Ekspert Morele | 16:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaką tarczę dart wybrać? Która będzie najlepsza?

Dart to popularna gra klubowa, która może stać się również ciekawą rozrywką w domu albo w hotelowym klubie.

Do gry w lotki niezbędna będzie odpowiednia tarcza oraz rzutki. Jak wybrać tarczę do tej gry? Czym się kierować podczas zakupu i na co zwrócić uwagę? Informacje o grze Dart. Dart to nie tylko rzucanie lotkami przy kuflu piwa w pubie, ale także profesjonalna dyscyplina sportowa. Mimo wszystko, grę w lotki pokochali bywalcy klubów muzycznych i pubów. Rozrywka ta jest niezwykle popularna w Wielkiej Brytanii, Irlandii, krajach skandynawskich oraz w Stanach Zjednoczonych.

Warto wiedzieć!

Trudno dziś ustalić, kto tak naprawdę wymyślił grę w lotki, ale pierwotnie używano do niej tarcz wykonanych ze spodów beczek po winie albo rzucano lotkami do pni drzew.

Zanim zdecydujemy się na zakup tarczy do gry w lotki, warto poznać zasady tej rozrywki i przekonać się, czy jest to zajęcie dla nas. Dart – zasady gry:

 • Gra w lotki to rywalizacja pomiędzy dwoma graczami, choć w amatorskich rozgrywkach można postępować inaczej.
 • Standardowa rywalizacja pomiędzy dwoma osobami polega na naprzemiennym wykonywaniu trzech rzutów do tarczy. Wygrywa ten zawodnik, który jako pierwszy osiągnie określoną liczbę punktów (na przykład 501).
 • Tarcza do gry w lotki morze służyć wielu odmianom gry – na przykład double in, w którym trzeba najpierw trafić podwójne pole, by w ogóle zacząć odliczać punkty.

Tarcza do gry w lotki – jak wygląda? Jakie są rodzaje?

Dawniej tarcze do gry w lotki były wykonywane z drewna, które należało regularnie moczyć w wodzie, by zachowało swoje właściwości. Obecnie tego typu rozwiązania można znaleźć już tylko w nielicznych pubach i miejscach, gdzie kultywuje się tradycję związaną z grą w rzutki. Obecnie tarcze do gry dart można podzielić na dwa typy: elektroniczne i sizalowe. Czym się różnią? Która lepsza?

Tarcza do gry w rzutki sizalowa

Tarcze tego typu są bardzo popularnym rozwiązaniem. Można polecić je do domów ponieważ są to tarcze niemal bezgłośne – rzucona lotka, która wbija się w tarczę nie wydaje głośnego odgłosu.

Warto wiedzieć!

Tarcze sizalowe zawdzięczają swoją nazwę tropikalnej roślinie – agawie sizalowej – z której liści wytwarza się wspomniane tarcze. Co ciekawe, gdy już wyjmiemy lotkę z tarczy, otwór po niej szybko zanika, ponieważ włókna sizalu wracają do swojego pierwotnego kształtu.

Tarcza sizalowa ma wiele zalet, ale ma również swoje mankamenty. Warto poznać wszystkie za i przeciw jeszcze przed zakupem.

ZALETY

 • Jest bardzo cicha i komfortowa w użytkowaniu.
 • Ceny tarcz sizalowych są zróżnicowane, najtańsze modele można znaleźć już od kilkudziesięciu złotych.
 • Tarcze tego typu są ogólnodostępne i popularne.
 • Można użytkować taką tarczę wewnątrz i na zewnątrz budynków.

WADY

 • Tańsze tarcze sizalowe mogą być wykonane z sizalu niskiej jakości.
 • Te tarcze są cięższe od elektronicznych.
 • Punkty trzeba obliczać samodzielnie.

Tarcza dart elektroniczna

Nowocześniejszy wariant tarczy do gry w rzutki oraz do wielu innych gier. Tarcze tego typu mogą kosztować zaledwie kilkanaście złotych (choć te modele są bardzo słabej jakości), ale zdecydowana większość kosztuje kilkadziesiąt do kilkuset złotych. Najbardziej kosztowne są, oczywiście, tarcze profesjonalne.

Tarcze elektroniczne automatycznie zliczają punkty, niektóre podają je również w formie głosowego komunikatu. Mankamentem elektronicznych tarcz do rzutek jest ich głośna praca (głośny stuk lotki o powierzchnię tarczy oraz odgłosy odczytywanego wyniku). Jakie są inne wady oraz zalety tarcz elektronicznych?

ZALETY

 • Tarcze elektroniczne są bardzo lekkie.
 • Atrakcyjna cena prostych tarcz elektronicznych.
 • Automatyczne zliczanie punktów.
 • Możliwe komunikaty głosowe.
 • Wiele programów do różnych gier.

WADY

 • Ilość graczy jest w tym wypadku ograniczona (dokładna liczba zależy od modelu tarczy, zazwyczaj jest to od 1 do 16 osób).
 • Tarcze tego typu są zauważalnie większe od sizalowych.
 • Gorsza wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.
 • Można używać jej tylko wewnątrz budynku.

Którą tarczę wybrać? Elektroniczną czy sizalową?

Jeśli wciąż zastanawiacie się, który model będzie lepszym wyborem, poniższe zestawienie cech i parametrów powinno być pomocne w podjęciu decyzji.

Bez względu na to, na który rodzaj tarczy się zdecydujemy, warto wybrać model o dobrej jakości wykonania. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Czym się kierować podczas zakupu?

 • Na markę – warto sięgnąć po model od znanej i cenionej firmy, a nie po najtańsze tarcze od nieznanych producentów. Do cenionych producentów można zaliczyć, między innymi, marki Winmau oraz Unicorn.
 • Na wymiary – profesjonalna tarcza do darta ma średnicę około 45 centymetrów
 • Na rzutki – zazwyczaj kupuje się je w komplecie z tarczą, ale to akcesoria, które zużywają się i łatwo je zgubić więc czasami zachodzi potrzeba ich wymiany lub dokupienia nowych.

Jak dobrać rzutki do darta?

Do wyboru mamy lotki wielu marek, ale poszczególne warianty mogą różnić się również materiałami, z których je wykonano.

Warto wiedzieć!

Na rzutkę do gry dart składają się cztery odrębne elementy: trip (grot), barrel (beczka), shaft (nasadka) oraz piórko.

Wybór konkretnego typu lotek jest uzależniony od tego, jaką tarczą dysponujemy. Jeśli zamierzamy korzystać jedynie z tarczy sizalowej, warto sięgnąć po prostu po lotki klasyczne o ostrym grocie. Jeśli natomiast zamierzamy korzystać wyłącznie z tarczy elektronicznej, powinniśmy sięgnąć po lotki typu „soft”.

Warto wiedzieć!

W sprzedaży można znaleźć także różne ciekawe akcesoria dla dzieci, jak rzutki na rzepy. Nie są to lotki zalecane dla dorosłych, ale sprawdzą się wśród dzieci ponieważ są lżejsze i bezpieczniejsze w użyciu.

Gdzie znaleźć miejsce na tarczę dart?

Tarcza do rzutek teoretycznie nie zajmuje wiele miejsca – choć jej średnica wynosi zaledwie 45 centymetrów, to jednak warto przewidzieć na tę grę nieco większą przestrzeń.

 • Wokół tarczy warto zachować wolną przestrzeń (czyli na przykład nie wieszać tuż obok niej pamiątkowych obrazów lub zegarów, bo gdy całkowicie chybimy rzutką, możemy uszkodzić pobliskie przedmioty).
 • Tuż pod tarczą nie należy ustawiać szklanych stolików ani delikatnych mebli. Część lotek, które trafiają w tarczę, odbijają się i spadają na podłogę. Warto zabezpieczyć posadzkę w tym miejscu (na przykład miękką wykładziną) i usunąć meble, by nie uległy uszkodzeniu.
 • Przed tarczą warto zachować wolną przestrzeń, by gracze mieli swobodę rzucania. To ważne, by nie grać gdzieś w kąciku, w ścisku i niewygodzie – wówczas trudno o dobry rzut i pewne oko.

Dart – jaka odległość od tarczy?

Tarcza wybrana, lotki kupione, miejsce na grę przygotowane, ale na jakiej wysokości zawiesić tarczę i w jakiej odległości od niej ustawić się do gry?

 • Tarcza do gry powinna znaleźć się na wysokości 173 centymetrów – wysokość mierzona od podłogi do środka tarczy.
 • Tarcza powinna znajdować się w odległości 237 centymetrów od rzucającego.
 • Środek tarczy powinien znajdować się w odległości (mierzonej w linii od środka tarczy do puntu na podłodze, w którym znajduje się gracz) 293 centymetrów od linii rzutu.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)