Udostępnij
Skomentuj

Jak odnowić lodówkę? Popularne sposoby renowacji lodówki

Twoja lodówka straszy wyglądem? Sprawdź, czym pomalować urządzenie, by znów cieszyło oko i odzyskało blask.

Co zrobić, gdy wygląd sprzętu AGD pozostawia wiele do życzenia, ale nadal spełnia on swoją praktyczną funkcję? Wymienić go na nowszy model? Niekoniecznie. Często wystarczy odnowić front starego egzemplarza, by zyskał on bardziej nieszablonowy i designerski charakter. Wbrew pozorom renowacja drzwi lodówki nie jest trudnym zadaniem i nie wymaga żadnych specjalistycznych umiejętności ani dużych nakładów finansowych. Trochę wolnego czasu, doza precyzji, szczypta kreatywności, odpowiednie akcesoria i gotowe.

Polecane lodówki

Jak odnowić starą lodówkę?

Co będzie Ci potrzebne? Na rynku znajdziesz specjalne naklejki wykonane z folii samoprzylepnych. Ich stosowanie niesie za sobą szereg rozmaitych korzyści. Pozwala w niezwykle szybki oraz stosunkowo tani sposób spersonalizować starą i nijaką chłodziarkę. Jak zmienić kolor lodówki tą metodą? Najpierw zmierz dokładnie szerokość oraz wysokość urządzenia, a następnie odetnij wymaganą ilość folii (biorąc pod uwagę uzyskane wcześniej informacje) nożyczkami lub nożykiem. Potem przymierz nalepkę do lodówki i sprawdź, czy wszystko jest w porządku, a materiał pokrywa cały front.

W kolejnym kroku odkręć uchwyty, spryskaj lodówkę wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń i przetrzyj delikatną ściereczką, likwidując plamy, kurz oraz inne zabrudzenia. Odklej róg folii i usuń znajdujący się pod nią papier. Przyłóż materiał do lodówki, a gdy umieścisz go w pożądanej pozycji, zacznij przyklejanie od wspomnianego wcześniej miejsca, po czym ostrożnie i powoli ściągnij podkład z pozostałych części. Uważaj na pęcherzyki powietrza – każdorazowo wygładzaj powierzchnię nalepki przy użyciu rakli, gumowego wałka lub gąbki. Działaj metodycznie i bez pośpiechu. Na koniec pozbądź się wszystkich odstających fragmentów.

Opisane naklejki występują w kilkudziesięciu wariantach kolorystycznych – poczynając od klasycznej czerni czy szarości, a na intensywnych, soczystych barwach (ognistej czerwieni, słonecznej żółci, trawiastej zieleni itd.) kończąc. Możesz też wybrać coś z szerokiej gamy rozmaitych wzorów i motywów, a nawet wydrukować własną fotografię i nakleić ją na lodówkę. Opcji nie brakuje. Ponadto dzięki takiemu rozwiązaniu drzwiczki Twojego urządzenia zyskają nie tylko walory estetyczne, ale również praktyczne – łatwo utrzymasz je w czystości (wystarczy przecierać folię bawełnianą ściereczką raz w tygodniu).

Czym odnowić lodówkę?

Kolejny sposób na rewitalizację lodówki Side by Side lub jakiejkolwiek innej to maty magnetyczne. Tego typu produkty są na ogół wykonywane pod wymiar, więc nie trzeba ich docinać. Producenci zwykle pokrywają je warstwą laminatu, dzięki czemu gadżet zyskuje trwałość i odporność na działanie negatywnych czynników zewnętrznych (na przykład wilgoci) oraz uszkodzenia mechaniczne (zarysowania, pęknięcia itp.). Wystarczy je przyłożyć do frontowych drzwiczek chłodziarki i lekko przycisnąć. Materiał od razu przylgnie do powierzchni – jest na tyle mocny, że nie odpadnie podczas otwierania bądź zamykania urządzenia, a jednocześnie bez trudu, wymienisz go na nowszy model, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Istnieje też inne, najprostsze chyba, rozwiązanie problemu brzydkiej lodówki No Frost (lub „zwykłej”) – przymocuj do niej zdjęcia z wakacji, rodzinne portrety za pomocą zwykłych magnesów zakupionych w sklepie. Nie zasłonią całkowicie nieestetycznych frontów, ale skutecznie odwrócą uwagę od wszelkich niedoskonałości. Postaw na jeden motyw przewodni, by uniknąć chaosu i zachowaj umiar. Nagromadzenie zbyt dużej ilości elementów na niewielkiej powierzchni nie wygląda zbyt dobrze, lecz stwarza wrażenie przytłoczenia.

Przedstawiony patent ma jedną niewątpliwą zaletę – cechuje go duża uniwersalność. Nieważne – lodówka Bosch czy Beko – trik świetnie sprawdzi się praktycznie przy każdym sprzęcie, niezależnie od jego marki i modelu. W dowolnej chwili możesz sięgnąć po nowe zdjęcia, a w rezultacie zmienić całą aranżację, bez żadnych dodatkowych kosztów.

Czy można pomalować lodówkę?

Odpowiedź brzmi: tak, choć trzeba użyć do tego celu specjalnej farby do lodówek stworzonej z myślą o renowacji AGD. Obecnie rynek obfituje w szereg tego rodzaju preparatów o różnej barwie i konsystencji (część przyjmuje postać sprayu). Jak za pomocą wspomnianych środków odświeżyć stare, podniszczone akcesoria gospodarstwa domowego? Odtłuść całą powierzchnię gąbką nasączoną w wodzie z mydłem lub płynem do naczyń, a po skończonej czynności wytrzyj obudowę do sucha papierowym ręcznikiem (szczególnie uciążliwe zabrudzenia usuniesz wełną stalową). Następnie zeszlifuj ją delikatnie papierem ściernym do uzyskania pełnej gładkości.

Zdemontuj wszystkie uchwyty i zabezpiecz elementy niepodlegające renowacji taśmą malarską (na przykład przyciski albo wyświetlacz). Wykonuj pewne, ciągłe ruchy w jednym kierunku. Poczekaj, aż pierwsza warstwa farby wyschnie, a potem nałóż drugą. Dzięki temu powierzchnia będzie mniej podatna na ścieranie i uszkodzenia. Preparat musi dokładnie pokryć wszelkie nierówności i niedoskonałości. Możesz dodatkowo namalować jakiś wzór, na przykład kropki, paski, trójkąty etc. – ogranicza Cię tylko własna wyobraźnia. Pamiętaj jednak, że motyw musi korespondować z pozostałymi składowymi wystroju kuchni.

Jak powinna przebiegać prawidłowa konserwacja lodówki pomalowanej farbą renowacyjną? Do czyszczenia obudowy nie należy używać żadnych szorstkich ściereczek ani ostrych przedmiotów czy agresywnych środków chemicznych. Mycie warto przeprowadzać regularnie, by zmniejszyć prawdopodobieństwo powstawania trudnych do usunięcia zabrudzeń. Wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką fronty i boki urządzenia (przynajmniej raz w tygodniu).

Czy warto odnawiać starą lodówkę?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli sprzęt ma już swoje lata i nie spełnia należycie swoich funkcji, lepszym rozwiązaniem może okazać się nowa lodówka Samsung czy Bosch (marka to kwestia indywidualnych preferencji). Należy jednak pamiętać, że tego typu zakup to niemały wydatek (rzędu kilkuset, a nawet kilku tysięcy złotych). Dla przykładu, renomowana, zaawansowana technologicznie lodówka Beko ze średniej półki cenowej kosztuje około dwóch tysięcy złotych.

Jeśli nie dysponujesz pokaźnym budżetem albo nie chcesz przeznaczać zarobionych pieniędzy na nowe urządzenie, gdy stare działa jeszcze całkiem dobrze, postaw na metamorfozę chłodziarki z wykorzystaniem opisanych metod. To dużo tańsze rozwiązanie. Zastanawiasz się teraz pewnie, który z zaprezentowanych sposobów przynosi najlepsze rezultaty. Nakładanie maty? Naklejanie folii dekoracyjnych czy malowanie lodówki? Opinie w tej kwestii są podzielone. Pierwsze dwa warianty nie wymagają tak dużych nakładów pracy jak trzeci, ale wybór zależy tak naprawdę od indywidualnych upodobań.

Własnoręczne malowanie czy oklejanie AGD jest z całą pewnością źródłem sporej satysfakcji oraz wspaniałą okazją do spędzania czasu z bliskimi i zacieśniania rodzinnych więzi – można poprosić o pomoc dzieci (na przykład w wyborze koloru farby bądź motywu przewodniego naklejki). Podejmując ostateczną decyzję dotyczącą zakupu, zwróć szczególną uwagę na jakość danego produktu, a także jego pochodzenie. Dzięki temu Twoja odnowiona lodówka posłuży Ci jeszcze przez długi czas.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:37
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.