Udostępnij
Skomentuj

Co wlewać do mopa parowego?

Mopy parowe cieszą się dużym zainteresowaniem. Jaki płyn do mopa parowego kupić? Co wlać do środka? Sprawdź.

Co można wlać do mopa parowego?

Mopy parowe skutecznie usuwają zabrudzenia oraz dezynfekują. Sprzęt należy podłączyć do prądu, aby mógł on podgrzać wodę i wytworzyć z niej parę. Następnie para wodna jest wyrzucana pod dużym ciśnieniem. W ten sposób da się umyć różne powierzchnie, nie tylko panele podłogowe, ale także dywany, okna i fugi. Co można wlać do urządzenia? Czy zwykła woda do mopa parowego wystarczy do sprzątania? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Największą zaletą urządzeń wytwarzających parę wodną jest to, że do ich obsługi nie są konieczne żadne detergenty. Do mopa parowego wlewa się jedynie wodę, która po podgrzaniu potrafi zabić nawet powyżej 99% bakterii. Wlew zbiornika można zazwyczaj znaleźć w łatwo dostępnym miejscu i aby z niego skorzystać, nie trzeba demontować sprzętu. Optymalna pojemność wynosi 0,5 litra – dzięki temu nie musisz często dolewać płynu.

Skoro wiesz już, co można wlać do mopa parowego, warto jeszcze wspomnieć o konserwacji tego typu urządzeń. Mop parowy jest narażony na wystąpienie kamienia, tak samo, jak w przypadku robotów mopujących, pralek czy też elektrycznych czajników. Z tego powodu należy regularnie go odkamieniać, np. za pomocą octu. Lepszym rozwiązaniem będzie jednak profilaktyka – jeśli woda do mopa parowego będzie destylowana, ryzyko powstania w jego wnętrzu szkodliwego kamienia znacznie zmaleje.

Oczywiście problem osadu z kamienia nie dotyczy modeli wyposażonych we własny system odkamieniania. Takie udogodnienie oferują np. myjki parowe Tecnovap. Firma specjalizuje się w wytwarzaniu profesjonalnych urządzeń czyszczących, które korzystają z nowatorskich rozwiązań wspomagających proces odkamieniania. Do produkcji elementów grzewczych wykorzystano specjalnie dobrane stopy materiałów. Oczywiście tego typu urządzenia są dość drogie.

Ile kosztuje płyn do mopa parowego? Przygotuj się na nieduży koszt. Woda demineralizowana, dokładnie taka sama, jaka jest używana do podlewania roślin owadożernych, to wydatek rzędu około 7-10 złotych za litr. Inny sposób to wykorzystanie dzbanka filtrującego i wykorzystanie przefiltrowanej wody. Koszt zakupu tego typu urządzenia wynosi około 25-100 złotych, do tego należy jeszcze doliczyć wkłady – w zależności od wybranego modelu są one dostępne w cenie około 10 złotych za sztukę.

Polecane mopy parowe

Czy do mopa parowego można wlać olejek?

Co zrobić, gdy tęskno za pięknym zapachem czystej podłogi? Jaki płyn do mopa parowego może nadać taki efekt? Otóż istnieją modele myjek wyposażone w specjalne pojemniczki w głowicy, które służą do napełniania specjalnymi krążkami zapachowymi. Takie rozwiązanie proponuje swoim klientom przykładowo firma Bissell. Produkt jest bardzo łatwy w aplikacji, umieszcza się go w kieszonce generatora pary. Dzięki krążkom mop roztacza podczas sprzątania przyjemny zapach świeżości.

Niektórzy producenci mopów parowych dostarczają dedykowaną zapachową wodę demineralizowaną. Tak działa np. mop parowy Karcher – płyn działa z konkretnymi modelami myjek. Tymczasem mop parowy Vileda lub też mop parowy Ariete radzi sobie doskonale bez dodatków zapachowych. Nie należy wlewać do ich wnętrza żadnych olejków – te lepiej rozpylić w mieszkaniu tradycyjnie, np. za pomocą zraszacza do roślin lub nawilżacza powietrza.

Zapachową wodę demineralizowaną proponuje swoim klientom także firma Bissell (inaczej Bisell Homecare). Perfumowany płyn do mopa parowego produkowany przez amerykańską korporację nadaje się do użytku wyłącznie z urządzeniami tej marki, można go wlewać do myjek, żelazek i odkurzaczy parowych. Środek nie pozostawia plam ani smug, dzięki niemu w mieszkaniu unosi się świeży, wiosenny zapach. Koszt zakupu 1 litra wynosi około 25 złotych.

Inny sposób na ładny zapach w mieszkaniu to wykorzystanie dyfuzora do aromaterapii. Rozpylacz zapachów rozprowadza chłodne i świeże powietrze, w 100% bezpieczne dla małych dzieci oraz zwierząt. Jego działanie jest bardzo proste – w środku znajduje się gąbka, którą należy zwilżyć olejkiem eterycznym oraz wiatraczek, który wytwarza powiew wiatru. Dostępne są modele zasilane sieciowo, a także podłączane do innych urządzeń poprzez kabel USB.

Nieco bardziej zaawansowanym sprzętem jest ultradźwiękowy dyfuzor do olejków eterycznych. Koszt zakupu takiego urządzenia wynosi około 100 złotych, działa ono poprzez emisję drgań o wysokiej częstotliwości drgań. Do środka wlewa się wodę destylowaną i ulubiony olejek, następnie sprzęt rozprzestrzenia w domu i mieszkaniu aromatyczny zapach. Zbiornik o pojemności wynoszącej około 50 ml starcza na kilka godzin pracy, niektóre z nowoczesnych modeli można sterować zdalnie, za pomocą pilota. W zestawie znajduje się nawet wbudowany głośnik Bluetooth, który umila czas odtwarzaną muzyką.

Czy można wlać płyn do mycia podłóg do mopa parowego?

Niezależnie od tego, czy chodzi o mop parowy Hoover, mop parowy Camry czy też urządzenie innej marki, do środka nie można wlewać żadnych detergentów, w tym także płynu do mycia podłóg. Do czyszczenia wykorzystuje się jedynie zwykłą wodę destylowaną, w przeciwnym razie istnieje ryzyko uszkodzeniem sprzętu. Dodatkowo, po podgrzaniu środków czystości do temperatury wrzenia wytwarzają się toksyczne opary, które zagrażają zdrowiu.

Jeśli chcesz kupić bądź już posiadasz mop parowy Karcher, mop parowy Concept lub myjkę innej marki i masz wątpliwości, czy producent zezwala na stosowanie płynów do podłóg lub dodatków zapachowych, najlepiej sprawdzić instrukcję obsługi urządzenia. Inny sposób to skontaktowanie się z przedstawicielem danej firmy i zapytanie o to u źródła. W wielu przypadkach zastosowanie środków aromatyzujących oraz detergentów może poskutkować utratą gwarancji na sprzęt, dlatego lepiej o tym wiedzieć wcześniej.

W przypadku mopa Concept, w opisie tego produktu przeczytasz, że urządzenie zostało przeznaczone do ręcznego czyszczenia podłóg i niepotrzebne są żadne chemiczne środki czyszczące, ponieważ gorąca para usuwa wszystkie szkodliwe bakterie. Podobnie jest w przypadku myjki Hoover – ponieważ woda podgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury, nie ma potrzeby stosowania dodatkowych chemikaliów lub detergentów. Jak podaje producent, emisja pary pozwala wyeliminować do nawet 99,9% zarazków i bakterii.

Czy warto używać płynów do mopów parowych?

Do mopa parowego da się dolać płyn, ale jedynie w przypadku, gdy urządzenie ma specjalnie przeznaczony do tego celu zbiornik. Nie wolno wlewać niczego bezpośrednio do zbiornika, ponieważ poskutkuje to uszkodzeniem parownicy, a nawet jej wybuchem. Woda stosowana do myjek parowych powinna być pozbawiona wapnia, tzn. miękka. Inaczej jest, gdy urządzenie korzysta z systemu samoodkamieniania, wtedy do mycia nadaje się woda z kranu, można jej używać bez obaw o ryzyko awarii.

Na koniec jeszcze warto wspomnieć krótko o zaletach i wadach mopów parowych – to kwestia, którą trzeba pomyśleć przed zakupem urządzeń takich jak mop parowy Vileda bądź innej marki. Korzyści jest sporo – z myjki parowej można korzystać w różnych pomieszczeniach, nadaje się ona do czyszczenia paneli podłogowych i płytek ceramicznych, ścian, fug między płytkami oraz powierzchni miękkich, np. dywanów, wykładzin lub tapicerek. Ze względu na ryzyko uszkodzenia nie wolno używać tego typu sprzętu do mycia podłóg lakierowanych.

Jeśli chodzi o nietypowe obszary, myjką parową można wyczyścić kabinę prysznicową, lustra, okna, blaty kuchenne, piekarniki, okapy oraz armaturę. Tego typu urządzenie sprawdzi się także w trudno dostępnych miejscach – wielu producentów wyposaża bowiem parownicę w wymienne końcówki oraz ruchomy przegub. Dzięki temu łatwo dotrzesz do miejsc takich jak szczeliny pomiędzy szafkami czy też przestrzeń pod kanapą.

Czyszczenie za pomocą mopa parowego jest skuteczne wobec różnego rodzaju zabrudzeń, nawet tych zaschniętych, pozwala również na zwalczenie szkodliwych bakterii, wirusów i pleśni. Kolejne korzyści to duża oszczędność – nie ma bowiem konieczności, by wydawać na silne detergenty, wystarczy sama woda. Do zalet należy zaliczyć również łatwą obsługę – mycie podłogi przebiega podobnie jak w przypadku tradycyjnego mopa.

Nowoczesne mopy parowe zostały wyposażone w wymienne końcówki o różnorodnym kształcie oraz ruchome przeguby, pozwalają one łatwo dotrzeć do każdego zakamarka. Para wodna likwiduje również alergeny. Ostatnia z zalet to możliwość użytkowania przez osoby z chorym kręgosłupem. Mopa parowego nie trzeba płukać w wiadrze z wodą ani wyżymać, dzięki czemu mogą z niego korzystać także ci, którzy nie mogą się schylać.

A co z wadami tego typu urządzeń? Mop parowy Ariete lub innej firmy może uszkodzić niektóre powierzchnie, choćby jeśli są one lakierowane. Przed zakupem należy się upewnić, czy sprzęt nadaje się do posiadanego typu podłóg. W przypadku myjki Vileda producent informuje, że produkt ten wolno stosować do wszystkich rodzajów podłóg nielakierowanych, w tym także drewnianych. Wynika to z tego, że urządzenie ma regulator poziomu pary, dzięki czemu zawilgocenie jest niskie.

Inny minus mopów parowych to konieczność podłączenia do prądu i ograniczony zasięg, jednak dotyczy to jedynie modeli zasilanych sieciowo. W sprzedaży są dostępne również myjki parowe bezprzewodowe, wyposażone we własny akumulator. Dobrym przykładem jest mop parowy Karcher. Po naładowaniu do pełna sprzęt może pracować nieprzerwanie przez 20 minut. Minusem modeli z baterią są ich niewielkie rozmiary i co za tym idzie, nieduża pojemność zbiornika na wodę. Natomiast plusem jest brak ograniczeń związanych z długością kabla.

Podsumowując, istnieje coś takiego jak specjalny płyn do mopa parowego, jednak będzie to zwykła woda demineralizowana, która pozostawia przyjemny zapach, a nie detergent zwiększający skuteczność mycia podłóg. Najrozsądniej jest nie korzystać z tego typu środków, w przeciwnym razie może dojść do poważnej awarii sprzętu. Sama gorąca para wodna potrafi wydajnie czyścić i dezynfekować wszystkie powierzchnie, w związku z czym nie są potrzebne żadne inne specyfiki.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.