Udostępnij
Skomentuj

Jakie wybrać rzutki do darta? Które będą najlepsze?

Popularność wzrosła na tyle, że obecnie nie jest już kojarzony wyłącznie z grą w pubie przy piwie.

Coraz więcej osób przechodzi na profesjonalizm bądź bierze udział w amatorskich turniejach. W co trzeba zaopatrzyć się, by rozpocząć przygodą z tą grą? Przede wszystkim rzutki. Wbrew pozorom, ich wybór nie jest pozbawiony sensu. Wręcz przeciwnie, pełni niezwykle ważną rolę – ich rodzaj nie tylko wpływa na komfort rzucania, powinien on być bowiem dopasowany do typu gry, w którym chcemy się sprawdzić. Wszystko to sprawia, że podczas dokonywania wyboru zwrócić należy na szereg istotnych kwestii.

Rzutki do darta – budowa

Najlepiej zacząć od początku, czyli od przeanalizowania elementów, z których składa się rzutka. Zazwyczaj łączone są one w sposób gwintowy. Ich dobór powinien być uzależniony od naszej techniki trzymania lotki i rzutu.

  • Tip – inaczej nazywany grotem. Jest szpiczasta końców rzutki, która wbija się w tarczę. Dostępne rzutki mogą posiadać dwa rodzaje grotów – plastikowe (softip) lub stalowe (steeltip). Pierwsze wykorzystywane są przede wszystkim podczas gry na tarczach elektronicznych, natomiast drugie posłużą nam do tak zwanych tarcz sizalowych.

Nie należy wykorzystywać grotów stalowych do tarczy elektronicznej, gdyż siła uderzenia, jaką generują po prostu doprowadzi do uszkodzenia tarczy. Oczywiście nie oznacza to, że koniecznie musimy zaopatrzyć się w dwa rodzaje lotek. Każdy ich element jest bowiem wymienny. Wystarczy więc, że zaopatrzymy się w groty plastikowe i stalowe, dzięki czemu będzie w stanie korzystać z rzutek w każdych warunkach

  • Barrel – czyli tak zwana beczka. Pełni ona najważniejszą rolę, ponieważ to za nią trzymamy rzutkę podczas rzutu. Dlatego też powinna gwarantować przede wszystkim stabilny uchwyt i wygodny rzut. Oczywiście ostateczny wybór zależny jest od indywidualnych preferencji gracza – na co jednak należy zwrócić uwagę?

W pierwszej kolejności na materiał, z którego beczka została wykonana. Najlepsze jakościowe przyrządy przygotowywane są w ponad 90% z wolframu. Zakupić można także beczki z miedzi, niklu i kilku innych tworzyw. Drugą ważną kwestią jest tłoczenie powierzchni beczki, które może zostać wykonane na trzy różne sposoby: ring (rowki okrężne), knurl (tłoczenie ring z dodatkowymi rowkami) i counter (rowki poziome).

Bardzo ważny jest również kształt beczki. W sklepach można znaleźć barrel prosty, centralnie rozszerzony czy odmiany typu torpeda (zwężana ku tyłowi) i bomba (zwężana ku przodowi i tyłowi). Znaczenie ma również waga beczki. Wszystkie te elementy wpływają na jakość rzutu, dlatego warto próbować gry z różnymi barrelami, tak aby odkryć ten najbardziej nam pasujący.

Między beczką a kolejnym elementem rzutki znajduje się tak zwany oring, czyli gumowa uszczelka, która gwarantuje ich trwałe połączenie.

  • Shaft – inaczej nasadka, która łączy beczkę z ostatnim elementem rzutki, czyli piórkiem. Jej zadaniem jest dociążenie lotki dzięki któremu jej lot jest stabilny. Nasadki dzielone są ze względu na różne kształty, długości i grubości. Wszystkie te elementy powinny zostać dopasowane do dłoni gracza, dlatego każdą rzutkę przed zakupem warto „przymierzyć”.

Bardzo ważny jest również rodzaj tworzywa, z którego shaft został przygotowany. Elementy najtańsze przygotowuje się zazwyczaj z nylonu, natomiast te przeznaczone dla bardziej zaawansowanych graczy z aluminium bądź tytanu. Na końcu nasadki występują specjalne wcięcia, w których umieszczany jest ostatni element budowy rzutki, czyli…

  • Piórko – to ono umożliwia rzutce lot, dlatego jej wykonanie musi być wysokiej jakości. Poszczególne piórko różnią się między sobą przede wszystkim kształtem oraz tworzywem. Dlatego też wymienia się kilka rodzajów piórek. Wymienić można między innymi modele soft, które są wykonane z plastiku, dlatego łatwo je naprawić, nylonowe, dimpex, czyli niezwykle wytrzymałe piórka, wyróżniające się wysoką sztywnością oraz hart, wykonane ze wzmacnianego plastiku.

Na końcowej części piórka czasem montowany jest tak zwany protektor, który pełni rolę nasadki ochraniającej piórko przed zniszczeniem oraz zapobiegającej składaniu się piórka. Zazwyczaj protektory wykonywane są z aluminium.

Rzutki – rodzaje

Biorąc pod uwagę wszystkie elementy, które zostały opisane powyżej, możemy wskazać kilka rodzajów lotek, które w sklepach występują najczęściej. Są to:

  • rzutki mosiężne – najczęściej przygotowane są ze stopu miedzi i cynku. Są lekkie i tanie, jednak wyróżniają się do niską odpornością na uszkodzenia,
  • rzutki drewniane – bardzo rzadko spotykane, ich konstrukcja opiera się na odpowiednio dobranym gatunku drewna i piórach tureckich,
  • rzutki niklowe – śmiało można stwierdzić, iż są to jedne z najlepszych lotek przeznaczonych dla amatorów. Ich cena nadal nie jest bowiem wysoka, wyróżniają się ponadto niewielką wagą, a do tego są wytrzymałe,
  • rzutki wolframowe – zdecydowanie najcięższe lotki ze wszystkich wymienionych, dlatego też wykorzystywane są przede wszystkim do tarcz sizalowych. Przygotowywane są z wolframu i niklu w różnych proporcjach. Warto zwrócić uwagę na ich oznaczenia – jeżeli na rzutce ujrzymy zapis 90 – 10, oznacza to, że została wykonana w 90% z wolframu i 10% z niklu.

Rzutki – zasady gry

Mniej więcej wiemy już, jakie rzutki okażą się dla nas najodpowiedniejsza. Pora jednak dowiedzieć się, do czego są nam one w ogóle potrzebne.

Zasady gry w rzutki (w darta) są bardzo proste. Głównym celem gracza jest trafienie w jedno z 20 pól znajdujących się na tarczy do gry. Są one odpowiednio ponumerowane i każde z nich ma przypisaną inną wartość punktową. Pamiętać należy jednak o tym, że poszczególne pola zawierają wartości pojedyncze, podwójne bądź potrójne. Są one wyznaczone przez okręgi, które biegną od zewnętrznej części tablicy do środka. Najwięcej punktów można zdobyć trafiają w pole „20” mnożone potrójnie – otrzymujemy wtedy aż 60 punktów.

Rzutki – jak liczyć punkty?

Gdy nie trafimy lotką w tarczę bądź nie wbije się ona w dowolne pole, otrzymujemy zero punktów. Rozgrywka zazwyczaj prowadzona jest w kilku rundach między dwoma bądź większa ilością graczy. Każdy z nich otrzymuje określoną pulę punktów (najczęściej 301 lub 501). Od tej liczby punkty po każdym trafieniu są odliczane. Celem jest dobicie do zera – pamiętać należy jednak, że w ostatnim rzucie gracz musi zdobyć dokładnie tyle punktów, ile zostało mu z ogólnej puli.

Gra w rzutki ma wiele odmian, które polegają między innymi na trafianiu w kolejne, numerowane pola na tablicy (Round The Clock) czy rozpoczynaniu gry od zapunktowania poprzez podwójną wartość punktową (Double-in).

Tarcza do gry w rzutki najczęściej zawieszana jest na wysokości dokładnie 1,73 m nad ziemią. Gracze wykonują swoje rzuty z odległości 2,37 m od tablicy. Oczywiście w zależności od odmiany gry, wartości te mogą się zmienić. Na świecie działa wiele profesjonalnych organizacji, drużyn i reprezentacji. Gracze rywalizują w rozmaitych turniejach, także rangi mistrzowskiej.

Rzutki ­– historia

Ta niezwykle prosta gra ma bardzo bogatą historię, choć do tej pory nikt nie jest w stanie stwierdzić, przez kogo została ona wymyślona. W środowisku graczy krążą jedynie historie, że pierwszymi tarczami były kory drzew i spody beczek, a rzucaniem w ich powierzchnie odpowiednio przygotowanymi strzałami parali się żołnierze.

Pierwsze usystematyzowanie gry odbyło się na Wyspach Brytyjskich, w hrabstwach Yorkshire, Lancashire i Staffordshire. To w tamtych rejonach przygotowywane były również pierwsze „profesjonalne” tarcze do gry i zasady rozgrywki.

Przez wiele lat punktacja poszczególnych pól na tarczach bardzo się zmieniała. Ta używana obecnie stworzona została przez Briana Gamlina w 1896 roku.

Rzutki – rodzaje tarcz

Poza konkretnymi zasadami gry, pamiętać należy również o doborze właściwych tarcz. Obecnie sprzedawane są dwa ich rodzaje.

Tarcze elektroniczne

Przygotowywane są z tworzyw sztucznych i posiadają specjalne dziurki, w które wbijają się groty lotek. Powoduje to uruchomienie specjalnego czujnika, który przekazuje wbudowanemu komputerowi informację o ilości zdobytych punktów. Są one następnie zliczane przez licznik i wyświetlane na niewielkim ekraniku.

Konstrukcja tarcz elektronicznych powoduje, że rzutki do tarczy muszą być wykonane z plastiku. Największą zaletą tego typu produktów jest wygoda w zliczaniu punktów – nie musimy zapisywać ich na kartce, wystarczy bowiem w komputerze wprowadzić odpowiednią liczbę graczy, a resztą zajmie się automat. Tak zwane rzutki elektroniczne okażą się więc bardzo wygodne podczas amatorskiej gry, w której bierze udział kilka osób. Tego typu tarcze idealnie nadają się do powieszenia w pubach i do wykorzystania podczas rozmaitych imprez.

Tarcze sizalowe

Produkowane z włókien agawy, które zostają ułożone ciasno koło siebie. W ten sposób otrzymuje się bardzo twarde i wytrzymałe tarcze – ich żywotność jest bardzo długa. Ich konstrukcja sprawia, że skutecznie tłumią one wszystkie dźwięki wydawane przez wbijane lotki. Uznawane są więc za tarcze „ciche”.

Pola punktowe oddzielone zostają tak zwanym „pająkiem”, czyli siatką wykonaną z metalu. Gdy lotka uderzy w powierzchnię siatki, zostaje odbita i ląduje na ziemie. Takie sytuacje nie zdarzają się w przypadku tarcz elektronicznych, których pająki są przygotowywane z tworzywa sztucznego.

Tarcze sizalowe występują w różnych wymiarach, zawsze jednak charakteryzują się sporą wagą (około 5 kilogramów). Rzutki do tarczy sizalowej powinny być wykonane z materiałów bardziej wytrzymałych niż tworzywa sztuczne. W przeciwnym razie mogą ulec szybkiemu zużyciu przez uderzanie w metalowy pająk tarczy.

Rzutki dla dzieci

Można również modele przeznaczone dla najmłodszych. Tarcze tego typu zazwyczaj występują w dwóch odmianach.

Wymienić możemy więc rzutki magnetyczne, w skład których wchodzi metalowa tarcza i plastikowe rzutki z magnezami oraz rzutki na rzepy, w które bardzo często rzuca się specjalnymi piłeczkami. Tego rodzaju tarcze są w pełni bezpieczne, dlatego każde dziecko może z nich korzystać.

Rzutki – jak grać?

Zasady gry w darta już poznaliśmy, warto jednak zatrzymać się na chwilę przy samej technice rzutu. Pierwszym pytaniem, na jakie powinniśmy sobie odpowiedzieć będzie to, jak trzymać rzutki do darta.

Chwyt lotki powinien przypominać nieco chwyt długopisu – palce można ułożyć w przedniej bądź tylnej części beczki. Ostateczne ułożenie lotki w palcach uzależnione jest jednak od indywidualnych preferencji każdego gracza. To samo tyczy się samego rzutu. Niektórzy po prostu „pchają” lotki w stronę tarczy inni natomiast wykonują szybkie, dynamiczne ruchy. Warto po prostu poćwiczyć i sprawdzić, która technika przynosi najlepsze rezultaty.

Rzutki – akcesoria

W naszym sklepie sportowym dostaniemy zarówno cały niezbędny sprzęt, jak i wiele dodatków, które mogą ułatwić nam grę bądź uchronić przyrządy przed zniszczeniem. Dostępne są bowiem zarówno akcesoria do lotek, jak i do tarcz. Spośród ich wszystkich wymienić możemy między innymi:

  • pokrowiec na lotki,
  • groty,
  • protektory,
  • ostrzałka do grotów stalowych – bardzo przydatna w przypadku częstego trafiania w metalową siatkę oddzielająca pola na tarczy,
  • shafty,
  • piórka
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.