Udostępnij
Skomentuj

Jaką tarczę dart wybrać? Która będzie najlepsza?

Dart to popularna gra klubowa, która może stać się również ciekawą rozrywką w domu albo w hotelowym klubie.

Do gry w lotki niezbędna będzie tarcza do darta oraz rzutki. Jak wybrać odpowiednią tarczę do tej gry? Czym się kierować podczas zakupu i na co zwrócić uwagę? W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje o grze Dart. Niewątpliwie jest to zabawa, która może wciągnąć każdego. Wystarczy zadbać o kilka szczegółów związanych ze sprzętem i organizacją przestrzeni.

Dart – podstawowe informacje o grze

Dart to nie tylko rzucanie lotkami przy kuflu piwa w pubie, ale także profesjonalna dyscyplina sportowa. Mimo wszystko, grę w lotki pokochali bywalcy klubów muzycznych i pubów. Rozrywka ta jest niezwykle popularna w Wielkiej Brytanii, Irlandii, krajach skandynawskich oraz w Stanach Zjednoczonych.

Warto wiedzieć!

Trudno dziś ustalić, kto tak naprawdę wymyślił grę w lotki, ale pierwotnie używano do niej tarcz wykonanych ze spodów beczek po winie albo rzucano lotkami do pni drzew.

Zanim zdecydujemy się na zakup tarczy do gry w lotki, warto poznać zasady tej rozrywki i przekonać się, czy jest to zajęcie dla nas. Dart – zasady gry:

 • Gra w lotki to rywalizacja pomiędzy dwoma graczami, choć w amatorskich rozgrywkach można postępować inaczej.
 • Standardowa rywalizacja pomiędzy dwoma osobami polega na naprzemiennym wykonywaniu trzech rzutów do tarczy. Wygrywa ten zawodnik, który jako pierwszy osiągnie określoną liczbę punktów.
 • Najpopularniejszą odmianą gry w lotki jest tzw. Dart 501. Polega ona na tym, że każdy gracz rozpoczyna z wynikiem 501, a punkty podczas rzutów są zbijane, a nie zdobywane. Wygrywa ten, kto pierwszy uzyska wynik równy 0. Najbardziej emocjonująca jest końcówka rozgrywki, ponieważ celem jest uzyskanie dokładnego wyniku. To oznacza, że jeżeli zostało Ci 8 punktów, to musisz wycelować w pole o wartości 8. W przypadku trafienia w większą liczbę gracz pozostaje z tym samym wynikiem i traci kolejkę.
 • Tarcza do gry w lotki może służyć wielu odmianom gry – na przykład double in, w którym trzeba najpierw trafić podwójne pole, by w ogóle zacząć odliczać punkty. Istnieje kilka różnych wersji rozgrywki, a część z nich rozgrywana jest na profesjonalnych turniejach.

Naturalnie jest to tylko skrótowe wyjaśnienie zasad. W końcu kupując tarczę do darta do użytku domowego, przeważnie myślimy o przyjemnej grze w towarzystwie, aniżeli o profesjonalnej rozgrywce z presją o wynik. W związku z tym wiele osób ustala własne reguły. Nie zmienia to jednak faktu, że warto zadbać o odpowiednie wyposażenie, dlatego w dalszej części tekstu ustalimy, jaka tarcza do darta będzie najlepsza.

Tarcza dart – jak wygląda? Jakie są rodzaje?

Dawniej tarcze do gry w lotki były wykonywane z drewna, które należało regularnie moczyć w wodzie, by zachowało swoje właściwości. Obecnie tego typu rozwiązania można znaleźć już tylko w nielicznych pubach i miejscach, gdzie kultywuje się tradycję związaną z grą w rzutki. Obecnie tarcze do darta można podzielić na dwa typy: elektroniczne i sizalowe. Czym się różnią? Która lepsza?

Tarcza do darta sizalowa

Tarcze tego typu są bardzo popularnym rozwiązaniem. Można polecić je do domów, ponieważ są to tarcze niemal bezgłośne – rzucona lotka wbija się z przytłumionym efektem.

Warto wiedzieć!

Tarcze sizalowe zawdzięczają swoją nazwę tropikalnej roślinie – agawie sizalowej – z której liści wytwarza się wspomniane tarcze. Co ciekawe, gdy już wyjmiemy lotkę z tarczy, otwór po niej szybko zanika, ponieważ włókna sizalu wracają do swojego pierwotnego kształtu.

Tarcza sizalowa do darta ma wiele zalet, ale ma również swoje mankamenty. Warto poznać wszystkie za i przeciw jeszcze przed zakupem.

ZALETY

 • Jest bardzo cicha i komfortowa w użytkowaniu.
 • Ceny tarcz sizalowych są zróżnicowane, najtańsze modele można znaleźć już od kilkudziesięciu złotych.
 • Tarcze tego typu są ogólnodostępne i popularne.
 • Można użytkować taką tarczę wewnątrz i na zewnątrz budynków.

WADY

 • Tańsze tarcze sizalowe mogą być wykonane z sizalu niskiej jakości.
 • Te tarcze są cięższe od elektronicznych.
 • Punkty trzeba obliczać samodzielnie.

Tarcza do darta elektroniczna

Nowocześniejszy wariant tarczy do gry w rzutki. Tarcze tego typu mogą kosztować zaledwie kilkanaście złotych (choć te modele są bardzo słabej jakości), ale zdecydowana większość kosztuje kilkadziesiąt do kilkuset złotych. Najbardziej kosztowne są oczywiście tarcze profesjonalne.

Elektroniczne tarcze do darta automatycznie zliczają punkty, niektóre podają je również w formie głosowego komunikatu. Ich największym mankamentem jest głośna praca (głośny stuk lotki o powierzchnię tarczy oraz odgłosy odczytywanego wyniku). Jakie są inne wady oraz zalety tarcz elektronicznych do darta?

ZALETY

 • Tarcze elektroniczne są bardzo lekkie.
 • Atrakcyjna cena prostych tarcz elektronicznych.
 • Automatyczne zliczanie punktów.
 • Możliwe komunikaty głosowe.
 • Wiele programów do różnych gier.

WADY

 • Ilość graczy jest w tym wypadku ograniczona (dokładna liczba zależy od modelu tarczy, zazwyczaj jest to od 1 do 16 osób).
 • Tarcze tego typu są zauważalnie większe od sizalowych.
 • Gorsza wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.
 • Można używać jej tylko wewnątrz budynku.

Jaka tarcza do darta? Elektroniczna czy sizalowa?

Jeśli wciąż zastanawiacie się, który model będzie lepszym wyborem, poniższe zestawienie cech i parametrów między tarczami do darta elektronicznymi a sizalowymi powinno być pomocne w podjęciu decyzji.

Jeśli planujesz zakup tarczy dart do użytku domowego, to w większości przypadków rozsądniejszym rozwiązaniem będzie sizalowa tarcza. Powodem jest przede wszystkim ciche użytkowanie. Jednakże wiadomo, że przy rozgrywkach towarzyskich większą atrakcją (i też wygodniejszą opcją ze względu na automatycznie liczone punkty) może okazać się elektroniczna wersja. Taki wariant też warto wziąć pod uwagę, ale lepiej mieć do tego wydzieloną przestrzeń, w której odgłosy nie będą rozpraszać innych domowników lub sąsiadów. Bez względu na to, na który rodzaj tarczy się zdecydujemy, warto wybrać model o dobrej jakości wykonania. Na co w tym kontekście należy zwrócić uwagę?

 • Na markę – warto sięgnąć po model od renomowanej firmy, a nie po najtańsze tarcze od nieznanych marek. Do cenionych producentów można zaliczyć, między innymi, marki Winmau oraz Unicorn. Warto podkreślić, że szczególnym zainteresowaniem i uznaniem (zarówno wśród początkujących osób, jak i profesjonalistów) cieszą się właśnie tarcze do darta Unicorn.
 • Na wymiary – w przypadku elektronicznych tarcz do darta możemy mieć do czynienia z różnymi wielkościami. Warto jednak podkreślić, jakie powinny być profesjonalne wymiary tarczy do darta. Otóż średnica całej powierzchni powinna wynosić 45 cm, z czego 33,6 cm to punktowane pole do gry. W modelach elektronicznych mogą występować inne wielkości pól potrójnych i podwójnych. W związku z tym, jeśli planujesz bardziej profesjonalnie do tego podejść, to koniecznie zwróć uwagę na wymiary tarczy do darta. Bezpieczniejszą opcją będzie wariant sizalowy.
 • Na rzutki – zazwyczaj kupuje się je w komplecie z tarczą, ale to akcesoria, które zużywają się i łatwo je zgubić więc czasami zachodzi potrzeba ich wymiany lub dokupienia nowych. Co więcej, istnieje wiele rodzajów rzutek, które można rozróżnić ze względu na rodzaj materiału czy budowę.
 • Na pająka, czyli drut oddzielający od siebie pola punktowe – w profesjonalnych tarczach do darta jest on zatopiony w sizalu i ma trójkątny profil. Dzięki temu jest on mniejszy i minimalizuje prawdopodobieństwo sytuacji, że rzutka trafi w element, do którego nie będzie w stanie się przyczepić. Z kolei w tańszych tarczach dart pająk jest przymocowany za pomocą skuwek, a sam drut jest dość gruby i okrągły.

Jak dobrać rzutki do darta?

Do wyboru mamy lotki wielu marek, ale poszczególne warianty mogą różnić się również materiałami, z których je wykonano. Naturalnie dla amatorów i osób grających sporadycznie nie będzie to robiło ogromnej różnicy. Jednak jeśli zamierzasz kupić profesjonalną tarczę do darta, to warto jednak zainwestować też w wysokiej jakości rzutki.

Warto wiedzieć!

Na rzutkę do gry dart składają się cztery odrębne elementy: trip (grot), barrel (beczka), shaft (nasadka) oraz piórko.

Wybór konkretnego typu lotek jest uzależniony od tego, jaką tarczą dysponujemy. Jeśli zamierzamy korzystać jedynie z tarczy sizalowej, warto sięgnąć po prostu po lotki klasyczne o ostrym grocie. Jeśli natomiast zamierzamy korzystać wyłącznie z tarczy elektronicznej, powinniśmy sięgnąć po lotki typu „soft”. Więcej na ten temat przeczytasz w poradniku na temat tego, jakie rzutki do darta warto wybrać.

Warto wiedzieć!

W sprzedaży można znaleźć także różne ciekawe akcesoria dla dzieci, jak np. rzutki na rzepy. Nie są to lotki zalecane dla dorosłych, ale sprawdzą się wśród dzieci, ponieważ są lżejsze i bezpieczniejsze w użyciu.

Gdzie znaleźć miejsce na tarczę dart?

Tarcza do rzutek teoretycznie nie zajmuje wiele miejsca – choć jej średnica wynosi zaledwie 45 centymetrów, to jednak warto przewidzieć na tę grę nieco większą przestrzeń.

 • Wokół tarczy warto zachować wolną przestrzeń (czyli na przykład nie wieszać tuż obok niej pamiątkowych obrazów lub zegarów, bo gdy całkowicie chybimy rzutką, możemy uszkodzić pobliskie przedmioty).
 • Tuż pod tarczą nie należy ustawiać szklanych stolików ani delikatnych mebli. Część lotek, które trafiają w tarczę, odbijają się i spadają na podłogę. Warto zabezpieczyć posadzkę w tym miejscu (na przykład miękką wykładziną) i usunąć meble, by nie uległy uszkodzeniu.
 • Przed tarczą warto zachować wolną przestrzeń, by gracze mieli swobodę rzucania. To ważne, by nie grać gdzieś w kąciku, w ścisku i niewygodzie – wówczas trudno o dobry rzut i pewne oko.

Dart – jaka odległość od tarczy?

Tarcza wybrana, lotki kupione, miejsce na grę przygotowane, ale na jakiej wysokości zawiesić tarczę i w jakiej odległości od niej ustawić się do gry? Wielu osobom mogłoby się wydawać, że tarcza do darta może zostać przymocowana „na oko”. Jednak tak jak wymiary w profesjonalnej rozgrywce mają dokładne znaczenie, tak samo jest w przypadku wysokości i odległości.

 • Wysokość tarczy do darta jest dokładnie określona – środek tarczy (czyli tzw. bull’s eye) powinien być na wysokości 173 cm.
 • Tarcza powinna znajdować się w odległości 237 centymetrów od rzucającego.
 • Środek tarczy powinien znajdować się w odległości (mierzonej w linii od środka tarczy do punktu na podłodze, w którym znajduje się gracz) 293 centymetrów od linii rzutu.
bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Dart - Akcesoria do darta - Rzutki do darta

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.