Udostępnij
Skomentuj

HP EliteDesk 705 G4 – dane techniczne, recenzja, czy warto?

Firma Hewlett-Packard przygotowała nową serię kompaktowych desktopów z podzespołami od AMD i Nvidii.

Mowa oczywiście o modelach EliteDesk 705 G4, które kierowane są przede wszystkim do klientów biznesowych. Komputery mają wyróżniać się odpowiednim stosunkiem jakości do ceny, a także kompaktowymi wymiarami, dzięki którym sprawdzą się w różnych miejscach i warunkach.

Polecane komputery

HP EliteDesk 705 G4 – dane techniczne oraz cena

Warto nadmienić, że komputery są sprzedawane w trzech różnych obudowach. Do tego dochodzi bardzo bogaty wybór montowanych podzespołów. Dzięki temu, każdy powinien znaleźć coś dla siebie (przynajmniej w teorii).

HP EliteDesk 705 G4 – dostępne konfiguracje

Choć tak szeroki wybór podzespołów może rodzić problemy decyzyjne, należy pochwalić producenta za to, że mamy możliwość doboru zestawu pod względem wszystkich najważniejszych podzespołów. Daje nam to sposobność do dostosowania sprzętu do wymagań stawianych przez programy, które mają być użytkowane na co dzień.

Chcąc dokonać właściwego wyboru, warto na samym początku zająć się analizą procesorów montowanych w poszczególnych modelach komputera HP EliteDesk705 G4. Wybór padł na układy od AMD. Na rynku nie znajdziemy konfiguracji z modelami Intela.

Najmocniejszym procesorem jest AMD Ryzen 7 PRO 2700, który dysponuje ośmioma rdzeniami i szesnastoma wątkami. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 3200 MHz, jednak w trybie turbo może zostać podbita do poziomu aż 4100 MHz. Warto w tym miejscu podkreślić, że dysponuje on odblokowanym mnożnikiem, dlatego jego taktowanie można jeszcze podkręcić. Uzupełnieniem specyfikacji układu jest 16 MB pamięci podręcznej i współczynnik TDP wynoszący 65 W. Jego moc obliczeniowa jest bardzo wysoka, dlatego jego użycie zaleca się do obsługi szczególnie wymagających programów, robiących użytek z wielu wątków logicznych. Okaże się więc dobrym wyborem dla grafików, programistów, architektów, projektantów i wszystkich wymagających szczególnie wysokiej mocy obliczeniowej. Jego spory potencjał potwierdzają testy diagnostyczne. Uwagę warto zwrócić zwłaszcza na te przeprowadzone w programie Cinebench R15 – omawiany procesor uzyskał w nich średnią na poziomie 161 punktów w trybie jednowątkowym i 1551 punktów w trybie wielowątkowym.

Nie jest to oczywiście jedyny procesor montowany w komputerach HP EliteBook 705 G4. Zdecydować możemy się także na jeden z dwóch układów z serii AMD Ryzen 5. Szczególnie warty uwagi jest model AMD Ryzen 5 PRO 2400G, który dysponuje czteroma fizycznymi rdzeniami, ośmioma wątkami i odblokowanym mnożnikiem. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 3600 MHz, natomiast w trybie trybo dochodzi do 3900 MHz. Do tego należy dodać jeszcze 4 MB pamięci podręcznej i współczynnik TDP wynoszący 65 W. Wyniki w Cinebench R15 na poziomie kolejno 158 i 856 punktów każą przypuszczać, że mamy do czynienia z procesorem gorszym niż model Ryzen 7, który jednak i tak okażę się bardzo przydatny w ramach użytku domowego.

Co ciekawe, komputer sprzedawany jest także wraz z wersją procesora o obniżonym współczynniku TDP (35 W). AMD Ryzen 5 PRO 2400GE, bo o tym model mowa, jest czterordzeniowym i ośmiowątkowym układ CPU, który wyróżnia się częstotliwością taktowania na poziomie od 3200 MHz w trybie bazowym do 3800 MHz. Korzysta również z 4 MB pamięci podręcznej.

W tańszych zestawach komputerowych znajdziemy natomiast procesory z serii AMD Ryzen 3. Kolejny raz mowa jest o 2 modelach – AMD Ryzen 3 PRO 2200G (cztery rdzenie, cztery wątki, taktowanie 3500-3700 MHz) oraz AMD Ryzen 3 PRO 2200GE (cztery rdzenie, cztery wątki, taktowanie 3200-3600 MHz). Do tego dochodzą jeszcze wersje z układem AMD A10-9700 (cztery rdzenie, cztery wątki, taktowanie 3500-3800 MHZ).

Jak widać, jest z czego wybierać, co oczywiście należy zapisać po stronie zalet sprzętu. Na sporą swobodę wyboru możemy liczyć także w kategorii kart graficznych. W tym przypadku możemy skorzystać z jednostek AMD lub Nvidii. Jeśli chodzi o ofertę Czerwonych, wybór dotyczy dwóch jednostek. Tą wydajniejszą jest AMD Radeon RX 560 z 4 GB pamięci GDDR5. W tańszych konfiguracjach znajdziemy natomiast kartę AMD Radeon R7 430 z 2 GB pamięci.

A na jakie jednostki możemy liczyć w przypadku oferty Nvidii? Ponownie do wyboru są dwa modele. Jednym z nich jest gamingowa karta Nvidia GeForce GTX 1060, która występuje w wersji z 3 GB pamięci własnej. Do tego dochodzi także jednostka Nvidia Quadro P1000 z 4 GB pamięci – najlepiej sprawdzi się podczas programów profesjonalnych, wykorzystywanych chociażby do obróbki grafiki czy też montowania wideo.

Specyfikacja HP EliteDesk 705 G4 wskazuje także na wykorzystanie szybkiej pamięci RAM typu DDR4, której taktowanie wynosi aż 2666 MHz. W zestawach z największą obudową zamontowane mogą zostać kości o łącznej pojemności wynoszącej aż 64 GB. Komputery te zapewniają również największą swobodę doboru dysków twardych. Zdecydować możemy się bowiem na zamontowanie zarówno dysku HDD, jak i dysku SSD. W ten sposób zyskamy nie tylko sporą pojemność, ale również znacznie szybsze działanie systemu operacyjnego.

HP EliteDesk 705 G4 – wygląd

Jak już zostało wspomniane, komputer występuje na rynku w 3 różnych obudowach. Wybór konstrukcji nie jest jednak związany wyłącznie z wymiarami sprzętu i z tym, ile miejsca zajmie na biurku, ale również z wykorzystywanymi podzespołami czy też zestawem portów. Karty graficzne Nvidii występują głównie w komputerach z obudową Micro Tower. Decydując się więc na konkretny model, warto dokładnie sprawdzić jego specyfikację.

Osoby poszukujące rozwiązań miniaturowych, powinny zainteresować się zestawami HP EliteDesk 705 G4 Mini PC. Dysponują one niewielkimi obudowami, które są ustawiane w pozycji poziomej. Gwarantują oszczędność miejsca, niższy pobór energii, ale również mniejszy potencjał rozbudowy zestawu, a także mniej rozbudowane zestawy portów i złączy.

Nieco większe okażą się modele z obudowami SFF, czyli Small Form Factor. Nadal są to urządzenia ustawiane poziomo, jednak dzięki nieco większym wymiarom, pomieszczą więcej, co przekłada się na więcej opcji rozbudowy. Do tego dochodzi także skuteczna cyrkulacja powietrza. Najlepiej pod tym względem sprawdza się jednak obudowa Micro Tower, która zapewni dostęp do najbardziej rozbudowanych zestawów portów. Rozbudowa takich sprzętów również okaże się łatwiej. Z drugiej jednak strony, zajmują one najwięcej miejsca.

HP EliteDesk 705 G4 – cechy

Biorąc pod uwagę ogromny wybór podzespołów, a także możliwość zakupu sprzętu w trzech różnych obudowach, śmiało można stwierdzić, że mamy do czynienia z niezwykle wszechstronną serią, która powinna zadowolić szerokie grono klientów biznesowych. Producent nie zamierzał się ograniczać do jednego typu urządzeń, dlatego też przygotowana oferta pozwala dobrać komputer do wielu zadań. Mowa tutaj nie tylko o typowej pracy biurowej, ale również o obróbce graficznej, montażu wideo, projektowaniu czy też tworzeniu modeli 3D.

Uwagę warto zwrócić także na to, że komputer HP EliteDesk 705 występuje na rynku w wersjach kompaktowych i energooszczędnych, a także większych, które pozwalają na prostą rozbudowę, związaną z wymianą lub montowaniem nowych, wydajniejszych podzespołów. Wszystko to sprawia, że zakup komputera może okazać się inwestycją na lata.

Nie należy zapominać także o staraniach producenta, by jego sprzęt gwarantował zawsze stabilne działanie. Pozwalają na to sprawne systemy chłodzenia, a także odpowiednio przemyślana konstrukcja wspomnianych obudów. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze różnego rodzaju narzędzia ułatwiające zarządzanie zasobami komputera, a także podnoszącymi poziom ochrony przechowywanych danych.

HP EliteDesk 705 G4 – wydajność

Spośród wszystkich wykorzystywanych procesorów, największą wydajnością wyróżnia się model AMD Ryzen 7 PRO 2700 i to on powinien być wybierany, jeśli zależy Wam nam najwyższej możliwej wydajności. Jego spore możliwości pracy w trybie wielowątkowym sprawiają, że powinien bez większych problemów uporać się z obsługą rozmaitych programów biznesowych i profesjonalnych.

Jeśli zaś chodzi o karty graficzne, wiele zależy od docelowego zastosowania komputera. W sytuacji, gdy ma ono służyć do obsługi programów specjalistycznych, najlepszym wyborem okażą się konfiguracje korzystające z jednostki Nvidia Quadro P1000, która właśnie po to została skonstruowana. Nie jest to oczywiście karta z najwyższej możliwej półki, jednak z pewnością można liczyć na stabilną realizację wielu zaawansowanych zadań.

Bardziej uniwersalnym charakterem wyróżnia się natomiast karta AMD Radeon RX 560. Nie tylko dobrze sprawdzi się w pracy biznesowej, ale również powinna poradzić sobie z obsługą gier PC. Jak wskazuj test, HP EliteDesk 705 G4 pozwoli na uruchomienie wielu ciekawych produkcji.

HP EliteDesk 705 G4 – wady i zalety

Bez wątpienia mamy do czynienia z niezwykle rozbudowaną, wszechstronną serią komputerów, która składa się z zestawów przygotowanych do realizacji wielu zadań. Bez problemu znajdziemy modeli z wielordzeniowymi procesorami i specjalistyczną kartą graficzną, dzięki której renderowanie, montowanie czy projektowanie okaże się jeszcze wygodniejsze. Równie dobrze możemy postawić także na modele uniwersalne, dobrze sprawdzające się w pracy, ale również podczas obsługi gier.

Recenzja HP EliteDesk 705 G4 wskazuje również na możliwość wyboru jedne z trzech konstrukcji, które są zróżnicowane zarówno pod względem sposobu przygotowania i wymiarów, jak i zawartości. Do tego dochodzą różnice związane z potencjałem przyszłej rozbudowy zestawu. Po stronie zalet modelu HP EliteDesk 705 G4 należy zapisać także wysoką jakość wykonania komputerów i możliwość skorzystania z przydatnych narzędzi, które ułatwiają zarządzanie zasobami i zwiększają poziom bezpieczeństwa.

Jeśli chodzi o wady, wspomnieć należy o tym, że modele mniejsze dysponują ubogimi zestawami portów. Potencjał ich rozbudowy również nie jest obiecujący. Niektórzy użytkownicy wskazują też, że problemem jest wysoka cena HP EliteDesk 705 G4. Mowa tu zwłaszcza o najlepszych konfiguracjach.

ZALETY

  • Wszechstronność zastosowania
  • Wiele podzespołów do wyboru
  • Komputery sprzedawane są z 3 różnymi obudowami
  • Narzędzia bezpieczeństwa
  • Wysoka jakość wykonania

WADY

  • Modele mniejsze dysponują mało rozbudowanymi zestawami portów
  • Wysokie ceny

HP EliteDesk 705 G4 – podsumowanie, czy warto?

Przedstawiona wyżej seria biznesowych zestawów komputerowych powinna zadowolić spore grono potencjalnych odbiorców. Zwłaszcza że oferowane urządzenia są niezwykle zróżnicowane. I to nie tylko pod względem sprzętowym.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.