Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać kieszeń na dysk? Jaka kieszeń będzie najlepsza?

Pomagamy przy wyborze kieszeni, która pozwoli nam wykorzystać dodatkowy dysk w laptopie i PC.

Kieszenią można również nazwać zewnętrzną obudowę dysku, pozwalającą podłączyć nośnik do komputera za pomocą portu USB czy eSATA. Kieszeń można wykorzystać nie tylko do dysków twardych, ale również dysków SSD.

Rodzaje kieszeni na dysk

Z tego też względu można przyjąć dwa rodzaje kieszeń:

  • zewnętrzne – umożliwiające korzystanie z dysku wewnętrznego jak z zewnętrznego
  • wewnętrzne – pozwalające na łatwy demontaż dysku oraz umieszczenie w komputerze więcej niż jednego dysku twardego.

Pierwsze rozwiązanie okaże się bardzo praktyczne w przypadku, gdy użytkownik dysponuje nadmiarowym, starszym dyskiem, który może być przeznaczony na zewnętrzny nośnik. Drugie bardzo dobrze sprawdza się w laptopach, kiedy to demontując napęd CD/DVD można zainstalować dodatkowy dysk twardy.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kieszeni na dysk?

Oczywiście najważniejszym punktem wyboru kieszeni, jest zdecydowanie się na jeden z jej rodzajów. Po podjęciu decyzji należy również zwrócić uwagę na następujące aspekty:

Polecane kieszenie na dyski

Ilość montowanych dysków w kieszeni

Chcąc zamontować większą ilość dysków twardych w kieszeni, należy poszukać odpowiednio większej obudowy. Do laptopów wykorzystuje się kieszenie na dwa HDD, gdzie jeden z nich zajmuje miejsce napędu CD/DVD. W rozwiązaniach stacjonarnych i profesjonalnych np. w serwerowniach czy komputerach przemysłowych można zamontować od 2 do 8 dysków twardych. Są to już najczęściej kieszenie zewnętrzne.

Materiał kieszeni na dysk

Jako że kieszeń ma przede wszystkim pozwolić na łatwe przenoszenie dysków, warto zwrócić uwagę z jakiego materiały została wykonana. Jednym z najlepszych rozwiązań jest aluminium, zapewniające trwałość obudowy. Można również spotkać wysokiej klasy tworzywa sztuczne. Ważne, aby kieszeń była wykonana solidnie i z materiałów bardzo dobrej jakości.

Dodatkowe oprogramowanie kieszeni na dysk

Wiele dysków twardych, szczególnie zewnętrznych, jest wykorzystywanych do tworzenia kopii zapasowych. Jeśli dysk HDD będzie służył jako nośnik backupowy można poszukać kieszeni, które mają dołączone specjalne oprogramowanie.

Producenci kieszeni do dysków

Najbardziej znanymi producentami kieszeni do dysków są m.in.: Icy Dock, Icy Box czy SilverStone. Tego typu urządzenia mają w swojej ofercie także Chieftec, Thermaltake czy OCZ.

Udostępnij
4,2
6 ocen
4 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (3)

Dzięki za ogólny opis. pomocny!
Wstawka pisana na kolanie nic nie wnosi.
Zgadzam się że artykuł pisał małolat. Nie ma napisane aby kupując kieszeń upewnić się jaką pojemności dysku ona obsługuje,oraz czy ona posiada "Plug & Play" czyli czy ma służyć jako pendrive czy dysk twardy a to duża różnica.
Nie "Plug & Play" lecz " Hot Swap"
Specjalista Morele | 15:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.