Udostępnij
Skomentuj

Jak działa napęd optyczny? Budowa i zasada działania napędu

Coraz mniej laptopów posiada napęd CD, warto więc mieć pod ręką sprzęt, który pozwoli na odczyt danych z płyt.

Podstawowym zadaniem napędu optycznego jest rozszyfrowywanie danych z różnego rodzaju nośników przy pomocy wiązki lasera. Jego działanie polega na tym, że odszukuje on odpowiednie informacje, które przechowywane są na płytach w mikroskopijnych wgłębieniach, a potem je przetwarza i odczytuje. Napęd optyczny pozwala również zapisywać dane na płytach CD, DVD czy Blu-ray.

W jaki sposób działa napęd optyczny?

Informacje odczytywane są dzięki zjawisku odbicia światła laserowego o niewielkiej energii. Możliwe jest ono dzięki cienkiej aluminiowej warstwie, która znajduje się na płycie. Odpowiednio skonstruowany i czuły receptor wiązki jest w stanie wyczuć, kiedy światło ma konkretne natężenie: gdy odbija się mocno, kiedy jest rozproszona, a także, kiedy odbicie w ogóle nie występuje.

W momencie, kiedy promień pojawia się na gładzi, wiązka odbija się i ponownie wraca do lasera, do miejsca, które nazywa się fotodiodą. Na tym etapie promień lasera zostaje przekształcony w impuls elektryczny. Jeżeli z kolei odpowiedni strumień światła nie trafi na gładź, a na rowek – światło nie zawraca, a co za tym idzie – nie powstaje też impuls.

Polecane napędy optyczne

Budowa napędu optycznego

Podstawowymi elementami jest silnik, który napędza płytę – jego funkcja to niezwykle precyzyjne kontrolowanie ilości obrotów płyty w minutę ( zazwyczaj oscyluje to w granicach od 200 do 500 obrotów). Kolejnym podstawowym komponentem jest laser oraz jego soczewka — to one w bezpośredni sposób odpowiadają za odczyt danych. Ostatnią częścią, który wprawia wszystko w ruch, jest mechanizm, który porusza ramieniem lasera.

Napęd optyczny, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, zbudowany jest z wielu drobniejszych części, których precyzja umożliwia odczyt danych. Podstawę działania stanowi silnik napędu kieszeni, przesuwana od środka do krawędzi zewnętrznej dysku CD głowica odczytu, silnik napędu dysku i dysk CD. Od zewnątrz z kolei widzimy takie elementy jak kieszeń, potencjometr siły głosu, przycisk wysuwu kieszeni i gniazdo słuchawkowe. Od strony złącz, czyli od tyłu napędu optycznego, znajduje się wyjście AUDIO, prawy oraz lewy kanał, zworki konfiguracji, złącze interfejsu oraz złącze zasilania. W napędzie optycznym istotnymi elementami są te, które umożliwiają odczyt, czyli przekładnia ślimakowa oraz głowica odczytu.

Należy zaznaczyć, że wiele współczesnych laptopów nie ma wbudowanych napędów optycznych, na szczęście wielu producentów ma w ofercie napęd optyczny USB, czyli napęd optyczny zewnętrzny, który podłącza się przy pomocy kabla. Jeśli napęd znajduje się we wnętrzu komputera, będzie to interfejs podłączony jako napęd optyczny SATA, ATA lub SCI.

Kiedy warto posiadać napęd optyczny w komputerze?

Ten element komputera, niezależnie, czy wbudowany, czy zewnętrzny, może być przydatny i mieć wiele zastosowań w codziennym użytkowaniu. Umożliwia on odtwarzanie płyt, a więc słuchanie muzyki, oglądanie filmów czy oglądanie zdjęć, które są na nośniku zapisane. Niezwykle przydatną funkcją napędu optycznego jest to, że da się z jego pomocą tworzyć kopie zapasowe danych, które przechowujesz na komputerze. Jeżeli zdarzy się, że kupisz laptopa bez napędu, do którego nie został wgrany system i zdecydujesz się dokupić go w wersji na płycie, to bez odpowiedniego urządzenia nie będziesz w stanie go zainstalować.

Jeżeli jesteś posiadaczem tak zwanego laptopa gamingowego, a wieczory umilasz sobie, grając w gry, napęd optyczny będzie stanowił niezwykle istotny element wyposażenia Twojego stanowiska. Jeśli lubisz kupować gry komputerowe w formie fizycznej, w pudełkach, które możesz kolekcjonować, to bez napędu optycznego się nie obędzie – bez niego uruchomienie najnowszych tytułów jest niemożliwe.

Może Ci się wydawać, że era płyt już za Tobą, ale prawdopodobnie posiadasz jeszcze na półce ich kolekcję z dawnych lat, na którą zerkasz z sentymentem. Napęd jest szansą, by móc ją znów odtworzyć. Dodatkowo w przypadku, gdy prenumerujesz czasopisma, częstym dodatkiem jest także muzyka czy filmy właśnie w formie płyt, do odtworzenia których niezbędny będzie odpowiedni napęd.

Czy opłaca się kupić napęd optyczny?

Coraz więcej danych zapisywanych i przechowywanych jest w firmie cyfrowej lub na tak zwanej pamięci flash. Napędy optyczne, które powstały w 1982 roku, wypierane są przez nowsze technologie, mimo tego nadal są potrzebnym elementem wyposażenia stanowiska komputerowego. To właśnie dzięki nim możesz zainstalować wymarzoną grę, program komputerowy potrzebny do pracy lub nauki czy po prostu odtworzyć ulubiony film lub muzykę.

Przed zakupem laptopa warto rozważyć zakup takiego z wbudowanym napędem optycznym, jeśli jednak interesujący Cię model go nie posiada – nie martw się, znalezienie odpowiedniego nie zajmie dużo czasu. Warty uwagi będzie napęd optyczny Dell – producent ma w swoim asortymencie szeroki wybór napędów zewnętrznych. Podczas wyboru warto kierować się polecanymi przez internautów markami. W czołówce w swojej kategorii znajdują się napędy optyczne LG, napędy optyczne Asus, które kompatybilne są zarówno z urządzeniami Windows, jak i MAC OS. Napęd optyczny Lenovo z kolei jest szczególnie polecany do notebooków.

Napędy optyczne to urządzenia, które niewielkim kosztem ułatwią nam korzystanie z laptopa, który takowego napędu nie posiada. To akcesorium niewielkie i lekkie, bardzo łatwe w transporcie. Sprzęt jest prosty w obsłudze i mało awaryjny.

Z trochę wyższym kosztem muszą liczyć się posiadacze komputerów marki Apple. Jeśli używasz laptopa tej firmy i nie posiada on wbudowanego napędu, warto rozważyć zakup SuperDrive USB firmy Apple. Jak deklaruje sam producent, produkt niewiele większy jest od opakowania na płyty, więc bez problemu spakujesz go w bagaż podróżny. Nie wymaga on dodatkowego zasilania, a kabel typu A jest jego integralną częścią, więc nie musisz martwić się, że go zgubisz. Warto zwrócić uwagę, że napęd optyczny Apple jest kompatybilny z laptopami MAC z roku 2008 oraz nowszymi. Jeżeli jesteś posiadaczem na przykład MacBook, MacBook Air i MacBook Pro, dodatkowo powinieneś dokupić przejściówkę, ponieważ mają port USB innego typu.

Istnieją dwa typy napędów optycznych – wewnętrzne oraz zewnętrzne. Te drugie potrzebne Ci będą zazwyczaj wtedy, kiedy posiadasz laptopa nowszej generacji. Napęd optyczny umożliwia odczytywanie oraz nagrywanie danych na nośniki. Dzięki niemu możesz odtwarzać filmy i muzykę, grać w gry oraz instalować programy lub oprogramowanie. Pomimo że wypierany jest powoli przez nowocześniejsze rozwiązania, dokupienie go do laptopa może okazać się niezbędne, a koszt zakupu nie przytłacza. Podejmując decyzję, warto sprawdzić dostępne rankingi i przeanalizować parametry, na których najbardziej Ci zależy. Zwróć uwagę na kwestie takie jak cena, interfejs, prędkość zapisu i odczytu oraz czas dostępu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:10
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.