Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i5-1035G4 w laptopie – wydajność oraz specyfikacja

Jedną z nowych jednostek mobilnych generacji Intel Ice Lake będzie procesor i5-1035G4. Jaka jest jego wydajność?

Dziesiąta generacja mobilnych procesorów Intel Core trafi na rynek jesienią tego roku. Początkowo ma obejmować 11 jednostek, w tym procesor Intel Core i5-1035G4. Będzie to jednostka należąca do serii Ice Lake-U i wyposażona w dobrej klasy zintegrowany układ graficzny.

Polecane procesory Intel

Intel Core i5-1035G4 – specyfikacja techniczna

Kolejna generacja procesorów mobilnych Intel Core przyniesie sporo nowości. Jedną z ciekawszych jednostek serii Ice Lake-U będzie procesor i5-1035G4. Oto jego parametry:

 • Generacja – Ice Lake (Ice Lake-U).
 • Mikroarchitektura – Sunny Cove.
 • Typ procesora – do komputerów mobilnych.
 • Technologia – 10 nm.
 • Liczba rdzeni – 4.
 • Liczba wątków – 8.
 • Taktowanie bazowe – 1.1 GHz.
 • Taktowanie w trybie turbo – 3.7 GHz dla jednego rdzenia, 3.3 GHz dla wszystkich rdzeni.
 • Pamięć podręczna L3 – 6 MB.
 • TDP – 15/25 W.
 • Zintegrowany układ graficzny – Intel UHD Graphics G4 48 EU.

Intel Core i5-1035G4 – zastosowanie

Najnowsza generacja procesorów Intel Core do urządzeń mobilnych nosi nazwę Ice Lake, a w grupie tej wydzielono jeszcze dwie podkategorie: Ice Lake-U oraz Ice Lake-Y. Jednostka Intel Core i5-1035G4 należy do procesorów Ice Lake-U, czyli do jednostek wydajniejszych, ale też zużywających nieco więcej energii i oddających nieco więcej ciepła. Z uwagi na to procesory te polecane są głównie do notebooków i ultrabooków.

Dziesiąta generacja mobilnych procesorów Intel Core jest wyjątkowa z uwagi na to, iż są to pierwsze konsumenckie układy, które wykonano w 10 nm procesie technologicznym i wyposażono w nowoczesne rozwiązania techniczne, jak choćby integracja z Wi-Fi oraz z Thunderbolt.

Procesor Intel Core i5-1035G4 to energooszczędna, ale wydajna i funkcjonalna jednostka, która ma oferować wyższą wydajność od procesorów poprzedniej generacji z uwagi na ulepszoną architekturę i rozwiązania takie, jak wykonywanie większej ilości instrukcji na cykl. W tym wypadku stosunkowo niewysokie taktowanie nie przesądza o możliwościach jednostki. Procesor ten dysponuje 4 rdzeniami, 8 wątkami, 6 MB pamięci podręcznej L3. Posiada lepszy układ graficzny niż tańsza jednostka o zbliżonych parametrach – Intel Core i5-1035G1. Z uwagi na swą specyfikację techniczną, procesor Intel Core i5-1035G4 znajdzie zastosowanie w:

 • Notebookach domowych i biznesowych – procesor Intel Core i5-1035G4 sprawdzi się zarówno w urządzeniach stosowanych do podstawowych działań, jak i w urządzeniach biznesowych. Zapewnia odpowiednią wydajność do obsługi oprogramowania biurowego i bardziej zaawansowanych programów oraz aplikacji. 
 • Notebookach multimedialnych – jednostka Intel Core i5-1035G4, z uwagi na dobrej klasy zintegrowaną kartę graficzną, sprawdzi się także w urządzeniach typowo multimedialnych, użytkowanych do oglądania filmów, zdjęć oraz grania w mało wymagające gry.
 • Ultrabookach – choć nie jest to jednostka Ice Lake-Y, to i tak jest to procesor energooszczędny i zapewniający optymalne parametry do działania stacjonarnego, jak i poza domem. TDP wynosi 15 lub 25 W – w zależności od ustawień.

Intel Core i5-1035G4 – wydajność

Procesor Intel Core i5-1035G4 należy do dziesiątej generacji Intel Core (Ice Lake-U). Jest to energooszczędny, ale wydajny układ, który dysponuje 4 rdzeniami i 8 wątkami, co doskonale sprawdza się podczas codziennej pracy i w trakcie wykonywania bardziej skomplikowanych działań. Jego atutem jest również 6 MB pamięci podręcznej L3 oraz zakres taktowania. Standardowo taktowanie tej jednostki wynosi 1.1 GHz, co jest niewielkim poziomem, nie obciąża baterii bez potrzeby i nie wpływa na mocne nagrzewanie się urządzenia. Taktowanie w trybie turbo wchodzi na zupełnie inny poziom i sięga 3.7 GHz dla pojedynczego rdzenia lub 3.3 GHz dla wszystkich rdzeni, co pozwala na wydajniejszą pracę i bezproblemowe obsługiwanie bardziej zaawansowanych prac.

Jak już zostało wspomniane, procesor Intel Core i5-1035G4 dysponuje zintegrowanym układem graficznym – Intel Iris Plus Graphics G4 48 EU. Jest to jedna z trzech jednostek, jakie integrowane są z mobilnymi procesorami Ice Lake. To układ graficzny dysponujący 48 jednostkami wykonawczymi, co przekłada się na większą płynność w obsłudze multimediów. Przewyższa go zintegrowana grafika Iris Plus G7.

Intel Core i5-1035G4 – porównanie z innymi modelami

Procesor Intel Core i5-1035G4 to tylko jedna z wielu jednostek i5, jakie znajdziemy w najnowszej generacji procesorów Intel Core Ice Lake. W poniższej tabeli znajduje się porównanie wszystkich procesorów i5 z tej serii.

Wszystkie z wymienionych jednostek należą do generacji Ice Lake Intel Core. Procesory te dysponują 4 rdzeniami i 8 wątkami, a ich pamięć podręczna L3 wynosi 6 MB. Procesory i5-1035G1, i5-1035G4 oraz i5-1035G7 należą do jednostek Ice Lake-U i mają TDP na poziomie 15 lub 25 W, a procesory i5-1030G4 oraz i5-1030G7 należą do jednostek Ice Lake-Y i mają TDP na poziomie 9 lub 12 W (w zależności od ustawień).

Porównanie procesora Intel Core i5-1035G4 z pozostałymi jednostkami i5 Ice Lake-U pokazuje, że zasadnicza różnica pomiędzy tymi układami dotyczy zastosowanej grafiki zintegrowanej oraz nieznacznych rozbieżności, jeśli chodzi o kwestie taktowania. W jednostce Intel Core i5-1035G4 zastosowano środkowy z dostępnych układów graficznych, który będzie odpowiedni do codziennych zastosowań i multimediów.

Porównanie procesora Intel Core i5-1035G4 vs i5-1030G4 wskazuje na zdecydowanie więcej różnic. Jednostki te mają takie same układy graficzne, taką samą liczbę rdzeni i wątków, ale za to zupełnie inne poziomy taktowania, a przez to różną wydajność i różnorodne zapotrzebowanie na energię. Procesor Intel Core i5-1035G4 zużywa więcej energii, potrzebuje skuteczniejszego chłodzenia, ale za to zapewnia zauważalnie wyższą wydajność. Jest dedykowany do notebooków i ultrabooków, a jednostka i5-1030G4, jako bardziej energooszczędna, znajdzie zastosowanie w urządzeniach użytkowanych głównie mobilnie oraz w sprzętach hybrydowych.

Intel Core i5-1035G4 – w jakich laptopach?

Procesor Intel Core i5-1035G4 trafi na rynek jesienią tego roku. Prawdopodobnie znajdzie zastosowanie w laptopach domowych, multimedialnych i biznesowych. Może być stosowany także w wybranych ultrabookach. Zapewni wystarczającą wydajność do codziennej pracy, rozrywki i prostych gier.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.