Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Gra w rzutki – jak grać? Zasady

Gra w rzutki, zwana dartem, to rozrywka uwielbiana w wielu krajach świata.

W Polsce najczęściej realizowana w barach i pubach. Co warto wiedzieć o rzutkach? Jakie akcesoria do darta najlepiej wybrać? Dart kojarzy się przede wszystkim z barową rozrywką. Jednak tak naprawdę gra w rzutki to także zawodowy sport. Rywalizację najlepszych na świecie darterów z zapartym tchem śledzą m.in. mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii czy USA. Najstarszą organizacją darta jest BDO (British Darts Organisation), która powstała już w 1973 roku. Niecałe dwadzieścia lat później zaistniała kolejna profesjonalna organizacja darta, czyli PDC (Professional Darts Corporation). Obecnie obie federacje organizują międzynarodowe turnieje, w tym Mistrzostwa Świata w darcie, które zazwyczaj odbywają się na koniec roku kalendarzowego.

Warto wiedzieć!

Najbardziej utytułowanym darterem na świecie jest Phil Taylor, urodzony w 1960 roku 16-krotny mistrz świata obu federacji. Ma na swoim koncie także wiele innych zwycięstw w mniejszych turniejach. Łącznie wygrał ponad 150 profesjonalnych zawodów. Jego pseudonim to „The Power”. To m.in. on doprowadził do powstania federacji PDC. Uważa się go za najlepszego zawodnika wszech czasów.

Główny cel gry w rzutki zazwyczaj jest dobrze znany i rozumiany. Należy trafić rzucanymi lotkami w tarczę. Jednak to nie wszystko. Ważne jest także to, w jakie miejsca na tarczy próbuje się trafić. Konieczne jest także właściwe liczenie punktów. Gra w rzutki to doskonała rozrywka dla młodszych i starszych, ale zanim zacznie się rzucać, warto poznać zasady darta i dowiedzieć się czegoś o akcesoriach dla darterów.

Wyposażenie dartera

Żeby gra w rzutki w ogóle mogła się odbyć, potrzeba odpowiedniego sprzętu. Oczywiście jeśli zamierza się jedynie od czasu do czasu pograć w pubie, wówczas zakup jakiegokolwiek wyposażenia nie ma sensu. W pubach dostępne są specjalne automaty do darta wraz z lotkami, które zliczają punkty za graczy i świetnie sprawdzają się w takich miejscach. Jednak gra w lotki może być realizowana także w domu. Wystarczy jedynie ściana i odrobina przestrzeni (linia, z której zawodnik prowadzi grę, powinna znajdować się 2,37 m od ściany z tarczą).

Jaka tarcza do darta?

Podstawowy element wyposażenia dartera to oczywiście tarcza do darta. Bez niej gra w rzutki nie byłaby możliwa. Tablica do gry w lotki podzielona jest na 20 trójkątnych, kolejno ponumerowanych pól. Za pomocą okręgów każde trójkątne pole podzielone jest na cztery części: dwie większe o normalnej punktacji odpowiadającej numerowi trójkąta i dwie mniejsze, liczone podwójnie i potrójnie. Gra w rzutki dotyczy też środka tarczy – centralny punt to oczywiście „bull” warty 50 punktów, zewnętrzny pierścień bulla to 25 punktów. Jakie tarcze do gry w darta można kupić?

  • Tarcze elektroniczne – najbardziej rozpowszechnione, zwłaszcza w barach, ponieważ same liczą zawodnikom punkty. Są jednak dość głośne. Używa się do nich lotek z grotami plastikowymi.
  • Tarcze sizalowe – wykonane ze specjalnego włókna sizalowego, które jest bardzo wytrzymałe i elastyczne. To właśnie takie tarcze wykorzystuje się na profesjonalnych zawodach. Ich główną zaletą jest cichość. Korzystanie z nich wymaga jednak samodzielnego liczenia punktów.

Polecane dart

Jakie rzutki wybrać?

Gra w rzutki to nie tylko tarcza do darta. To oczywiście także rzutki, zwane lotkami. Porządny sprzęt to produkty składane, w których da się wymienić każdy element. Dzięki temu darter może stworzyć lotkę idealnie skrojoną pod swoje potrzeby. Na co warto zwrócić uwagę, nabywając rzutki do darta?

  • Grot – czyli inaczej tip to bardzo ważna część lotki. Grot może być plastikowy lub metalowy. Plastikowy jest najbardziej uniwersalny, natomiast tip metalowy sprawdzi się wyłącznie na tarczach sizalowych.
  • Beczka – odpowiada za obciążenie lotki. To za ten element chwyta darter, zanim wyrzuci lotkę. Powinien być wykonany z wolframu, najlepiej w 95%.
  • Piórkogra w rzutki odbywa się przy pomocy lotek, które muszą mieć piórko. Może ono mieć różne kształty czy wielkość, wszystko zależy od preferencji dartera. Popularne są piórka z nadrukami.

Zasady gry w rzutki

W darcie pojedynczą rozgrywkę między dwoma zawodnikami nazywa się legiem. Leg polega na tym, że najpierw jeden zawodnik rzuca do tarczy trzy raz, a potem drugi. Najpopularniejsza gra w rzutki to 501 double out. To właśnie tę odmianę darta można obserwować na mistrzostwach świata. Zdobyte przez każdego zawodnika punkty odlicza się od wartości 501. Ostatni rzut, który ma zakończyć lega i doprowadzić do wyzerowania wyniku, musi być trafiony w pole podwójne lub środkową część bulla.

Dart – jak rzucać?

Zasady darta to jedno, ale gra w rzutki przede wszystkim opiera się na skutecznym rzucaniu lotkami. Jak to zrobić? Przede wszystkim ustawić się w odpowiedniej odległości (2,37 m od ściany z tarczą). Jeśli jest się praworęcznym, należy wysunąć prawą nogę do przodu (leworęcznym – lewą) i najlepiej delikatnie ją obrócić bokiem. Lotkę należy trzymać na wysokości prawego (lewego) oka i lekko pochylić się do przodu. W trakcie rzutu bark jest nieruchomy, natomiast należy skupić się na łokciu, który w ostatnim etapie rzutu powinien odrobinę unieść się w górę.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.