Udostępnij
Skomentuj

Jaką hulajnogę dla dziecka 3, 4, 5 letniego wybrać? Co kupić?

Zabawa na świeżym powietrzu daje wiele możliwości, ale jest męcząca. Hulajnoga dla dziecka to super rozwiązanie.

Każde dziecko powinno bawić się na świeżym powietrzu. Zależy od tego prawidłowy rozwój fizyczny, a ruch poprawia kondycję dzieci, uodparnia je i polepsza ich samopoczucie. Możliwości aktywnego wykorzystania czasu na dworze jest wiele - dzieci mogą grać w piłkę, różne gry zespołowe czy po prostu bawić się z innymi dziećmi. Świetnym pomysłem są wspólne wycieczki rowerowe. Dzieci uwielbiają także hulajnogi. Niektórzy rodzice obawiają się o bezpieczeństwo dzieci na hulajnogach, jednak z dobrze dobranym sprzętem, akcesoriami ochronnymi i nadzorem rodziców tego typu zabawa jest bezpieczna, a dzieci mają z niej ogromną frajdę. Dostępne na rynku hulajnogi kosztują od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych, mają różne rozmiary i wykonane są z przeróżnych materiałów. Jak wybrać najlepszą hulajnogę dla swojego dziecka i na co zwrócić uwagę?

Hulajnoga dla dzieci - jak wybrać?

Decydując się na zakup hulajnogi dla dzieci trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów. Hulajnoga dla dzieci powinna być przede wszystkim bezpieczna, dlatego należy dobrać:

 • Odpowiedni rozmiar - dopasowany do wzrostu i wagi dziecka. Nie można kupować większej hulajnogi, aby mogła być używana dłużej. Jeśli hulajnoga będzie zbyt mała, może się złamać, jeśli zbyt duża - dziecko może się przewrócić i również dojdzie do wypadku. Dobierając rozmiar należy zwrócić uwagę na maksymalne dopuszczalne obciążenie hulajnogi.
 • Ramę - rama w hulajnodze może być wykonana z plastiku (lżejsza, przeznaczona dla najmłodszych dzieci) lub z aluminium (ewentualnie innego tworzywa) - cięższa - dla starszych dzieci.
 • Hamulec - najczęściej w hulajnogach jest hamulec tylny - dziecko hamuje poprzez naciśnięcie stopą kółka znajdującego się z tyłu hulajnogi. Niektóre modele mają wzmocnione hamulce oraz specjalne osłonki ochraniające hamulec.
 • Kółka - są różne w różnych modelach. Do wyboru są kółka plastikowe, kółka kauczukowe, duże koła i mniejsze opony na aluminiowych felgach. Kółka plastikowe występują w najtańszych modelach i pękają najszybciej. Kółka kauczukowe są odporne na ścieranie, najlepsze są jednak dmuchane opony na felgach.
 • Kierownica - czy ma regulowaną wysokość, czy jest składana, czy może obracać się o 360 stopni. Najlepsze hulajnogi będą miały kierownicę ze wszystkimi powyższymi cechami.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze hulajnogi?

Hulajnogi mogą mieć kilka opcji ułatwiających korzystanie z urządzenia. Do takich zalicza się:

 • Regulowaną wysokość kierownicy - dzieci mogą ustawić wysokość, która najbardziej im odpowiada.
 • Składana kierownica - ułatwia przewożenie hulajnogi.
 • Uchwyty kierownicy pokryte pianką lub innym materiałem chroniącym przed obtarciami i poceniem się dłoni.
 • Błotniki chroniące przed zachlapaniem.
 • Wbudowane odblaski - polepszają widoczność hulajnogi na drodze.
 • Pasek ułatwiający składanie i przenoszenie hulajnogi.
 • Stopka - dzięki niej można postawić hulajnogę w każdym miejscu bez narażania jej na obtarcia i odpryski lakieru.
 • System amortyzujący - jazda jest przyjemniejsza dzięki amortyzowaniu wstrząsów.

Polecane hulajnogi dziecięce

Rodzaje hulajnóg

Rodzice mogą wybierać hulajnogi spośród kilku rodzajów, różniących się między sobą konstrukcją i sposobem napędzania. Wśród dostępnych modeli dostępna jest hulajnoga:

 • Hulajnoga klasyczna. Hulajnoga, w której podest (element, na którym dziecko stoi), połączony jest na stałe z kierownicą. Hulajnoga klasyczna ma dwa kółka. Może być plastikowa lub aluminiowa. Dziecko nabiera prędkości poprzez odpychanie się jedną stopą od podłoża, podczas gdy druga stopa spoczywa na podeście.
 • Hulajnoga składana. Jej mechanizm pozwala na złożenie hulajnogi, co ułatwia jej transport i przechowywanie. W tańszych modelach mechanizm składania może się po jakimś czasie wyrobić, i hulajnoga może złożyć się niespodziewanie w trakcie jazdy.
 • Hulajnoga trójkołowa. Hulajnoga ma trzy koła - w zależności od modelu dwa kółka są albo z przodu albo z tyłu. Dziecka, gdy nabierze prędkości, stoi obydwoma stopami na podeście, balansując i próbując utrzymać równowagę poprzez odpowiednie ruchy ciała. W takiej hulajnodze skręcać można poprzez pochylenie drążka lub naciskanie na podest.
 • Hulajnogi elektryczne zasilane są akumulatorem, który się ładuje. W zależności od modelu, na pełnym naładowaniu można przejechać od 20 do 30 km. Hulajnoga rozpędza się do prędkości 20 km na godzinę. Hulajnogi akumulatorowe przeznaczone są dla starszych dzieci, ze względu na większą prędkość, którą można osiągać na tego typu sprzęcie.
 • Hulajnogi spalinowe z silnikiem benzynowym pozwalają na rozwinięcie większych prędkości (20-30 km na godzinę). Na pełnym baku, bez tankowania, można przejechać ok. 30-50 km w zależności od modelu.
 • Hulajnogi Micro tworzone są przez szwajcarską firmę gwarantującą najwyższą jakość produkowanego sprzętu. Więcej o hulajnogach przeczytaj w poradniku: Jak wybrać hulajnogę micro?

Jaka hulajnoga dla dziecka najlepsza?

Niektóre modele hulajnóg łączą w sobie funkcje jeździka i hulajnogi, w związku z czym mogą być używane przez dzieci od pierwszego roku życia. Dziecko najpierw korzysta z urządzenia jak z jeździka, a gdy trochę podrośnie, jeździk można przerobić na hulajnogę. Najlepsze modele tego typu mogą być używane przez dzieci od pierwszego do nawet piątego roku życia dzięki kierownicom różnej wysokości i możliwości rozmontowania siedziska. Dla najmłodszych dzieci przeznaczone są małe hulajnogi. Rodzice przeważnie wybierają hulajnogi klasyczne, na dwóch lub trzech kółkach. Trzy kółka pozwalają na łatwiejsze utrzymanie równowagi. Hulajnogi plastikowe są lżejsze, więc małemu dziecku łatwiej będzie jeździć na takim urządzeniu.

Jaka hulajnoga dla 3 latka?

Rodzice mogą trzylatkom kupić klasyczne dwukołowe hulajnogi lub urządzenia na trzech kółkach. Hulajnogi dla trzylatków mają szersze podesty, umieszczone niżej podłoża, aby dziecku łatwiej było zachować równowagę.

Jaka hulajnoga dla 4 latka?

Dla czterolatka i starszych dzieci przeznaczone są hulajnogi, które mają coraz węższe podesty, wyższą i bardziej skrętną kierownicę, pozwalającą na wykonywanie bardziej skomplikowanych trików niż tylko jazda prosto. Dla starszych dzieci przeznaczona jest raczej hulajnoga aluminiowa - bardziej stabilna, mogąca utrzymać większy ciężar. Rodzice starszych dzieci mogą zdecydować się na zakup hulajnogi elektrycznej lub spalinowej, jednak należy pamiętać, że korzystanie z takich urządzeń powinno odbywać się pod nadzorem oraz na terenie wolnym od ruchu ulicznego.

Hulajnoga elektryczna dla dorosłych

Hulajnogi elektryczne dla dorosłych mają siedziska, swoim wyglądem przypominają nieco skutery. Mają większy udźwig niż hulajnogi dla dzieci (do 120kg). Mogą rozpędzać się do ponad 30 km na godzinę, a na pełnym naładowaniu akumulatora przejadą około 20-30 kilometrów. 

Jak wybrać najlepszą hulajnogę dla dziecka?

Najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka. Należy więc wybrać sprzęt, który będzie dopasowany do wieku, wzrostu i wagi dziecka, dzięki czemu już na wstępie uniknie się możliwości wypadku spowodowanego źle dobranym rozmiarem hulajnogi. Dla najmłodszych dzieci wystarczą hulajnogi plastikowe, lekkie i mogące utrzymać ciężar do 20 kg. Im dziecko starsze, tym hulajnoga powinna być bardziej wytrzymała. Najlepsza będzie hulajnoga aluminiowa lub wykonana z innego solidnego materiału. Ważne, aby urządzenie miało dobre hamulce i porządne koła. Najlepsze modele mają wiele dodatkowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z urządzenia i przechowywanie go. Oprócz tego należy pamiętać o regularnym kontrolowaniu poszczególnych elementów urządzenia. Śrubki powinny być dokręcone, hamulce i łożyska także muszą działać bez zarzutu. Jeśli chodzi o koszty zakupu to cena hulajnogi może wynosić kilkadziesiąt złotych (najprostsze modele dla najmłodszych), do tysiąca - dwóch (hulajnogi elektryczne i spalinowe). Bez względu na wiek dziecka i model hulajnogi, rodzice powinni razem z hulajnogą kupić dziecku kask ochronny oraz ochraniacze na nogi i ręce. Rozsądne korzystanie z hulajnogi, regularne sprawdzanie sprawności poszczególnych elementów oraz jazda po bezpiecznym terenie z wykorzystaniem akcesoriów ochronnych na pewno zapewnią dziecku pełne bezpieczeństwo podczas zabawy.  

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.