Udostępnij
Skomentuj

Jak działa lodówka? Zasada działania lodówki

Zastanawiasz się, jak działa lodówka? W tym tekście poznasz zasady działania lodówki. Miłej lektury!

Lodówka to jeden z podstawowych sprzętów domowych, którego rozpowszechnienie się na całym świecie znacząco poprawiło komfort życia. Mimo tego, że znajdziemy ją w praktycznie każdym domu, wiele osób nie ma pojęcia na temat tego, jak działa lodówka. Co więc warto wiedzieć na temat sposobu pracy tego urządzenia i jak on się różni w zależności od rodzaju?

Jak działa lodówka?

Zasada działania lodówki jest wręcz banalnie prosta. Wbudowany wewnątrz agregat pobiera energię i zasila pozostałe elementy. Dzięki temu działać może parownik, czy też skraplacz lodówki. Po tym, jak urządzenie ma dostęp do energii elektrycznej, w ruch wprawiany jest czynnik chłodniczy. On przez szereg procesów zmienia swój stan skupienia i pobiera znajdujące się we wnętrzu ciepło. Dzięki temu w komorze zawsze panuje ustawiona wcześniej temperatura. Oczywiście może się ona okresowo zmieniać. Dotyczy to przede wszystkim momentów, gdy ją otwieramy. Wtedy do środka bardzo szybko dostaje się dużo ciepłego powietrza, które pochodzi z wnętrza domu.

Na pytanie, jak działa lodówka, fizyka odpowiada następująco. Chłodziwo zawarte w jej wnętrzu paruje oraz skrapla się na przemian po to, by zmienić swoją temperaturę. W ten sposób czynnik chłodniczy jest zimny, gdy przepływa obok komory lodówki i może wtedy absorbować zawarte w niej ciepło. Co ciekawe z podobnej zasady korzystają pompy ciepła. One używają jej jednak w sposób odwrotny.

Sama zasada pracy jest oczywiście bardzo ważna. Skąd wiemy jednak, że urządzenie pracuje i chłodzi swoje wnętrze? W tym celu trzeba wiedzieć, jak sprawdzić, czy lodówka działa. To, czy tak jet można ocenić, po prostu sprawdzając, czy we wnętrzu jest dość zimno. Trzeba jednak pamiętać, że lodówka nie działa też wtedy, gdy jej komora jest schłodzona mocniej, niż zostało to przez nas ustawienie. Często duże rozbieżności w temperaturach mogą być efektem niedziałającego termostatu.

Budowa lodówki

Kluczowym elementem tego, jak działa lodówka, jest zrozumienie jej budowy. Większość urządzeń tego typu składa się z kilku kluczowych dla jej pracy elementów. Pierwszy z nich to agregat lodówki zwany też sprężarką. Jego zadaniem jest pobranie prądu z gniazdka i wprowadzenie czynnika chłodniczego w ruch, a także zasilenie pozostałych części. Oprócz tego znajdziemy tam parownik. Jak sama nazwa ta część odpowiada za parowanie czynnika chłodniczego, czyli kluczowy element w procesie schładzania wnętrza lodówki. Obecny jest też skraplacz, który ponownie przywróci go do stanu ciekłego.

Oczywiście budowa lodówki jest dużo bardziej skomplikowana. Znajdziemy w niej także kanały wentylacyjne, które doprowadzają zimne powietrze do komory. Ona jest równie istotnym elementem. Musi być bardzo dobrze zaizolowana po to, by nie pobierała ciepła z zewnątrz. W innym wypadku koszt używania lodówki może być zbyt wysoki, a utrzymanie optymalnej temperatury w jej wnętrzu nawet i niemożliwe.

W lodówce nie może też zabraknąć termostatu, który pozwala na ustawienie temperatury, jaka ma panować w jej wnętrzu. Potrzebna jest też aparatura mierząca ją w komorze. Dzięki temu lodówka może dostosowywać moc chłodzenia do faktycznych potrzeb i tym samym zużywać mniej energii elektrycznej.

Jaka powinna być temperatura w lodówce?

Aby prawidłowo wykorzystywać lodówkę, trzeba ustawić w niej właściwą temperaturę. jaka będzie najlepsza? Za najczęstszy zakres podaje się od 1 do 5 stopni Celsjusza. W ten sposób znajdujące się w środku produkty będą dobrze schłodzone, lecz nie zaczną zamarzać. Trzeba też pamiętać, że w środku lodówki najczęściej można spotkać specjalne, wydzielone komory. Służą one do przechowywania różnych produktów, takich jak na przykład warzywa w przypadku komory świeżości. Niektóre lodówki są nawet wyposażone w komory szybkiego schładzania. Dzięki nim można błyskawicznie obniżyć temperaturę produktu, który tego wymaga.

Temperaturę trzeba też dostosować do zawartości lodówki. Gdy będzie ona pełna, to łatwiej będzie utrzymać ją w optymalnym zakresie. Pusta lodówka może z kolei wymagać więcej energii do pełnego schłodzenia. Warto pamiętać o tym, jeśli posiadasz urządzenie z termostatem starego typu.

Ile czasu chłodzi lodówka?

Z racji na zużycie energii lodówki nie pracują oczywiście przez cały czas. Byłoby to zbyt nieefektywne. Zamiast tego są skonstruowane w ten sposób, by móc utrzymać niską temperaturę bez konieczności ciągłej pracy. Najczęściej lodówki programuje się tak, by włączały się mniej więcej raz w trakcie niecałej godziny. Wtedy pracują przez 5 do 15 minut, by utrzymać niską temperaturę. Naturalnie inaczej sprawa wygląda, gdy lodówkę uruchamiamy od zera. Wtedy będzie pracować tak długo, jak tylko to konieczne, by osiągnąć pożądaną temperaturę we wnętrzu.

Jak działa lodówka turystyczna?

To, jak działa lodówka turystyczna lodówka turystyczna nieznacznie, różni się od klasycznych urządzeń tego typu spotykanych w naszych domach. Wiele zależy jednak od typu. Podobnie do zwyczajnych działają kompresorowe lodówki samochodowe. W nich również spotkamy sprężarkę, a także czynnik chłodniczy. Spotkamy jednak też modele korzystające ze specjalnych wkładów w chłodniczych. W ich wypadku cała zasada opiera się na wykorzystaniu dobrze zaizolowanej komory oraz zimna pochodzącego z włożonych do środka wkładów.

Jak działa lodówka na gaz?

Nie wiesz, jak działa lodówka na gaz? To bardzo proste. Główną różnicą w porównaniu ze zwykłymi urządzeniami jest brak sprężarki. Zamiast tego znajdziemy palnik wykorzystujący propan. Ciepło zastępuje w ten sposób sprężarkę. Dzięki temu do swojego działania nie wymagają energii elektrycznej. Dzięki temu nie trzeba korzystać z wynalazku tego, kto wynalazł prąd i można jednocześnie cieszyć się w pełni sprawną lodówką. Gazowe modele są jednak dobrym rozwiązaniem nie w domach, a w terenie. Można z nich korzystać na przykład na kempingach, gdzie świetnie sprawdzą się nawet na dłuższych trasach bez stałego dostępu do energii elektrycznej.

Jak działa lodówka no frost?

Bardzo ciekawym urządzeniem na rynku jest tak zwana lodówka no frost. Jak działa taki sprzęt? Tym mianem określa się nowoczesne lodówki wyposażone w technologię bezszronową. Dzięki temu we wnętrzu lodówki nie powstaje lód oraz szron, który trzeba regularnie usuwać, rozmrażając lodówkę i ją czyszcząc.

To, jak działa lodówka no frost jest dość proste. We wnętrzu znajdziemy specjalny system złożony z trzech głównych elementów. Jest to parownik, wentylator oraz oczyszczać powietrza. Te komponenty pozwalają na dokładne oczyszczenie powietrza we wnętrzu lodówki z nadmiaru wilgoci i odprowadzenie jej poza komorę. Dzięki temu w środku nie ma żadnych problemów ze szronem. Lodówki no frost zapewniają też znacznie lepsze warunki do przechowywania takich produktów, jak owoce, warzywa, mięso, czy nawet sery lub nabiał. Co ważne funkcja no frost dostępna jest nie tylko w przypadku komory lodówki. Niektóre urządzenia oferują ją również w przypadku zamrażarki.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.