Udostępnij
Skomentuj

Lodówka nie wyłącza się — możliwe przyczyny i rozwiązania

Dlaczego lodówka nie wyłącza się przez cały czas? Nieprzerwana praca to jedna z najczęstszych awarii.

Co zrobić, gdy lodówka się nie wyłącza? W poniższym poradniku wskazujemy, co może być przyczyną takiego stanu i jak temu problemowi zapobiec.

Po jakim czasie lodówka powinna się wyłączyć?

Co do zasady lodówka powinna włączać się co 45 minut i wyłączać po 5-10 minutach pracy. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku lodówek No Frost, ten typ urządzeń nie wyłącza się, ponieważ utrzymuje stałą temperaturę w celu zachowania jak najlepszych warunków dla przechowywanej żywności.

Lodówka nie wyłącza się – dlaczego taki stan jest niepożądany?

Przede wszystkim, stała praca lodówki to niepotrzebne narażanie się na dodatkowe koszty. Koszty, które w zupełności mogłyby być uniknięte, gdyby nasz sprzęt funkcjonował prawidłowo. Ciągła praca lodówki jest stanem nieprawidłowego działania i awaria powinna zostać jak najszybciej wyeliminowana. Niepotrzebne koszty to jedno, ale problemów związanych z tym faktem może być znacznie więcej.

Oprócz dużego zużywania energii skracamy również żywotność poszczególnych podzespołów. Stale pracujący kompresor może ulec awarii szybciej, niż się tego spodziewamy. Choć zakup lodówki jest inwestycją na lata, w przypadku nieprawidłowego działania możemy być zmuszeni do wymiany całego urządzenia po zaledwie paru latach. Ignorowanie nieprawidłowej pracy lodówki jest więc proszeniem się o kłopoty i konieczność zakupu nowego sprzętu – co można uniknąć jeżeli w porę podejmiemy decyzję o naprawie.

Ciągła praca lodówki to również problemy z utrzymaniem prawidłowej temperatury w jej wnętrzu. Stale pracująca lodówka ma wyraźne problemy z utrzymaniem temperatury, co ma wpływ na produkty, które się w niej znajdują. Ostatecznie może mieć to przełożenie na nasze zdrowie, ponieważ obniży to jakość konsumowanych przez nas artykułów spożywczych.

Odpowiednio działająca chłodziarka to podstawa, aby zapewnić sobie najwyższą jakość przechowywanej żywności i wydłużyć czas jej przechowywania.

Lodówka nie wyłącza się – najczęstsze przyczyny tego problemu

Przejdziemy teraz do najczęstszych powodów nieprzerwanej pracy lodówki. Warto się z nimi zapoznać, by wiedzieć, jak zlokalizować usterkę. Jeżeli podejmujemy się naprawy na własną rękę (co w wielu przypadkach bywa niezalecane), warto jest, orientować się w najczęstszych usterkach powodujących ten stan rzeczy.

Zbyt wysokie ustawienie temperatury wewnętrznej

Odpowiednia temperatura lodówki chroni jedzenie przed zamarzaniem i procesom gnilnym, które rozwijają się poprzez namnażanie się bakterii w ciepłym otoczeniu. Temperatura w lodówce nie powinna być niższa niż 0 stopni Celsjusza. Ujemne temperatury sprawią, że przechowywana żywność zacznie zamarzać, a to zadanie należy do zamrażarki. Nie ma jednak jednoznacznej wartości co do temperatur dodatnich. Za optymalne warunki uznaje się przedział 1,5-3,5 stopni Celsjusza.

Temperatura w lodówce jest różnorodna w zależności od poszczególnych miejsc. Ciepłe powietrze jest lżejsze, więc znajdować będzie się na wyższych partiach w urządzeniu, zimne na niższych poziomach. Taka stratyfikacja sprawi, że temperatura naszego urządzenia zawsze będzie nieco różniła się od ustawionej tej docelowej.

Na samej górze będzie to 7 stopni Celsjusza, środkowa część będzie miała około 4-5 stopni Celsjusza, a temperatura na najniższym poziomie lodówki będzie wynosiła 2 stopnie. Na drzwiach lodówki temperatura mieści się w przedziale 8-18 stopni Celsjusza.

Jeśli chodzi o zamrażarkę optymalną temperaturą do długoterminowego przechowywania żywności, jest przedział między -30 a -18 stopni Celsjusza.

Co do lodówek typu No Frost najlepiej jest sprawdzić zalecenia producenta co do optymalnej temperatury w chłodziarce. No Frost to ekonomiczna eksploatacja urządzenia, a jej system polega na usuwaniu nadmiaru wilgoci z lodówki. Dzięki temu nie pokrywa się ona szronem i nie ma konieczności rozmrażania chłodziarki. Technologia ta posiada również funkcję automatycznego wyrównywania temperatury w całym urządzeniu.

Głównym elementem do utrzymywania stałej temperatury jest termostat, jednak to, w jaki sposób eksploatujemy lodówkę, również może mieć duży wpływ.

Nie należy wkładać do chłodziarki ciepłych i gorących potraw. Podnosi to gwałtownie temperaturę wewnątrz lodówki, co wpływa na duży pobór prądu i dłuższe schładzanie. Potrawy powinny mieć temperaturę zbliżoną do otoczenia na zewnątrz chłodziarki.

Zbyt długie pozostawienie lodówki otwartej sprawia, że do jej wnętrza zaczyna wlatywać ciepłe powietrze z zewnątrz, co zmienia warunki panujące w chłodziarce. Artykuły spożywcze nie powinny przylegać do ścianek lodówki, aby nie utrudniać prawidłowej cyrkulacji powietrza i utrzymaniu stałej temperatury we wszystkich partiach urządzenia.

Regularne odmrażanie i czyszczenie lodówki pomoże uniknąć znacznego oszronienia wnętrza, które również wpływa na złą cyrkulację powietrza i pobieranie znaczącej ilości energii.

Zabrudzenie zwojów kondensatora

Zwoje kondensatora, które znajdują się z tyłu lodówki, są istotną częścią urządzenia. To właśnie tam, rozgrzany gaz pod ciśnieniem zostaje schłodzony przez powietrze z otoczenia i zamieniony w płyn. Zwoje mogą jednak ulec zabrudzeniu, co spowoduje problemy w całej procedurze. Może to doprowadzić do sytuacji, w której kompresor pracuje cały czas, jednak rozgrzany gaz nie zostaje odpowiednio schłodzony. Sytuacja ta prowadzi do rozgrzania urządzenia i jego nieprzerwanej pracy.

Awaria termostatu

Bardzo często spotykany rodzaj awarii w lodówkach. Wadliwy termostat to jeden z najczęściej spotykanych uszkodzonych elementów lodówek. Sam w sobie nie jest on rozbudowanym podzespołem lodówki, ale jego obecność jest kluczowa dla jej prawidłowego funkcjonowania. Dlaczego?

Termostat kontroluje panującą w lodówce temperaturę i w razie potrzeby uruchamia pracę kompresora, by schłodzić ją, lub go odłącza, gdy we wnętrzu jest zbyt ciepło. Jak widać, awaria tego urządzenia może mieć poważne skutki, dlatego w przypadku prawidłowej identyfikacji, należy wymienić go na nowy model (z reguły termostatów się nie naprawia). Na szczęście, sama naprawa nie jest skomplikowana i może odbyć się w domowych warunkach bez wsparcia pomocy profesjonalnej.

Zdarza się również sytuacja, że w zamrażarce panuje odpowiednia temperatura, za to w chłodziarce jest ona zaburzona. Może to świadczyć zarówno o tym, że termostat nie załącza agregatu na czas, jak i o awarii termometru. Aby to sprawdzić, należy użyć odpowiednich przyrządów pomiarowych i ustawić termostat na wartość inną niż zero. Pozwoli to na zbadanie ciągłości obwodu w termostacie. Jeśli miernik nie wskazuje żadnej wartości, oznacza to, że termostat wymaga wymiany.

Awaria grzałki

Awarię grzałki w lodówce można poznać po paru objawach. Jeśli w lodówce gromadzi się zbyt dużo lodu, a urządzenie wydaje się działać prawidłowo, warto sprawdzić, czy nie doszło do awarii grzałki. Przed przystąpieniem do sprawdzenia i wymiany tego elementu należy sprawdzić również czujnik temperatury, który odpowiada za załączanie i rozłączanie grzałki w celu utrzymania ustawionej temperatury.

W przypadku, gdy wentylator i układ chłodzący działają prawidłowo, a mimo to wydaje nam się, że żywność nie jest równomiernie schłodzona, może wskazywać to na problemy z grzałką.

Usterka tego elementu może również doprowadzać do sytuacji, gdy temperatura w lodówce jest niewiele niższa niż na zewnątrz pomimo prawidłowej pracy sprężarki. Zbierająca się na grzałce parownika i komorach lodówki warstwa lodu tworzy izolację, która utrudnia czujnikom temperatury odbieranie informacji dotyczących obniżenia temperatury.

Awaria grzałki zmniejsza jej moc lub doprowadza do jej intensywniejszej pracy. Jest to przyczyną gromadzenia się wody na zewnątrz i wewnątrz lodówki.

Wśród usterek, które powodują większe zużycie energii, awaria grzałki zajmuje najwyższą pozycję. Uszkodzona grzałka obciąża sprężarkę układu chłodzącego, więc zwiększa się zapotrzebowanie urządzenia na energię elektryczną. Niepokojąco wysokie rachunki za prąd powinny zwrócić naszą uwagę na problem.

Awaria wentylatora parownika

Silnik wentylatora parownika odpowiada za schładzanie i rozprowadzanie zimnego powietrza w komorach chłodziarki oraz zamrażarki. Awaria tego układu powoduje brak rozprowadzania zimnego powietrza po komorze chłodziarki. Ta sytuacja z kolei doprowadza do sytuacji, gdy w zamrażarce jest odpowiednia temperatura natomiast w chłodziarce nie. Żeby sprawdzić tę usterkę, wystarczy spróbować poruszać śmigłem wentylatora. Jeśli nie obraca się swobodnie lub silnik działa za głośno, należy dokonać jego wymiany.

W przypadku, gdy silnik w ogóle nie działa, można sprawdzić miernikiem ciągłość jego zwojów. Jeśli miernik wskazuje na brak ciągłości, należy także wymienić ten podzespół.

Awaria sterownika lodówki

Sterownik odpowiada za wszelkie funkcje lodówki: rozmrażanie, chłodzenie, utrzymywanie odpowiedniej temperatury itp. Awaria tego elementu nie zdarza się często, jednak jeśli wykluczyliśmy inne możliwości i sprawdziliśmy także inne części lodówki, wtedy warto rozważyć wymianę sterownika. Przy tej awarii możliwe jest przepalenie diod lub ścieżek sterownika spowodowanych przepięciami.

Wyciek czynnika chłodzącego

Problemy z czynnikiem chłodzącym mogą być spowodowane połamanymi przewodami prowadzącymi do sprężarki lub starymi i zużytymi uszczelkami. Również wtedy, gdy zawory nie są odpowiednio połączone. Freon – gaz znajdujący się w lodówce jest łatwo wyczuwalny. Gdy nastąpi wyciek, należy wezwać serwis, który po podłączeniu specjalistycznego sprzętu sprawdzi, w którym miejscu doszło do uszkodzenia czynnika chłodzącego. Nigdy nie należy naprawiać usterki na własną rękę, gdyż gaz, mimo że nie oddziałuje na nas bezpośrednio, jest trujący.

Nieszczelność drzwi

Nieprawidłowe zamykanie lodówki lub stara, zużyta uszczelka doprowadzają do tego, że drzwi lodówki stają się nieszczelne. W wyniku tego ciepło z zewnątrz dostaje się do środka, co z kolei powoduje, że lodówka nie jest w stanie utrzymać temperatury i w jej wnętrzu zbiera się lód. Przy dłuższej eksploatacji urządzenia podkładki między drzwiami a obudową mogą również ulec uszkodzeniu. Szczelność urządzenia do przechowywania żywności odgrywa dużą rolę.

Umieszczenie lodówki obok źródła ciepła

Jeśli lodówka nie wyłącza się, może być to też wina innych urządzeń stojących w jej pobliżu, które mają za zadanie wytwarzać ciepło (piekarnik, grzejnik). W takiej sytuacji należy zastosować izolację termiczną lub przemeblować urządzenia. Zaleca się 2-metrowy odstęp lodówki od urządzeń wytwarzających ciepło. W zależności od lodówki odstęp ten może być mniejszy, należy jednak pamiętać, że urządzenia te zwiększają jej pracę.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.