Udostępnij
Skomentuj

Telewizja przez Internet. Jaki dekoder wybrać by oglądać odbierać telewizję internetową?

Chcesz oglądać TV online za darmo? Sprawdź, w jaki dekoder warto zainwestować, by osiągnąć ten cel.

Jaki dekoder kupić do oglądania telewizji przez Internet?

Filmy, programy i transmisje sportowe nadawane na żywo w trybie online cieszą się obecnie coraz większą popularnością. Należysz do grona zwolenników takiego rozwiązania? Chcesz wiedzieć, który dekoder do oglądania telewizji internetowej będzie najlepszy? Ten połączony z modemem. W dodatku urządzenie powinno być wyposażone w złącze HDMI (High Definition Multimedia Interface) do przesyłu sygnału cyfrowego wysokiej jakości.

Polecane tunery TV

Dekoder do telewizji przez internet występuje w dwóch wariantach – IPTV (Internet Protocol TV) oraz OTT (Over The Top). Na czym polega różnica między nimi? Pierwszy z wymienionych sprzętów transmituje sygnał telewizyjny w sieciach szerokopasmowych opartych na protokole IP. Wykorzystuje zatem zamknięte struktury telekomunikacyjne udostępniane użytkownikowi przez określonego usługodawcę. Sam zakup dekodera nie wystarczy więc, by korzystać z rozrywki, jaką oferuje telewizja przez internet na żywo. Trzeba najpierw zawrzeć umowę z operatorem sieci.

Istnieje też inne rozwiązanie – telewizja przez internet z dekoderem OTT. Ta opcja – w przeciwieństwie do IPVT – daje dużą swobodę działania. Proces przesyłania sygnału przebiega bez angażowania żadnego konkretnego dostawcy Internetu. Usługi sieciowe mogą być realizowane przez dowolnego operatora. Z jednym małym, choć istotnym zastrzeżeniem – prędkość pobierania materiałów audiowizualnych nie powinna być mniejsza niż 8 Mb/s

Warto zwrócić uwagę na fakt, że nowoczesne dekodery TV są wzbogacane o szereg różnego rodzaju udogodnień. Spora część modeli posiada między innymi funkcję Time Shift, która pozwala na zatrzymywanie i przewijanie oglądanego w danym momencie materiału. W każdej chwili możesz wrócić do gola strzelonego przez reprezentację albo zapomnianej sceny filmowej. A co w sytuacji, gdy nie masz czasu, by śledzić losy bohaterów ulubionego serialu? Z pomocą przychodzi usługa CatchUP. Naciśnij przycisk EPG na pilocie, wybierz odpowiednią pozycję i oglądaj wyemitowane odcinki programu do siedmiu dni wstecz.

Jak skonfigurować telewizor i pilot z dekoderem?

Zastanawiasz się, co zrobić, by dopasować pilot do telewizora i dekodera? Wbrew pozorom to dość łatwe zadanie. Sięgnij po egzemplarz uniwersalny, kompatybilny z większością sprzętów elektronicznych dostępnych na rynku (między innymi odtwarzaczami DVD i Blue-Ray). Potem wystarczy już tylko odpowiednio skonfigurować poszczególne sprzęty. Co zrobić krok po kroku? Najpierw podłącz dekoder do telewizora za pomocą dołączonych przewodów. Potem uruchom odbiornik, wejdź w ustawienia z poziomu głównego menu i zaznacz opcję odbioru kanałów ze źródła zewnętrznego.

Teraz przejdź do operacji sparowania pilota z telewizorem. Włącz odbiornik, wejdź w menu Ustawienia, a następnie zakładkę Dźwięk i obraz, wybierz interesujący wariant i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Treść poszczególnych poleceń może różnić się w zależności od modeli posiadanych sprzętów, ale sama procedura za każdym razem przebiega bardzo podobnie i trwa zazwyczaj kilka minut. A zatem obsługa telewizora i dekodera jednym pilotem jest możliwa i nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów ze strony użytkownika.

Jak oglądać telewizję przez Internet?

Jak działa telewizja przez internet? Czy dekoder zewnętrzny zawsze jest potrzebny, by odbierać sygnał? Właściciele „inteligentnych odbiorników” nie muszą inwestować w tego typu urządzenia. Smart TV same nawiązują połączenie z siecią. Mają też wbudowany system operacyjny, dzięki któremu przeglądanie stron WWW i korzystanie z wirtualnej rozrywki za pośrednictwem telewizora staje się jeszcze łatwiejsze i bardziej intuicyjne.

Darmowa telewizja przez internet to oferta wielu portali i serwisów streamingowych. Niestety ilość dostępnych kanałów bywa często ograniczona do kilku pozycji. Za możliwość oglądania pozostałych trzeba zapłacić – od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych (w zależności od wybranego pakietu). Opłaty pobierane są cyklicznie (zazwyczaj co miesiąc). W zamian uzyskujesz dostęp do programów w wysokiej rozdzielczości (telewizja online HD lub Ultra HD). Należy jednak pamiętać, że nie każdy odbiornik jest przystosowany do wyświetlania obrazów tak dobrej jakości.

Powstaje pytanie: czy w takim przypadku telewizja internetowa to – z punktu widzenia klienta – opłacalne rozwiązanie? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Taka forma rozrywki stanowi dobrą propozycję dla osób, które nie chcą podpisywać na stałe umowy z żadnym operatorem (użytkownik serwisów streamingowych w każdej chwili może zrezygnować z subskrypcji). Poza tym telewizja online wydaje się tańsza od tej transmitowanej w sposób tradycyjny.

Jak podłączyć dekoder do laptopa?

Tunery TV są coraz częściej montowane w laptopach. Podzespoły tego typu służą do odbioru sygnału naziemnego. Wystarczy zainstalować odpowiednie oprogramowanie na dysku twardym komputera i podpiąć kartę do portu USB, by oglądać ulubione programy na laptopie. Czy w ten sam sposób może być odbierana telewizja internetowa? Dekoder nie tak łatwo podłączyć do notebooka, zwłaszcza starszych modeli. Nierzadko trzeba zainwestować w różne dodatkowe akcesoria, na przykład grabber HDMI. Jeśli chcesz uniknąć dodatkowych kosztów, możesz korzystać z rozrywki, jaką oferuje telewizja na żywo przez internet za pośrednictwem tradycyjnej przeglądarki.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.