Udostępnij
Skomentuj

Ile cali powinien mieć tablet? Jak wybrać odpowiednią wielkość?

Zastanawiamy się nad optymalną wielkością ekranu tabletu. Lepiej wybrać ten z mniejszym czy większym ekranem?

Tablety to nadal sprzęty wykorzystywane przez ogromną grupę osób – zarówno na co dzień, w domu, jak i w pracy. Potrzebują one urządzeń, za sprawą których w wygodny sposób sprawdzą aktualności w internecie, przeczytają książkę, obejrzą film, przejrzą zdjęcia lub obsłużą programy multimedialne, biurowe bądź specjalistyczne.

Polecane tablety

Choć na rynku znaleźć można wiele laptopów, smartfonów i smartwatchy, które starają się zastępować tego typu urządzenia, dobry tablet zawsze się obroni. O wygodzie jego użycia decyduje między innymi przekątna ekranu, którą warto dobrać w zależności do wybranych potrzeb i obsługiwanych programów oraz aplikacji.

Ile cali powinien mieć tablet?

Oferta rynkowa pod względem wymiarów urządzeń jest bardzo bogata. Małe i duże tablety są cenione za kompaktowość, dzięki której mieszczą się do każdej torby i plecaka (a nawet kieszeni), bądź też za niezwykle wygodną obsługę najbardziej rozbudowanych programów. Biorąc to pod uwagę, warto zastanowić się, w jakich sytuacjach poszczególne modele sprawdzą się najlepiej.

  • Tablety 6 cali – na początek miniaturowe wręcz sprzęty, które pod względem wymiarów przypominają standardowe czytniki e-booków. Tablet 6 cali zalecany jest przede wszystkim osobom, które poszukują urządzeń do obsługi w podróży. Mały tablet doskonale sprawdza się bowiem w samochodzie, pociągu czy też w autobusie. Podobnie jak tablety 7 cali, modele te okażą się dobrym wyborem zwłaszcza do czytania, a także przeglądania zasobów internetowych.

Oczywiście małe wymiary nie muszą wiązać się z ograniczoną funkcjonalnością. Doskonałym na to przykładem są chociażby tablety 7 cali LTE oraz sprzęty ze sporą ilością RAM i mocnymi procesorami. Z drugiej jednak strony, najtańsze tablety bardzo często wyróżniają się przekątnymi w okolicach 6-7 cali. Rynek jest więc bardzo zróżnicowany.

  • Tablet 8 cali – choć różnica wynosi zaledwie 2 cale, jest ona bardzo odczuwalna, zwłaszcza podczas obsługi nieco bardziej rozbudowanych aplikacji. Tablet 8 cali to połączenie kompaktowości z większą przestrzenią roboczą, doskonale sprawdzającą się nie tylko w domu, ale i w biurze. Na taki sprzęt powinny więc decydować się osoby, dla których z jednej strony liczy się wygodna obsługi mobilnej, a z drugiej większa wygoda podczas oglądania filmów, przeglądania ważnych dokumentów i grafik czy też obsługi wspominanych aplikacji.
  • Tablety 10 cali - w tym przypadku mamy do czynienia z naprawdę dużym sprzętem, z którego często korzystają gracze. Jak wiadomo, produkcje mobilne stają się coraz bardziej rozbudowane (gry komputerowe i konsole często są przenoszone na urządzenia mobilne), dlatego do ich obsługi warto wybrać model większy. Zwłaszcza wówczas, gdy gra wyróżnia się atrakcyjną oprawą graficzną.

Tablet 10 cali zalecany jest jednak nie tylko do gier. Zagwarantuje on wygodną pracę na dokumentach (a także ich tworzenie), grafikach oraz rozmaitych projektach. Duży tablet przeważnie wyróżnia się mocnymi podzespołami, które też nie są bez znaczenia.

Warto wiedzieć!

W sklepie znaleźć można tablety o przekątnej od 10,1 do 10,8 cali. Drobne różnice wynikają ze strategii różnych producentów, którzy często decydują się na dedykowane rozwiązania. Przykładem mogą być tablety Samsung 10,5 cali z serii Galaxy Tab.

  • Tablety 13 cali – znacznie rzadziej spotykane w sklepach. Często przypominają one urządzenia 2w1, które stanowią połączenie laptopa z tabletem. Dołączając do nich klawiaturę, otrzymujemy w pełni funkcjonalny sprzęt, który sprawdzi się nie tylko podczas oglądania filmów, ale również pisania, czytania czy też projektowania. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że tablet 13 cali może okazać się dość ciężki.

Do najpopularniejszych urządzeń należą modele o przekątnej od 7 do 10 cali. Na rynku dostępne są jednak pojedyncze modele o niestandardowych wymiarach. Zakupić możemy więc tablety 14 cali, tablety 15 cali, 21 cali, a nawet 32 cale. Są to przeważnie sprzęty profesjonalne, wykorzystywane między innymi do prezentacji różnego rodzaju materiałów reklamowych bądź też do obsługi oprogramowania specjalistycznego.

Jaki rozmiar tabletu wybrać?

Przeanalizowaliśmy wszystkie dostępne możliwości, dlatego teraz przyszedł czas na to, aby odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule tekstu. Ile cali powinien mieć tablet? To oczywiście zależy od indywidualnych potrzeb, a także zastosowania sprzętu.

Jeśli szukacie urządzenia do czytania, przeglądania zasobów internetowych i okazjonalnego oglądania filmów, możecie celować w tablety kompaktowe, których przekątna nie przekracza 10 cali. Urządzenia większe sprawdzą się natomiast do obsługi profesjonalnych aplikacji projektowych, a także do grania.

Oczywiście nie należy przy tym pamiętać o pozostałych parametrach, takich jak rozdzielczość, wydajność pamięć oraz wgrany system operacyjny. Pomocny w wyborze najlepszego sprzętu okazać się może nasz ranking tabletów, który jest generowany na podstawie danych sprzedażowych. Przedstawia on więc modele najchętniej wybierane przez klientów sklepu. Wiele przydatnych informacji gwarantują także opinie na temat konkretnych tabletów. Użytkownicy dzielą się w nich swoimi doświadczeniami z obsługi sprzętów, wskazują również na ich ewentualne mankamenty. Wszystko to sprawia, że wybór optymalnego urządzenie nie jest wcale taki trudny.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.