Udostępnij
Skomentuj

Jak odkamienić żelazko ze stacją parową? Poradnik

Żelazko ze stacją parową to ułatwienie w kwestii prasowania. Warto wiedzieć, jak je skutecznie odkamieniać.

Czyszczenie żelazka z generatorem pary jest kluczowe, aby sprzęt był sprawny i skutecznie spełniał swoją funkcję. Jak zrobić to poprawnie? Jak odkamienić żelazko parowe, by wydłużyć jego żywotność? Jak często to robić? Poznaj skuteczne domowe sposoby na to, jak wyczyścić żelazko parowe.

Jak wyczyścić generator pary z kamienia?

Żelazko jest urządzeniem, które możemy znaleźć w każdym domu. Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się żelazka ze stacją parową. Dlaczego? Powody są dwa. Po pierwsze prasowanie ubrań za pomocą pary jest dużo bardziej efektywne; pomaga ona pozbyć się zagnieceń z każdego rodzaju materiału, nawet najbardziej opornych tkanin, których prasowanie za pomocą standardowego żelazka zajmuje dużo czasu lub też jest w ogóle niemożliwe. Po drugie, wygoda korzystania z takiego urządzenia jest naprawdę ogromna – nie musisz nawet ściągać koszuli z wieszaka, by wyeliminować nieestetyczne zakładki. Wiąże się to również z oszczędnością czasu i miejsca, ponieważ oznacza, że nie musisz wyciągać deski do prasowania za każdym razem, gdy chcesz coś uprasować.

Mimo że standardowe żelazko różni się od żelazka ze stacją parową zastosowaną technologią, działanie obu bazuje na użyciu wody, co wpływa na nawarstwianie się kamienia we wnętrzu urządzenia. Jego czyszczenie to nie tylko mycie obudowy, nie pozbędziesz się w ten sposób zanieczyszczeń wewnątrz sprzętu. Osad z kamienia zostaje na materiale, zostawiając na nim nieestetyczne ślady, czasem powoduje nawet zniszczenie ubrań. Systematyczne i regularne czyszczenie żelazka ze stacją parową przedłuża żywotność sprzętu. Z pomocą przyjdą Ci naturalne środki, dostępne w każdym domu. Trzeba jednak wiedzieć, jak odkamienić żelazko parowe, by efekt był zadowalający, a także jak często należy to robić.

Jak często należy odkamieniać żelazko z generatorem pary?

Kwestia częstotliwości odkamieniania żelazka ze stacją parową zależna jest od kilku czynników. Jednym z nich jest twardość wody – im większa, tym szybciej kamień będzie się tworzył. To, jak często używasz żelazka na parę, również ma wpływ na jego późniejszą kondycję. Czyszczenie sprzętu najlepiej wykonać raz na dwa miesiące; czasem stosowna informacja zawarta jest w załączonej instrukcji. Pamiętaj, że zadbane urządzenie to mniejsze ryzyko awarii.

O czym jeszcze warto pamiętać, jeśli chodzi o odkamienianie żelazka parowego? Gdy chcesz sprawić, by kamień odkładał się wolniej, filtrowana woda to klucz do sukcesu. Dzbanek do filtrowania wody to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Dzięki niemu w kilka chwil możesz cieszyć się czystą wodą, która nie tylko wydłuży życie Twojego żelazka ze stacją parową, lecz także sprawi, że nie będziesz musiał więcej kupować płynów w plastikowych butelkach, jest to więc bardzo ekologiczna inwestycja.

Warto mieć na uwadze, że osadzanie się kamienia to problem dotyczący również stopy żelazka ze stacją parową, co może powodować przypalenie ubrań. Zadbaj zatem i o ten element sprzętu. Jednak jak wyczyścić stopę żelazka? O tym wspominamy w kolejnej części poradnika. Wracając, zbiornik na wodę też wymaga przetarcia szmatką od czasu do czasu. Zabiegi te nie są czasochłonne, a wykonywane regularnie pozwalają cieszyć się sprawnością urządzenia dłużej.

Polecane generatory pary

Domowe sposoby na odkamienianie żelazka ze stacją parową

Żeby pozbyć się kamienia z żelazka ze stacją parową, nie musisz wcale inwestować dużych pieniędzy w specjalistyczne środki. Skuteczny odkamieniacz do żelazka prawdopodobnie już jest na Twoim wyposażeniu. Tym, czego potrzebujesz, są czysta woda i kwasek cytrynowy. Na jedną szklankę ciepłej wody wystarczą dwie łyżeczki kwasku. Przygotowanym środkiem wytrzyj najpierw stopę żelazka, a także znajdujące się na niej otwory – możesz użyć w tym celu patyczka kosmetycznego. Następnie wlej roztwór do pojemnika. Ustawienie najwyższej temperatury urządzenia i funkcji parowania wykona za Ciebie całą pracę. Pamiętaj, aby podczas czyszczenia prasować starą i nieużywaną na co dzień tkaninę, ponieważ żelazko, pozbywając się kamienia na zewnątrz, będzie ten materiał brudzić. Gdy roztwór wyparuje, profilaktycznie wykonaj te same kroki ponownie, tym razem jednak z czystą wodą w zbiorniku.

Roztwór wody z octem to kolejny ze sposobów na poradzenie sobie z kamieniem w żelazku parowym. W tym wypadku również powinieneś najpierw zadbać o stopę żelazka ze stacją parową, a później wlać środek do pojemnika i przy użyciu wysokiej temperatury oraz funkcji parowania wyprasować przygotowaną wcześniej, niepotrzebną tkaninę. Po wyparowaniu octu wlej do zbiornika czystą wodę i odparuj, żeby pozbyć się zapachu. Jeśli wciąż go wyczuwasz, nie martw się, szybko się ulatnia, a sam ocet w niewielkim stężeniu nie ma złego wpływu na ubrania – niektórzy dodają go nawet do prania, żeby zmiękczyć włókna.

Pamiętaj, żeby przed użyciem kwasku lub octu zapoznać się z instrukcją obsługi sprzętu, aby upewnić się, że takowe środki mu nie zaszkodzą.

Jak zapobiec odkładaniu się kamienia w żelazkach z generatorem pary?

Odkładanie się kamienia to proces, który zachodzi w każdym urządzeniu obcującym z wodą. Im czystszy jest generator, tym wyższa wydajność pary i dłuższa żywotność żelazka ze stacją parową, zadbaj więc o to, by ograniczyć osadzanie zanieczyszczeń do minimum. Producenci zalecają korzystanie nie tylko z wody filtrowanej, lecz również demineralizowanej, która jest najlepszym sposobem na walkę z kamieniem. Bardzo ważna jest systematyczność. Regularne czyszczenie osadu sprawia, że przestaje się on nadbudowywać, co za tym idzie – każdy kolejny zabieg z użyciem kwasku czy octu jest tylko kwestią profilaktyki i trwa chwilę. Twoje żelazko ze stacją parową będzie sprawować się świetnie przez lata, jeśli raz na dwa miesiące poświęcisz trochę czasu na jego odkamienianie – zwłaszcza że wiesz już, czym wyczyścić żelazko. Pamiętaj, aby po prasowaniu pozbyć się z wnętrza zbiornika resztek wody.

Jakie funkcje zapobiegają odkładaniu się kamienia w stacjach parowych?

Specjalny środek do odkamienienia czy naturalne preparaty to niejedyne sposoby na zanieczyszczenia wewnątrz urządzenia. Wiele nowoczesnych żelazek ze stacją parową to urządzenia samoczyszczące, te nowoczesne mogą pochwalić się metodą poczwórnego oczyszczania.

Generator pary Bosch posiada funkcję Calc'nClean. System ten występuje zarówno w samym żelazku, jak i w generatorze pary. Wystarczy, że poluzujesz korek do opróżniania kotła w dolnej części, napełnisz go do ¼ wodą, potrząśniesz nim, a następnie wylejesz zawartość do zlewu. Dokładny opis procesu znajdziesz w instrukcji dołączonej do każdego urządzenia producenta.

Generator pary Braun posiada innowacyjny system Fast Clean. Żelazko ze stacją parową samo sygnalizuje, kiedy potrzebuje Twojej uwagi – zapala się wtedy lampka LED jako przypomnienie o czyszczeniu. Kamień gromadzi się na filtrze zamieszczonym w bojlerze żelazka. Niektóre modele posiadają system samoodkamieniania – mają filtr antywapienny. Generator pary Tefal wyposażono w opcję AntiCalc. Funkcja antywapienna jest zbawienna dla każdego, kto nie lubi spędzać czasu na sprzątaniu. Zgromadzony w specjalnej szufladce kamień wystarczy wyrzucić do kosza.

Generator pary Philips to kilka modeli posiadających różne funkcje odkamieniania. Każda z nich jest jednak na tyle zaawansowana, że nie wymaga od Ciebie praktycznie żadnego nakładu pracy. Do wyboru masz Easy De-Calc, Smart Calc Clean, Easy Rinsing czy wkład PureSteam. Na pewno wybierzesz coś odpowiedniego dla siebie. Generator pary Russell Hobbs również posiada system antywapienny, który chroni przed osadzaniem się kamienia. Żelazko ze stacją parową ma dodatkowo wyjmowany filtr, który możesz opłukać pod wodą, by pozbyć się śladów kamienia.

Ten poradnik miał na celu wyjaśnić Ci, jak wyczyścić żelazko z kamienia przede wszystkim najpopularniejszymi domowymi metodami oraz jak często należy to robić. Pamiętaj, że jeśli zainwestujesz w nowoczesny generator pary, to prawdopodobnie będzie on miał już wbudowane technologie, które same będą sobie radzić z tym problemem. Mimo wszystko warto wiedzieć, jak odkamienić żelazko parowe, by zażegnać ten kłopot od razu po tym, jak zaczniesz go dostrzegać.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.