Udostępnij
Skomentuj

HP EliteDesk 705 G3 – dane techniczne, recenzja, czy warto?

Analizujemy możliwości nowych komputerów przygotowanych przez HP. Są to zestawy dla firm.

Producent zachęca do swoich sprzętów za sprawą popularnych procesorów AMD Ryzen, a także możliwością wyboru dwóch konstrukcji – Micro Tower oraz Small Form Factor. Przed wyborem konkretnego sprzętu, warto upewnić się, z jakich dokładnie podzespołów korzysta, a także jakie są ich możliwości.

Polecane komputery

HP EliteDesk 705 G3 – dane techniczne

HP EliteDesk 705 G3 – dostępne konfiguracje

W odróżnieniu od wielu innych serii z tej samej kategorii, EliteDesk 705 G3 nie występuje w zbyt wielu konfiguracjach sprzętowych. Oczywiście nie oznacza to, że nie mamy w czym wybierać – oferowane urządzenia zostały jednak dostosowane do konkretnych zastosowań, które związane są przede wszystkim z obsługą programów biurowych i profesjonalnych.

Jeżeli chodzi o procesory, do wyboru mamy dwa urządzenia. W konfiguracjach droższych znajdziemy układ AMD Ryzen 5 Pro 1500 – dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami. Do tego dochodzi taktowanie na poziomie 3500 MHz i maksymalnie 3700 MHz w trybie turbo, a także aż 18 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Jest to typowy układ do obsługi programów biurowych i profesjonalnych (np. do obróbki grafiki bądź wideo), który powinien przypaść do gustu zarówno użytkownikom biznesowym, jak i specjalistom. Warto zwrócić uwagę na wyniki testów wydajnościowych, które pokazują, że mamy do czynienia z więcej niż solidnym urządzeniem. W oprogramowaniu Cinebench R15 układ uzyskał średnią na poziomie 157 punktów w trybie jednowątkowym i 817 punktów w trybie wielowątkowym.

Drugim procesorem montowanym w komputerach HP EliteDesk 705 G3 jest AMD Ryzen 3 1200. Ten czterordzeniowy i czterowątkowy układ wyróżnia się taktowaniem na poziomie od 3100 MHz do 3400 MHz oraz 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Ze względu na mniejszą ilość wątków, układ ten zapewni o kilkanaście-kilkadziesiąt procent niższą wydajność (wyniki w Cinebench R15: kolejno 135 punktów i 480 punktów). Nadal jest to jednak bardzo przyzwoite urządzenie, które przyda się w biurze.

Osobom, którym zależy na podwyższonej wydajności, zalecane są zestawy wyposażone w dedykowaną kartę graficzną AMD Radeon R7 430. Wyróżnia się ona 2 GB pamięci i przyzwoitą częstotliwością taktowania – oczywiście nie jest to jednostka z wysokiej półki jakościowej, jednak gwarantuje pewien poziom przyzwoitości. Do bardziej szczegółowego omówienia jej możliwości przejdziemy w dalszej części tekstu.

Producent postanowił zagwarantować sporą swobodę w doborze ilości pamięci RAM. Komputery HP EliteDesk 705 G3 korzystają z kości typu DDR4 o taktowaniu wynoszącym 2400 MHz. Co jednak najważniejsze, zestawy są w stanie obsłużyć nawet do 64 GB pamięci, dzięki czemu dość łatwo dostosujemy sprzęt do konkretnych zastosowań – czy będzie to obsługa standardowych programów biurowych czy może bardziej oprogramowania graficznego i projektowego, które wymaga większej mocy obliczeniowej.

Gorzej wygląda to w przypadku dysków twardych. Oczywiście możemy zdecydować się na dysk HDD lub dysk SSD, a także na dwa dyski, jednak problemem będą ich pojemności. Wersje z dyskami talerzowymi wyróżniają się przeważnie 500 GB wolnego miejsca, natomiast SSD zaledwie 256 GB. Wyłącznie połączenie urządzeń zapewni przyzwoitą przestrzeń dyskową, która jednak i tak w wielu przypadkach okażę się zbyt mała, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę możliwe zastosowanie sprzętu.

HP EliteDesk 705 G3 – wygląd

Komputery z omawianej serii występują na rynku w dwóch różnych obudowach, co także należy zapisać po stronie zalet. Zdecydować możemy się między innymi na konstrukcje typu SFF, która jest ustawiana w poziomie – takie rozwiązanie okaże się przydatne na wielu stanowiskach pracowniczych. Druga obuwa to konstrukcja Micro Tower, która także nie zajmuje zbyt wiele miejsce.

Pomimo kompaktowych rozmiarów, obie skrzynki wyróżnia się zadowalającą wytrzymałością mechaniczną i odpornością na wpływ wszelkich czynników zewnętrznych. Wynika to oczywiście z użycia dobrej jakości materiałów. Decydując się na konkretny komputer, warto sprawdzić, w jakie złącza i porty został wyposażony. W przypadku modeli najbardziej rozbudowanych, skorzystać możemy łącznie z 10 portów USB, dwóch złączy DisplayPort i jednego VGA. Do tego dochodzą gniazda audio, napęd DVD, a także (opcjonalnie) czytnik kart pamięci.

HP EliteDesk 705 G3 – cechy

Producent chwali się wykorzystaniem zaawansowanych rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo i stabilność działania systemu BIOS. Mowa o narzędziu HP Sure Start z funkcją Runtime Intrusion Detection, która dba o to, aby całość działała w sposób odpowiedni.

Do tego dochodzą również systemy HP Client Management i Dash v1.1, dzięki którym łatwiejsze staje się zarządzanie zasobami komputera, możliwość podłączenia wielu monitorów jednocześnie, ochrona danych przez funkcje TPM i SED oraz stosunkowo łatwa rozbudowa zestawu.

HP EliteDesk 705 G3 – wydajność

Najmocniejsze konfiguracje, poza procesorem AMD Ryzen, są wyposażane również w dedykowaną kartę graficzną AMD Radeon R7 430 z 2 GB pamięci. Analizując jej specyfikację (taktowanie rdzenia w trybie turbo 1354 MHz, taktowanie pamięci 7008 MHz), należy podkreślić, że jest to całkiem przyzwoita jednostka, która powinna zapewnić stabilne działanie wielu programów graficznych projektowych, a także obsługę niektórych gier PC – będą to przede wszystkim tytuły starsze oraz wyróżniające się stosunkowo niskimi wymaganiami sprzętowymi.

Na platformie PassMark karta uzyskała średni wynik na poziomie 1411 punktów. Jeżeli chodzi o gry, powinna poradzić sobie z obsługą między innymi takich tytułów jak Counter Strike: GO, BioShock Infinite czy też Dishonored.

HP EliteDesk 705 G3 – wady i zalety

Nie da się ukryć, że firma Hewlett-Packard postarała się o przygotowanie zestawu, który upora się nie tylko ze standardowymi zadaniami biurowymi, ale również obsługą nieco bardziej wymagających programów. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki zastosowaniu wydajnych procesorów z serii AMD Ryzen. Warto postawić zwłaszcza na model AMD Ryzen 5 PRO 1500, który zapewnia więcej niż przyzwoite osiągi przy utrzymaniu stosunkowo niskiego poziomu poboru energii. Pozytywny wpływ na możliwości komputera ma również specyfikacja zamontowanej pamięci RAM.

Na plus należy zaliczyć również fakt, iż na rynku dostępne są konfiguracje korzystające z dedykowanej karty graficznej – nie jest to model z najwyższej półki, jednak z pewnością potrafi więcej niż jednostki zintegrowane.  Po stronie zalet znaleźć się musi też możliwość wyboru dwóch solidnych obudów oraz szeroki zestaw złączy i portów. Mowa tu zwłaszcza o konfiguracjach najbardziej rozbudowanych, które gwarantują wszystko to, co jest potrzebne w pracy.

Oczywiście nie można zapominać o zastosowanych narzędziach poprawiających poziom bezpieczeństwa danych i usprawniających zarządzanie zasobami komputera. Po stronie zalet znajdą się natomiast dyski twarde – wszystko przez ich dość ograniczoną pojemność.

ZALETY

  • Wydajne procesory
  • Szybka pamięć RAM
  • Dostęp do dedykowanej karty graficznej
  • Szeroki zestaw portów i złączy
  • Narzędzia poprawiające bezpieczeństwo i usprawniające zarządzanie

WADY

  • Niewielka pojemność montowanych dysków twardych

HP EliteDesk 705 G3 – podsumowanie, czy warto?

Do czynienia mamy z bardzo przyzwoitymi komputerami, które powinny sprawdzić się w biurze i nie tylko. Dostęp do całkiem wydajnych podzespołów sprawia, że są one warte polecenia. Zwłaszcza najlepsze konfiguracje.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:06
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.