Udostępnij
Skomentuj

Jak odkamienić mopa parowego? Skuteczne domowe sposoby

Twarda woda jest przyczyną tworzenia się kamienia w mopie parowym. Jak pozbyć się kamienia z urządzenia?

Mop parowy jest urządzeniem, które znacznie ułatwia i przyśpiesza sprzątanie, a dodatkowo nie pozostawia nieestetycznych smug na gładkich powierzchniach. Chcąc wejść w posiadanie pierwszego urządzenia parowego – świetny będzie np. mop parowy Ariete lub mop parowy Karcher, musisz wiedzieć, że w zbiorniczku na wodę oraz we wnętrzu urządzenia bardzo często osadza się kamień i trzeba go regularnie usuwać. Dlaczego tak się dzieje? Jak się go skutecznie pozbyć?

Jak skutecznie odkamienić mopa parowego?

Głównym winowajcą tworzenia się kamienia w mopie parowym jest tzw. twarda woda. Taka ciecz, która zwykle pochodzi z kranu, ma dużą zawartość związków wapnia i magnezu. Oba związki podczas gotowania przekształcają się w węglany osadzające się w zbiorniku na wodę oraz na innych elementach, które mają styczność z wodą podczas mopowania. Osad przyjmuje biały, matowy kolor i potocznie nazywany jest kamieniem. Mop parowy akumulatorowy jest urządzeniem, dla którego najodpowiedniejsza będzie woda destylowana lub filtrowana.

Co zrobić, kiedy w Twoim mopie stosujesz zbyt twardą wodę kranową? Jak usunąć szkody przez nią wyrządzone? Rozwiązanie jest bardzo proste, wystarczy odkamieniacz do mopa parowego. Są to tak zwane bio-odwapniacze występujące w postaci pałeczek, żelu/płynu lub tabletek. W zależności od sposobu użycia konkretnego produktu można umieścić pałeczkę lub tabletkę w zbiorniku z wodą na dłuższy czas – choćby całą noc i kolejnego dnia ją wylać.

W przypadku stosowania preparatów w formie płynnej lub żelowej musisz być świadomy, że często sam będziesz musiał przyrządzić roztwór. Zwykle używając odkamieniacz inny niż w tabletce, wymagane jest też włączenie mopa na maksymalną moc działania i poczekanie, aż zbiorniczek się opróżni. Pamiętaj, żeby przeczytać dokładnie wskazówki i informacje załączone do każdego wybranego preparatu, aby nie zniszczyć urządzenia.

Zapoznając się z instrukcją obsługi dostarczoną od producenta mopa, zwróć szczególną uwagę na rozdział odnoszący się stricte do konserwacji – zazwyczaj nazywany jest „Konserwacja i czyszczenie urządzenia” lub „Jak odkamienić mopa parowego Vileda?”. W większości instrukcji zawierających taki punkt, gdzie znajdziesz kilka wskazówek, w tym również na usunięcie kamienia za pomocą kwasku cytrynowego lub sody.

Polecane mopy parowe

Domowe sposoby na odkamienianie mopa parowego

Jednym z najpopularniejszych jest mop parowy Vileda – często można się na niego natknąć w supermarketach. Warto sprawdzić, jak odkamienić mopa parowego Vileda domowym sposobem. Oczywiście jest to tylko przykład i sposób ten możesz wykorzystywać również w produktach innych firm. Do najczęściej stosowanych sposobów na odkamienianie urządzeń parowych można zaliczyć metodę z użyciem octu. Jest to najskuteczniejsze domowe rozwiązanie, aby usunąć kamień i wyczyścić całe urządzenie i jego wewnętrzny mechanizm bez używania klasycznego odkamieniacza.

Najważniejsze jest to, aby proces odkamieniania był przeprowadzony przy nałożonej głowicy. Spowodowane jest to tym, że woda nie przepływa przez sam zbiornik, ale również ma styczność z elementami takimi jak grzałka, pompka, wężyki oraz metalowe elementy. Dlatego, jeśli masz mopa parowego z odłączanym zbiornikiem to pod żadnym pozorem nie oczyszczaj tylko zasobnika – zawsze tylko całe urządzenie.

Przechodząc do czynności odkamieniania mopa parowego przy pomocy octu, przygotuj sobie zwykły, kuchenny ocet oraz wodę (najlepiej ciepłą). Nie powinieneś podejmować się usuwania kamienia tuż po użyciu sprzętu, musisz odczekać jakiś czas do wystygnięcia urządzenia (elementów grzewczych) oraz wyschnięcia. Przygotuj roztwór octowy o proporcji 1/3 octu i 2/3 wody, następnie wymieszaj i wlej do zbiornika na wodę – do zaznaczonej linii.

Następnym krokiem jest umiejscowienie urządzenia tak, aby nie stykało się z podłożem. Możesz spróbować zamocować mopa nad wanną albo pod prysznicem. Uruchamiając sprzęt, pamiętaj, aby włączyć go na najintensywniejszy tryb pracy. Teraz pozostaje Ci już tylko poczekać, aż zbiornik z roztworem będzie pusty. Jeśli masz świadomość, że zaniedbałeś urządzenie lub nadal widzisz obniżoną wydajność mopa, wystarczy, że powtórzysz czynność z zastosowanym wcześniej roztworem octu.

Na koniec warto jeszcze raz wykonać czynność parowania roztworu z urządzenia, tym razem samą wodą, aby pozbyć się niechcianej woni octu. Cały proces nie jest skomplikowany, jednak przyda Ci się trochę cierpliwości, ponieważ całkowite wyczyszczenie sprzętu może trwać kilka godzin. Jednak dzięki wcześniejszemu przygotowaniu miejsca na mop jest to o wiele szybsze i prostsze. Musisz uważać w trakcie odkamieniania urządzenia, gdyż wydobywająca się para jest bardzo gorąca.

Jak często odkamieniać mopa parowego?

Częstotliwość odkamieniania mopa parowego jest w dużej mierze uzależniona od tego, jakiej wody używasz oraz tego, jak często z niego korzystasz. Dlatego stosując wodę z kranu najlepiej przeprowadzać zabieg usuwania kamienia w urządzeniu co najmniej raz w miesiącu, a w ekstremalnych przypadkach, gdzie wiesz, że woda jest bardzo twarda – raz w tygodniu. Używając wody destylowanej, filtrowanej lub innej zdemineralizowanej można to robić rzadziej np. raz na dwa miesiące, ponieważ nadal do zbiornika mogą dostawać się drobnoustroje i kurz.

Przed rozpoczęciem odkamieniania warto zapoznać się dwukrotnie z instrukcją obsługi, ponieważ producent opisuje dokładnie, jak powinien przebiegać proces czyszczenia i konserwacji urządzenia. Nierzadko będziesz musiał sam przygotować roztwór potrzebny do przeprowadzenia procesu usuwania kamienia. Zauważ, że niektóre modele mopów parowych wymagają wymiany filtra zaraz po wyczyszczeniu sprzętu z kamienia i warto, abyś był przygotowany, ponieważ takie urządzenie może ulec awarii.

W większości przypadków instrukcje obsługi są czytelne i przejrzyste, dlatego bez problemu znajdziesz informacje o czyszczeniu urządzenia. Natomiast bardzo prawdopodobne jest to, że znajdziesz tylko wzmiankę o wymianie filtru wodnego co ok. 6-12 miesięcy. Nie znaczy to jednak, że całkowicie masz zrezygnować z zabiegu odkamieniania. Potraktuj go wtedy jako rutynową i systematyczną czynność. Cykliczne oczyszczanie mopa z osadu zagwarantuje Ci zawsze czyste mieszkanie.

Co daje odkamienianie mopa parowego?

Czyszczenie mopa parowego z osadzającego się kamienia jest szczególnie ważne, aby zagwarantować prawidłowe działanie urządzenia. Nieregularna bądź też nigdy niewykonywana czynność usuwania tego nieestetycznego nalotu może spowodować kilka problemów związanych zarówno z użytkowaniem urządzenia, jak i jego pracą. Najczęściej występującym problemem z powodu osadzającego się kamienia jest zaprzestanie wydobywania się pary. Jednak zanim doprowadzisz mop do tego momentu, zapewne zauważysz zmniejszone wytwarzanie pary oraz o wiele gorszy efekt oczyszczenia powierzchni.

Zaprzestanie produkcji pary wodnej nie jest najodpowiedniejszą chwilą na przeprowadzenie zabiegu odkamieniania – warto zrobić to szybciej, kiedy zauważysz pierwsze problemy związane z mopem oraz jakością jego pracy. Brak cyklicznego usuwania kamienia powoduje znaczny spadek wydajności urządzenia, co oznacza, że znacznie gorzej są usuwane wszelkie zabrudzenia. Niezależnie od tego, z jakiej półki cenowej jest Twój mop, to wiesz, że nawet niedrogi produkt jest bardzo pomocny w codziennym dbaniu o mieszkanie, warto więc unikać takich sytuacji i sprawić, by jedno urządzenie będzie niezawodnie działać przez następne kilka lat.

Pamiętaj, że nie warto pomijać tej czynności, zwłaszcza przy codziennym użytkowaniu mopa. Regularne odkamienianie produktu zakupionego przez Ciebie pozwala na to, aby urządzenie pozostało dłużej w stanie, w którym trafiło do Twojego domu. Dzięki usuwaniu kamienia i innych osadów mop będzie pracował bez zarzutu. Zwróć uwagę, aby raz na jakiś czas oprócz octu, używać również specjalnie przeznaczonych do tego produktów takich jak np. odkamieniacz do mopa parowego marki Karcher.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.