Udostępnij
Skomentuj

Jak zagotować wodę bez czajnika?

Szukasz sposobów na zagotowanie wody bez czajnika? Poniższy artykuł przybliży Ci parę sprawdzonych metod.

Jeśli nie używasz czajnika na co dzień, a musisz w jakiś sposób zagotować wodę, z pomocą przyjdzie Ci kilka sposobów wymienionych poniżej. W artykule znajdziesz również odpowiedź na pytanie, jak zagotować wodę w mikrofali i jak zagotować wodę bez prądu. Na początek jednak warto przyjrzeć się najprostszym i najpopularniejszym metodom na uzyskanie wrzątku w przypadku, gdy nie masz w kuchni czajnika.

Polecane czajniki

W jaki sposób zagotować wodę bez czajnika?

Najprostszy sposób to oczywiście zagotowanie wody w zwykłym garnku czy rondlu. Możesz to zrobić z wykorzystaniem każdego typu kuchenki ― elektrycznej lub gazowej. W przypadku kuchenek z płytą indukcyjną doprowadzenie wody do wrzenia zajmie Ci jedynie paręnaście sekund. Metoda ta jest prosta, skuteczna i nie wymaga dodatkowych nakładów czasowych bądź finansowych. Wolno rozgrzewająca się kuchenka gazowa może stanowić problem, gdy potrzebujesz szybkiego dostępu do wrzątku. W tym wypadku warto sprawdzić inne, bardziej nowoczesne sposoby.

Wiele osób wykorzystuje do podgrzewania i zagotowywania wody ekspres do kawy. Duża liczba ekspresów ma osobny kranik, z którego można zlewać wodę o temperaturze odpowiedniej do przygotowania ulubionych napojów. Kawa czy herbata nie musi być zaparzana we wrzątku, zazwyczaj wystarczy im temperatura w okolicach 70-80 stopni Celsjusza. Wodę zagotujesz również włączając tryb “czajnik” w robocie kuchennym.

Coraz popularniejszym wynalazkiem jest bateria kranowa z podgrzewaczem wody. Możesz ją zainstalować w domu lub na działce. Takie rozwiązanie na pewno oszczędza miejsce w kuchni ― wrzątek do zalania kawy czy sparzenia skórek pomidorów leci dosłownie prosto z kranu. Urządzenie jest też niezwykle czasooszczędne ― oczekiwanie na podgrzanie wody to kwestia sekund. Zakup baterii z podgrzewaczem może być niezwykle praktycznym pomysłem dla rodziców małych dzieci, którzy często potrzebują szybkiego dostępu do wrzątku. Inną alternatywą awaryjnego zagotowania wody jest kuchenka mikrofalowa.

Jak zagotować wodę w mikrofali?

Zapewne nie raz zastanawiałeś się nad tym, czy możliwe jest zagotowanie wody w kuchence mikrofalowej. Sposób ten wydaje się szybki i oszczędny ― wlewając wodę do kubka, zagrzewamy od razu pożądaną ilość, nie ma też możliwości zapomnienia o zalaniu kawy czy herbaty wrzątkiem. W kuchence mikrofalowej można doprowadzić wodę do wrzenia. Pamiętaj jednak o tym, że nie jest to najbezpieczniejszy sposób i zawsze konieczne jest zachowywanie odpowiednich środków ostrożności.

O niebezpieczeństwach zagotowywania wody w mikrofali napisano już wiele artykułów. Główną wadą tej metody jest to, że nie pozwala ona na kontrolowanie temperatury cieczy. W zwykłym kubku lub naczyniu umieszczonym w zamkniętej przestrzeni mikrofali woda może się przegrzać. Przegrzanie następuje wtedy, gdy woda jest podgrzewana powyżej temperatury wrzenia bez gotowania. Taka woda pod wpływem dotknięcia czy ruchu ulega natychmiastowemu zagotowaniu i grozi wybuchnięciem, a co za tym idzie ― może spowodować dotkliwe poparzenia.

Jeżeli chcesz zagotować wodę w mikrofali, pamiętaj o kilku zasadach. Po pierwsze: aby zapobiec przegrzaniu wody, włóż do kubka lub naczynia z wodą np. torebkę z herbatą lub mieszadełko ― staną się one miejscem gromadzenia się pęcherzyków powietrza. Po drugie, koniecznie upewnij się, że włożone naczynie nadaje się do mikrofali. Ponadto pamiętaj o tym, by nie nastawiać najwyższej mocy w mikrofali. Podgrzewaj wodę z przerwami, co jakiś czas zatrzymując urządzenie, by ostrożnie wyjąć naczynie i sprawdzić temperaturę wody.

Tradycyjne metody gotowania wody bez czajnika

Powyżej wymieniono kilka najprostszych metod gotowania wody bez czajnika ― przy pomocy innych urządzeń elektrycznych. Ich wadą niestety jest to, że wymagają dodatkowego nakładu pieniędzy na zakup potrzebnych urządzeń. Jednak, jak zagotować wodę bez prądu? Brak prądu to nieodłączny element wycieczek i biwaków. Każdemu też może przydarzyć się tymczasowa przerwa w dostawie prądu w domu. Jeśli masz kuchenkę na gaz, problem oczywiście Cię nie dotyczy. Może się jednak zdarzyć, że będziesz potrzebował zagotować wodę podczas wycieczki czy biwaku.

W przypadku awarii prądu w domu lub podczas pobytu na działce przydadzą się przenośne gazowe piecyki kempingowe. Jeśli nie masz takiego urządzenia, podczas biwaku z pomocą przychodzą również tradycyjne metody, takie jak podgrzewanie naczynia z wodą nad ogniskiem. W tym celu umieść naczynie bezpośrednio nad ogniem, układając je na podwyższeniu lub ruszcie. Możesz również zbudować prowizoryczny piecyk, używając do tego np. metalowej puszki. Do podgrzewania wody nad ogniem w warunkach domowych możesz wykorzystać grill, kominek lub piecyk opalany drewnem.

Najstarszy sposób zagotowywania wody, przydatny w ekstremalnej sytuacji, w przypadku, gdy nie masz ze sobą naczynia lub pojemnika do umiejscowienia bezpośrednio nad ogniem, to rozgrzewanie kamieni w ognisku i wrzucanie ich do wody zlanej w uszczelnione wcześniej miejscu, np. w dziurze w ziemi. Rozgrzewanie wody kamieniami doprowadzi ją do wrzenia. Pamiętaj jednak, by nie wybierać w tym celu kamieni z rzeki, a przed wrzuceniem do ognia dokładnie je oczyścić. Woda zagotuje się w naturalnych pojemnikach (miska z drewna, z kory) oraz w sztucznych (słoik, folia).

Czy gotowanie wody bez czajnika jest zdrowe?

Nie ma żadnych przeciwwskazań do gotowania wody bez czajnika, jednak dobry czajnik jest najłatwiejszą i najbezpieczniejszą opcją do częstego zagotowywania wody. Przewaga czajników nad gotowaniem wody innymi sposobami, polega przede wszystkim na możliwości dokładnej kontroli temperatury cieczy wewnątrz oraz bezpiecznych dla zdrowia materiałach, z których są one wykonywane. Bezpiecznym wyborem będą czajniki emaliowane, np. czajniki Forchetto i czajniki Ambition, lub czajniki ze stali nierdzewnej, takie jak czajniki Kinghoff lub czajniki Klausberg.

Przy wyborze czajnika sugeruj się nie tylko ich materiałem, ale i ceną — zbyt tani model prawdopodobnie nie będzie najbezpieczniejszym wyborem dla zdrowia. Dobra jakość zawsze kosztuje. Wybierając czajniki cenionych marek, zyskujesz gwarancję odporności urządzenia na korozję i zwiększone bezpieczeństwo użytkowania. Jeśli chcesz, by czajnik posłużył Ci na lata, pamiętaj o regularnym i dokładnym czyszczeniu urządzenia. Sposoby na proste i skuteczne odkamienianie czajników znajdują się instrukcjach obsługi urządzeń takich jak czajniki Amica.

Dobry czajnik wyróżnia się nie tylko jakością materiałów, ale i atrakcyjnym wyglądem. Współczesne czajniki mogą mieć różnorodny design ― od tradycyjnego po nowoczesny. Szukając modeli retro lub czajników z gwizdkiem, sprawdź tradycyjne czajniki Klausberg i czajniki Kesi. Małe, różnokolorowe modele czajników z gwizdkiem znajdziesz też przeglądając czajniki Ambition. Przeszłość z nutą nowoczesności prezentują swoim wyglądem czajniki Forchetto. Jeśli szukasz nowoczesnego czajnika elektrycznego, świetnie sprawdzą czajniki Amica.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:47
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.