Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

HP ProDesk 400 G6 – dane techniczne, recenzja, czy warto?

Seria komputerów ProDesk została powiększona o kolejną odsłonę modelu numer 400. Z czego korzysta?

Mowa o urządzeniach kierowanych do klientów biznesowych. Powinny zadowolić zarówno te mniejsze, jak i większe firmy. Wszystko ze względu na bogaty wybór oferowanych konfiguracji, zróżnicowanych pod względem zamontowanych podzespołów, a także przygotowanych konstrukcji.

HP ProDesk 400 G6 – dane techniczne oraz cena

Producent postawił między innymi na procesory z serii Intel Coffee Lake, które mają zapewnić dobre dostosowanie się do wymagań wielu programów biurowych, multimedialnych i projektowych. Do tego dochodzą bogate zestawy portów i złączy.

HP ProDesk 400 G6 – dostępne konfiguracje

Producent nie chciał ograniczać się do kilku wersji sprzętowych, dlatego na rynku znajdziemy kilkadziesiąt różnych zestawów, korzystających z wielu procesorów i kart graficznych. Pozwala nam to oczywiście na dobór rozwiązań, które okażą się odpowiednie do konkretnych zastosowań, a także wymagań sprzętowych stawianych przez wybrane programy.

Żeby ostateczny wybór okazał się trafiony, warto najpierw dokładnie przeanalizować parametry oferowanych konfiguracji, a następnie dokonać ich porównania. Na początek weźmiemy się za procesory. Osoby stawiające na maksymalizację wydajności powinny stawiać na modele wyposażone w układy Intel Coffee Lake.

Najlepszymi parametrami wyróżnia się model Intel Core i7-9700, który korzysta z ośmiu fizycznych rdzeni i z takiej samej ilości wątków. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 3000 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać pobita do poziomu 4700 MHz. Dzięki temu otrzymujemy sprzęt, który bardzo dobrze sprawdza się podczas obsługi programów korzystających z wielu wątków. Uzupełnieniem jego specyfikacji jest 12 MB pamięci podręcznej, a także współczynnik TDP na poziomie 65 W.

Zobacz HP ProDesk 400 G6

Mamy więc do czynienia z naprawdę wydajnym sprzętem, doskonale sprawdzającym się w ramach tak zwanej pracy profesjonalnej. Nie powinniśmy obawiać się spowolnień działania szczególnie rozbudowanych narzędzi, wykorzystywanych między innymi do tworzenia projektów czy też modeli 3D.

Kolejnym układem z tej serii montowanym w komputerach HP ProDesk 400 G6 jest Intel Core i5-9500. Tym razem mamy do czynienia z procesorem sześciordzeniowym i sześciowątkowym. Jego taktowanie mieści się w przedziale od 3000 MHz do 4400 MHz. Do tego dochodzi 9 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu i współczynnik TDP na poziomie 65 W.

Mniej rdzeni i mniej wątków to słabsze działanie w najbardziej wymagających programach, co jednak nie oznacza, że jest to sprzęt słaby lub nieprzystający do standardów typowych dla komputerów biznesowych wysokiej klasy. Wręcz przeciwnie – jego wydajność także pozwoli na obsługę wielu rozbudowanych narzędzi i programów.

Ostatnim układem z tej generacji jest Intel Core i3-9100. Układ z czterema fizycznymi rdzeniami i czterema wątkami logicznymi. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 3600 MHz, natomiast w trybie turbo dochodzi do 4200 MHz. Wspomnieć warto jeszcze o 6 MB pamięci podręcznej, a także współczynniku TDP na poziomie 65 W. Procesor jest znacznie słabszy od modeli i7 oraz i5, jednak powinien bez większych problemów poradzić sobie z obsługą najważniejszych programów biznesowych.

Komputer HP ProDesk 400 G6 sprzedawany jest także w wersjach wyposażonych w procesory starsze, pochodzące z generacji ósmej. Do wyboru mamy dwa układy. Pierwszym z nich jest Intel Core i7-8700 z sześcioma fizycznymi rdzeniami i dwunastoma wątkami, którego taktowanie mieści się w przedziale od 3200 MHz w trybie bazowym do 4600 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi jeszcze 12 MB pamięci podręczny. Drugim układem jest znacznie słabszy model Intel Core i3-8100 (cztery rdzenie, cztery wątki, częstotliwość taktowania 3600 MHz, 6 MB pamięci podręcznej).

To jednak nie koniec, ponieważ na rynek wypuszczone zostały również komputery niskobudżetowe. W ich przypadku skorzystać możemy z takich procesorów jak Intel Pentium G5420 (dwa rdzenie, cztery wątki, taktowanie 3800 MHz) lub Intel Celeron G4930 (dwa rdzenie, dwa wątki, taktowanie 3200 MHz).

Warto nadmienić, że na rynku znajdziemy również zestawy wyposażone w dedykowane karty graficzne, które zdecydowanie rozszerzają możliwości wykorzystania sprzętu. W komputerach tańszych montowane są jednostki Nvidia GeForce GT 730 lub AMD Radeon R7 430 z 2 GB pamięci typu GDDR5, natomiast w tych droższych znajdziemy kartę AMD Radeon RX 550X z 4 GB pamięci własnej.

Specyfikacja HP ProDesk 400 G6 wskazuje także na wykorzystanie bardzo szybkiej pamięci RAM typu DDR4. Co ważne, na płycie głównej zamontowane mogą zostać kości o łącznej pojemności wynoszącej aż 64 GB. Zapewnia to swobodny dobór oferowanych zestawów, a także ich łatwą rozbudowę.

Tyczy się to także dysków twardych. W wersjach podstawowych znajdziemy pojedyncze dyski talerzowe (HDD) lub półprzewodnikowe (SSD), jednak nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zakupić również komputer korzystający z dwóch dysków twardych (HDD + SSD).

HP ProDesk 400 G6 – wygląd

Jak już zostało wspomniane, komputer sprzedawany jest w dwóch obudowach, różniących się oczywiście pod względem wymiarów. Modelami większymi są zestawy HP ProDesk 400 G6 MT. Obudowy Micro Tower zapewniają efektywną cyrkulację powietrza i wiele możliwości rozbudowy. Warto w tym miejscu podkreślić, że pod względem wymiarów i tak daleko im do standardowych konstrukcji Tower, które zajmują naprawdę sporo miejsca.

Drugą opcją do wyboru jest HP ProDesk 400 G6 SFF, a więc komputer dysponujący obudową Small Form Factor. Co ważne, można ją postawić w pozycji pionowej lub poziome. Jej kompaktowe wymiary sprawiają, że zmieści się na każdym stanowisku pracowniczym.

Niezależnie od wybranego modelu, możemy liczyć na bardzo przyzwoitą jakość wykonania konstrukcji. Komputery HP przyzwyczaiły nas do wykorzystania wytrzymałych materiałów konstrukcyjnych, które dobrze sprawdzają się podczas pracy ze sporym obciążeniem. Do tego dochodzą nowoczesne zestawy chłodzące, utrzymujące temperatury najważniejszych podzespołów na względnie niskich poziomach.

Wspomnieć warto jeszcze o zestawach zamontowanych portów i złączy. Nie są one zbytnio rozbudowane, choć w niektórych modelach wykorzystywane są również elementy opcjonalne. Dzięki temu do zestawu dodane może zostać na przykład złącze HDMI. Warto więc dokładnie prześledzić karty produktowe interesujących nas konfiguracji.

HP ProDesk 400 G6 – cechy

Jak podkreśla producent, oferowane konfiguracje sprzętowe nie są „skończone” – oznacza to, że możemy je dowolnie rozbudowywać, na przykład poprzez dołożenie pojemniejszych kości RAM czy też innych dysków twardych. Pozwala nam to lepiej dostosować się do wciąż rosnących wymagań sprzętowych nowych programów.

Poza przyzwoitą wydajnością, komputery zapewniają także w pełni stabilną pracę w każdych warunkach. Gwarancją tego mają być testy typu HP Total Test Process. Do tego wszystkiego możemy dodać wykorzystanie nowoczesnych mechanizmów bezpieczeństwa, dzięki którym dane przechowywane na dyskach są lepiej chronione. Wyróżnić należy przede wszystkim narzędzie HP Suer Sense, które reaguje na zagrożenia związane z działaniem złośliwego oprogramowania.

HP ProDesk 400 G6 – wydajność

Biorąc pod uwagę specyfikacje techniczne oferowanych na rynku zestawów komputerowych, należy podkreślić, że największą wydajnością wyróżniają się konfiguracje wyposażone w procesor Intel Core i7-9700. Układ ten dysponuje mocą obliczeniową, która pozwala myśleć o sprawnej obsłudze nie tylko najważniejszych programów biznesowych, ale również znacznie bardziej zaawansowanych narzędzi projektowych i graficznych. Z jego możliwości zadowoleni powinni być więc graficy, projektanci i programiści.

Możliwości komputera okażą się jeszcze większe, jeśli postawimy na dedykowaną kartę graficzną AMD Radeon RX 550X z 4 GB pamięci własnej. Jest to bardzo wszechstronna jednostka GPU, z której skorzystamy podczas obsługi zarówno programów biznesowych, jak i multimedialnych. Uwagę warto zwrócić na uzyskiwane przez nią wyniki w programach diagnostycznych. W 3DMark 11 Performance GPU średnia wyniosła 5219 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme zatrzymała się na 45271 punktach. Ze względu na bardzo przyzwoite osiągi karty, możemy liczyć na to, że poradzi sobie z obsługą także niektórych gier.

HP ProDesk 400 G6 – wady i zalety

Do czynienia mamy z komputerem biznesowym, który bardzo dobrze sprawdzi się nie tylko w pracy, ale i w domu. Wykorzystywane podzespoły sprawiają, że możemy liczyć na przyzwoitą wydajność w programach biurowych, multimedialnych, ale również w bardziej wymagających narzędziach służących między innymi do obróbki graficznej, montowania materiałów filmowych czy też tworzenia rozbudowanych projektów.

O końcowym zastosowaniu sprzętu decyduje dobór konkretnych podzespołów. Do wyboru mamy naprawdę wiele konfiguracji, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Jest to bez wątpienia spora zaleta tego komputera. Plus możemy postawić także przy możliwości wyboru dwóch różnych konstrukcji – Small Form Factor lub Micro Tower. Do tego dochodzi także przyzwoita jakość wykonania sprzętu, a także sprawnie działające systemu chłodzenia.

Użytkownicy narzekają natomiast na dość ubogie zestawy portów i złączy. Tylko w niektórych konfiguracjach liczba zamontowanych elementów jest wystarczająca. Problemem często jest także cena HP ProDesk 400 G6. Wersje najlepsze kosztują naprawdę sporo.

ZALETY

  • Uniwersalne zastosowanie
  • Wiele konfiguracji do wyboru
  • Komputer sprzedawany jest w dwóch obudowach
  • Przyzwoita jakość wykonania

WADY

  • Ubogi zestaw portów
  • Wysokie ceny najlepszych konfiguracji

HP ProDesk 400 G6 – podsumowanie, czy warto?

Jak wskazuje recenzja, HP ProDesk 400 G6 to komputer biznesowy, którego możliwości pozwalają a wykorzystanie rozmaitych programów, służących nie tylko do pracy. Na uwagę zasługuje przede wszystkim fakt, że na rynku dostępnych jest mnóstwo zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:47
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.