Udostępnij
Skomentuj

Jak działa transmiter? Jak wykorzystać go w samochodzie?

Transmiter FM to gadżet, który przesyła dźwięki z urządzeń zewnętrznych do radia samochodowego. Jak go używać?

Transmiter – gadżet dla kierowców

Małe urządzenie o dużych możliwościach – transmiter FM – jest niewielkim modułem fizycznym, który pozwala odtwarzać pliki dźwiękowe ze smartfonów, tabletów czy laptopów przez radio samochodowe. Transmiter USB/AUX przydaje się w każdym aucie, którego sprzęt audio nie obsługuje komunikacji radiowej typu Bluetooth i nie ma portów USB czy AUX, które pozwoliłyby na swobodne podłączenie nośników z muzyką.

Ze względu na fakt, że nie każdy samochód jest wyposażony w najnowsze technologie, transmiter Bluetooth cieszy się sporą popularnością. Dzięki niemu jako kierowca lub pasażer nie jesteś ograniczony do wybierania muzyki z popularnych stacji radiowych, a dodatkowo nie musisz szukać fal FM, które będą odbierane np. poza granicami naszego kraju.

Nudne audycje radiowe nie będą dłużej bolączką podczas tras, które pokonujesz swoim autem. Transmiter do radia samochodowego to jeden z najchętniej wybieranych gadżetów do samochodów starszej generacji – zapewnia rozrywkę dopasowaną do osobistych preferencji, a przy tym nie wymaga instalowania żadnego specjalistycznego oprogramowania i zmiany ustawień systemu car audio.

Transmiter – co to jest i jak działa?

Zastanawiasz się, w jaki sposób działa to małe urządzenie? Transmiter z Bluetooth jest gadżetem w formie niewielkiego adaptera, który montuje się w gnieździe zapalniczki samochodowej. Wytworzony przez indukcję prąd o napięciu 12 V (w niektórych autach 24 V) poprzez styk złącza transmitera, umożliwia zasilanie tego urządzenia. Dzięki wbudowanemu modułowi Bluetooth możesz połączyć transmiter FM Bluetooth z radiem samochodowym.

Na niewielkim panelu sterowania w transmiterze samochodowym wybierasz częstotliwość fal FM, które mają łączyć się z systemem car audio. Aby proces przebiegał bez zakłóceń, dobierz częstotliwość w radiu, która w danym momencie jest wolna, tzn. taką, która nie odbiera aktualnie sygnału żadnej stacji radiowej. Musisz wybrać częstotliwość manualnie – automatyczny tuner zawsze znajduje fale, na których odbierasz audycje radiowe.

Gdy uda Ci się dobrać odpowiednią częstotliwość, wystarczy połączyć transmiter samochodowy z urządzeniem zewnętrznym. W tym celu musisz sparować smartfon, laptop, tablet czy inne urządzenie z transmiterem. Wystarczy, że przy włączonej komunikacji Bluetooth wybierzesz opcję „szukaj” – na ekranie wyświetli się lista, na której znajdziesz nazwę swojego transmitera. Sparuj urządzenia i gotowe – możesz odtwarzać muzykę z zapisanych ścieżek, wykorzystywać serwisy streamingowe typu Spotify lub szukać ulubionych utworów na YouTube. Wszystko, co wybierzesz, usłyszysz w najlepszej jakości, jaką dysponuje Twój system car audio.

Jak zbudowany jest transmiter?

Akcesorium samochodowe, które pozwala na odtwarzanie wybranych plików muzycznych przez system car audio, charakteryzuje się prostą budową. Transmiter do auta przypomina kształtem typowy adapter USB, pozwalający na ładowanie urządzeń podczas podróży. Podobnie do niego ma wtyczkę, która pasuje do gniazda zapalniczki samochodowej – to ten element odpowiada za zasilanie sprzętu.

Na górną część transmitera składa się mały wyświetlacz i pokrętło lub przyciski umożliwiające wybranie odpowiedniej częstotliwości fal FM. Dzięki temu ustalasz linię łączenia urządzeń – pamiętaj, że częstotliwość wybrana na adapterze musi zgadzać się z tą ustawioną w module radia samochodowego. Wbudowany moduł komunikacyjny Bluetooth pozwala z kolei na łączenie z zewnętrznymi urządzeniami mobilnymi, które służą jako nośnik plików muzycznych. Niewielki transmiter Bluetooth do samochodu w obudowie z tworzywa sztucznego wysokiej jakości jest solidnym gadżetem, który posłuży przez długie lata.

Polecane transmitery FM

Niektóre modele wyposażone są w dodatkowe gniazda i złącza cyfrowe, które poprawiają ich funkcjonalność. Dzięki nim możesz łączyć wybrane urządzenia bez ograniczeń. Dodatkową zaletą przewodowych łączy jest mniejsza strata jakości dźwięku, dlatego, nawet jeśli dysponujesz urządzeniami zewnętrznymi obsługującymi radiową komunikację, rozważ wybór modeli z opcją analogowego łączenia.

Na jakie parametry transmitera warto zwrócić uwagę?

Jeśli zastanawiasz się nad funkcjonalnością danego transmitera, koniecznie sprawdź ofertę rynkową i porównaj parametry dostępnych urządzeń. Po weryfikacji transmiterów pod kątem specyfikacji technicznej będziesz miał pewność, który model wpasuje się w Twoje oczekiwania. Różnią się one nie tylko wyglądem, lecz także sposobem obsługi. Które parametry mają największe znaczenie?

  • Zakres częstotliwości – transmiter samochodowy pracuje na zasadzie łączenia urządzeń modułami komunikacji radiowej – Bluetooth i fal FM. Sprawdź, jaki zakres częstotliwości radiowych obsługuje wybrany model. Dużą popularnością cieszą się urządzenia, które umożliwiają zapamiętywanie wcześniejszych ustawień, np. transmiter Blow.
  • Format obsługiwanych plików – koniecznie zwróć uwagę na format plików, jakie mogą ulec przesyłaniu w obrębie danego urządzenia. Większość z nich będzie obsługiwać pliki w formacie MP3 i WMA. Na przykład dobrym wyborem będzie model Baseus – transmiter FM obsługuje też format FLAC, APE czy WAV, dzięki czemu charakteryzuje się większą funkcjonalnością i pozwala cieszyć się dźwiękami najwyższej jakości.
  • Dodatkowe złącza – transmiter do zapalniczki, który ma wbudowane porty USB, pozwala na podłączenie zewnętrznego nośnika pamięci, z którego odczytane zostaną zapisane pliki dźwiękowe. Adapter FM może mieć więcej niż jedno złącze USB, co poprawia jego funkcjonalność – możesz jednocześnie słuchać muzyki i ładować telefony w trakcie długiej podróży.
  • Kompatybilność – choć większość modeli opiera swoją pracę o komunikację radiową Bluetooth, warto zwrócić uwagę na kompatybilność urządzenia ze smartfonem. Niektóre transmitery wymagają pobrania odpowiedniej aplikacji, umożliwiającej komunikację z telefonem czy tabletem.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na trwałość materiałów, z których zbudowany jest dany transmiter FM do samochodu. Tworzywa sztuczne wchodzące w skład obudowy adaptera powinny być odporne na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Dzięki temu będziesz pewny, że wybrany przez Ciebie transmiter posłuży przez długie lata. Ostatecznie, poza parametrami technicznymi, liczy się wygląd – stylowe obudowy w czarnym kolorze nabierają uroku dzięki podświetleniu LED.

Sprawdź, czy wybrany przez Ciebie model jest zgodny kolorystycznie z wyposażeniem Twojego samochodu. Podświetlany ekran może wyświetlać białe, niebieskie lub czerwone znaki, dlatego warto dobrać model, który pasuje kolorystycznie do podświetlenia Twojego radia samochodowego. Designerskie adaptery samochodowe to nie tylko użyteczny sprzęt, który poprawia komfort jazdy, ale i ciekawy dodatek, który może zachwycać stylistyką. Nowoczesne modele oferują pełną funkcjonalność, która idzie w parze z walorami estetycznymi.

Jakie funkcje posiada transmiter FM?

Zastanawia Cię, jaki transmiter FM będzie najlepszym gadżetem samochodowym dla Ciebie? Warto zaznaczyć, że to niewielkie urządzenie nie musi ograniczać swojej użyteczności tylko do odtwarzania muzyki przez kanały radiowej komunikacji. Dobrze, jeśli ma też dodatkowe funkcje, dzięki którym każda podróż stanie się komfortowa. Do najpopularniejszych udogodnień należą wspomniane wcześniej wbudowane porty USB. Dzięki nim w pełni wykorzystasz potencjał jedynego gniazda w Twoim aucie. Możesz słuchać ulubionej muzyki, jednocześnie ładując telefony lub korzystać z mniejszych akcesoriów zasilanych przez kabel USB. Transmiter Bluetooth Xiaomi z dwoma kieszeniami USB pozwoli na podłączenie zarówno telefonów, jak i niewielkiej lampki, wentylatora, a nawet kubka termicznego z wkładką grzewczą.

Porty USB pozwalają na korzystanie ze wszystkich dostępnych gadżetów na USB. Sprawdź, jak możesz uprzyjemnić sobie podróże. Jeśli jednak transmiter ma jedno gniazdo USB, możesz zastosować hub, czyli prosty, niewielki rozdzielacz z kolejnymi portami – w ten sposób umożliwisz ładowanie telefonów wszystkim pasażerom Twojego auta.

Transmiter samochodowy z gniazdem ładującym 3.0 pozwoli na efektywne uzupełnienie baterii smartfonu w krótkim czasie. Wyposażony w mikrofon transmiter Bluetooth umożliwia prowadzenie rozmów telefonicznych dzięki wbudowanemu zestawowi głośnomówiącemu. Niektóre modele oprócz podstawowych złączy dysponują kieszenią na karty SD – np. transmiter Savio. Jest to świetny sposób na odtwarzanie ulubionych utworów. Taki nośnik danych pomieści wiele ścieżek muzycznych i sprawi, że Twoja podróż przebiegnie komfortowo.

Czy warto kupić transmiter samochodowy?

Transmiter FM to niewielkie urządzenie, które ułatwia korzystanie z systemu car audio w starszych modelach aut. Kupując gadżety samochodowe, z pewnością kierujesz się swoimi potrzebami – adapter umożliwiający odtwarzanie ulubionej muzyki przez radio samochodowe jest jednym z tych akcesoriów, które zawsze się przydają. Niezależnie od tego, czy chcesz odtwarzać ścieżki dźwiękowe z telefonu, pendrive’a, karty SD czy urządzenia mobilnego, transmiter sprawdzi się doskonale.

Jeśli poszukujesz akcesoriów dla kierowcy, które poprawią maksymalnie komfort jazdy, nie warto inwestować w wiele urządzeń o pojedynczych funkcjach. Najlepszy transmiter Bluetooth to jeden z tych gadżetów, które łączą w sobie wiele opcji i dlatego są tak praktyczne. Warto pamiętać, że gniazdo zapalniczki w aucie jest tylko jedno – zadbaj o to, by maksymalnie wykorzystać jego dostępność.

Dobry transmiter radiowy zapewni Ci możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych w systemie głośnomówiącym czy odtworzy wybraną przez Ciebie muzykę w wielu formatach. Sprawdzi się też jako dodatkowy port USB na rozdzielacz, dzięki któremu naładujesz smartfona, podgrzejesz napój w kubku termicznym lub skorzystasz z latarki.

Nie wiesz, który transmiter warto kupić? Sprawdź ranking transmiterów FM, z którego dowiesz się, jakie urządzenia są najpopularniejsze. Adaptery samochodowe sprawdzą się w każdej podróży – nawet jeśli Twoje auto jest wyposażone w system car audio obsługujący łączność Bluetooth, dzięki transmiterowi FM będziesz mógł odtworzyć muzykę zapisaną na kartach SD.

Czy warto kupić transmiter Bluetooth do samochodu? Zdecydowanie warto – na rynku znajdziesz wiele modeli, które mogą okazać się idealnym gadżetem dla Ciebie! Sprawdź, które urządzenie będzie dla Ciebie najbardziej wartościowe. Transmiter Xblitz z pewnością spełni Twoje oczekiwania, z kolei transmiter Peiying to wybór jakości – marka oferuje najlepsze rozwiązania do systemów audio w samochodach od wielu lat, choć na rynku europejskim pojawiła się na początku XXI wieku.

Najnowsze technologie potrafią skutecznie poprawić komfort codziennych sytuacji. Jeśli zatem poszukujesz gadżetu, który umożliwi Ci wykorzystanie potencjału prostego gniazda zapalniczki, adapter Bluetooth to najlepszy wybór. Postaw na komfort w podróży i wybierz funkcjonalny transmiter FM – z pewnością docenisz jego zalety!

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.