Udostępnij
Skomentuj

Jak kosić kosą spalinową? Najważniejsze wskazówki

Kosa benzynowa to potężne urządzenie o obracającym się ostrzu, więc warto znać zasady jego używania.

W dzisiejszych czasach kosy spalinowe zastąpiły te o metalowych ostrzach, znane już od czasów starożytnych. Używane są obecnie głównie w ogrodnictwie, zwłaszcza tam, gdzie kosiarką kosić jest trudno, lub po prostu nie ma na nią dość miejsca. Mało kto jednak wie, jak prawidłowo kosić kosą spalinową. To stosunkowo trudne zadanie i trzeba się do niego odpowiednio przygotować oraz przestrzegać przy nim zasad BHP.

Jak kosić bezpiecznie kosą spalinową?

Najważniejszą zaletą takiego urządzenia, bez względu na to, czy to profesjonalna kosa spalinowa Makita, lub prosta, do Twojego ogrodu, jest brak kabla. Elektryczne narzędzia ograniczone są zasięgiem przewodu, który może powodować wypadki. Maszyna na benzynę potrafi też działać znacznie dłużej i nie wymaga długiego czasu ładowania. Silnik na paliwo ma z reguły większą moc znamionową, więc lepiej nadaje się do prac w dużym ogrodzie, a także pomoże Ci zakończyć je szybciej.

Zatem jak dobrze kosić? Kosa spalinowa to niebezpieczna maszyna należy więc traktować ją ostrożnie. Każdego roku wielu robotników rolnych, leśników oraz ogrodników zostaje rannych w wypadkach z udziałem tych narzędzi. Te maszyny wyrzucają niezwykle szybko różne odpadki, patyki lub kamienie, które mogą zranić użytkownika, a także osoby stojące obok. Obracające się ostrze albo żyłka tnąca potrafią również spowodować poważne obrażenia, nawet jeśli dotkną tylko twarzy.

Dlatego należy używać kosy wyłącznie wtedy, gdy to absolutnie bezpieczne. Dokładnie przeczytaj instrukcję obsługi dla swojego urządzenia i przestrzegaj wskazówek dotyczących konserwacji oraz serwisu. Musisz też wiedzieć, jak szybko wyłączyć silnik w nagłych wypadkach. Przed rozpoczęciem pracy upewnij się, czy Twoja droga kosa spalinowa Stiga jest czysta, bez zaschniętej trawy, a ostrze lub żyłka nie są zgięte, pęknięte, stępione albo zużyte.

Polecane kosy spalinowe

Koszenie trawy kosą spalinową — porady

Zanim odpalisz kosę spalinową, znajdź ubranie ochronne chroniące kończyny przed uderzeniami lub zażądaj go od pracodawcy. Przez cały czas koszenia kosą spalinową trzeba nosić ochraniacze słuchu: popularne „nauszniki” czy zatyczki do uszu, minimalizujące ryzyko trwałego uszkodzenia ucha wewnętrznego. Koniecznie nałóż też gogle albo maskę chroniącą oczy i twarz przed wyrzuconymi przedmiotami. Bardzo ważne są też rękawiczki ochronne, zmniejszające efekt wibracji.

Kask ochronny będzie przydatny, ale nie tak niezbędny, jak gogle. Dobrym wyborem są ciężkie buty ochronne mające antypoślizgowy bieżnik albo nawet metalowe noski, zwłaszcza jeśli pracujesz na trudnym czy śliskim terenie. Kiedy wykonujesz ciężką pracę z niebezpiecznym narzędziem, jakim jest koszenie kosą spalinową, porady BHP producentów głoszą, byś przebywał w towarzystwie innej osoby.

Przed rozpoczęciem działania zaplanuj wystarczającą ilość przerw na odpoczynek, aby móc rozluźnić palce po intensywnych wibracjach. Upewnij się też, że inne osoby wiedzą, że zamierzasz używać kosy — usuń oswojone zwierzęta z terenu. Koszenie wysokiej trawy kosą spalinową będzie niebezpieczne, jeśli leżą w niej małe przedmioty, zwłaszcza zabawki. Odgarnij na bok kamienie, żwir, patyki, o ile to możliwe: możesz użyć do tego szpadla lub grabi.

Podczas pracy koniecznie zachowaj pełną koncentrację. Przez cały czas koszenia kosą spalinową musisz mocno trzymać ręce na uchwycie i utrzymywać ostrze albo żyłkę z dala od ciała. Gdy przycinasz drzewa, staraj się unikać podnoszenia kosy powyżej poziomu barków. Bardzo ważne jest też nieprzeciążanie urządzenia, dlatego należy ciąć tak, by nie wyczuwać zbyt dużego oporu. Uszkodzenie piły wymaga natychmiastowego jej wyłączenia.

Przed uruchomieniem maszyny, połóż ją na ziemi, trzymając ostrze lub żyłkę z dala od ciężkich przedmiotów. Pamiętaj, by dodać odpowiednią mieszankę paliwa do silnika, zależnie od wymogów — niejedna kosa spalinowa Hecht wymaga proporcji 50:1, ale inny producent może zastosować silnik dwusuwowy. Gdy wpompowałeś paliwo do komory, chwyć za rączkę maszyny i pociągnij starter. Bardzo ważne jest też, byś przybrał odpowiednią pozycję. Wstań, upewnij się, że możesz zgiąć kolana oraz szybko się poruszać.

Jak kosić wysoką trawę kosą spalinową?

Kosa nie jest tym samym, co podkaszarka. Ta ostatnia jest znacznie lżejsza, poręczniejsza i tańsza, a silnik tego urządzenia ma mniejszą moc. Będzie też bezpieczniejsza dla mniej doświadczonego użytkownika. Służy m.in. do wycinania chwastów między np. kwiatami — stąd też bywa wygodniejsza w obsłudze. Przy wykaszaniu dużych obszarów lub gęstej trawy potrzebujesz jednak profesjonalnego sprzętu – na przykład może być to kosa spalinowa NAC.

Trudny i zarośnięty teren, jak gęsta roślinność, może stanowić dodatkowe zagrożenie. Koszenie wysokiej trawy kosą spalinową oznacza, że musisz zachować szczególną ostrożność. W gęstwinie nie widzisz przecież przeszkód. Uważaj na pnie drzew, korzenie czy rowy, które mogą spowodować wypadek. Zwracaj także uwagę na duże kamienie, dekoracje ogrodu lub inne przedmioty, zwłaszcza jeśli używasz kosy z ostrzem. Drobne szczegóły możesz wykończyć później przy pomocy podkaszarki.

Do wysokiej trawy najskuteczniejsza będzie mocniejsza kosa spalinowa - 3 KM mocy znamionowej lub nawet więcej. Musisz trzymać ją pod odpowiednim kątem i zataczać nią szerokie ruchy podczas pracy. Tam, gdzie roślinność jest gęsta, może będziesz musiał powtórzyć koszenie kilka razy, aby upewnić się, że osiągniesz idealną długość każdego źdźbła. Gdy już przygotowałeś się pod względem BHP, koś przy pomocy tej maszyny, wykonując płynne łuki od lewej do prawej.

Jak długo można kosić kosą spalinową?

Teraz już wiesz, jak prawidłowo kosić kosą spalinową. To urządzenie może być bardzo skuteczne, ale praca bywa męcząca, ponieważ ciężar narzędzia i jego wibracje są przenoszone przez całe ciało. Zwłaszcza drobne osoby mogą mieć trudności z wykorzystywaniem tego stosunkowo mało poręcznego sprzętu. Warto nabyć kosę mającą uchwyt absorbujący wstrząsy, a także wiedzieć, kiedy należy odpocząć lub ile może trwać maksymalny czas cięcia przy jej pomocy.

To urządzenie wymaga od Ciebie operowania całym ciałem, a wibracje mogą mieć wpływ na Twoje dłonie, dlatego warto robić częste przerwy podczas jego stosowania. Jeśli dopiero zaczynasz koszenie kosą spalinową, porady profesjonalistów mówią o ograniczeniu czasu pracy do 30-40 minut oraz do 2 godzin dziennie. Zimno i drgania narzędzia mogą powodować mrowienie lub pieczenie w opuszkach palców. Po kilkunastu minutach warto zatem zrobić przerwę na rozmasowanie dłoni.

Zmęczenie może prowadzić do wypadków. Prawdziwy profesjonalista zawsze zapoznaje się z instrukcją i filmami instruktażowymi od producenta, przygotowuje odpowiedni strój ochronny oraz potrafi rozsądnie korzystać ze swoich narzędzi. Dlatego warto wiedzieć, jak dobrze kosić. Kosa spalinowa nie jest trudna w obsłudze, o ile potrafisz zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych osób wokół.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.