Udostępnij
Skomentuj

Ile pali kosa spalinowa?

Kosa spalinowa potrzebuje paliwa, ale jego konsumpcję trudno określić. Czytaj dalej, aby wiedzieć dlaczego.

Kosa spalinowa to świetna alternatywa dla kosiarki — jest poręczna, niezbyt ciężka i stosunkowo prosta w obsłudze. Podobnie jak tradycyjne, używane od wieków kosy, osadzona jest na długim drągu. Dzięki niej można dbać o trawnik w trudno dostępnych miejscach. Skoro napędzana jest przez silnik, bez wątpienia chciałbyś wiedzieć zatem, ile pali kosa spalinowa. Na to pytanie nie ma prostej, jednoznacznej odpowiedzi.

Ile spala kosa spalinowa?

Kosa spalinowa Makita czy kosa spalinowa Stihl pracuje w bardzo różnych warunkach. Może ciąć trawę dzięki napiętej żyłce, ale można ją też wyposażyć w obrotowe ostrza, a nawet piłę tarczową. Oznacza to, że obroty silnika oznaczają poruszanie różnej masy, a opór ciętego materiału też może się różnić. Wszystko to wpływa na osiągi urządzenia. Nie należy też zapominać, że mniej doświadczony użytkownik będzie wykorzystywał narzędzie w gorszym stopniu.

Trzeba mieć wiedzę, jak konserwować drogi sprzęt, którym jest kosa spalinowa. Zużycie paliwa powinno być jak najmniejsze. Wielu użytkowników zapomina opróżnić bak po sezonie koszenia — leżakując przez zimę, benzyna gęstnieje i jej zastosowanie z pewnością zatrze motor urządzenia. Odciągnij etylinę i wyczyść gaźnik, kiedy chowasz kosę do garażu na zimę. Dobry mechanik powinien dbać też o konserwację silnika — rozłożyć go na części, sprawdzając szczególnie łożyska.

Jeśli więc chcesz wiedzieć, ile spala kosa spalinowa, odpowiedź będzie różniła się w zależności od modelu. Kosa spalinowa 3KM ma stosunkowo dużą moc i pali więcej niż lekka podkaszarka. Wiele modeli konsumuje pół litra paliwa (często mieszanki do dwusuwów) na godzinę pracy, pozwalając w tym czasie na skoszenie dziesięciu arów. To jednak tylko uśrednione dane, więc Twoja kosa spalinowa Hecht może palić więcej albo mniej.

Polecane kosy spalinowe

Co, jeśli kosa spalinowa pali za dużo?

Zdarzyć się może, że trafiła Ci się kiepska kosa spalinowa: wysokie zużycie paliwa, częste awarie, trzeszczący silnik. Czasem za nieefektywne wykorzystanie benzyny odpowiada sam użytkownik. Wielu nowicjuszy nie potrafi efektywnie korzystać z przepustnicy, dzięki czemu obroty motoru „idą w gaz”. By tego uniknąć, uruchamiaj kosiarkę płynnym ruchem — musisz wyczuwać linkę i jej opór. Mogłeś wcześniej uszkodzić stosunkowo niewielką sprężynkę lub zapadki koła zamachowego.

Jeśli nadal uważasz, że to, ile paliwa spala kosa spalinowa, jest niedopuszczalne, może problem leży po stronie gaźnika. Czy dobrze dobrałeś proporcje mieszanki do silnika dwusuwowego? Czasem problem może stanowić po prostu pęknięta uszczelka. Samodzielne wyczyszczenie karburatora nie jest znowu takie trudne, ale poważniejsze naprawy powinieneś zlecić przeszkolonemu mechanikowi. W najgorszym razie można wymienić ten element – często takie części pasują do różnych modeli.

Potencjalnym problemem bywa też uszkodzony przewód paliwowy. Może być po prostu przerwany i nieszczelny – by mieć pewność, czasem trzeba będzie całkowicie rozebrać silnik, lepiej więc zlecić to profesjonaliście. Wymiana na szczęście nie będzie droga. Możesz też odkryć, że przewód lub przepustnica są zapchane — to możliwe, zwłaszcza jeśli obudowa motoru została uszkodzona. Czasem wystarczy krótki drut, by przepchać przewody i usprawnić pracę Twojego urządzenia!

Innym psującym się elementem, który może wpływać na to, ile pali kosa spalinowa NAC lub innej firmy, jest sprzęgło. Obciążenie i zbyt niski opór sprawią, że praca silnika nie przełoży się w pełni na obroty ostrza. Być może zbyt intensywna eksploatacja uszkodziła sprężynę. Przetarty element najlepiej jest więc wymienić. Kosa spalinowa Honda nie jest motocyklem, więc nie będzie to raczej duży koszt w wypadku lżejszych motorów do urządzeń ogrodowych.

Jak spalać mniej kosą spalinową?

Efektywne wykorzystanie sprzętu to kwestia tak jego jakości, konserwacji, jak i umiejętności operatora. Nie bez znaczenia są też przepisy BHP – prawdziwi profesjonaliści wiedzą, że zasady bezpiecznej pracy usprawniają także optymalne wykorzystanie urządzenia. Jeśli uskarżasz się na to, ile spala kosa spalinowa należąca do Ciebie, warto po prostu przyjrzeć się, w jaki sposób wykorzystujesz ten trudny w obsłudze sprzęt.

Ciężka kosa spalinowa Hecht wydaje się potężnym urządzeniem wyręczającym Cię w ciężkiej robocie. Abyś jednak mógł korzystać z niej efektywnie, czasem będziesz musiał sięgnąć po klasyczne narzędzia. Przed koszeniem ciężkich zarośli można przyciąć je pilarką albo siekierą. Nawet jeśli Twoim narzędziem pracy jest ciężka kosa spalinowa 3 KM, warto mieć pod ręką nóż czy sekator, by poradzić sobie z pozornie małymi problemami.

Dobierz też odpowiedni przyrząd do cięcia. Żyłka służy do cięcia trawy i miękkich liści, nóż lub ostrze przycina zdrewniałe pnie krzaków oraz drzewek. Każde z nich ma inną wagę, inaczej zachowuje się, gdy trafi na przeszkodę. Jeśli uważasz, że ciężka piła przetnie wszystko, to znaczy, że Twoja kosa spalinowa będzie pracowała ze zbyt dużym obciążeniem. Nie dziw się wtedy, ile paliwa spala kosa spalinowa, bo jest wtedy znacznie mniej efektywna.

Twoje urządzenie musi też się dotrzeć. Po pierwszym uruchomieniu pozwól silnikowi pracować bez obciążenia przez około dziesięć minut. Przy pierwszym użyciu narzędzia wyczuj jego wagę oraz jak łatwa jest w obsłudze Twoja kosa spalinowa. Zużycie paliwa będzie znacznie niższe, jeśli nie będziesz jej obciążać i poznasz możliwości. To raczej oczywiste, że im więcej pracujesz z jakimś narzędziem, tym lepiej wykorzystujesz jego potencjał.

Czy jeśli kosa spalinowa pali dużo, to jest uszkodzona?

Kiedy wiesz, ile pali kosa spalinowa, możesz zacząć zastanawiać się, czy wzrost zużycia paliwa przez takie narzędzie jest wynikiem uszkodzenia. To całkiem prawdopodobne – im bardziej złożony jakiś mechanizm, tym większe ryzyko awarii. Używanie trudnych w obsłudze urządzeń bez znajomości przepisów BHP może oznaczać spadek efektywności. Nie musi jednak tak być. Na konsumpcję mieszanki napędowej wpływ ma wiele czynników poza jakością maszyny i umiejętnościami operatora.

Dobrym przykładem jest pogoda. Wilgotność powietrza wpływa oczywiście na mieszankę paliwową w silniku dwusuwowym. Co więcej, wysoka wilgoć w powietrzu oznacza, że rośliny robią się sprężyste, a zatem odporniejsze. Odpowiedź na pytanie, „ile pali kosa spalinowa NAC” może więc być zupełnie inna wiosną niż suchym latem. Na efektywność silnika może wpłynąć też ciśnienie atmosferyczne czy nawet siła wiatru. Dlatego kupując urządzenie, możesz wypróbować je w kilku różnych sytuacjach.

Uszkodzenie kosy spalinowej może być spowodowane złą eksploatacją, ale tanie urządzenia używające plastikowych podzespołów, mogą niestety rzeczywiście zużywać ponadprzeciętne ilości etyliny. W takim wypadku warto spróbować wymienić zużyte części, ale lepszym wyborem będzie po prostu zakup całkowicie nowego narzędzia renomowanej marki jak np. kosa spalinowa Hecht. Dlatego warto wiedzieć, ile paliwa spala kosa spalinowa i móc skontaktować się ze sprzedawcą lub producentem.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.