Udostępnij
Skomentuj

Hulajnoga dla dzieci – jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jak dobrać hulajnogę do wieku i umiejętności dziecka? Zachęć dziecko do spędzania czasu na powietrzu!

Aktywność fizyczna jest niezwykle ważnym elementem w życiu człowieka, a szczególnie w życiu dziecka. Spacery, przebywanie na świeżym powietrzu i sport to działania, które korzystnie wpływają na rozwój fizyczny i na poprawę kondycji. Jedną z aktywności, za którą przepada wiele dzieci, jest jazda na hulajnodze. Czy warto kupić ją dziecku? Jaki model wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jazda na hulajnodze – dlaczego warto zaproponować ją dziecku?

Ruch na świeżym powietrzu to samo zdrowie i jeden z najlepszych sposobów na spędzanie wolnego czasu przez dzieci. Aktywność fizyczna ma niebagatelny wpływ na prawidłowy rozwój malucha, jak również starszej pociechy. Warto zapewnić dziecku zróżnicowaną aktywność, by nie uległo znudzeniu i czerpało jak najwięcej przyjemności z zabawy na zewnątrz.

Jednym z najlepszych sposobów na uprzyjemnienie dziecku zabawy na świeżym powietrzu jest zapewnienie mu ciekawego sprzętu jeżdżącego, a konkretniej hulajnogi. Jazda na hulajnodze to świetna zabawa i okazja do nauczenia się różnych sztuczek. Warto rozważyć zakup hulajnogi dla dziecka, by zachęcić je do spędzania większych ilości czasu na świeżym powietrzu.

 • Jazda na hulajnodze rozwija poczucie równowagi i koordynację ruchową.
 • To świetna alternatywa dla jazdy na wrotkach lub rowerze.
 • To także sposób na rozwijanie dziecięcych pasji.
 • Jazda na hulajnodze pomaga wzmacniać kondycję i zapobiegać dziecięcej nadwadze.
 • To aktywność na świeżym powietrzu, a ruch w takich warunkach to samo zdrowie.

Hulajnoga – od kiedy? Jaki wiek dziecka jest odpowiedni, by sięgnąć po hulajnogę?

Hulajnogi dla dzieci są zauważalnie mniejsze i lżejsze niż hulajnogi dla dorosłych, ale jednak nie są to sprzęty w pełni uniwersalne, które można sprezentować dziecku bez względu na wiek. Kiedy hulajnoga dla dziecka będzie już wskazana?

 • W sprzedaży można znaleźć hulajnogi dla dzieci w różnych przedziałach wiekowych.
 • Większość hulajnóg na trzech lub dwóch kołach dla maluchów będzie odpowiednia dla dzieci od 3 roku życia (poszczególne modele różnią się parametrami, dlatego należy sprawdzać oznaczenia producenta).
 • W sprzedaży można znaleźć jednak hulajnogi i jeździki odpowiednie dla młodszych dzieci – na przykład dla dwulatków. To sprzęty jeszcze mniejsze, w których platforma jest usytuowana niżej, a całość bywa wykonana z kolorowych materiałów i ma wyjątkowo dziecięcy design.
Warto wiedzieć!

Wiek dziecka nie jest kluczową kwestią przy zakupie hulajnogi, ale raczej jego wzrost oraz koordynacja ruchowa. W przypadku niskich dzieci, pomimo ukończenia trzeciego roku życia, hulajnogi dla trzylatków mogą okazać się wciąż zbyt duże (ich drążek może znajdować się zbyt wysoko, co powoduje, że dziecko może się w niego uderzyć głową), dlatego warto zawsze sprawdzać, jakie są sugestie producenta odnośnie wzrostu dziecka.

Polecane hulajnogi

Jaka hulajnoga dla 2 latka?

W sprzedaży można znaleźć mini hulajnogi i jeździki przypominające hulajnogę, które będą odpowiednie już dla dwulatka.

 • Hulajnogi tego typu można znaleźć w ofercie wielu marek (na przykład Spokey, As Company czy Little Tikes).
 • Ich design jest wyjątkowo dziecięcy i kolorowy.
 • Hulajnogi tego typu to w zasadzie wyłącznie hulajnogi trójkołowe, które są stabilne i bezpieczne dla dzieci.
 • Przy ich zakupie warto zweryfikować jeszcze wysokość drążka (może być regulowana, co jest dodatkowym atutem) – powinna być niższa o około 30 centymetrów od wzrostu dziecka.

Jaka hulajnoga dla 3 latka?

Hulajnogi dla trzylatka mogą być wyposażone w dwa lub trzy koła. Warto dobrać je do indywidualnych zdolności dziecka, a nie kierować się wyłącznie jego wiekiem.

 • Hulajnogi dla trzylatków są dostępne w ofertach wielu marek – na przykład Meteor, Milly Mally czy WORKER.
 • Mogą to być hulajnogi dwukołowe lub trójkołowe.
 • Wysokość drążka może być regulowana – optymalna wysokość drążka to około 30 centymetrów mniej niż wzrost dziecka.

Jaka hulajnoga dla 4 latka?

Dla czterolatka można wybrać już hulajnogę dwukołową, która posłuży mu przez kolejnych kilka lat.

 • Hulajnoga dla czterolatka powinna być dwukołowa, z regulowanym drążkiem.
 • Jeśli zależy nam na tym, by sprzęt posłużył dziecku przez kilka lat, warto wybrać hulajnogę z regulowanym drążkiem.
 • Hulajnogi dla czterolatków można znaleźć w ofercie wielu marek – na przykład WORKER, Hudora czy SMJ Sport.

Jaka hulajnoga dla 5, 6 i 7 latka?

To już odpowiedni moment, by sięgnąć po hulajnogi dla starszych dzieci – o wyższym drążku, wyższej platformie i solidniejszej konstrukcji. Hulajnogi dla dzieci w tym przedziale wiekowym to raczej głównie modele dwukołowe.

 • Wygodną opcją są hulajnogi z regulowaną wysokością drążka.
 • Warto zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie hulajnogi.

Hulajnoga – jaki rozmiar?

Wybierając hulajnogę nie zawsze warto sztywno przestrzegać sugerowanego wieku użytkownika, bo niektóre dzieci rosną szybciej, inne wolniej, różnią się również masą ciała oraz koordynacją ruchową, a na tempo wzrostu może mieć wpływ także płeć. Kluczowym parametrem jest wzrost dziecka i adekwatny do niego rozmiar hulajnogi. Przyjmuje się, że położeni drążka powinno być co najmniej o 30 centymetrów niższe niż wzrost dziecka. Chodzi o to, by twarz malucha nie znajdowała się naprzeciwko drążka, bo w razie hamowania, dziecko uderzy się buzią o drążek.

O ile kupujemy hulajnogę dla swojego dziecka, nie jest problemem sprawdzenie jego aktualnego wzrostu, ale kupowanie hulajnogi na prezent może wymagać odrobiny improwizacji. Poniższa tabela prezentuje uśredniony wzrost dzieci w zależności od wieku. Dane mają wyłącznie orientacyjny charakter.

Jaka hulajnoga na początek? Na co zwrócić uwagę?

Zakup pierwszej, a także każdej kolejnej hulajnogi, warto poprzedzić rozeznaniem się w dostępnych modelach. Przy zakupie należy również zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów. Oto one:

 • Rozmiar hulajnogi – powinien być adekwatny do wzrostu i wagi dziecka. Za mała hulajnoga będzie niewygodna (zbyt niski uchwyt, niższa wytrzymałość), a za duża może nawet stanowić zagrożenie (drążek na wysokości twarzy, cięższa konstrukcja, nad którą małemu dziecku trudno zapanować).
 • Materiał wykonania – hulajnogi dla najmłodszych dzieci są w dużej mierze wykonane z tworzyw sztucznych, ale hulajnogi dla starszych dzieci warto wybrać solidniejsze hulajnogi aluminiowe.
 • Liczba kół – trójkołowa hulajnoga to świetna opcja dla małych dzieci, ale już czterolatek i starsze dzieci z powodzeniem mogą korzystać z hulajnogi dwukołowej.
 • Wysokość drążka – należy dobrać ją do wzrostu dziecka (drążek powinien kończyć się mniej więcej na wysokości ramion dziecka – nie powinien być usytuowany na wysokości twarzy).
 • Opcje dodatkowe – dobrym wyborem są hulajnogi z regulowanym drążkiem, jak również modele składane. Warto zwrócić uwagę na to, czy hulajnoga posiada odblaski. W przypadku modeli dwukołowych wygodną opcją dodatkową jest stopka, dzięki której sprzęt można postawić w dowolnym miejscu.

Decydując się na zakup hulajnogi dla dziecka nie można zapominać o niezbędnych akcesoriach ochronnych, jak kask i ochraniacze. To kwestia bezpieczeństwa i ochrony dziecka przed otarciami i uderzeniami.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.