Udostępnij
Skomentuj

Kosiarka czy podkaszarka – co wybrać?

Zadbany trawnik wymaga stałej pielęgnacji. Jakie urządzenie do przycinania zieleni sprawdza się najlepiej?

Ogród jest wizytówką domu – wiele mówi o właścicielu posesji. Zadbany skrawek zieleni przed wejściem do budynku to sposób na zjednanie sobie sympatii sąsiadów. Regularne przycinanie trawy na działce to konieczność. Wytwórcy maszyn przeznaczonych do przycinania zieleni prześcigają się w ofertach różnorodnych produktów. Jaki sprzęt jest najbardziej odpowiedni do tego zadania? Które urządzenie do koszenia murawy wybrać? Poszukiwania warto zacząć od zebrania podstawowych informacji i odpowiedzi na parę podstawowych pytań. Jaka jest różnica między kosiarką i podkaszarką spalinową oraz akumulatorową? Która z nich lepiej sprawdzi się podczas pielęgnacji mojego ogrodu?

Polecane kosiarki spalinowe

Co lepiej kupić – kosiarkę czy podkaszarkę?

Kosiarka to nic innego jak służąca do ścinania zieleni maszyna ogrodowa. Istnieje kilka modeli tradycyjnego urządzenia do strzyżenia trawy, różniących się od siebie rodzajem napędu. Kosiarka elektryczna, kosiarka spalinowa lub kosiarka akumulatorowa – każda z nich okaże się odpowiednia do pracy na innym terenie. Podkaszarka, zwana także trymerem, z kolei to sprzęt przeznaczony do przycinania trawy w miejscach trudnodostępnych – tam, gdzie wjazd jej toporną koleżanką jest utrudniony lub niemożliwy.

Inny, często mylnie utożsamiany z podkaszarką sprzęt do pielęgnacji zieleni ogrodowej to kosa mechaniczna. Urządzenie stanowi połączenie trymera oraz tradycyjnej kosiarki. Podczas kiedy jej budowa do złudzenia przypomina ten pierwszy, moc silnika pilarki wysięgnikowej porównać można do drugiej, silniejszej maszyny. To, którą z dostępnych na rynku propozycji powinieneś wybrać, warunkuje kilka czynników. Nie jesteś pewien, które narzędzie lepiej poradzi sobie z pielęgnacją Twojej posesji? Poniżej zamieściliśmy szereg wskazówek, które ułatwią podjęcie decyzji.

Do czego sprawdzi się kosiarka?

Wielkość działki, ukształtowanie terenu oraz to, czy znajdują się na niej trudno dostępne miejsca ― do każdej z tych czynności odpowiedni okaże się inny rodzaj sprzętu ogrodowego. Warto również zastanowić się, czy regularna pielęgnacja Twojej posesji wymaga przycinania nie tylko trawy, lecz też żywopłotu i krzewów. Kosiarka jest maszyną przystosowaną do strzyżenia trawnika. Najbardziej popularne modele napędzane są silnikiem spalinowym lub przewodzącym prąd kablem. Jakie są między nimi różnice?

Kosiarka elektryczna to książkowy przykład urządzenia do wyrównywania murawy. Łatwa w obsłudze, stosunkowo cicha i ograniczająca wydzielanie spalin do minimum stanowi idealny wybór dla posiadaczy niewielkiego ogrodu. Jeśli wielkość sąsiadującego z Twoim domem trawnika nie przekracza 500 m², z powodzeniem możesz pielęgnować go przy użyciu kosiarki zasilanej elektrycznie. Minusy? Ze względu na obecność kabla, pole zasięgu urządzenia jest ograniczone. Koszenie tradycyjną klingą może okazać się także niedokładne. Jej toporne kształty uniemożliwiają podcinanie trawy w trudno dostępnych miejscach.

Alternatywą dla klasycznej kosiarki są sprzęty zasilane baterią. Kosiarka i podkaszarka akumulatorowa, w których wyeliminowano kabel zasilający, ma zwiększony obszar pracy – ograniczony jedynie żywotnością ogniwa napędowego. Jeżeli ze względu na konieczność ładowania zasobnika energii, nie przemawia do Ciebie to rozwiązanie, powinieneś zdecydować się na zakup kosiarki spalinowej. Przystosowana do ścinania nie tylko większych połaci trawy, lecz również do pielęgnacji żywopłotów i mniejszych krzewów, jest urządzeniem do zadań specjalnych. Do walki z zaniedbanym ogrodem najlepiej sprawdzą się pilarki oferowane przez renomowanych producentów sprzętu ogrodowego. Kosa spalinowa Stiga, kosa spalinowa Makita oraz kosa spalinowa Nac to trio, które poradzi sobie nawet z zachwaszczoną działką.

Kiedy lepiej wybrać podkaszarkę?

Podkaszarka często bywa utożsamiana z kosą mechaniczną (wykaszarką). W rzeczywistości nie zawsze jest to jedno i to samo. Podobne pomyłki wynikają zapewne z faktu, że kształt obu urządzeń jest do złudzenia podobny. Wspomnianą wyżej pilarkę wysięgnikową zaliczyć trzeba jednak w poczet profesjonalnych kosiarek, ponieważ jej moc znacznie przewyższa siłę trymera.

Podkaszarka to sprzęt do pielęgnacji ogrodu o mniejszym napędzie i zasięgu cięcia niż kosa spalinowa. Podczas gdy ta druga jest w stanie jednorazowo przyjąć pas zieleni o szerokości 45 cm, rozpiętość trymera to maksymalnie 40 cm. Podkaszarka elektryczna lub akumulatorowa jest przystosowana do pielęgnacji wszystkich tych miejsc, których kosiarka – ze względu na swoje gabaryty – nie dosięgnie. Murawa wokół drzew, w okolicy krawężników i rabat z kwiatami lub w sąsiedztwie ozdób ogrodowych – poręczne urządzenie koszące idealnie nadaje się do wprowadzania poprawek kosmetycznych na działce. Niewielkie rozmiary podkaszarki oraz fakt, że jest lżejsza od kosiarki spalinowej oraz elektrycznej, czynią ją dużo wygodniejszą w użyciu.

Podobnie jak w przypadku kosiarek, trymery dzielą się na te zasilane prądem oraz na podkaszarki akumulatorowe. Obsługę tych drugich ułatwia brak mało poręcznego kabla. Lżejsze akcesoria ogrodowe nie są pozbawione wad. Głównym ich minusem jest zasięg. Urządzenie nie nadaje się do pielęgnacji dużych powierzchni ani działek o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu. Podkaszarka nie poradzi sobie także z wysokimi, twardymi zaroślami. Pozbawiona silnika maszyna dostosowana jest do pielęgnacji mało dostępnych, trudnych miejsc lub ewentualnie małych ogródków.

Co ostatecznie kupić – kosiarkę czy podkaszarkę?

Kupno sprzętu do pielęgnacji trawnika i podcinania zieleni uzależnione bywa od kilku czynników. Jaka jest powierzchnia Twojego ogrodu? Czy ukształtowanie terenu działki jest równomierne, czy przeciwnie – strome i kamieniste? Czy zasadzone zostały w nim drzewa? Zdobią go rabaty, oczko wodne lub inne utrudniające pracę „przeszkody”? I ostatecznie, czy planujesz używać zakupionej maszyny do przycinania żywopłotu bądź mniejszych krzewów?

Kosiarka elektryczna jest opcją, na którą powinni zdecydować się właściciele porośniętego trawą, niewielkiego ogrodu lub często odwiedzanej działki. Bardzo duże, pokryte twardą, gęstą roślinnością i zaniedbane tereny zielone z kolei wymagają zastosowania kosiarki spalinowej. Napędzane silnikiem o dużej mocy, wyposażone w dopasowany do budowy ciała rdzeń, świetnie sprawdzą się nie tylko podczas przycinania trudno dostępnych miejsc. Z pomocą kosy mechanicznej bez większego wysiłku wymodelujesz żywopłot.

Używając tylko podkaszarki, nie będziesz w stanie odpowiednio zadbać o swój ogród, chyba że działka, o której mowa jest naprawdę niewielka. Przystosowane do prac kosmetycznych trymery najlepiej sprawdzają się jako uzupełnienie kosiarki. Oferta większości znanych producentów sprzętu do wyrównywania murawy uzupełniona jest o zestawy kosiarka z podkaszarką. Wybór duetów takich jak kosiarka i podkaszarka Karcher lub kosiarki i podkaszarki Stihl wydaje się najkorzystniejszym rozwiązaniem, jeżeli zależy Ci na kompleksowej pielęgnacji trawnika.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.