatwych i chętnie wykorzystywanych metod jest uszczelnienie szpar za pomocą silikonu i listw.

Polecane modele kuchenek wolnostojących

Piekarnik do zabudowy czy wolnostojący, jaki lepszy?

Na rynku kuchennych urządzeń AGD znajdziesz mnóstwo piekarników, zarówno wolnostojących, jak i przeznaczonych do zabudowy. Standardem stały się szklane drzwi oraz wykorzystanie materiału inox. Większość tego typu sprzętów ma szerokość 50 cm lub 60 cm. Przed podjęciem decyzji o zakupie musisz dokładnie przeanalizować wady i zalety piekarników do zabudowy oraz kuchenek wolnostojących. Jeśli chodzi o piekarniki wolnostojące, ich koszt jest niższy. Są one sprzedawane wraz z płytą grzewczą. W przypadku piekarnika do zabudowy płytę trzeba kupić oddzielnie. Przykładowo, płyty gazowe ze średniej półki kosztują ok. 500-700 zł.

Montaż i demontaż piekarnika do zabudowy jest trudniejszy niż w przypadku kuchenki wolnostojącej. Jeśli więc decydujesz się na opcję przeznaczoną do zabudowania, koniecznie weź to pod uwagę i wybierz sprzęt, który charakteryzuje się dobrą jakością i posłuży przez wiele lat. Unikniesz wtedy konieczności demontowania części mebli, aby móc go wyjąć w celu naprawy lub wymienienia na inny.

Co z estetyką? Jeśli zależy Ci na tym, aby w Twojej kuchni panował nowoczesny design, prawdopodobnie bardziej spodoba Ci się piekarnik do zabudowy. Wybierając go, z łatwością stworzysz spójną kuchnię. Natomiast kuchenki wolnostojące doskonale wpisują się w styl prowansalski lub rustykalny. Jeśli jesteś zwolennikiem klasycznego stylu retro i decydujesz się na sprzęt wolnostojący, może zainteresować Cię kuchenka Gorenje. Producent ma w ofercie m.in. model z ozdobnymi, analogowymi zegarami. Sprzęt tej marki to nie tylko oryginalny design, lecz także nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania, takie jak kuchenka elektryczno-gazowa, technologia Multi-Level pozwalająca piec na kilku poziomach i wiele innych. Jeśli szukasz sprzętu wolnostojącego w przystępnej cenie, polecana jest kuchenka Amica – marka oferuje wiele modeli, które z pewnością uda Ci się dopasować do ograniczonych funduszy. Grono zwolenników zdobywa również wolnostojąca kuchenka Beko, a także inne modele z oferty tego producenta. Kuchenka Electrolux z odrobinę wyższej półki cenowej zadowoli najbardziej wymagające osoby. Użytkownicy cenią sobie świetną jakość i funkcjonalność. W ofercie tego producenta znajdziesz również piekarnik Electrolux do zabudowy.

Ile kosztuje kuchnia w zabudowie i wolnostojąca?

Jak już wspomniano wyżej, kuchnia wolnostojąca jest z reguły tańsza niż piekarnik elektryczny do zabudowy. O jaką różnice chodzi? Koszt sprzętu wolnostojącego to średnio 1100-1300 zł. Oczywiście na rynku znajdziesz także modele za kilkaset złotych, jednak są one rzadko wybierane ze względu na niską jakość wykonania. Za piekarnik do zabudowy zapłacisz około 800-2000 zł. Mowa tutaj oczywiście o popularnych wersjach. W takiej cenie kupisz m.in. piekarnik Amica lub piekarnik Samsung. Najlepsze sprzęty tego typu mogą kosztować nawet 7000 zł. Przykładowo, piekarnik Bosch kosztuje ponad 5000 zł i zaskakuje bogactwem różnorodnych funkcji, takich jak sensor PerfectBake, który monitoruje wilgotność potraw i dopasowuje na tej podstawie proces pieczenia.

Jaki rodzaj kuchenki sprawdzi się w Twojej kuchni – do zabudowy, czy wolnostojąca?

Znając już podstawowe wady i zalety obu rozwiązań, możesz sam ocenić, jaka kuchenka będzie najlepsza do Twojej kuchni. Warto wziąć pod wagę przede wszystkim to, że jeśli za parę lat planujesz przeprowadzkę lub lubisz często zmieniać wystrój pomieszczeń, warto wybrać łatwiejszą w montażu i demontażu kuchenkę wolnostojącą. Pozwoli to na oszczędność czasu i pieniędzy podczas kolejnego remontu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.