Udostępnij
Skomentuj

Lodówka turystyczna - jak działa?

Analizujemy ofertę rynkową lodówek turystycznych i zastanawiamy się, w jaki sposób funkcjonują.

Wybierając się na biwak lub daleką podróż, warto zawsze mieć dostęp do napojów oraz świeżego pożywienia, tak abyśmy mogli zawsze się posilić i napoić. W lecie, gdy temperatury są wysokie, przetrzymywanie wszystkiego w aucie nie będzie najlepszym pomysłem – w takich sytuacjach z pomocą przyjdzie nam lodówka turystyczna.

Polecane lodówki turystyczne

Na rynku występuje ona w kilku odmianach, które są zróżnicowane między innymi pod względem budowy, a także istotnych parametrów technicznych. W większości przypadków gwarantują one jednak sprawne utrzymywanie temperatury wewnątrz, dzięki czemu jesteśmy w stanie schłodzić produkty lub zachować ich świeżość na długo.

Jak działa lodówka turystyczna?

Każda dostępna na rynku chłodziarka jest wykorzystywana do chłodzenia przechowywanych napojów i żywności. Jak już jednak wspomnieliśmy, na rynku dostępnych jest kilka rodzajów lodówek – sposób działania każdej z nich jest natomiast nieco inny. Chcąc więc odpowiedzieć na postawione pytanie, należy pokrótce scharakteryzować każdy z nich.

  • Lodówki turystyczne na wkłady – są to stosunkowo najprostsze i najtańsze urządzenia, które nie wymagają zasilania. Montowane są w nich specjalne wkłady chłodzące, które skutecznie utrzymują niską temperaturę wewnątrz. Żeby jednak praca lodówki była skuteczna, musi być szczelnie zamknięta. 

Urządzenia tego typu są atrakcyjne przede wszystkim ze względu na niską cenę. Musimy jednak pamiętać, że wymagają one regularnej wymiany wkładów, w przeciwnym wypadku chłodzenie zostanie zatrzymane. Na jaki czas jeden wkład okaże się wystarczający? Zazwyczaj od 10 do 12 godzin. Wszystko to sprawia, że takie lodówki okażą się dobrym rozwiązaniem na krótkie wyjazdy, chyba że zaopatrzymy się w sporą liczbę wkładów. 

  • Lodówki turystyczne gazowe – są stosunkowo drogie, jednak w zamian za większy wydatek otrzymujemy bardzo wydajne działanie. Ich działanie opiera się na cyrkulacji amoniaku, zapewniają utrzymanie niskich temperatur przez bardzo długi czas, dlatego ich zakup zalecany jest osobom, które udają się na wielodniowe wycieczki. 
  • Lodówki turystyczne na prąd – zdecydowanie najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne urządzenia. Modele turystyczne modą być zasilane na dwa sposoby – sieciowo, a więc przy użyciu standardowego gniazdka elektrycznego lub poprzez ładowarkę samochodową. Wiele dostępnych na rynku modeli obsługuje oba mechanizmy zasilania. 

Lodówki elektryczne są wyposażone w specjalne mechanizmy chłodzące, które są uaktywniane po podłączeniu ich do źródła zasilania. Zapewniają stabilne działanie i utrzymywanie temperatur na wyznaczonym poziomie. Sposób funkcjonowania tego typu sprzętów należy przyrównać do standardowych chłodziarek, z których korzystamy w domach. Dzięki temu są one wolne od wahań temperatury, a w niektórych przypadkach pozwalają na swobodne dostosowanie generowanej temperatury. Wszystko to sprawia, że okażą się dobrym wyborem w ramach praktycznie każdej samochodowej wycieczki.

Warto wspomnieć również o tym, że niektóre urządzenia elektryczne dysponują funkcją podgrzewania, dzięki czemu mogą być wykorzystywane również do podtrzymywania temperatury ciepłych napojów i dań.

Lodówka turystyczna – jak wybrać?

Skoro wiemy już, w jaki sposób działają omawiane urządzenia, warto wymienić ich najważniejsze parametry techniczne, na które należy zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru konkretnego modelu.

Niezwykle istotna będzie przede wszystkim pojemność lodówki, która jest przez producentów podawana w litrach. Oczywiście należy ją dostosować do liczby produktów, które zamierzamy zabrać ze sobą na wycieczkę. Przeanalizować warto również takie parametry jak wymiary lodówki, zakres generowanych temperatur, zużycie energii oraz ewentualne funkcje dodatkowe (np. termometr i alarm otwartej pokrywy).

Lodówka turystyczna – jaka cena?

Ważnym kryterium wyboru urządzenia będzie również koszt jego zakupu. Ten zależny jest przede wszystkim od rodzaju oraz najważniejszych parametrów technicznych. Najtańsze lodówki turystyczne na wkłady zakupimy już za 40-50 złotych. Jeśli zależy nam na modelu elektrycznym, powinniśmy przygotować się na wydatek od 150 do nawet ponad 1500 złotych.

Oczywiście w każdym przypadku warto się zastanowić, jakiego dokładnie sprzętu potrzebujemy i na tej podstawie dokonywać ostatecznego wyboru.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.