Udostępnij
Skomentuj

Jak ostrzyć noże kuchenne? Czym naostrzyć nóż kuchenny?

Tępe noże kuchenne są niezwykle irytujące. Dlatego zawsze przy gotowaniu konieczna jest dobra ostrzałka.

Nie ma noża, który po pewnym czasie w ogóle się nie stępi. Okres używania go bez konieczności ostrzenia zależy od jakości tego narzędzia i materiału, z jakiego został wykonany. Z kolei przyrząd do ostrzenia noży kuchennych musi zostać dobrany do tego, z czym będzie pracował. Technika ostrzenia noży kuchennych powinna być wybrana pod względem jego rodzaju i materiału. Pamiętaj, że istnieją dwa typy ostrzałek: płaskie do wszystkich ostrzy i owalne do falowanych i z ząbkami.

Jak naostrzyć noże kuchenne?

Test ostrości najlepiej przeprowadzić na kartce. Jeśli wcinają się w nią łatwo i głęboko, wówczas wszystko jest w porządku. Nie obawiaj się, że zbyt ostry nóż może zagrażać Twojemu bezpieczeństwu, jest wręcz odwrotnie, to tępe narzędzia mogą wyrządzić szkodę. Mimo to koniecznie trzymaj je z daleka od dzieci. Osoby posiadające drogie narzędzia wysokiej klasy, na przykład noże kuchenne Samura, muszą dbać o nie w sposób szczególny. W takim przypadku profesjonalne ostrzenie noży kuchennych jest konieczne.

Na początek użyj ostrzałki rolkowej o najmniejszej gradacji. Poprowadzisz po niej noże kuchenne Zwilling albo noże kuchenne Global pod włos, odwrotnie do kierunku krojenia, czyli od rączki po czubek. Koniecznie musisz delikatnie je dociskać, jednak w przypadku użycia zbyt dużej siły mogą się jeszcze bardziej stępić. Pamiętaj też, aby naostrzyć sprzęt po obu stronach: lewej i prawej. Niezrobienie tego jest najpowszechniejszym błędem, niosącym za sobą poważne konsekwencje. Jeśli przez to nóż się wyszczerbi, często niestety przestaje nadawać się do użytku.

Polecane noże kuchenne

Jak ostrzyć noże ostrzałką elektryczną?

Ostrzałka elektryczna jest łatwiejsza i szybsza w użytku od tradycyjnej. Mimo wszystko na początku musisz nauczyć się kilku zasad, aby proces dał najlepszy możliwy rezultat. Takie urządzenie samo przygotowuje nóż do ponownego użytkowania. W elektrycznej ostrzałce umieszczasz narzędzie w odpowiedni sposób. To bardzo ważne, ponieważ, jeśli zrobisz to nieprawidłowo, nóż się wyszczerbi i odniesiesz skutek odwrotny do zamierzonego. Możesz w ten sposób stracić sporo pieniędzy.

Technika ostrzenia noży kuchennych przy pomocy ostrzałek elektrycznych jest podobna do tej używanej w przypadku tradycyjnych. Musisz pamiętać o tym, aby nóż był prowadzony pod włos i zarówno od lewej, jak i prawej strony. Najczęściej ten przyrząd do ostrzenia noży kuchennych posiada specjalne przyssawki do stołu, aby praca była w pełni komfortowa i bezpieczna. Co ciekawe i warte uwagi, możesz spotkać się z mechanizmami działającymi dwuetapowo. W pierwszym ostrzą nóż, a w kolejnym polerują go. Dzięki takiemu zabiegowi masz pewność, że Twoje narzędzia są doskonale przygotowane.

Noże produkowane przez konkretne firmy warto ostrzyć przy pomocy elektrycznych narzędzi specjalnie do nich polecanych. Najlepiej jest, aby oba przyrządy należały do tej samej marki. Takie rozwiązanie okazuje się możliwe na przykład w przypadku takich narzędzi jak noże kuchenne Tefal Gerpol noże kuchenne albo noże kuchenne Global. Oczywiście na tak dobry sprzęt musisz wydać więcej pieniędzy, które jednak się zwrócą, ponieważ nie będziesz musiał dokupować kolejnych noży, wszystkie przez wiele lat zachowają się w dobrym stanie.

Czym ostrzyć noże kuchenne?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu po ulicach i podwórkach chodzili profesjonalni ostrzyciele narzędzi (również na przykład kos). Obecnie trudno znaleźć nawet stacjonarny warsztat, w związku z czym musisz zrobić to sam. Na szczęście w sklepach znajdziesz zarówno amatorskie, jak i specjalistyczne urządzenie do ostrzenia noży, na przykład kamień szlifierski do ostrzenia noży. Jeśli gotujesz tylko od czasu do czasu, wystarczy Ci jedno z podstawowych narzędzi za niewielkie pieniądze, ale jeśli przygotowywanie dań to Twoja pasja, możesz zainwestować w sprzęt obecny w dobrych restauracjach.

Podstawowe i najczęściej spotykane urządzenie do ostrzenia noży to ostrzałka rolkowa. Dzielą się na manualne i elektryczne, wiele marek ma w swoim asortymencie zarówno jedne, jak i drugie. Jeśli jesteś początkującym kucharzem lub nie masz zbyt wiele czasu, lepiej zaopatrz się w te drugie. Choć używanie ręcznych sprzętów również jest proste, doświadczony kucharz będzie umiał użyć ich do zaostrzenia noża pod innym kątem, niż zwykle się to robi. Profesjonalne ostrzenie noży kuchennych jest szczególnie istotne przy trudniejszych potrawach lub tych pochodzących z różnych kuchni egzotycznych.

Dobrym sposobem na przygotowanie narzędzi są kamienie do ostrzenia noży, na przykład specjalny kamień szlifierski do ostrzenia noży. Jest to jedna z najpopularniejszych metod dająca świetne rezultaty. Kamień można znaleźć zarówno w domach prywatnych, jak i bardzo drogich restauracjach. Plusem takich urządzeń w formie bloku jest fakt, że to najnaturalniejsza metoda przygotowywania noży. Używając go, pamiętaj przede wszystkim o trzech rzeczach: tym, że musi być ono mokre, dużej ostrożności, ponieważ w trakcie pracy bardzo łatwo o mocne skaleczenie oraz o ostrzeniu pod odpowiednim kątem.

Jeśli szukasz czegoś dobrego, a jednocześnie niezbyt drogiego, możesz wypróbować któryś ze sposobów domowych. Zapewne w filmie lub salonie barberskim widziałeś fryzjera pocierającego brzytwą o skórzany fartuch. Przetestuj kawałek tego materiału w swojej kuchni, a rezultat okaże się zadziwiający. Oba te sposoby posłużą Ci tak, jak szlifierka do ostrzenia noży kuchennych. Przy ich pomocy przywrócisz świetność narzędziom o konkretnym zastosowaniu, jak również takim typu nóż kuchenny uniwersalny. To jednak metody raczej tymczasowe, na dłuższą metę lepiej kupić ostrzałkę.

Jaki kąt ostrzenia noży kuchennych?

Przed przystąpieniem do działania, ustal, pod jakim kątem zechcesz naostrzyć nóż. Najbardziej uniwersalny sposób to od 20 do 25 stopni. Tak przygotowane narzędzie wykorzystasz do wykonania zdecydowanej większości dań. Jeśli gotujesz często i różnorodnie, warto, abyś posiadał noże opracowane na różne sposoby. Na przykład do kuchni japońskich poleca się takie o kącie zaledwie 15 stopni. Zdarzają się też produkty, które dobrze jest pokroić przy pomocy noża o ostrzu nachylonym pod kątem 30 stopni. Przysłużą Ci się do tego celu kamienie do ostrzenia noży albo szlifierka do ostrzenia noży kuchennych.

Nie tylko ostrzałki są istotne w kwestii przygotowywania potraw, ale też same noże. Przede wszystkim powinieneś posiadać nóż kuchenny uniwersalny, poza nim przydadzą się również specjalistyczne, na przykład z ząbkami czy taki służący do obierania warzyw i owoców. Zadbaj o to, aby pochodziły z dobrych firm, ponieważ ich wytrzymałość da Ci pewność, że starczają na wiele lat. Dobrym przykładem są Gerpol noże kuchenne lub noże kuchenne Tefal. Oczywiście po pewnym czasie się stępią, ale wtedy użyjesz właśnie ostrzałki. Wyposażony w odpowiednie akcesoria możesz przystępować do gotowania, a nawet eksperymentów kulinarnych.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.