Udostępnij
Skomentuj

Jaka woda do mopa parowego?

Mop parowy to gwarancja skutecznej czystości i dezynfekcji. Poznaj prawidłowy sposób jego użytkowania!

Innowacyjne rozwiązania w połączeniu z nowoczesnymi technologiami tworzą zaawansowane urządzenia podwyższające komfort wykonywania wielu codziennych czynności domowych. Jednym z nich jest mop parowy, wykorzystujący do czyszczenia wysoką temperaturę wytwarzającą parę. Cieszy się on dużym zainteresowaniem ze względu na to, że podwyższa skuteczność i skraca czas pracy. Mopy parowe Vileda, mopy parowe Karcher czy mopy parowe Ariete dostępne na rynku to niezwykle poręczny, ergonomiczny sprzęt, sprawdzający się w sprzątaniu każdego rodzaju podłogi.

Jaka woda nadaje się do mopa parowego?

Nowoczesne modele wyposażane są w zbiornik na wodę. Za doprowadzenie jej do wrzenia odpowiada niewielki bojer umieszczony w głowicy. Polecanymi płynami przez producentów są przede wszystkim: woda destylowana, demineralizowana oraz kranowa, ale przy założeniu, że jest ona czysta i miękka. Najważniejsze by nie wyróżniała się wysoką twardością i dużą ilością wapnia. Inna spowoduje, że na powierzchni gromadzić się będzie kamień. Niektóre modele, takie jak mop parowy Black&Decker czy Polti wyposażone zostały w opatentowany system samoodkamieniania, co jest niezwykle komfortowym rozwiązaniem.

W celu podwyższenia skuteczności czyszczenia użytkownicy bardzo często zastanawiają się, czy do urządzenia można wlać płyn do mycia podłóg. Jest to duży błąd, który może przynieść wiele szkód. Detergent składa się z wielu substancji chemicznych, które w połączeniu z wysoką temperaturą doprowadzi do awarii sprzętu albo wytworzy szkodliwe opary. Najlepiej nie sprawdzać, co może się stać po wykorzystaniu pełnego związków chemicznych detergentu.

Polecane mopy parowe

Czy można wlać wodę z kranu do mopa parowego?

Płyn do mopa parowego ma istotne znaczenie zarówno w skuteczności czyszczenia, jak i dbałości o cenne właściwości sprzętu. Decydując się na zakup urządzenia, zastanawiamy się, czy do zbiornika można wlać wodę z kranu. Ogólna zasada jest bardzo prosta. Należy wykorzystać jak najbardziej czysty płyn, bez jakichkolwiek brudów i zanieczyszczeń. W zależności od miejsca czerpania wody różni się ona zawartościom soli mineralnych oraz różnego rodzaju substancji. Korzystając z wody kranowej, nie będziemy mieć pewności, że jest ona czysta i miękka. Zawsze niesie ryzyko rozmaitych brudów, mieszanek i szkodliwych środków.

Woda z kranu wykorzystywana jest jako płyn do mopa parowego, natomiast nie jest to najlepsze rozwiązanie. Ma ona w sobie o wiele więcej substancji i soli niż polecana woda demineralizowana czy destylowana. Brak jakikolwiek zanieczyszczeń istotnie wpływa na jakość czyszczenia, ale także zachowanie trwałości i doskonałego wyglądu mytych podłóg. Najgorszy efekt uzyskamy, jeśli wlejemy do zbiornika twardą wodę kranową, powodującą gromadzenia się osadu i kamienia. Chcąc wlać do mopa parowego wodę z kranu, należy najpierw sprawdzić jej skład i zawartość, by uniknąć nadmiernego osadzania się kamienia i psucia się sprzętu.

Główną zaletą mopa parowego jest jego skuteczność osiągana bez żadnych detergentów. Często zakłada się, że im bardziej zaawansowane środki odświeżające, pielęgnujące i zapachowe, tym lepszy efekt czyszczenia. Dzięki zakupowi mopa parowego możesz zapomnieć o stosowaniu drażniących detergentów. Wystarczy jedynie wlać czystą wodę, by cieszyć się lśniącą, wypolerowaną i zdezynfekowaną podłogą. Dużym plusem jest także usuwanie bakterii i chemikaliów.

Skąd wziąć wodę demineralizowaną lub destylowaną do mopa parowego?

Jak działa mop parowy? Jak sama nazwa wskazuje, czyszczenie odbywa się za pomocą strumienia gorącej pary. Sam mop wyróżnia się wąską, długą konstrukcją, a głowica przypomina kształt klasycznego mopa. Rozpoczynając przygodę z urządzeniem, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego parametry i funkcje, lecz także na to, jaką wodę wlać do wnętrza, by jednocześnie zadbać o jego długowieczność i najlepszą jakość.

Płynami dedykowanymi do urządzeń są przede wszystkim woda demineralizowana i destylowana. Pozbawione są one wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i szkodliwych substancji. Skąd je wziąć? Można zdecydować się na zakup odpowiedniego produktu, który dostępny jest na rynku w coraz szerszym zakresie. Woda demineralizowana oraz destylowana nie stanowią dużego wydatku i można dostać je w atrakcyjnej cenie. Jeśli jednak nie chcemy jej kupować, dobrym rozwiązaniem jest także przegotowanie wody z kranu, co spowoduje jej oczyszczenie i zmiękczenie.

W asortymencie marek, specjalizujących się w produkcji akcesoriów do urządzeń czyszczących wyróżnia się także woda zapachowa do mopa parowego. Jest to najczęściej płyn demineralizowany, który polecany jest do stosowania w danym sprzęcie. Na rynku istnieje szeroki wybór różnego rodzaju płynów pobudzających węch, na przykład o zapachu różanym czy owocowym. Nie należy ich mylić jednak z chemicznymi płynami do mycia podłóg. Zapachowa woda demineralizowana do mopa parowego wzbogacona została jedynie przyjemnym zapachem. Nie wpływa na skuteczność, lecz na świeżość czyszczonego elementu. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na skład produktu i wybrać taki, który nie zawiera żadnych dodatkowych substancji.

Jaką temperaturę powinna mieć woda wlewana do mopa?

Urządzenia pochodzące z najnowszych kolekcji renomowanych marek takie jak mop parowy Vileda, Karcher czy Polti wyposażone zostały w innowacyjne rozwiązania, które zabijają 99,9% bakterii na podłodze. Po wlaniu wody demineralizowanej oraz destylowanej sprzęt zapewnia maksymalną skuteczność i czystość na każdej powierzchni. Za żywotność odpowiadają takie elementy jak filtr do mopa parowego oraz pompka. Ich wymiana sprawi, że urządzenie będzie służyło przez bardzo długi czas. Stosowanie odpowiedniego, działającego elementu chroni system dysz przed osadzaniem się kamienia, a co za tym idzie, przed częściowym i całkowitym zablokowaniem przepływu pary. Dzięki temu sprzęt zachwyci solidnością i wytrzymałością, nie tracąc żadnych cennych funkcjonalności.

Jedno już wiemy. Woda demineralizowana i destylowana to najlepsze płyny w użytkowaniu nowoczesnych mopów parowych. Jaką natomiast powinna mieć temperaturę, by zapewnić odpowiednie działanie? Nie ma to dużego znaczenia, ponieważ urządzenia gotowe są do pracy już po paru sekundach. Automatycznie po włączeniu nagrzewają się do wysokości maksymalnej temperatury. Najlepiej sprawdzi się woda letnia i zimna, która już po kilku sekundach zostanie zamieniona w parę.

W celu skutecznego sprzątania podłóg oraz dezynfekcji wystarczy jedynie mop parowy i miękka, czysta woda. Najlepiej korzystać z płynów demineralizowanych i destylowanych, pozbawionych jakichkolwiek zanieczyszczeń. Woda kranowa sprawdzi się po jej oczyszczenia po przegotowaniu. Jej temperatura nie ma znaczenia. W zależności od modelu, urządzenie już po kilku sekundach gotowe jest pracy. Usuwa 99,9% zanieczyszczeń i przeznaczone jest do wszelkiego rodzaju podłóg, takich jak płytki, panele oraz drewno. Bez wątpienia stanie się Twoim ulubionym pomocnikiem przy sprzątaniu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:37
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.